Προς το περιεχόμενο

vdsl στην περιοχη μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μενω στον Αγιο Δημητριο στα νοτια προαστια στην Αττικη...ενδιαφερομαι για vdsl αλλα δεν ξερω αν υποστηριζει η περιοχη μου....κοιταξα την διαθεσιμοτητα απο τον οτε και μου εβγαλε οτι δεν ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου... μετα κοιταξα στην cyta και μου εβγαλε οτι ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου....
καταρχας γινεται αυτο? δηλαδη η cyta να εχει διαθεσιμοτητα για την περιοχη μου και ο οτε οχι???
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Άγιος Δημήτριος νομίζω ότι δεν ήταν στις περιοχές που επεκτάθηκε το νεο δίκτυο του ΟΤΕ στην Αττική. Αλλά αυτό είναι εύκολο να το διαπιστώσεις κάνοντας ένα γύρω στα τετράγωνα γύρω από το χώρο σου και βλέποντας αν υπάρχει νέα γκρι καμπίνα του ΟΤΕ σε κάποια γωνία. Στις περιοχές που έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο (Γλυφάδα, Βούλα, Άλιμος, Αργυρούπολη, Φιλοθέη, Βριλήσια κλπ) ο ΟΤΕ και μερικοί εναλλακτικοί δίνουν vdsl από ΚΑΦΑΟΥ (KV) και επειδή τα kV είναι πολύ κοντά μεταξύ τους όλοι οι συνδρομητές παίρνουν σχεδόν την ονομαστική ταχύτητα που αγοράζουν.

 

Σε όλες τις περιοχές, σχεδόν όλοι οι εναλλακτικοί και ο ΟΤΕ δίνουν vdsl από το ΑΚ μέχρι την απόσταση των 700-800 μ., αλλά, όπως είναι φυσικό, η ταχύτητες πέφτουν όσο απομακρύνεσαι από το ΑΚ αφού παίρνεις το vdsl μέσω του παλιού χάλκινου δικτύου του ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

να εισαι στον αγιο δημητριο και να υποστηριζεται vdsl απο το αστικο κεντρο το βρισκω λιγο δυσκολο διοτι ο αγιος δημητριος δεν εχει δικο του αστικο κεντρο αλλα παιρνει απο δαφνη απο καλαμακι νομιζω και απο νεα σμυρνη.θα πρεπει να εισαι κοντα στον οτε max ενα χιλιομετρο για να παιξει vdsl>επισης νομιζω οτι στον αγιο δημητριο ακομα δενεχουν αλλαχτει τα καφαο με τα νεα για να βαλεις vdsl απο Kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Άνω Γλυφάδα τι παίζει από VDSL. Εννοώ ότι ισχύουν οι ονομαστικές ταχύτητες στο ύψος περίπου της Πλατίας Καραϊσκάκη, ανεξαρτήτως εταιρείας; Έχετε καμία προσωπική εμπειρία περί του θέματος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Άνω Γλυφάδα τι παίζει από VDSL. Εννοώ ότι ισχύουν οι ονομαστικές ταχύτητες στο ύψος περίπου της Πλατίας Καραϊσκάκη, ανεξαρτήτως εταιρείας; Έχετε καμία προσωπική εμπειρία περί του θέματος ;

 

Στο χάρτη της ΕΕΤΤ έχει μια σύνδεση 50άρα στην οδό Ταινάρου 29, λίγο παρακάτω από την πλατεία Καραϊσκάκη, με ταχύτητα λήψης 45,5 και αποστολής 4,6 Mbps.

 

Γενικά, όσο πιο κοντά βρίσκεσαι στο ΚΑΦΑΟΥ (KV), δηλαδή στη νέα γκρι καμπίνα, από την οποία παίρνεις γραμμή τηλεφώνου, τόσο πιο κοντά στην ονομαστική τιμή της υπηρεσίας που θα αγοράσεις (30/50), θα είναι. Μπορείς να δεις τον αριθμό του KV που παίρνεις, από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ανω γλυφαδα εχουν αλλαξει τα καφαο.δεν ξερω που ειναι η πλατεια καραισκακη αλλα επειδη περασα πανω απο την γουναρη αν το θυμαμαι σωστα που ειναι ανω γλυφαδα προς τα τελευταια σπιτια ειχαν αλλαξει τα καφαο.εκτος αν λες για vdsl απο το αστικο κεντρο οποτε ναι υπαρχει και αυτη η λυση.η γλυφαδα εχει δυο οτε.ενα γλυφαδα και ενα τερψιθεα που ειναι συνορα ελληνικο γλυφαδας.οπως μπαινεις στην ιασονιδου απο βουλιαγμενης στο δευτερο-τριτο στενο δεξια μετα απο 200 μετρα.αν απο ιασωνιδου την ανεβεις ολη μεχρι πανω μεχρι να φτασεις ανω γλυφαδα τοτε ναι εκει υπαρχουν τα νεα kv.



απλα δεν ξερω αν εχουν ξεκινησει να δινουν ηδη.αλλα ειναι εδω και παρα πολλους μηνες οποτε θεωρητικα θα πρεπει να παιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε ανω γλυφαδα εχουν αλλαξει τα καφαο.δεν ξερω που ειναι η πλατεια καραισκακη αλλα επειδη περασα πανω απο την γουναρη αν το θυμαμαι σωστα που ειναι ανω γλυφαδα προς τα τελευταια σπιτια ειχαν αλλαξει τα καφαο.εκτος αν λες για vdsl απο το αστικο κεντρο οποτε ναι υπαρχει και αυτη η λυση.η γλυφαδα εχει δυο οτε.ενα γλυφαδα και ενα τερψιθεα που ειναι συνορα ελληνικο γλυφαδας.οπως μπαινεις στην ιασονιδου απο βουλιαγμενης στο δευτερο-τριτο στενο δεξια μετα απο 200 μετρα.αν απο ιασωνιδου την ανεβεις ολη μεχρι πανω μεχρι να φτασεις ανω γλυφαδα τοτε ναι εκει υπαρχουν τα νεα kv.

 

απλα δεν ξερω αν εχουν ξεκινησει να δινουν ηδη.αλλα ειναι εδω και παρα πολλους μηνες οποτε θεωρητικα θα πρεπει να παιζουν.

 

Σε όλη τη Γλυφάδα είχε ολοκληρωθεί, από το καλοκαίρι του 2012, το νέο δίκτυο του ΟΤΕ, άρχισε να ενεργοποιείται από τα μέσα ΙΟΥΝ 2013, έχω χαρτογραφήσει από πέρυσι τις θέσεις ΟΛΩΝ των KV στην Κάτω Γλυφάδα, επειδή μ' ενδιέφερε το θέμα, αλλά και σχεδόν όλα μέχρι τη Γούναρη και ήδη πολλά μέλη γειτονικού forum έχουν συνδεθεί με vdsl (30/50) και έχουν αναρτήσει τις θέσεις τους (πράσινες καρφίτσες, ανοικτό για την 50άρα, σκούρο για την 30άρα) με τα στοιχεία σύνδεσης στο χάρτη της ΕΕΤΤ.

 

Πάνω από τη Βουλιαγμένης έχει αρχίσει να πρασινίζει ο χάρτης ...

Επεξ/σία από makfil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλη τη Γλυφάδα είχε ολοκληρωθεί, από το καλοκαίρι του 2012, το νέο δίκτυο του ΟΤΕ, άρχισε να ενεργοποιείται από τα μέσα ΙΟΥΝ 2013, έχω χαρτογραφήσει από πέρυσι τις θέσεις ΟΛΩΝ των KV στην Κάτω Γλυφάδα, επειδή μ' ενδιέφερε το θέμα, αλλά και σχεδόν όλα μέχρι τη Γούναρη και ήδη πολλά μέλη γειτονικού forum έχουν συνδεθεί με vdsl (30/50) και έχουν αναρτήσει τις θέσεις τους (πράσινες καρφίτσες, ανοικτό για την 30άρα, σκούρο για την 50άρα) με τα στοιχεία σύνδεσης στο χάρτη της ΕΕΤΤ.

 

Πάνω από τη Βουλιαγμένης έχει αρχίσει να πρασινίζει ο χάρτης ...

μια χαρα για τον φιλο μας.ειχα δει οτι τα ειχαν αλλαξει αλλα επειδη απο ποτε τα αλλαζουν μεχρι ποτε δινουν ρευμα κτλ και ξεκινουν να δινουν περναει καιρος μετα δεν ηξερα αν εχει τελειωσει.εν τω μεταξυ με τα Kv τωρα θα λυθουν και ολα τα θεματα που εχει η ανω γλυφαδα πουγενικοτερα ψιλο σουρνεται.χαρας στην υπομονη σου για την χαρτογραφηση.:D

 

και μια μικρη παρενθεση.ποσοι απο αυτους που πιαζουν 30 megabit και δεν φτανουν τα 50 δεν θα τα τα φτανουν λογω παραλληλης καλωδιωσης.ειδικα σε γλυφαδα που ολα τα σπιτια ειναι μεγαλα με πολλα πριζακια  και κανεις δεν μπαινει στον κοπο η δεν ξερει να φτιαξει την καλωδιωση σωστα για vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα για τον φιλο μας.ειχα δει οτι τα ειχαν αλλαξει αλλα επειδη απο ποτε τα αλλαζουν μεχρι ποτε δινουν ρευμα κτλ και ξεκινουν να δινουν περναει καιρος μετα δεν ηξερα αν εχει τελειωσει.εν τω μεταξυ με τα Kv τωρα θα λυθουν και ολα τα θεματα που εχει η ανω γλυφαδα πουγενικοτερα ψιλο σουρνεται.χαρας στην υπομονη σου για την χαρτογραφηση. :D

 

 

 

Ξεκίνησα πέρυσι να καταγράφω στο Google Earth τις θέσεις των KV γύρω από την περιοχή που μένω και το χόμπυ αυτό συνεχίστηκε και σιγά-σιγά κάλυψα όλη την Κ. Γλυφάδα και ανάρτησα φωτο με τις θέσεις στο γειτονικό forum. Στη συνέχεια επεκτάθηκα και στο τμήμα μεταξύ της Βουλιαγμένης και της Γούναρη. Όταν επέστρεψα τον ΟΚΤ του 12 στη χειμερινή βάση, είχαν ξεκινήσει οι εργασίες επέκτασης του δικτύου και στη Φιλοθέη και άσκησα το χόμπυ μου και εκεί αναρτώντας τις φωτο στο αντίστοιχο νήμα.

 

 

 

 

και μια μικρη παρενθεση.ποσοι απο αυτους που πιαζουν 30 megabit και δεν φτανουν τα 50 δεν θα τα τα φτανουν λογω παραλληλης καλωδιωσης.ειδικα σε γλυφαδα που ολα τα σπιτια ειναι μεγαλα με πολλα πριζακια  και κανεις δεν μπαινει στον κοπο η δεν ξερει να φτιαξει την καλωδιωση σωστα για vdsl.

 

Έριξα μια ματιά στις συνδέσεις vdsl, που έχουν καρφιτσωθεί στο χάρτη της ΕΕΤΤ, αλλά δεν υπάρχει μια που να είναι 50άρα και να έχει πραγματική ταχύτητα κάτω από 45 mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια επειδη παιρνουν απο Kv και εχουυν attainable 100+ για αυτο μερικοι παρολο που εχουν λαθη στην καλωδιωση δεν συγχρονιζουν λιγοτερο.απλα εχουν λιγοτερο attainable.το προβλημα θα γινει μεγαλυτερο αν καποια στιγμη δωσουν παραπανω απο 50 Mbit που εκει δεν θα μπορουν να τα πετυχουν.

πιο εμφανες ειναι το προβλημα σε οποιον παιρνει απο το αστικο κεντρο.

δυστυχως πολλα ατομα δεν ξερουν οτι πρεπει να φτιαχτει διαφορετικα η καλωδιωση και να παρουν ολα τα τηλεφωνα απο το splitter και οχι με φιλτρα παραλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...