Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δε φαντάζομαι μετά το αρχικό φιάσκο με το slingshot, να έχουμε πάλι τα ίδια. Ποτέ δεν ξέρεις, βέβαια, γι' αυτό έχω "στοκάρει" δυο-τρία early access για να περιμένω, αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα ξεχάσει τα καλά του low level squad...3 άτομα έριξαν εξ επαφής σε sectoid και αστόχησαν, άλλος ένας από κοντινή απόσταση και αστόχησε, στον επόμενο γύρο το περικυκλωμένο sectoid απλά καθάρισε το rookie μου.

 

Αρφ αρφ αρφ αρφ, λύσσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κατέβασε 4GB. Αυτό ήταν; Φαίνεται κάπου ότι περιλαμβάνει και το DLC ή θα δούμε τις αλλαγές στην πορεία;

 

edit: Λογικά preload είναι, δεν βλέπω να έχει ενεργοποιηθεί κλειδί για το DLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Διάβασα και το review του Kotaku και τους άρεσε κι εκεί πολύ:

 

ku-xlarge.png

 

 

I highly recommend XCOM: Enemy Within, which both serves longtime fans and makes the cerebral strategy genre appealing to everyone. It is, as I said last year, simply a great game. We're four days from a new console launching and a year after Enemy Unknown launched andXCOM is still the only thing I want to play right now. Battle hardened commanders will probably have to bump the difficulty up a notch, or fudge with the Second Wave options, to create a real challenge. Newcomers will be delighted by all of the new toys it offers, while still finding entertainment in the tension, consequence, and loss that makes XCOM unique.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To αρνητικό που αναφέρει (μεγάλα κενά μεταξύ αποστολών που σου δίνουν τους πόρους που χρειάζεσαι) δεν είναι απαραιτήτως κακό, εφόσον έχεις πράγματα να κάνεις στο μεταξύ.

 

Στο αρχικό XCOM, ας πούμε, από τη στιγμή που κάλυπτες αρκετές περιοχές με δορυφόρους ώστε να μη χάσεις από αποχώρηση χωρών, αν δεν είχες απανωτές ήττες στο πεδίο της μάχης, πολύ δύσκολα έχανες (για την ακρίβεια δε θυμάμαι να έχασα ποτέ όταν έφτασα σε αυτό το σημείο).

 

Και η ποικιλία που έρχεται να προστεθεί ήταν κάτι περισσότερο από απαραίτητη. Το Σ/Κ είναι μακριά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως με το νέο...patch (?) το παιχνίδι έγινε πιο ασταθές. Μου έσκασαν 3 crashes σε μισή ώρα. Το περίεργο είναι πως κατέβηκε αυτόματα χωρίς να έχω το Enemy Within, ενώ δεν είδα κάπου πληροφόρηση για το τι περιείχε.

 

Τέλος πάντων, πέρασα την αποστολή - ορόσημο της Anna Sing (whatever) στο tutorial me 4 ολοζώντανους και 3 υγιέστατους ψάρακες, που μάλιστα μου έβγαλαν πλήρη τετράδα assault - sniper - support - heavy. Πρώτα συμπεράσματα.

 

1) Το θέμα της προσοχής και της κάλυψης, καθώς και της κατάχρησης εκρηκτικών, είναι αυτονόητο. Αυτό που πρέπει να βάλει ο καινούριος πολύ καλά στο κεφάλι του όμως είναι το πόση σημασία έχεη η αμυντική διάταξη. Αμυντικά setups όπως το γουρούνι assault που τραβάει την προσοχή, οι διπλές smoke grenades του support, το hunker down στους πληγωμένους, είναι απολύτως απαραίτητα. Σε μη ironman παιχνίδι ένα save - load συγχωρούσε τα επιθετικά setups, εδώ δεν ισχύει.

 

2) ΠΟΛΥ καλύτερη διαχείριση των νεοσύλεκτων. Πολύ προσεκτική επιλογή στο ποιός θα μπει στην ομάδα με βάση τα αρχικά stats (παίζω με τις δύο επιλογές του second wave ενεργοποιημένες), μεγάλη ανάγκη να πάρουν εμπειρία γρήγορα ώστε να υπάρχει βάθος πάγκου (μέχρι να βγουν αυτές οι ρημάδες οι 2 έμπειρες ομάδες των 6 φτύνεις αίμα)

 

3) Χρειάζονται μερικά ρίσκά ώστε τα kills να μοιραστούν όσο είναι νωρίς. Αυτό έχει να κάνει περισσότερο με το να έχεις περισσότερες από μία επιλογές για το ποιός θα αποτελειώσει έναν αντίπαλο, ώστε να μην πάνε όλα σε έναν.

 

4) Προβλέπω σε Terror  / Bomb mission να βάζω τα κλάματα...

 

Γενικά γουστάρω πόνο, και ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα με την ενσωμάτωση του Enemy Within. Σε κάθε περίπτωση είμαι στη πολύ αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά θετικό το review του kotaku και γράφει ότι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού είναι τόσο πολλές οι αλλαγές ακόμα και στον σχεδιασμό της πίστας που δεν θα σε κάνουν να πεις ότι μοιάζει με το αρχικό. Πολύ καλό. Πάει για αγορά και αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι standalone, θέλει το XCOM.


Δεν είδα να έχει πει το interactive video με μια καινούργια αποστολή. Ενδιαφέρον έχει, αν και το χρονικό περιθώριο που δίνουν για τις αποφάσεις είναι μικρό.

 

http://www.xcom.com/enemywithin/us/ivideo.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο μεταξύ έχει βελτιωθεί πολύ η τιμή του (όχι η "recommended", η πραγματική) σε διάφορα μέρη, οπότε ελπίζω πως θα δικαιώσει την εμπιστοσύνη μας.


Nα γράψω κι ένα "αρνητικό", δε με ενθουσιάζει το γκανγκστερικό ντύσιμο των ανθρώπων της EXALT. Τελείως άβολα ρούχα για μάχη μου φαίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...