Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έτυχε μία τουλάχιστον περίπτωση με teleportations εξωγήινων στις θέσεις των δικών μου, ενώ 2 περιπτώσεις σε μεγάλα διαστημόπλοια όπου μόλις σε δεί η πρώτη ομάδα εξωγήινων, αυτόματα ενεργοποιούνται όλοι οι εξωγήινοι του χάρτη.

 

Το loading εντός του χάρτη δεν άλλαζε τα πράγματα.

 

Έπρεπε να κάνεις load πρίν να προσγειωθείς στο χάρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Τώρα τελείωσα από τη δουλειά, αν αντέξω θα δω λίγο απόψε, απλά για να πω ότι το έτρεξα (και να βεβαιωθώ ότι δεν πήγε στράφι εκείνη η τέλεια αρχή που έχω φυλαγμένη από εβδομάδες...)

 

Σαββατοκύριακο, σου λέει. Άντε μπας και ξελασκάρω λίγο τη Δευτέρα.

 

edit: αργκχ, είναι τελείως άλλο module, δε βλέπει καν τα παλιά saves. Τετράδα με promotion, υγιείς όλοι, στράφι. Δε μασάμε, πάλι από την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit: αργκχ, είναι τελείως άλλο module, δε βλέπει καν τα παλιά saves. Τετράδα με promotion, υγιείς όλοι, στράφι. Δε μασάμε, πάλι από την αρχή. 

 

Εμ, το προέβλεψα. Δεν πειράζει, νέο παιχνίδι και φύγαμε.

 

Ελπίζω μόνο να μπορώ να παίξω το "απλό" παιχνίδι και να τελειώσω το campaign με το Bαγγέλα. Έχει τέτοια επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, κανονικά από την επιλογή του "κλασικού" XCOM. Πρέπει να δω και με τις επιλογές του Enemy Within τι γίνεται, δεν το έψαξα καθόλου, απλά το έτρεξα για να δω ότι κατέβηκε εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αν και να πάρει και να σηκώσει, φάγανε την Ιρλανδή sniper κάτι ύπουλοι floaters...

 

Shot down UFO, πεσμένο ακριβώς δίπλα σε λόφο που έχω ταμπουρωθεί στη μιά του πλευρά. Στη μέση του γύρου ανεβάζω τη sniper στην κορυφή με τους υπόλοιπους αρκετά κοντά, και κοιτάζει 3 Floaters. Ταυτόχρονα εμφανίζονται (κινούνται) άλλοι 3 από την οχυρωμένη μεριά, και στο βάθος βγαίνουν (κινούνται) 3 thin men. Η τεράστια ατυχία είναι πως την ανέβασα μεν σε full cover αλλά από την πλευρά των floaters ήταν μεγαλοπρεπώς flanked. Η δεύτερη ατυχία ήταν πως οι floaters ήταν εκτός βολής των χειροβομβίδων μου.

 

Smoke grenade λοιπόν με extra defence, ρουκέτα από το Heavy για να φάει τους τρεις floaters στα γρήγορα, κινήσεις από τους άλλους και μια αποτυχημένη βολή από κάποιον.

 

Πρώτος floater supression, δεύτερος critical, τρίτος απλή βολή και τέζα από πολύ χαμηλότερο έδαφος και μέσα σε καπνό +30 def αλλά flanked. Αναμενόμενο.

 

Οι υπόλοιποι αλιτήριοι απλά εξολοθρεύτηκαν με λύσσα και δάκρυα στα μάτια.

 

Άντε τώρα να βγάλω δεύτερο sniper...

 

(Ο Βαγγέλας υγιαίνει παρεπιπτόντως, έχει Carapace και αγόρασε και καινούριο Laser rifle, καγκούρικο, με φωτάκια νέον).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πες μου μόνο ότι δεν κίνησες πρώτη τη sniper. Μόνο αυτό.

 

Υ.Γ. Σιχαμένοι thin men, τους μισώ με πάθος.

 

Y.Γ. 2 Βαγγέλα γερά, παρ' τους τα elerium.

 

Y.Γ. 3

 

 

- Γιάγκο, τη sniper την κινούμε πάντοτε τελευταία!
- Βίρνα, τι λες; Kινούμε πάντοτε τελευταία τη sniper;
- Ναι Γιάγκο, κινούμε πάντοτε τελευταία τη sniper!
- Τι εννοείς Βίρνα, τελευταία κινούμε τη sniper πάντοτε;
- Τη sniper την κινούμε αφού κινήσουμε όλους τους άλλους.
- Δηλαδή, πρώτα κινούμε τους άλλους και μετά τη sniper;
- Τη sniper την αφήνουμε για το τέλος.
- Μίλα καθαρά Βίρνα, για το Θεό, δηλαδή μετακινούμε τη sniper, αφού κινήσουμε όλους τους άλλους;
- Αυτό κάνουμε, Γιάγκο, ναι.
- Δε σε καταλαβαίνω Βίρνα, μίλα καθαρά, στο τέλος του γύρου κινούμε τη sniper;
- Ναι, Γιάγκο, τη sniper την κινούμε στο τέλος.
- Βίρνα καταλαβαίνεις τι μόλις ξεστόμισες;
- Είναι αλήθεια Γιάγκο.
- Εννοείς ότι δεν την αγγίζουμε πριν βεβαιωθούμε τι βλέπουν όλοι οι άλλοι;
- Ναι Γιάγκο, αυτό εννοώ.
- Δηλαδή, δεν την αγγίζουμε πριν πάρουν τελικές θέσεις όλοι οι άλλοι;
- Αυτό ακριβώς Γιάγκο.
- Θες να μου πεις ότι τη sniper ούτε που την ακουμπάμε αλλιώς, Βίρνα;
- Ναι Γιάγκο, αυτό προσπαθώ να σου πω.
- Εξακολουθώ να μη σε καταλαβαίνω Βίρνα.
- Γιάγκο, την αφήνουμε για το τέλος, γιατί μέχρι να πάρει το teamsight είναι ευάλωτη και αφού το πάρει υπερπολύτιμη.
- Είσαι σίγουρη για αυτό;
- Ναι Γιάγκο, εκτός εάν έχεις υποψίες για το αντίθετο.
- Τι εννοείς; Μίλα ξεκάθαρα, γίνε πιο κατανοητή....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κι αφού χρειάστηκε να εγκαταστήσω ξανά drivers για την κάρτα γραφικών (αναβάθμιση σε 8.1, καλά να πάθω που πειράζω μηχάνημα το οποίο πάει μια χαρά...) έκανα μια αρχή στο Enemy Within.

 

Πολύ αρχή, γιατί από τους αρχικούς 4, η assault και η support θα καθίσουν 19 και 15 ημέρες αντίστοιχα εκτός (η Ιταλίδα την έφαγε από ανοησία μου, μέτρησα λάθος την απόσταση και το σαμιαμίδι το Sectoid τελικά έφτανε στη γωνία να τη δει) έμεινα με τον (μέτριο) heavy και την (υποσχόμενη, αλλά με χάλια will) sniper.

 

Γιατί, δεν ξέρω αν σας το είπα, με έτρωγε ο απαυτούλης μου και εκτός των άλλων έβαλα και Not Created Equal και random στατιστικά όταν κερδίζουν βαθμό.

 

Έχω δυο-τρεις καλές rookie, από ό,τι βλέπω το trade-off είναι "καλό will, αισχρό σημάδι", "αισχρό will, καλό σημάδι", οπότε θα δούμε πώς θα πάει. Έχω κι έναν Ιρλανδό ισορροπημένο στα στατιστικά, τον φαντάζομαι psi στο απώτερο μέλλον, να δούμε αν θα σταθεί τυχερός.

 

Έχουμε ένα καινούργιο resource, καινούργια αντικείμενα για έρευνα και στη συνέχεια κατασκευή εγκαταστάσεων και γενικά διάφορα καλούδια. Υποψιάζομαι πως αν βάλεις όλες τις παραμέτρους του Second Wave και κολλήσεις και ένα ironman, θα μιλάμε για διαβολεμένη δυσκολία. Προς το παρόν περιορίστηκα σε αυτά τα δύο και το ironman.

 

Παρενθετικά, όπως και στο EU, έτσι και στο EW, turorial (το αρχικό, όχι του meld, που σιγά το tutorial αλλά τέλος πάντων) + ironman= κολλήματα στα cutscenes, άρα δεν παίζει. Αν σας είχε τύχει αυτό στο πρώτο, αποφύγετέ το, τζάμπα θα πάει η αρχή που θα κάνετε.

 

Από Δευτέρα αναλυτικότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, δεν ξέρω αν σας το είπα, με έτρωγε ο απαυτούλης μου και εκτός των άλλων έβαλα και Not Created Equal και random στατιστικά όταν κερδίζουν βαθμό.

 

 

Εγώ μονίμως έτσι παίζω, ο τζόγος κυλάει στο αίμα μου.

 

Ακόμα δε μου ήρθε το παιχνίδι από το Amazon, τζάμπα το estimated delivery 15 Νοέμβρη...Να δω πώς θα βγει το ΣΚ.

 

Για τη sniper μου, αυτό ήταν το θέμα, αν την είχα κινήσει πρώτη θα είχε σωθεί, τώρα είχα ήδη κάνει την αναγνώρισή μου και άνοιξε ένα τετραγωνάκι στο βάθος που εμφάνισε τους floaters. Έπαιζα όμως με διπλούς snipers (5 άτομα + rookie), rookie - assault - heavy είχαν μόνο ένα AP, o support και ο Βαγγέλας είχε κινηθεί δύο. Τόμπολα. Αν όλα είχαν πάει καλά θα έκλεινα το γύρο με την Ιρλανδή (με παρατσούκλι "Athena" παρακαλώ πολύ, αν ο επόμενος sniper έχει κάτι σα "Zeus" ή "Apollo" θα πρόκειται για παράδοση), overwatch όλοι και φτου κι απ'την αρχή.

 

Αλλά φευ...

 

Κέρδισα επίσης το βραβείο ηλιθιότητας, πραγματικά, που θα μου κοστίσει πολύ ακριβά.

 

Terror mission, πρώτη συμπλοκή με 2 floaters και 2 chrysalids και κάπου ανάμεσα σε όλα αυτά ένας civilian. Ενώ τα πράγματα πηγαίνουν καλά, η μια chrysalid που έχει μείνει με 2 HP (η άλλη τέζαρε) πάει επάνω στο civilian. Δε θυμάμαι πώς και τι, αλλά ο ΗΛΙΘΙΟΣ νόμισα πως όταν βγει το ζόμπι δε θα έχει action διαθέσιμη και θα μπορώ να το φάω με overwatch. Στέλνω τον "καλό" μου Major Assault δίπλα ακριβώς στην chrysalid να τη σκοτώσω...

 

Βγαίνει ζόμπι, 19 HP χτύπημα εξ επαφής, κλαίμε το Major. Είμαι κόπανος. Και το χειρότερο είναι πως ο έτερος assault μου, ένας χαμηλόβαθμος, πέθανε από direct critical στην προηγούμενη αποστολή και πρέπει να βγάλω νέο.

 

Ώρες ώρες είμαι...

 

Επίσης η στιγμή που περιμένατε, φωτογραφία του Βαγγέλα!

 

post-128915-0-74395500-1384624488_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ωραίο σημάδι ο Βαγγέλας. Έχεις βάλει και damage roulette;

 

Με τους assault, θέλεις το upgrade να σου δείχνει με το που έρχονται στη βάση την ειδικότητα, να πιάσεις δύο να τους φτιάξεις σιγά-σιγά.

 

Δύο sniper δε θυμάμαι να έχω βάλει στην ομάδα ποτέ, οι support και οι assault παίρνουν συνήθως τις διπλές θέσεις, για grooming είχες το δεύτερο;

 

Εντωμεταξύ, έχουν ακριβύνει τις εκσκαφές στο EW (λίγο μεν, αλλά στην αρχή κάνουμε το elerium μας παξιμάδι), αυτό μας έλειπε τώρα... Έκανα και τη βλακεία και πρόσθεσα εκείνο το slingshot που σου πετάει πολύ νωρίς γομάρια αντιπάλους και με βλέπω για ήττα στο τρίμηνο.

 

Τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...