Προς το περιεχόμενο

Αγορα DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω πολυ ολους σας!την sony αποφασισα τελικα κ πιστευω να μου βγει καλη.οσο για φακο αργοτερα ναι θα παρω πιο μεγαλο.

 

θα σε ενημερώσω venumis.Σας ευχαριστω ολους κ παλι για τις πληροφοριες η τις γνωμες σας!!!!

Καλές λήψεις.

Και να εχεις κατα νου οτι η φαντασία και η δημιουργικότητα εχει σαν αποτέλεσμα μια ωραία φωτογραφία.

Στην dslr σου να το ξεχάσεις το auto ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο αρκετο ψαξιμο πηρα dslr την βδομαδα που μας περασε. Σε παρομοιο budget κατεληξα στη Nikon D3200.

 

Επειδη ομως το εψαξα πολυ γενικα με συγκριτικα και κοντρα λεπτομερειες και γνωμες απο επαγγελματιες που εχω στο γυρο μου παρολο που τα ειχα κοιταξει τα μοντελα της sony δεν οδηγηθηκα προς τα κει ουτε μια φορα..

Να πω δηλαδη οτι ενα συγκριτικο ελεγε οτι η a58 επαιρνε καλυτερους μεσους ορους με παρομοιους φακους ή οτι που ειπε καποιος που ασχολειται σοβαρα για αυτην.

 

Για μενα ψαχτο λιγο καλυτερα αν δεν την πηρες ηδη.. Εγω προσωπικα ημουν αναμεσα σε 4 μοντελα στο τελος και κατεληξα στο φθηνοτερο για να επενδυσω σε φακους οπως με προτρεψανε. Nikon D3200, Nikon D5200, Canon 650D, Pentax K-30.

 

Αν την πηρες μεγιες και καλες φωτο.. Και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω θεωρησε πως το auto δεν υπαρχει καν!!

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετο ψαξιμο πηρα dslr την βδομαδα που μας περασε. Σε παρομοιο budget κατεληξα στη Nikon D3200.

 

Επειδη ομως το εψαξα πολυ γενικα με συγκριτικα και κοντρα λεπτομερειες και γνωμες απο επαγγελματιες που εχω στο γυρο μου παρολο που τα ειχα κοιταξει τα μοντελα της sony δεν οδηγηθηκα προς τα κει ουτε μια φορα..

Να πω δηλαδη οτι ενα συγκριτικο ελεγε οτι η a58 επαιρνε καλυτερους μεσους ορους με παρομοιους φακους ή οτι που ειπε καποιος που ασχολειται σοβαρα για αυτην.

 

Για μενα ψαχτο λιγο καλυτερα αν δεν την πηρες ηδη.. Εγω προσωπικα ημουν αναμεσα σε 4 μοντελα στο τελος και κατεληξα στο φθηνοτερο για να επενδυσω σε φακους οπως με προτρεψανε. Nikon D3200, Nikon D5200, Canon 650D, Pentax K-30.

 

Αν την πηρες μεγιες και καλες φωτο.. Και οπως ειπε ο φιλος πιο πανω θεωρησε πως το auto δεν υπαρχει καν!!οκ.

οκ.ευχαριστω KAKADI αν κ εχω καταληξει στην Sony θα το ψαξω.ευχαριστω κ παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα και εγώ τα ιδία διλληματα με εσένα. Ήμουν αναμεσα στην α58 και την 3200. Τελικά κατεληξα στην Sony και την έχω στα χεριά μου απο χθες.

Δεν είχα ποτε DSLR οποτε δεν μπορω να κρίνω με αξιώσεις, άλλα θα αναφέρω τις πρωτες μου εντυπώσεις.

Στα αρνητικά, αυτό που δεν μου άρεσε είναι πως στο αυτόματο ISO και σε κλειστους χωρους ανεβάζει για πλάκα στα 3200 παράγοντας φωτογραφιες με αρκετό θόρυβο. Το προσπερναμε εύκολα βάζοντας το ISO οπου θέλουμε. Επίσης ο κιτ φακός έχει κακο sharpness για τις προσδοκίες μου. Ίσως και να είμαι άδικος βεβαια. Edit:Ναι είμαι άσχετος. Έκρινα οξύτητα έχοντας δείγμα μόνο από φωτό με τέρμα ανοικτό διάφραγμα και μάλιστα ακόμα και στις φωτό τοπίου που τράβηξα. Στα f/7.1 είναι οκ τελικά, και με ένα f/16 (=μεγάλο βάθος πεδίου) τα τοπία είναι κρύσταλλο.  

Στα καλα, είναι υπερβολικά εύχρηστη. Με μια ωρα χρήσης έπαιζα τις επιλογές της στα δάχτυλα και πραγματικα το ευχαριστηθηκα σε μια πρωτη φωτογραφική βόλτα που βγηκα. Το autofocus δεν με άφησε ποτε παραπονεμενο. Τα αυτόματα προγράμματα είναι άψογα και σε συνδιασμό με την αυτοματη εναλλαγή απο viewfinder σε live view την κανουν μια άψογη point and shoot αν το ζητα η περίσταση. Τα DRO/HDR κανουν άψογη δουλειά.

Επεξ/σία από gdask
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που πήρες τη Sony.Μια χαρά..αυτο ειναι το λιγότερο,νομίζω θέλει μια πιο προσεκτική ματιά στο θέμα των φακών μιας και ακόμα για ερασιτεχνικη χρήση ο 18-55 θα "τελειώσει" γρήγορα.. :(
Στα entry level μοντέλα τα σώματα ειναι σχεδόν ιδια,αν θυμάμαι καλα μη σου πω πως τον σένσορα της D3100/3200 τον φτιάνχει η Sony!Τεχνικα ειναι η μεγαλήτερη διαφορα μιας και η Sony δεν ειναι ακριβώς dslr  αλλα slt[μονός ημιδιαπερατός καθρέφτης]γιαυτο και τα περισσότερα fps που προσωπικά,αν δεν τραβας σπορ [π.χ] λίγη σημασία έχουν.(ακόμα Oled viewfinder κλπ...)

 

Θα πρότεινα σε εσένα και σε οποιον αλλον θέλει να κάνει το επόμενο βήμα σε φακό να πάρει τον plastic fantastic [που λεει και η Κάνον] δλδ 50mmf/1.8Ειναι φωτεινός,ποιοτικός και φτηνος!! (αν και θα ζουμάρεις...με τα πόδια μετά,δεν πειράζει :-) )

 

 

Με φωτεινό φακο θα κερδίσεις και  σε iso,πολύ σημαντικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ολα τα συγκριτικα αλλα και σε ολες τις αποψεις που πηρα η a58 ηταν πισω απο την D3200 σε ποιοτητα εικονας με τους ιδιους φακους και ιδιο περιβαλλον... Πως ειναι, σχεδον απο οτι λες, ιδια τα σωματα??

 

Οτι μπορει να παρεχει αλλες ανεσεις οπως το liveview που ειναι πιο ευκολο απ οτι της Nikon οκ.. 

Καλυτερη λοιπον την a58 δεν μπορεις να την πεις γιατι δεν ειναι, τουλαχιστον στο ζητουμενο που ειναι η φωτογραφια..

Στο βιντεο δε ξερω τι γινεται..

Επεξ/σία από KAKADI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποια υπεροχή της νικον στην ποιότητα φωτογραφίας είναι οριακή. Οι αισθητήρες είναι σχεδόν ίδιοι. Η νικον έχει επίσης καλύτερη ποιότητα κατασκευής απο όσο τις κράτησαν και το οικοσύστημα της νικον (φακοί κτλ) είναι σαφως πιο μπροστά απο αυτό της Sony.

 

Απο εκεί και μετά, η Sony έχει περισσότερα σημεία AF (15 αντί 11), μοτέρ AF στο σώμα, image stabilization στο σωμα, το EVF με τα κακά του και τα καλά του, οθόνη tilt κτλ.

 

Εγώ κατεληξα πως και οι δυο επιλογές είναι "σωστές" , και το image stabilization στο σωμα που θα δώσει 3-4 στοπ στο prime φακουδακι που θα πάρω κάποια στιγμη, με έκανε να διαλεξω την sony τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η a58 δεν εχει σιγουρα μεταπωλητικη αν χρειαστει να αλλαξεις camera μετα απο καιρο.. Τουλαχιστον δεν εχεις τη μεταπωλητικη της nikon ή της canon..

Επισης δεν εχεις τα περιφερειακα που εχει η nikon ή η canon..

Επισης παροτι η a58 ειναι αρκετα ακριβοτερο μοντελο απ τη d3200 (μη κοιτας που τωρα επεσε η τιμη της) γενικα καλυτερη δε την λες με τιποτα.. 

Ισως να πω οτι θα ηθελα και γω η οθονη μου να ειναι σπαστη.. AF και image stabilization στο σωμα? Η Nikon το εχει στους φακους.. Μια χαρα δουλευει και δε σε κανει να ζητας κατι παραπανω..

 

Η μεταπωλητικη και τα περιφερειακα ειναι σοβαρος λογος να πας για nikon ή canon εφοσον δε βλεπεις καμμια τεραστια διαφορα στις επιδοσεις..

Εγω συνεχιζω να λεω παντως πως σε ασυμπιεστες φωτο και σε mac retina οθονη ειδα καλυτερο αποτελεσμα με τη nikon σε ιδιες φωτογραφιες..

 

Και οι 2 επιλογες σωστες ειναι βεβαια και συμφωνω... Απλα πιστευω πως τα πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΣΥΝ ειναι στη nikon..

Αν δεν κοιτας περιφερειακα και μεταπωλητικη ειναι derby το ματσακι!!

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα λες είναι, ντέρμπι ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας τελικά. 

 

To AF στο σώμα που έχει η Sony θα χρειαστεί σε περίπτωση ενός παλιού (και φθηνού) φακού που δεν έχει AF. Το IS στο σώμα θα κάνει stabilized όποιο φακό και αν βάλεις στην sony, ενώ στη nikon πρέπει ο φακός να είναι VR (=ακριβότερος).

 

Υπ' όψη πως για εναλλακτικούς φακούς στο entry level, δεν υπάρχουν σημαντικά λιγότερες επιλογές για το a mount της sony σε σχέση με το dx της nikon. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα συγκριτικα αλλα και σε ολες τις αποψεις που πηρα η a58 ηταν πισω απο την D3200 σε ποιοτητα εικονας με τους ιδιους φακους και ιδιο περιβαλλον... Πως ειναι, σχεδον απο οτι λες, ιδια τα σωματα??

 

Οτι μπορει να παρεχει αλλες ανεσεις οπως το liveview που ειναι πιο ευκολο απ οτι της Nikon οκ.. 

Καλυτερη λοιπον την a58 δεν μπορεις να την πεις γιατι δεν ειναι, τουλαχιστον στο ζητουμενο που ειναι η φωτογραφια..

Στο βιντεο δε ξερω τι γινεται..

Λεω οτι και τα δυο σώματα ειναι περίπου ιδια σε πραγματικές συνθήκες δρόμου,οχι εργαστηρίου.

Ειναι και τα δύο entry level σώματα και με τους κίτ φακους η μόνη διαφορα που θα δει κάποιος στην οθόνη του ειναι  μια μικρή διαφορά στο hue των χρωμάτων..Για ερασιτεχνηκή χρήση η Sony ειναι μια χαρά μηχανή...τωρα για επαγγελματικη...εγω πήρα Nikon!

καλύτερη μεταπωλητικη αξία και μεγαλήτερη γκάμα φακών.. ;)

 

*gdask*  dx φακους θα πάρεις κάτι σε ευρυγώνιο,εκει δλδ που χάνουν οι crop sensors γιατι κατα τα αλλα τα fx οπτικα,που ειναι περισσότερα και καλύτερα, δουλεύουν μια χαρα στις dx.οπότε μπαίνουν στην entry level λίστα!

Τωρα θα μου πεις,η Sony δεν εχει καλους φακους,για pros??

Βεβαία εχει,μόνο που γράφουν πάνω...zeiss... :(  Ειναι πολλά τα λεφτά!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...