Προς το περιεχόμενο

XCOM: Enemy Within


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχα, γελάω για να μην κλάψω...

 

Νέο παιχνίδι (ξανά), όπου έχω καταφέρει μέχρι την αποστολή στη Γαλλία με τον επιζώντα

 

1) Να έχω 10 μηχανικούς και 14 επιστήμονες

2) Να έχω carapace armor

3) Να μην έχω χάσει κανέναν, και όχι μόνο αυτό αλλά να έχω πολύ καλά aim σε όλη την ομάδα (80+) πλην της assault, συν μερικούς υποσχόμενους rookies.

4) Να έχω κερδίσει very difficult abduction

5) Να φτιάχνω uplink και 2 δορυφόρους ήδη σε παραγγελία, με 2 χώρες μόνο να είναι σε πορτοκαλί και να τις προλαβαίνω μέχρι τέλος του μήνα.

 

Και πάω Γαλλία...

 

Τραυματίας ο heavy, support - support - sniper - rookie η ομάδα (δεν πήρα την assault γιατί ο rookie είναι 70 aim και η άλλη 62). Όλοι στην πρώτη ταράτσα (2ος όροφος) για να βγουν οι τρεις thin men. Κίνηση και οι 4 στον ίδιο γύρο, κάλυψη στο τοιχάκι, νεκρός με τη μία ο ένας thin man, smoke grenade για κάλυψη. Thin man κολλάει στον τοιχο του κτιρίου μου, πυροβολεί, τέζα η sniper. Ο έτερος thin man πετυχαίνει έναν support μου. Στο γύρο μου καθαρίζω τον έναν από τους δύο, και ο εναπομείνας κρίνει σκόπιμο να μου φάει τον support. Θυμίζω ότι όλες οι βολές τους είναι από το έδαφος στην ταράτσα του δεύτερου, όπου έχω κάλυψη και (για ένα γύρο) smoke grenade. Μετά από λίγο οι δύο επιζήσαντες απλά ψόφησαν, καθώς σε αυτή την αποστολή οι thin men δεν έχασαν ούτε μία βολή.

 

Το σπας ή δεν το σπας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 214
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

θα το πάρω για τα Χριστούγεννα, αλλά προβλέπεται πολύ save/load.

 

μ'αρέσει :)

Το Ironman απλά σου δίνει άλλη αίσθηση.

 

@Tobajara

 

Η δυσκολία του παιχνιδιού, είναι αυτή η οποία το κάνει τρομερό. Το ότι σε βαρά με την βαριοπούλα στο κεφάλι, αν κάνεις ένα λάθος, και δεν έχεις ξοδέψει χρόνο για να σκεφτείς την κίνησή σου.

 

Γι αυτό δεν είναι RTS :)

 

 

@Ikaruga24

 

Οι EXALT μένουν στα laser τουλάχιστον στο Normal. Αλλά είναι πλήρως γεννετικά αναβαθμισμένοι. Ακόμα και ο sniper τους βαρά εν κινήσει. Και δεν έχουν σε τίποτα να ρίξουν και 5 ρουκέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή επιτέλους υπάρχει ένα δύσκολο παιχνίδι δεν σημαίνει ότι είμαστε μαζοχιστές με classic δυσκολία. Σημείωση, Classic Ironman παίζω εγώ, και νομίζω και ο Snoob. Υπάρχει διαφορά στο "Iroman" γιατί δεν υπάρχουν loads επίσης :)

 

Αν δεν μπορείς να το βγάλεις σε Classic, παίξε σε Normal. Το νέο Normal είναι το 80% του Classic που είχε το XCOM πέρισυ.

 

Έχω ήδη κλείσει 40 ώρες σε μία εβδομάδα και συνεχίζω ακάθεκτος. Ενώ έκλεισα 230 ώρες σε ένα χρόνο με το Enemy Unknown.

Αυτό τα λέει όλα για value for money :)

 

Και από εμπειρία, από τα 4 παιχνίδια που προπαράγγειλα ή πήρα μέσα στην εβδομάδα που βγήκαν φέτος, είναι το μόνο το οποίο άξιζε τα λεφτά του από την πρώτη μέρα, χωρίς να περιμένω για patch και ένα μήνα+ για να φτιαχτεί το παιχνίδι. Όπως έγινε με το Rome 2, Χ Rebirth και Sim City.

 

Και το Rome 2 μάλιστα χάλασε με τα patch ( το 5) την υποστήριξη σε CF (δύο 7950 @1100/1600) που είχα και μου την έσπασε αφάνταστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία, κι εγώ Classic Ironman παίζω (προσπαθώ τουλάχιστον), απλά παρατάω το campaign αν στραβώσει πολύ κάποια αποστολή. Μέχρι στιγμής απλά αποτυγχάνω, έχω καταφέρει να πάω καλά μέχρι τα 3/4 της αποστολής στη Γαλλία (έχω μάθει απ'έξω τις θέσεις ΟΛΩΝ των εξωγήινων, έλεος) αλλά κάτι θα πάει χάλια κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D

Ναι, θέλει λίγο ύπομονή αυτή. Μία καλή ιδέα είναι να κάνεις τα δύο tutorial. Θα έχεις τον heavy Λοχία μέχρι τότε και το officers κτήριο, όπου θα μπορείς να κατεβάσεις 5 άτομα και όχι 4 με την αναβάθμιση. Και 2 Mec θα κάνουν τρελή δουλειά, αλλά όχι οι snipers. Μιας και είναι κλειστός χάρτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα κάνω τα δύο tutorial. Το πρόβλημα είναι πως μέχρι τότε στο παιχνίδι πρέπει να έχεις κάνει τα πάντα ΑΨΟΓΑ ώστε να έχεις τη squad σου sergeant. Υπό αυτές τις συνθήκες μπορώ να έχω μία carapace armor και assault με lightning reflexes, για τα overwatch, αλλά συνήθως δεν έχω λεφτά για officers + squad size upgrade γιατί προέχουν οι δορυφόροι και το uplink. Snipers δουλεύουν πάρα πολύ καλά γιατί παίζω από τις ταράτσες, και όταν σου βγάζει overwatched thin men τους καθαρίζουν με το που εμφανίζονται (3 kills σταθερά σε κάθε αποστολή, αν δεν τη φάνε μπαμπέσικα). Πιστεύω πως για το επίπεδο που είσαι μέχρι τότε στο παιχνίδι είναι άδικη αποστολή, μιλάμε για 8+1 thin men και 1 sectoid. Δε γίνεται σε very difficult abduction να βγάζει κατά κανόνα 2 stalkers πωστουσλεν + 3 floaters + X sectoids και η αμέσως επόμενη να είναι αυτή. Με τα damage/ critical rolls των Thin Men μπορείς να δεχτείς 4 - 6 βολές, ακόμα και τέλεια να παίξεις θα σε πετύχουν because fuck you, βαράω από το έδαφος στην ταράτσα σε hunkered down στρατιώτη και σκάω critical.

 

Έχω βρει τρόπο να την περάσω, αλλά πρέπει να πάνε τα πάντα καλά. Νομίζω πως, σε σχέση με το Ironman του Enemy Unknown, πρέπει να χρησιμοποιείς abilities κυριολεκτικά σε κάθε εμπλοκή. Στο original campaign μπορούσα να κάνω κάποια συντήρηση, εδώ κάθε φορά είναι all in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ, πάλι, όταν επιχειρώ να ενεργοποιήσω το tutorial (το βασικό) απλά κολλάει σε κάποιο cutscene.

 

Πάντως, αν πέφτει critical σε hunker down, πέρνα από τα fora να το αναφέρεις, δε θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό.

 

Το απόγευμα ξεκινάω campaign, καλώς εχόντων των πραγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη Apoll και λοιποί αν σας πρόσβαλα. Όλοι ξέρουμε ότι είναι καταπληκτικό παιχνίδι (αν και λίγο rombocop) και αξίζει να ασχοληθούν όλοι μαζί του. 

 

Αλλά κάποιοι τους αρέσει το μπούκοβο να το τρώνε με το κουτάλι, να καίγονται, και να χάνουν την ουσία της γεύσης του φαγητού (story of campaign). Και στο τέλος να κλαίνε με μαύρο δάκρυ στην τουαλέτα.(restart campaign). 

Γούστα είναι αυτά και μαγκιά του καθενός αν και δεν τα καταλαβαίνω.

 

Άλλα ρε φίλε Apoll λύσε μου απορία ρε μάγκα....

 

Ποία ήταν η σχέση σου με τα Θεία στην πίστα με τους ψαράδες??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη Apoll και λοιποί αν σας πρόσβαλα. Όλοι ξέρουμε ότι είναι καταπληκτικό παιχνίδι (αν και λίγο rombocop) και αξίζει να ασχοληθούν όλοι μαζί του. 

....

 

Ποία ήταν η σχέση σου με τα Θεία στην πίστα με τους ψαράδες??

 

Δεν προσέβαλες κανέναν :)

 

 

 

Είχα καλή ομάδα, εξοπλισμένη με laser και carapace, και τα είδα σκούρα μόνο όταν ήταν 8 crysalis μαζεμένα, στην οπισθοχώριση.

Παρόλα αυτά έτρεξα τους στρατιώτες χωρίς overwatch και την γλύτωσαν. 55 Crysalis σύνολο είχα σκοτώσει, και ήταν καμμιά 10αριά ακόμα στον χάρτη όταν την έκανα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mπαγιάτικα "νέα", αλλά επειδή μετά από εκατοντάδες ώρες παιχνιδιού έλυσα μια απορία (και θα καταφέρω μάλλον για πρώτη φορά να δω ολόκληρο το tutorial σε ironman classic) σε περίπτωση που κολλήσει το παιχνίδι σε κάποιο cutscene στη διάρκεια του tutorial (συνήθως αυτό συμβαίνει όταν μετακινείσαι από κάποιο χώρο της βάσης στο mission control) πατάμε space μέχρι να επιστρέψουμε στο antfarm view, και από εκεί συνεχίζει κανονικά.

 

Επίσης, μετά από καμιά 10ρια αποστολές, είναι πασιφανές ότι το classic του EW έχει δυσκολέψει σε σχέση με το αντίστοιχο επίπεδο του EU. Τα promotions έχουν μετατραπεί σε άθλο.

 

Και σε συνέχεια του (βασικού μου) παραπόνου ως προς την ισορροπία του παιχνιδιού, δηλαδή το γενικευμένο πανικό σε όλες της χώρες μιας ζώνης, όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση σε abduction, απλά να παρατηρήσω πως το tutorial κάνει λόγο για αύξηση του πανικού στη χώρα που δε βοηθάμε, όχι σε όλη την ήπειρο. 

 

Κρίμα που έμειναν στα λόγια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπαγιάτικα "νέα", αλλά επειδή μετά από εκατοντάδες ώρες παιχνιδιού έλυσα μια απορία (και θα καταφέρω μάλλον για πρώτη φορά να δω ολόκληρο το tutorial σε ironman classic) σε περίπτωση που κολλήσει το παιχνίδι σε κάποιο cutscene στη διάρκεια του tutorial (συνήθως αυτό συμβαίνει όταν μετακινείσαι από κάποιο χώρο της βάσης στο mission control) πατάμε space μέχρι να επιστρέψουμε στο antfarm view, και από εκεί συνεχίζει κανονικά.

 

Επίσης, μετά από καμιά 10ρια αποστολές, είναι πασιφανές ότι το classic του EW έχει δυσκολέψει σε σχέση με το αντίστοιχο επίπεδο του EU. Τα promotions έχουν μετατραπεί σε άθλο.

 

Και σε συνέχεια του (βασικού μου) παραπόνου ως προς την ισορροπία του παιχνιδιού, δηλαδή το γενικευμένο πανικό σε όλες της χώρες μιας ζώνης, όταν δεν υπάρχει ανταπόκριση σε abduction, απλά να παρατηρήσω πως το tutorial κάνει λόγο για αύξηση του πανικού στη χώρα που δε βοηθάμε, όχι σε όλη την ήπειρο. 

 

Κρίμα που έμειναν στα λόγια. 

 

Δεν ξέρω αν μπορώ να απαντήσω με ή χωρίς spoiler γιατί ολόκληρες ήπειροι ανεβάζουν πανικό. Οπότε

 

 

 

     Ελπίζω να κάνεις τις αποστολές ενάντια στην EXALT στέλνωντας έναν στρατιώτη με πιστόλι για να ερευνά κάθε χώρα; Κλείνωντας της ops της EXALT στην περιοχή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν αναφερόμουν στην EXALT. Εννοώ ότι (και στο EU και στο EW) βγάζει alien abductions σε τρία σημεία (στην αρχή σε τρεις διαφορετικές ηπείρους). Αντί, όπως είναι το λογικό (και αυτό που λέει στο tutorial) να αυξάνεται ο πανικός στη χώρα (χώρες) που δε λαμβάνει βοήθεια, αυξάνεται σε ολόκληρη την ήπειρο.

 

Αυτό σημαίνει πως, ακόμη κι αν τύχουν οι τρεις μικρότερες ζώνες (Ν. Αμερική, Β. Αμερική και Αφρική) έχεις ένα σύνολο 8 χωρών, από τις οποίες μπορείς να βοηθήσεις 1, να προστατέψεις το πολύ άλλες 2 από άμεση αύξηση πανικού και να έχεις κατ' ελάχιστο 5 δυσαρεστημένες χώρες (αντί της μίας που θα ήταν λογικό). Έτσι και ατυχήσεις και πέσουν οι μεγάλες ζώνες (Ευρώπη-Ασία) τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα.

 

Αυτή τη στιγμή, ας πούμε, έχοντας βγάλει χωρίς απώλειες όλες τις αποστολές, έχω 1 πορτοκαλί και 1 κίτρινη χώρα. Και αυτό γιατί στάθηκα τυχερός και από τις 4 ασιατικές που δε βοήθησα η αύξηση πήγε +3, +2, +1, +1 (μου έχουν τύχει έως και τρία +3).

 

Για μένα το σωστό θα ήταν, ακριβώς όπως προστατεύεις 1 χώρα, να πλήττεται μόνο 1 από τα abductions και να ήταν μεγαλύτερη η πίεση από τον αριθμό αποστολών. Γενικά, δε μου αρέσουν τα παιχνίδια όπου τιμωρείσαι ακόμη κι όταν παίζεις άριστα. Δε συζητάμε τι γίνεται αν αποτύχεις σε αποστολή, εκεί είναι υπό συνθήκες καταδίκη.

 

Ειδικά τώρα που τα promotions έχουν δυσκολέψει και έχουν αυξηθεί οι απειλές μέσω της EXALT, αρχίζει και ξεφεύγει το θέμα. Μου αρέσει το παιχνίδι και δεν έχω κανένα θέμα να χάσω, απλά προτιμώ όταν συμβαίνει αυτό να είναι αποτέλεσμα δικών μου λαθών και όχι τεχνητά επιβαλλόμενης δυσκολίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...