Προς το περιεχόμενο

Q9550 και αγορά νέας κάρτας γραφικων


Psycho13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω αν αξιζει ως κριτηριο αγορας το 11.1.

Αλλα επειδη δεν το κατεχω το θεμα ως μλησει καποιος πιο ειδικος...

 

...@ailuros ακουει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Για το συστημα σου βεβαια οριακη. Ισως μια  660/7870 να ειναι πιο ισορροπημενη επιλογη. 

γιατί είναι οριακή; μια χαρά είναι

 

Με αυτό το CPU δεν πρόκειται να πάρεις το 100% μιας 7950 αλλά σε κόβω ότι σε ενδιαφέρει το gaming άμεσα οπότε η πρώτη μεγάλη αναβάθμιση είναι μια κάρτα γραφικών μιας και είναι το σημαντικότερο σε αυτό το τομέα.

το  παίρνει δοκιμασμένα :)

 

αν το παιχνίδι θέλει επεξεργαστή και χάνει από κει αλλάζει το πράγμα, αλλά μπουκάλι με αυτό τον επεξεργαστή και αυτή τη κάρτα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήν του λέτε βλακείες,εγώ με διπύρηνο επεξεργαστή παίζω far cry 3 kai metro ll που είναι σύγχρονα παιχνίδια στο max και δεν έχω bottleneck με την 760.Με 250 ευρώ παίρνει την πολύ καλή 760 και είναι τούμπανο,ολοκαίνουρια και απο ελληνικό κατάστημα με 3 χρόνια εγγύηση και οτιδήποτε συμβεί στην κάρτα πάει και την αλλάζει κατευθείαν στο κατάστημα.760 λοιπόν η συμβουλή μου και για να μήν με λέτε κολλημένο με nvidia,αν γουστάρει amd ας πάρει την 7950 που έιναι πιό ακριβή και με ελάχιστες διαφορές στις επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά μπουκάλι με αυτό τον επεξεργαστή και αυτή τη κάρτα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!

Οπως ειπα κ πιο πανω , στο desktop συστημα της υπογραφης μου κ με τον Q9300 στα 3Ghz , με την σαφως πιο αργη 660 , αντιμετωπισα μπουκαλι σε μια μονο πιστα του Crysis3 (αλλα ειχα)

Επισης ειχα 90% cpu usage σε ολο το παιχνιδι , κ καπου 90~92% στο metro last light (οχι παντου) .

Σε ολα τα υπολοιπα ημουν οκ.

 

Με πιο γρηγορη καρτα πχ 7950 / 760 θα υπηρχε σιγουρα προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα κ πιο πανω , στο desktop συστημα της υπογραφης μου , με την σαφως πιο αργη 660 , αντιμετωπισα μπουκαλι σε μια μονο πιστα του Crysis3.

Αλλα ακομα κ με τον Q9300 στα 3Ghz , ειχα καπου 90% cpu usage σε ολο το παιχνιδι , κ καπου 92% στο metro last light .

Σε ολα τα υπολοιπα ημουν οκ.

 

Με πιο γρηγορη καρτα πχ 7950 / 760 θα υπηρχε σιγουρα προβλημα...

αυτό που περιγράφεις όμως δεν είναι bottleneck, αλλά αδυναμία του επεξεργαστή σου να τα βγάλει πέρα με ένα πολύ cpu intensive παιχνίδι ή τελοσπάντων να μη τα βγάζει εξίσου καλά πέρα όπως ένας δυνατότερος επεξεργαστής

 

bottleneck είναι να μην μπορεί η κάρτα να δουλέψει κοντά στο 100% επειδή την κόβει ο επεξεργαστής και αυτό το φαινόμενο θα έπρεπε να εμφανίζεται και σε παιχνίδια που δε χρειάζονται τόσο δυνατό επεξεργαστή

 

επίσης ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και το ενδεχόμενο του overckclock , μιας και ο επεξεργαστής που ξέρω εγώ στα 3.8 δεν έχει πρόβλημα πουθενά 

αν και με 90-92% που μέτρησες σε κάποια σημεία τυχαία δε μπορείς να ισχυριστείς ότι και στα 3GHz έχεις πρόβλημα

 

το ότι στο crysis θα απέδιδε καλύτερα με έναν πιο σύγχρονο i7 ας πούμε δε σημαίνει ότι έχει μπουκάλι, η κάρτα πάει στο 100% πάντα (εξαιρούνται κάτι περιπτώσεις ac3) 

 

αυτό πάντως που θέλω να πω εγώ για να συνοψίσω, είναι ότι με τετραπύρηνο δε θα πρεπε να μιλάμε για μπουκάλι, ίσως δε θα πρεπε να μιλάμε και για κανένα σύγχρονο 2πυρηνο i3

μόνο σε παλιούς διπύρηνους πρέπει να υπάρχει αυτό το πράγμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ ομως αυτο που περιγραφω ειναι ο ορισμος του bottleneck.

Στην πιστα του Crysis3 (αυτην με την επιστροφη στην Νεα Υορκη) ο επεξεργαστης ηταν κολλημενος στο 100%. Εκεινη την στιγμη η καρτα που υπολειτουργουσε. Την ειδα να πεφτει στο 70% περιπου οποτε κ τα fps.

Σε ολα τα υπολοιπα σημεια ομως ημουν κοντα στο 90%. Αν ειχα πιο δυνατη καρτα θα ανεβαιναν τα frames αλλα οχι κ τοσο πολυ τελικα μιας κ επεξεργαστης θα εφτανε στο 100% (βεβαια εικασιες κανω , μακαρι να ειχα μια πιο δυνατη καρτα να σας ελεγα).

 

Τον επεξεργαστη ηδη τον εχω ανεβασει απο τα 2.5 στα 3Ghz. Ξερω οτι παιρνει κ αλλο αλλα ειμαι ακομα με stock ψυκτρα (ασε που δεν αξιζει μιας κ με την 660 ειμαι οκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ως bottleneck αντιλαμβάνομαι να τρέχεις πράγματα που δεν απαιτούν τόσο τη συνδρομή του επεξεργαστή (πχ heaven/valley) και πάλι η κάρτα να μην πηγαίνει στο 100% και για αυτό θες έναν πάρα πολύ αδύναμο επεξεργαστή, όχι q 

 

όταν ένα παιχνίδι όπως το crysis ή το metro θέλουν πυρήνες και δυνατούς πυρήνες, το πράγμα αλλάζει 

εννοείται ότι θα σε κόψει ο επεξεργαστής και δε θα έχεις τις μέγιστες δυνατές επιδόσεις, όμως σε γενικές γραμμές δε μπορούμε να μιλάμε για μπουκάλι στη τάδε κάρτα με τον τάδε επεξεργαστή 

 

και φυσικά εκεί κολλάει και το o/c του επεξεργαστή το οποίο δε γίνεται μόνο για τη μόστρα και τη καύλα όπως γράφουν σε άλλο θέμα

 

μη νομίζεις πάντως ότι και ο δικός μου επεξεργαστής είναι πολύ πιο δυνατός από q9xx και μπουκάλι δεν έχω πουθενά 

το ότι με έναν καινούριο 6πυρηνο i7 θα έβγαζα αρκετά παραπάνω frames στο crysis είναι βέβαιο, αλλά δεν εμποδίζεται η κάρτα μου να πάει στο 100%

 

και στη δική σου περίπτωση ακόμα και αν εμποδίζεται, πάει στο 90-92 , κλαιν

με άλλα 800mhz πυρήνα θα πήγαινε κι εσένα 100

 

πες μου ότι πάλιωσαν οι επεξεργαστές για τα νεότερα cpu intensive παιχνίδια να το καταλάβω, αλλά όχι ότι μπουκαλιάζουν τη κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε σου εχω ηδη περιγραψει μια σαφη περιπτωση cpu bottleneck : ο επεξεργαστης στο 100% κ η καρτα να πεφτει απο το 99% στο 70%~80% οπως κ τα καρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το bottleneck σαν ορισμος, ναι, μπορει να οριζεται οταν ο CPU δεν πουσαρει την καρτα στο 100%. 

 

ομως ουσιαστικα αυτο δεν οριζει το bottleneck..!! 

 

για να πεις οτι ο επεξεργαστης δεν ειναι αρκετα δυνατος, ωστε να πουσαρει την καρτα στο 100% των δυνατοτητων, δεν αρκουν 1-2 παιχνιδια. και αυτο πρεπει να στο κανει σε ΟΛΑ τα παιχνιδια!! 

 

ο λογος -οπως ορθα αναφερθηκε- ειναι οτι η καθε μηχανη γραφικων εχει διαφορετικες απαιτησεις. αλλη μηχανη ειναι CPU intensive, κι αλλες δουλευουν και με ενα απλο 2 πυρηνο ανετα..!! 

 

για αυτο μην βγαζετε συμπερασματα με 1-2 πιστες....!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελουμε να παμε μπροστα ή πισω ? Γιατι να πεταξει τα λεφτα του σε μια καρτα πχ 7850-70 ? Αφηστε τα bottleneck κτλ . Η καλυτερη καρτα αυτη την στιγμη στα λεφτα που διαθετει ειναι η 760, τελος ... Την αγοραζει και θα την εχει και μετα την αναβαθμηση , οταν και εαν κανει.

 

Βρηκαμε θυμα να του πουλησουμε μεταχειρισμενη καρτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα για ολα τα παιχνιδια. Διαβαζετε αυτο που γραφω ? Εγραψα για ΜΙΑ πιστα του Crysis 3.

Ο προβληματισμος ειναι οτι κ σε ολοκληρο το παιχνιδι ηταν παντα ψηλα οπως κ στο Metro. Οκ ειναι 1-2 τιτλοι , αλλα για αυτα τα 2 γ@μιδια αγοραζουμε καρτες.

Αρα αν βλεπω αυτη τη συμπεριφορα με την 660 , τι θα εβλεπα με την 760?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανάλογα το budget του, αν μπορεί να πάει στα 260€ κοιτάει 760 μαζί σου

διαφορετικά κοιτάει 7870 xt και άμα μπορεί να τη βγάλει πολύ πιο φθηνά με μεταχειρισμένη και θέλει με γεια του με χαρά του 



Δεν μιλησα για ολα τα παιχνιδια. Διαβαζετε αυτο που γραφω ? Εγραψα για ΜΙΑ πιστα του Crysis 3.
Ο προβληματισμος ειναι οτι κ σε ολοκληρο το παιχνιδι ηταν παντα ψηλα οπως κ στο Metro. Οκ ειναι 1-2 τιτλοι , αλλα για αυτα τα 2 γ@μιδια αγοραζουμε καρτες.
Αρα αν βλεπω αυτη τη συμπεριφορα με την 660 , τι θα εβλεπα με την 760?

το ίδιο θα έβλεπες, παρόλα αυτά δε μπορείς να μιλάς για bottleneck στον q γιατί δεν ισχύει

 

και αν σε ενδιαφέρουν κυρίως αυτά τα 2 γαμίδια, άλλαξε πλατφόρμα γιατί τα παιχνίδια αυτά είναι που θέλουν cpu ΟΧΙ Η ΚΑΡΤΑ!

 

η κάρτα μπορεί να δουλεύει μερόνυχτα στο 100% χωρίς να τη κόβει η επεξεργαστής 

 

το είπαμε και το ξαναλέμε bottleneck θα είχες με κάναν pentium 4 (ακραίο παράδειγμα) , όπου η κάρτα σου θα δούλευε χαμηλά συνέχεια παντού και πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην αλλαξω πλατφορμα για αυτα τα 2...

 

Το παιδι ρωτησε κατι κ ενημερωσα τι συμπεριφορα βλεπω στον δικο μου. Απο εκει κ περα αφου πηρε τα δεδομενα ας αποφασισει οτι θεωρει καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...