Προς το περιεχόμενο
PolyMix@anos

Warwick vs Manchester... ποιο θα διαλεγατε?????

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Εχω τελειωσει πολιτικος μηχανικος και αποφασισα να κανω τελικα ενα μαστερ πανω σε project management. Εκανα τις αιτησεις μου και με δεχτηκαν τα εξης πανεπιστημια: 

1) Warwick

2) Manchester

3) Lancaster

4) Leeds

Τα καλυτερα απο περιεχομενο σπουδων και φημη μου φαινονται τα δυο πρωτα...αλλα τωρα που ειναι ωρα για να αποφασισω ειμαι σε διλημμα μεγαλο! Το manchester ειναι πιο πολυ για μηχανικους, ενω το προγραμμα του warwick ειναι πιο γενικο. Εχει ομως παααρα πολυ καλη φημη, οσον αφορα τις επαγγελματικες προοπτικες των αποφοιτων. Επισης, το manchester ειναι μεγαλη πολη, ενω το warwick βρισκεται κοντα στο coventry που απ ' οτι εχω δει στο ιντερνετ ειναι ψιλοσαπιο.

Γενικα προσπαθω να σκεφτομαι ολες τις παραμετρους για να αποφασισω. Εχει κανεις εμπειρια από τα παραπανω πανεπιστημια ή εχετε ακουσει κατι οσοι εχετε παει αγγλια για σπουδες???????

Βοηθεια!!!!

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρομοιο με το δικο σου διλλημα προπερσι με σχεδον τα ιδια πανεπιστημια (του Λονδινου τα ειχα αποκλεισει γιατι προσωπικα πιστευω το return on investment τους ειναι απαισιο). Η μονη διαφορα ειναι οτι εγω ημουν μεταξυ Leeds/Warwick.

Anyway προσωπικα θα σου ελεγα Warwick δαγκωτο κι οχι μονο γιατι αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει. Αρχικα ειναι εντελως -με το παρντον- ηλιθιο να διαλεξεις μαστερ συμφωνα με το ποια πολη ειναι σαπια και ποια οχι. Του χρονου εκει γυρω στα Χριστουγεννα που θα σου 'χει γινει ο κωλος μαγκανοπηγαδο απο το διαβασμα, το τελευταιο που θα σε νοιαζει ειναι σε ποια πολη μενεις.

Αφ'ετερου εχεις δει το κλιμα χειμωνα στην Αγγλια; μουχαχα. Πιο συγκεκριμενα εχεις περπατησει Μαντσεστερ χειμωνα βραδυ; Ακομα πιο μουχαχα. Νταξει η αληθεια ειναι οτι Coventry δεν ειναι, αλλα after all, δυσκολο χειροτερη πολη απο Coventry. Μπορεις ομως να βρεις ωραιοτατη διαμονη στο φοβερο (για τα δεδομενα) Royal(!) Leamington Spaτο οποιο μαλιστα θεωρειται αριστοκρατικη περιοχη και εχει και "αρκετες καλες" επιλογες.

Μην παρεξηγησεις, χωριο ειναι, αλλα ειναι γενικα καλη περιπτωση. Τωρα μαλιστα μετα που εφυγα εμαθα οτι εφτιαξε βιβλιοθηκη και study center εκει το πανεπιστημιο οποτε θα εχεις ακομα περισσοτερη παρεα και μερη να αραζεις.

Για το πανεπιστημιπ τωρα, εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενος. Περα οτι και το Business και το Engineering school εχουν πολυ καλο ονομα και υψηλα rating, οι εγκαταστασεις ειναι αριστες και το campus μου εχουν πει οτι ειναι απο τε μεγαλυτερα στην Ευρωπη (δεν το διπλοτσεκαρα, προσωπικα απο το τις γλαστρες και το προαυλιο της ΑΣΟΕΕ μια βελτιωση την ειδα).

Μαθηματα και καθηγητες επισης πολυ καλοι, δυβατη στηριξη απο το career center σε οτι χρειαστεις, αν κατι δεν σου αρεσει στο προγραμμα/πανεπιστημιο το αναφερεις στο programme manager και λυνεται αμεσως. Προσωπικα καταφερα να αλλαξω ολοκληρο μαθημα γιατι αιτηθηκα περισσοτερα εργαστηρια. Δεν ξερω αν αυτο γινεται παντου, προσωπικα εντυπωσιαστηκα.

Επισης societies καρναβαλια κι εξοδους διοργανωνει μπολικα το πανεπιστημιο, οποτε μην αγχωνεσαι. Α και τα greek parties θεωρουνται τα καλυτερα στο campus αν εισαι τετοιος τυπος. προσωπικα δεν αξιωθηκα να παω ουτε σε pre-drinks καθως εβγαλα τη χρονια σουζα. Εξαρταται κι απο το μαστερ ομως.

Αυτα, νομιζω δεν ξεχασα κατι.

• Like 2

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Του χρονου εκει γυρω στα Χριστουγεννα που θα σου 'χει γινει ο κωλος μαγκανοπηγαδο απο το διαβασμα, το τελευταιο που θα σε νοιαζει ειναι σε ποια πολη μενεις.

Για πες σε σχέση με το προπτυχιακό σου το μεταπτυχιακό σου πόσο πιο δύσκολο ήταν?Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν στον φόρτο εργασίας ή στο ανεβασμένο επίπεδο των μαθημάτων?Ρωτάω γιατί έχω ακούσει διάφορα...

ps (Θα έστελνα pm αλλά ίσως και άλλοι θέλουν να μάθουν περαιτέρω)

Α και btw Warwick με χίλια....μην συζητάμε τα αυτονόητα.. :)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Polymixane αν μου πεις οτι εισαι το παλικαρι που συζητουσαμε μαζι στο forum του Financial Engineering για το Warwick και το WMG σκιζω τα πτυχια μου ε? Ο κοσμος τελικα ουτε μιση παλαμη δεν ειναι.

(ας μην αναφερθουν ονοματα ομως :P)

Revolver both. Θα σου απαντησω περιληπτικοτατα το υποσχομαι μολις βρω σταθερο ιντερνετ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Σύγκριση δεν μπορώ να κάνω, ωστόσο σε μεταπτυχιακό της ημεδαπής που μας έκαναν μερικές παραδόσεις καθηγητές του Warwick εχω να πω, πως δεν ξεκολαγα λεπτό. Ενδιαφέρον στο maximum, μεταδοτικοτητα, άριστης ποιότητας διαλέξεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Και εγω στο warwick εκανα μεταπτυχιακο. Εχει περασει πολυς καιρος αλλα οι εντυπωσεις μου ηταν αριστες. Το campus οντως υπερπληρες. Μπορουσες αμα ηθελες να βγαλεις ολη τη χρονια εκει.

Το manchester το ειχα επισκεφθει λιγες μερες που μεναν καποιοι φιλοι μου. Οντως καμια σχεση η ζωη εκει. και το Πανεπιστημιο βεβαια κτιρια στην πολη ειναι, δεν συγκρινεται το campus.

Το Coventry λιγο πικρα αλλα δεν με ενοιαζε. Υπαρχει και το Burmingham πολυ κοντα αν θες μεγαλη πολη αλλα και αυτο δεν μου αρεσε.

Αν τελικα πας warwick οπωσδηποτε κλεισε δωματιο στην εστια. Οποιος εμενε εξω ηταν αποκομμενος. Μην ανησυχεις για παρεες κλπ, το πιο ευκολο πραγμα ειναι. Ολοι στον ιδιο χωρο βρισκονται

Αρχικα ειναι εντελως -με το παρντον- ηλιθιο να διαλεξεις μαστερ συμφωνα με το ποια πολη ειναι σαπια και ποια οχι. Του χρονου εκει γυρω στα Χριστουγεννα που θα σου 'χει γινει ο κωλος μαγκανοπηγαδο απο το διαβασμα, το τελευταιο που θα σε νοιαζει ειναι σε ποια πολη μενεις.

Εγω ημουν ακομα χειροτερος. Επαιξε μεγαλο ρολο στην επιλογη μου το οτι ηξερα οτι η συνδεση στο LAN και internet που προσφεραν στο δωματιο της εστιας ηταν εντελως ελευθερη. Εντελως ομως. Hostαρες και επαιζες παιχνιδια, κατεβαζες απο p2p, ακουγες ραδιοφωνο.

Σε ολα τα αλλα πανεπιστημια ακομα και εκεινη την εποχη (2000-2001) τα παντα ηταν κλειδωμενα. Φυσικα δεν μπορει να ισχυει ακομα κατι τετοιο. Απορω ωρες ωρες πως καταφερα και αποφοιτησα

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

@ Praetorianos, αν και ανετα θα μπορουσα να ειμαι σε φορουμ financial engineering, καθως εχω ψαξει σε αηδιαστικο βαθμο το θεμα μεταπτυχιακο, μαλλον σε καποιον αλλον εδωσες τα φωτα σου !!!

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ  ειναι το warwick ????????????  Παντου το παινευουνε.....

http://www.telegraph.co.uk/education/universityeducation/student-life/9796679/Warwick-University-top-target-for-graduate-employers.html

Παντως και το Μαντσεστερ για το αντικειμενο που θελω ειναι πολυ καλο, καθηγητης μου το συστησε.

Αληθεια, με το θεμα δουλεια τι κανατε? Σας βοηθησε καθολου το οτι φοιτησατε εκει? Γενικα οποια πληροφορια μου δινετε 

ειναι μεγαλη βοηθεια..

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για πες σε σχέση με το προπτυχιακό σου το μεταπτυχιακό σου πόσο πιο δύσκολο ήταν?Η μεγαλύτερη δυσκολία ήταν στον φόρτο εργασίας ή στο ανεβασμένο επίπεδο των μαθημάτων?Ρωτάω γιατί έχω ακούσει διάφορα...

ps (Θα έστελνα pm αλλά ίσως και άλλοι θέλουν να μάθουν περαιτέρω)

Α και btw Warwick με χίλια....μην συζητάμε τα αυτονόητα.. :)

Λοιπόν, φτιάξε εσπρεσσάκι κι άραξε:

Το παρακάτω pm που είναι σε εισαγωγικά το έστειλα στον chill και αν δεν κάνω λάθος σου είχα στείλει κι εσένα κάτι παρόμοιο (με είχατε ρωτήσει καρμπόν το ίδιο πράγμα :D)

"Εγώ τέλειωσα πέρυσι το μεταπτυχιακό αν σου είχα πει, δεν θυμάμαι. Βασικά έδωσα με την ψυχή στο στόμα τα τελευταία μαθήματα γιατί ζορίστηκα πολύ άσχημα. Όπως έγραψα και σε ένα φίλο (εσύ είσαι Revolver :P), ειλικρινά πέρυσι τα είδα όλα. Δεν ξέρω τι γίνεται γενικά, αν φταίει το πανεπιστήμιο, η χώρα, το background μου, όλα αυτά μαζί ή τίποτα από αυτά, αλλά έτσι είχα να ζοριστώ από τις πανελλήνιες. Στις πανελλήνιες όμως ήμασταν όλοι στο ίδιο επίπεδο, είχαμε το ίδιο background και είχαμε 1 ολόκληρο χρόνο για 7 μαθήματα. Πέρυσι βρέθηκα να παλεύω να βγάλω σε ένα τρίμηνο, 6 μαθήματα, και τι μαθήματα παναγιά μου.

Από κει που είχα ξεχάσει τι είναι παράγωγοι και ολοκληρώματα (ε ρε τι κάνει ο ελληνικός στρατός σε 9 μήνες) βρέθηκα να είμαι στο ίδιο τμήμα με μαθηματικούς από το Cambridge. Ε γάμησε με τώρα. Διάβαζα 14 ώρες σερί, ΑΠΛΑ για να μπορώ να διαβάσω (κι όχι να καταλάβω) τι στο διάολο γράφει ο πίνακας. Κάθε δεύτερη μέρα έλεγα ότι θα τα παρατήσω και θα γυρίσω να βόσκω πρόβατα. Σου φαίνεται υπερβολικό τώρα, αλλά φαντάσου να γαμιέσαι όλη μέρα στο διάβασμα, να μαθαίνεις κάθε εβδομάδα ότι δεν έμαθες 4 χρόνια στη σχολή, να πηγαίνεις το πρωί στη σχολη με την αισιοδοξία ότι θα τους γ@μήσεις όλους κι όλες εκεί μέσα, και δύο ώρες μετά να βγάινεις λες και σε έχει γλεντήσει όλος ο πληθυσμός του Κονγκό.

Επίσης ήμουν συμφοιτητής με 21 στα 22 χρονών κοπέλα η οποία είχε ήδη κάνει 3 (τρία) internship σε πολυεθνικές, είχε κάνει ήδη άπειρα mock interviews από το πρώτο πανεπιστήμιο της και γενικά ήξερα να στηθεί 10 φορες καλύτερα από μένα. Δηλαδή ήμουνα συμφοιτήτης με κάποιον που ήταν 2 χρόνια πιο μικρός από μένα, αλλά 10 φορές πιο έμπειρος. Και φαντάσου ότι τέλειωσα τη σχολή μου στα 4 χρόνια, πήγα καπάκι στρατό, και καπάκι με το που τέλεωσα στρατό (Αύγουστο) έφυγα έξω (Σεπτέμβρη), δηλαδή δεν έχασα ούτε 1 μήνα να κωλοβαράω. Φαντάσου ξενέρα. [...]"

Πιο συγκεκριμένα τώρα, για το quotαρισμένο, πιστεύω (όπως έγραψα και παραπάνω) ότι ήταν ένα θανατηφόρο combo των παρακάτω:

1) Απίστευτος φόρτος εργασίας. Ήταν εν μέρει επιλογή μου που όλα τα μαθήματα επιλογής & κορμού μαζεύτηκαν σε ένα εξάμηνο (μερικοί τα άπλωσαν σε 9 μήνες), αλλά οι παπάρες που οργάνωσαν το πρόγραμμα έβαλαν όλα τα σημαντικά μαθήματα μαζί. Αυτά που ήταν για το τρίτο τρίμηνο, δεν με ενδιέφεραν καθόλου/μου ήταν άχρηστα. Κι έτσι βρέθηκα ένα τρίμηνο να "κάθομαι".

2) Το πρόγραμμα. Έχεις μπει σε κανενός μλκ νουμπά το αυτοκίνητο το οποίο πάει γκάζι-φρένο, γκάζι-φρένο κτλ επειδή είναι άσχετος? Κάπως έτσι ήταν όλο μου το μεταπτυχιακό. Ξεκινούσε, ααααααααπλα, χαλαρά εισαγωγικά παιδιά, πάμε σιγά κι οργανωμένα. Ξαφνικά πάρε 4 κεφάλαια, πάρε εργασία με παράδοση την άλλη εβδομάδα, πάρε ένα workshop/σεμινάριο. Περνάνε τα deadlines, ξανά απλά συντήρηση. Πλησιάζει το τέλος του τριμήνου, πάρε ομαδικές, πάρε ατομικές, πάρε παρουσιάσεις. Καψώνια.

3) Η forced κανονική κατανομή. Χα. Μια έννοια που δεν υπάρχει στα ελληνικά πανεπιστήμια, γενικά δεν ξέρω αν υπάρχει στα ευρωπαϊκά, αλλά χε, τη γνώρισα εδώ. Αυτό για όσους δεν γνωρίζουν είναι ένα σύστημα των πανεπιστημίων που είναι αδύνατον πχ να γράψει όλη η τάξη 3 ή 4 ή 8 ή ...10 ανεξαρτήτως τι περιέχει το γραπτό. Όλοι βαθμολογούνται κανονικά και μετά οι βαθμοί αναπροσαρμόζονται ώστε να βγάζουν κανονική κατανομή (με ελαφρά μετατόπιση προς τα δεξιά, ώστε να μην ...μένει το 50% της τάξης κάθε φορά.

Πραγματικά αν βρω θα postαρω φωτογραφία, μιλάμε λες και είχαν βγει από υπόδειγμα βιβλίου Στατιστικής. Το οποίο σημαίνει ότι όχι μόνο αντα/συναγωνίζεσαι με τους μαθηματικούς του Cambridge που έγραψα παραπάνω,αλλά ο βαθμός σου θα αναπροσαρμοστεί με βάση το τι έγραψε αυτός. Τόσο ποσοστό θα πάρει πάρει πάνω από 8, τόσο γύρω στο 5.

Μοναδική εξαίρεση ένα μάθημα στο οποίο έγραψαν πάνω από 60% μόνο 4 άτομα. Διαμαρτυρυθήκαμε ότι τα θέματα ήταν αστεία (με την κακή έννοια) σε σχέση με το τι διδαχτήκαμε, οι 4 παραδέχτηκαν ότι βασίστηκαν σε μεγάλο βαθμό σε γνώσεις που ήδη είχαν από προπτυχιακό (τι σου κάνει το Cambridge) κι όχι που απόκτησαν, αλλά πήραμε την ίδια απάντηση που θα πάρεις από τη γραμματεία της Νομικής Αθηνών αν διαμαρτυρηθείς για το βαθμό σου. Το μακρύτερο.

4) Το επίπεδο των μαθημάτων. Στην αρχή νόμιζα ότι απλώς εγώ μετά από 9 μήνες στρατό είχα ξεσυνηθίσει. Και άλλους όμως που ρώτησα που είχαν εμπειρία από Βρετανικά πανεπιστήμια μου είπαν ότι μας πήγαιναν γαμιώντας. Από την άλλη κάποιοι άλλοι υποστήριξαν ότι όλοι το ίδιο λένε όταν πρωτοξεκινάνε MSc εκεί, αλλά έτσι είναι το νορμαλ, ξεχνάς καταστάσεις και ταχύτητες/ρυθμούς/επίπεδο προπτυχιακού. Επειδή εμένα το προπτυχιακό ήταν ελαφρώς διαφορετικό δεν μπορούσα να εκφέρω άποψη, ό,τι διδάχτηκα, πλην Στατιστικής το έβλεπα πρώτη φορά οπότε δεν έχω ιδέα για το επίπεδο.

5) Το επίπεδο των συμμαθητών. Σε συνδυασμό με το 3 και το 4 το κάνει ακόμα δυσκολότερο. Δεν ανταγωνίζεσαι πια μεταΛυκειόπαιδα που έγραψαν 18.000 μόρια στην έκθεση και ΔΑΠίτισα που πήρε 10 στη διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού με προχθεσινό διάβασμα, ανταγωνίζεσαι μηχανικό από το UCL που του έδωσαν υποτροφία για να έρθει. Φυσικά αυτό δεν είναι μειονέκτημα έτσι, μην τρελαθούμε, θες όταν πας σε ένα μεταπτυχιακό οι συμφοιτητές σου να είναι σε όσο πιο υψηλό επίπεδο από σένα γίνεται. Απλά ώρες ώρες, λες α γαμήσου ούτε για τσοπάνος δεν πάω.

Γενικά σου είπα, για μένα ήταν ο συνδυασμός όλων των παραπάνω, συν ότι ήρθα μετά από στρατό, συν ότι δεν είχα εμπειρία από αγγλικό σύστημα, συν ότι το αντικείμενο μου δεν ήταν ίδιο στο προπτυχιακό και το μεταπτυχιακό. πχ φαντάζομαι ότι ένας ηλεκτρολόγος μηχανικός που πάει Μαρκετινγκ ακόμα και στο Lancaster θα περάσει πιο ζάχαρη από ένα δικηγόρο που πάει μεταπτυχιακό στην πληροφορική πχ. Προσωπικά δεν ήταν τόσο extreme η αλλαγή, αλλά και πάλι.

Εσένα που τυχαίνει να γνωρίζω (α) τι έχεις σπουδάσει, (β) πόσο έβγαλες, (γ) τι θα πας να σπουδάσεις μπορώ να σου πω ότι μάλλον δεν θα δυσκολευτείς από το επίπεδο των μαθημάτων γιατί λίγο πολύ θα τα έχεις ξαναδεί, όλα τα υπόλοιπα εξαρτάται από το πανεπιστήμιο, τους καθηγητές και την όρεξη σου. Α και μπορεί κάποιος που έχει σπουδάσει σε άλλο πανεπιστήμιο της Ελλάδας, ή που θα σπουδάσει σε άλλο πανεπιστήμιο της Αγγλίας ή που θα κάνει διαφορετικό μαστερ, να έχει τελειώς διαφορετική εικόνα/εμπειρίες. Τα παραπάνω αποτελούν απλά προσωπικό βίωμα και καμία ευθύνη δεν φέρει ο συγγραφέας για τυχόν αποκλίσεις από την πραγματικότητα.

Πάντως, για να κλείσω, μπορεί να ακούγονται λίγο Βασιλάκης Καϊλας τα παραπάνω αλλά ειλικρινά δεν ένιωσα έτσι. Το γούσταρα απίστευτα και το μεταπτυχιακό και τους τρελούς ρυθμούς που είδα και τους συμφοιτητές-μυαλά που συνάντησα και το 26ωρο σερί στα εργαστήρια, και τις επαφές που κράτησα και όλα. Γενικά θα το ξανάκανα. Όχι φέτος ή του χρόνου, αλλά γενικά ναι.

• Like 5

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αυτο με το στρατο...ποσο δικιο εχεις! πολυ σαπιλα ρε φιλε...εγω πριν λιγο καιρο απολυθηκα και γενικα το ιδιο πλανο με σενα ακολουθω. Νιωθω χαζοτερος μετα το στρατο.... ανυπομονω να αρχισω το μαστερ για να ξαναδουλεψει το μυαλο μου! Δωστε πιεση στο λαο!!!! 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Ακριβώς έτσι Πραετοριανέ,με υπερκάλυψες,αυτό με την βαθμολογία δεν ξέρω κατά πόσο δίκαιο είναι και κατά πόσο αντικατοπτρίζει τις γνώσεις των φοιτητών αλλά anyway αυτοί ξέρουν καλύτερα.Επίσης, αυτό με τους συμφοιτητές είναι "τραγικό".Νιώθω σαν πολίτης δεύτερης κατηγορίας.Ο "χειρότερος" συμφοιτητής μου έχει τελειώσει το University of Hong kong(τοπ 150 worldwide),άλλοι κάνουν 2 MSc ταυτόχρονα(ένας κάνει στο Cambridge και στο lse ταυτόχρονα :P ).Από την άλλη βέβαια το να βρίσκεσαι όπως πολύ σωστά είπες κοντά σε τέτοια άτομα μόνο καλό μπορεί να σου κάνει.

Με τα μαθήματα προσωπικά με έχουν βοηθήσει ...μου είπαν τι να κάνω επανάληψη τώρα το καλοκαίρι και λέω από μόνος μου σιγά σιγά να ρίξω μια ματιά και στα κυρίως courses.

"Επίσης ήμουν συμφοιτητής με 21 στα 22 χρονών κοπέλα η οποία είχε ήδη κάνει 3 (τρία) internship σε πολυεθνικές, είχε κάνει ήδη άπειρα mock interviews από το πρώτο πανεπιστήμιο της και γενικά ήξερα να στηθεί 10 φορες καλύτερα από μένα."

Άπειροι τέτοιοι που σε κάνουν να αναρωτιέσαι πότε πρόλαβαν και τα έκαναν όλα....γνώρισα μια ινδή στα 21 της με 4 interships στον τομέα του finance σε HSBC,Santader κτλ

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

οι ινδές δεν ξυρίζουν τα δάχτυλα των ποδιών, να την προσέχεις.

ξέρεις τι μόλις έκανα; Να μας γράψεις τη φορά που όταν τη συναντήσεις, δε θα προσέξεις τα πόδια της.

btw warwick

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πωωωωωωωωωωωωωωωω.... :eek: Ιιιου

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Polymixane αν μου πεις οτι εισαι το παλικαρι που συζητουσαμε μαζι στο forum του Financial Engineering για το Warwick και το WMG σκιζω τα πτυχια μου ε? Ο κοσμος τελικα ουτε μιση παλαμη δεν ειναι.

(ας μην αναφερθουν ονοματα ομως :P)

Revolver both. Θα σου απαντησω περιληπτικοτατα το υποσχομαι μολις βρω σταθερο ιντερνετ.

..

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το Warwick και το WMG ειδικοτερα ως τμημα. Εχω uncon offer απο το WMG για το MSc στο Cybersecurity & Management. Αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν εχω βρει πουθενα σχεδον στο Net σχολια για το συγκεκριμενο department και μαλιστα τα λιγα που βρηκα ειναι αρνητικα. Επισης, το γεγονος οτι δεν υπαρχουν exams με "ξενιζει".  Οποιαδηποτε βοηθεια περι του θεματος θα ηταν ευπροσδεκτη, καθως δεν το κρυβω οτι προσανατολιζομαι στο να μην ανεβω τελικα Αγγλια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με το Warwick και το WMG ειδικοτερα ως τμημα. Εχω uncon offer απο το WMG για το MSc στο Cybersecurity & Management. Αυτο που με απασχολει ειναι οτι δεν εχω βρει πουθενα σχεδον στο Net σχολια για το συγκεκριμενο department και μαλιστα τα λιγα που βρηκα ειναι αρνητικα. Επισης, το γεγονος οτι δεν υπαρχουν exams με "ξενιζει".  Οποιαδηποτε βοηθεια περι του θεματος θα ηταν ευπροσδεκτη, καθως δεν το κρυβω οτι προσανατολιζομαι στο να μην ανεβω τελικα Αγγλια.

Για το Warwick έγραψα λίγο παραπάνω γενικές εντυπώσεις. Προσωπικά δεν ήμουν στο WMG κι άρα δεν μπορώ να εκφέρω συγκεκριμένη άποψη για το department, πόσο μάλλον για συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.

Από φίλους μηχανικούς που άκουγα, από ratings, από τα εργαστήρια που πέρασα μια βόλτα κι αν κρίνω κι από τα γραφεία της Tata που είναι κολλητά στο WMG* θα έλεγα τα καλύτερα για τους "παραδοσιακούς" μηχανικούς (ηλεκτρολόγους/μηχανολόγους/αεροναυπηγούς κτλ) και τις προοπτικές που έχουν. Για cybersecurity δεν μπορώ να βοηθήσω, ούτε είχα κάποιο γνωστό για να ρωτήσω.

Για το ότι δεν έχει exams, καταλαβαίνω μεν τον προβληματισμό σου, αλλά πολλά MSc έχουν απαλλακτικές εργασίες που αξίζουν όσο 10 εξετάσεις. Πλήρη απουσία exams δεν μου έχει ξανατύχει βέβαια, απλά να έχεις υπόψη σου ότι δεν είναι κάτι εντελώς ασυνήθιστο.

Κάτι τελευταίο που αφορά γενικά το Warwick. Μετά τα Link.png Site: http://www2.warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/university_of_warwick_3rd_in_world_in_new_top_50_under_50_table1/">τελευταία νέα , το πανεπιστήμιο πάει τρένο τόσο όσον αφορά τα δίδακτρα (την έχουν ψωνίσει ελαφρώς :P), όσον αφορά και την ποιότητα διδασκαλίας. Θέλει να διατηρήσει την φήμη του και να επεκταθεί στο εξωτερικό, οπότε παίρνει σοβαρά υπόψη του το feedback από τους φοιτητές, αν και λόγω των συνεχών αλλαγών και αναβαθμίσεων/ανακαινίσεων/επεκτάσεων στο campus μπορεί να πέσεις σε δύσκολη περίοδο.

Το Warwick βασίζεται κυρίως, όπως έγραψα, σε δύο πuλώνες, (1) στο WMG και (2) στο WBS, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή και στο Μαθηματικό/Φυσικό του department, που αποτελεί ουσιαστικά το talent pool των μεταπτυχιακών των προαναφερθέντων και πολύ καλούς εκπροσώπους του πανεπιστημίου ακόμα κι αν συνεχίσουν αλλού τις σπουδές τους. Για το WMG δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, στο WBS θέλουν να χτυπήσουν το LSE σε ορίζοντα μικρότερο της 5ετίας και εξετάζουν το ενδεχόμενο να ανοίξουν παράρτημα/campus είτε σε Νέα Υόρκη είτε κάπου στην Κίνα.

Αυτό φαίνεται κι από τα δίδακτρα, τα οποία τριπλασιάστηκαν (3χ) μέσα σε δύο χρόνια και πλέον σε ορισμένα τμήματα είναι ακριβότερα κι από το LSE, κάτι που για μένα είναι εξωφρενικό. Όχι απαραίτητα λόγω φήμης, και τα δύο θεωρούνται πολύ καλά, απλά γιατί το LSE είναι στο κέντρο του φάκινγκ Λονδίνου, από τις ακριβότερες πρωτεύουσες παγκοσμίως, ενώ το Warwick είναι στη μέση του πουθενά. Άσε που αλλάξαν τη χρέωση κι από κει που οι international πλήρωναν διαφορετικά δίδακτρα από τους Ευρωπαίους, τώρα υπάρχει flat χρέωση για όλους. Και με το δίκιο τους κιόλας, όσο υπάρχουν ορδές που έρχονται από Κίνα μεριά και δεν ξέρουν τι έχουν, γιατί να μην τα αυξήσουν. Απλά σκέφτονται στενοκέφαλα έτσι γιατί οι Κινέζοι έρχονται, παίρνουν τα πτυχία και φεύγουν, ενώ οι Ευρωπαίοι συνήθως κάθονται και συνεισφέρουν στον παραγωγικό τομέα της Αγγλίας, είτε συνεχίζουν ακαδημαϊκά στο ίδιο το πανεπιστήμιο ενισχύοντας περαιτέρω τη φήμη και την αξία του.

* Για όποιους ενδιαφέρονται για τον αστερίσκο παραπάνω:

The UK’s technology base was given a major boost today when Tata Motors’ European Technical Centre (TMETC), a wholly-owned UK-based subsidiary of Tata Motors, announced that it will be expanding its partnership with WMG at the University of Warwick. TMETC plans to increase their team of highly skilled engineers working on the campus by 40% over the next two years.

Tata Motors has invested over £85m in automotive R&D at TMETC since it was established on the University Campus in 2005 and it already has a team of 240 engineers and researchers working alongside WMG colleagues, with 60 of these hired over the last 12 months due to increased R&D investment. TMETC announced that it aims to increase the engineering and research force by a further 100 to 340 by 2013.

http://www2.warwick.ac.uk/fac/sci/wmg/mediacentre/wmgnews/?newsItem=094d43ed2ede6c4c012efbcc688e4b52

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για το Warwick έγραψα λίγο παραπάνω γενικές εντυπώσεις. Προσωπικά δεν ήμουν στο WMG κι άρα δεν μπορώ να εκφέρω συγκεκριμένη άποψη για το department, πόσο μάλλον για συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.

Από φίλους μηχανικούς που άκουγα, από ratings, από τα εργαστήρια που πέρασα μια βόλτα κι αν κρίνω κι από τα γραφεία της Tata που είναι κολλητά στο WMG* θα έλεγα τα καλύτερα για τους "παραδοσιακούς" μηχανικούς (ηλεκτρολόγους/μηχανολόγους/αεροναυπηγούς κτλ) και τις προοπτικές που έχουν. Για cybersecurity δεν μπορώ να βοηθήσω, ούτε είχα κάποιο γνωστό για να ρωτήσω.

Για το ότι δεν έχει exams, καταλαβαίνω μεν τον προβληματισμό σου, αλλά πολλά MSc έχουν απαλλακτικές εργασίες που αξίζουν όσο 10 εξετάσεις. Πλήρη απουσία exams δεν μου έχει ξανατύχει βέβαια, απλά να έχεις υπόψη σου ότι δεν είναι κάτι εντελώς ασυνήθιστο.

Κάτι τελευταίο που αφορά γενικά το Warwick. Μετά τα Link.png Site: http://www2.warwick.ac.uk/newsandevents/pressreleases/university_of_warwick_3rd_in_world_in_new_top_50_under_50_table1/">τελευταία νέα , το πανεπιστήμιο πάει τρένο τόσο όσον αφορά τα δίδακτρα (την έχουν ψωνίσει ελαφρώς :P), όσον αφορά και την ποιότητα διδασκαλίας. Θέλει να διατηρήσει την φήμη του και να επεκταθεί στο εξωτερικό, οπότε παίρνει σοβαρά υπόψη του το feedback από τους φοιτητές, αν και λόγω των συνεχών αλλαγών και αναβαθμίσεων/ανακαινίσεων/επεκτάσεων στο campus μπορεί να πέσεις σε δύσκολη περίοδο.

Το Warwick βασίζεται κυρίως, όπως έγραψα, σε δύο πuλώνες, (1) στο WMG και (2) στο WBS, δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή και στο Μαθηματικό/Φυσικό του department, που αποτελεί ουσιαστικά το talent pool των μεταπτυχιακών των προαναφερθέντων και πολύ καλούς εκπροσώπους του πανεπιστημίου ακόμα κι αν συνεχίσουν αλλού τις σπουδές τους. Για το WMG δεν γνωρίζω συγκεκριμένα, στο WBS θέλουν να χτυπήσουν το LSE σε ορίζοντα μικρότερο της 5ετίας και εξετάζουν το ενδεχόμενο να ανοίξουν παράρτημα/campus είτε σε Νέα Υόρκη είτε κάπου στην Κίνα.

Αυτό φαίνεται κι από τα δίδακτρα, τα οποία τριπλασιάστηκαν (3χ) μέσα σε δύο χρόνια και πλέον σε ορισμένα τμήματα είναι ακριβότερα κι από το LSE, κάτι που για μένα είναι εξωφρενικό. Όχι απαραίτητα λόγω φήμης, και τα δύο θεωρούνται πολύ καλά, απλά γιατί το LSE είναι στο κέντρο του φάκινγκ Λονδίνου, από τις ακριβότερες πρωτεύουσες παγκοσμίως, ενώ το Warwick είναι στη μέση του πουθενά. Άσε που αλλάξαν τη χρέωση κι από κει που οι international πλήρωναν διαφορετικά δίδακτρα από τους Ευρωπαίους, τώρα υπάρχει flat χρέωση για όλους. Και με το δίκιο τους κιόλας, όσο υπάρχουν ορδές που έρχονται από Κίνα μεριά και δεν ξέρουν τι έχουν, γιατί να μην τα αυξήσουν. Απλά σκέφτονται στενοκέφαλα έτσι γιατί οι Κινέζοι έρχονται, παίρνουν τα πτυχία και φεύγουν, ενώ οι Ευρωπαίοι συνήθως κάθονται και συνεισφέρουν στον παραγωγικό τομέα της Αγγλίας, είτε συνεχίζουν ακαδημαϊκά στο ίδιο το πανεπιστήμιο ενισχύοντας περαιτέρω τη φήμη και την αξία του.

* Για όποιους ενδιαφέρονται για τον αστερίσκο παραπάνω:

The UK’s technology base was given a major boost today when Tata Motors’ European Technical Centre (TMETC), a wholly-owned UK-based subsidiary of Tata Motors, announced that it will be expanding its partnership with WMG at the University of Warwick. TMETC plans to increase their team of highly skilled engineers working on the campus by 40% over the next two years.

Tata Motors has invested over £85m in automotive R&D at TMETC since it was established on the University Campus in 2005 and it already has a team of 240 engineers and researchers working alongside WMG colleagues, with 60 of these hired over the last 12 months due to increased R&D investment. TMETC announced that it aims to increase the engineering and research force by a further 100 to 340 by 2013.

http://www2.warwick.ac.uk/fac/sci/wmg/mediacentre/wmgnews/?newsItem=094d43ed2ede6c4c012efbcc688e4b52

Ευχαριστω για την λεπτομερεστατη απαντηση. Ο λογος που κυριως δισταζω να παω στο Warwick, δεν ειναι κυριως γιατι δεν ξερω τι ειδους φημη η ποιοτητα εχει το Warwick σαν Uni. Αλλωστε, εχω ηδη ενα BEng και ενα MSc απο το Lancaster, οποτε θα ελεγα πως ειμαι εξικοιωμενος με το αγγλικο συστημα. Αυτο που με κανει να διστασω ειναι οτι το μεταπτυχιακο στο Security ειναι καινουριο προγραμμα (ξεκινησε πριν 2 χρονια - αυτη θα ειναι η 3η χρονια). Βεβαια, στο συγκεκριμενο αντικοιμενο τα μεταπτυχιακα ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια τα τελευταια 4-5 χρονια , μιας και θεωρειται ενας τομεας πολυ σημαντικος για την αγορα και υπαρχουν λιγοι ειδικευμενοι ΑΚΟΜΑ σε αυτον.

Ειδα επισης το γεγονος πως το Warwick εχει χασει αρκετα funds απο αλλα πανεπιστημια στο security (βλεπε Οχφορδη, Μπριστολ, Λανκαστερ κλπ) και αναρωτιεμαι αν τελικα το course αξιζει τα λεφτα του , που οντως οπως προανεφερες μιλαμε για ενα σεβαστο ποσο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.