Προς το περιεχόμενο

The Sims 4


SOADNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παιζω εγω. Οι διαφορες ειναι αρκετες και σημαντικες.

Καταρχην δεν υπαρχει open world, αυτο ξεχαστε το. Εχουν επιστρεψει οι loading screens. Μπορεις να δεις την γειτονια και να πας με τα ποδια να τρεχεις κτλ αλλα για να πας σε γειτονικο σπιτι, στη δουλεια η σε καποιο community lot εχει loading screen.

Δεν υπαρχει το σταδιο ζωης toddlers, δεν υπαρχουν πισινες, δεν υπαρχει repairman, fireman, ουτε καν πλυντηριο πιατων και σκουπιδοφαγος. Φυσικα δεν υπαρχουν αυτοκινητα και κλεφτες.

Η καμερα εχει αλλαξει εντελως και θελει λιγο χρονο για να το συνηθισει καποιος αν και στις ρυθμισεις υπαρχει επιλογη να χρησιμοποιησεις τον ελεγχο της καμερας sims 3 style.

Βεβαια το παιχνιδι επειδη δεν εχει open world φορτωνει παρα πολυ γρηγορα και αποθηκευει επισης.

Το build mode ειναι πολυ καλο και πολυ ευκολο. Μπορεις να χτισεις σπιτι με μεγαλη ευκολια, ακομα να μεταφερεις ολοκληρα δωματια.

Το buy mode ειναι φτωχο γιατι δεν υπαρχει επιλογη για τυχαιο χρωματισμο των αντκειμενων τα οποια ειναι και λιγα...what you see is what you get with the premade colours. Στο CAS ειναι η διασκεδαση. Μπορεις να φτιαξεις τον χαρακτηρα παρα πολυ ομορφα, να αλλαξεις καθε σημειο που σωματος ξεχωριστα παιζοντας με το ποντικι αλλα παλι δεν υπαρχει ποικιλια στην επιλογη χρωματων με το colour pallet, που υπηρχε στο 3. Οτι υπαρχει απο επιλογη μονο!

Τα Emotions ειναι διασκεδαστικα, οι Sims ειναι πιο εκφραστικοι, πιο κοινωνικοι και μπορουν να κανουν multitasking. Παραδοσιακες δουλειες που υπηρχαν στα 3 προηγουμενα της σειρας δεν υπαρχουν στο 4, δεν ξερω γιατι...

Οτι αλλο θελετε ρωτηστε, ευχαριστως να απαντησω!

Οριστε και μερικες φωτος

sza0kn.jpg

 

20trpkx.jpg

 

2vx15oh.jpg

Φαντασου τι dlc θα βγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

The Sims 4 becomes first PC game to top all-format chart in two years

The Sims 4 has topped the all-format weekly chart in its first week on sale.

The latest entry in The Sims franchise becomes the first PC game to top the chart since Guild Wars 2 back in 2012.

 

It is followed by Ubisoft's Watch Dogs, which climbs seven places from nine to two after receiving a price cut on Xbox 360 and PS3.

Metro Redux drops to third, ahead of The Last of Us Remastered and Diablo 3: Ultimate Evil Edition.

Other games in the top ten include Call of Duty: Ghosts, Plants vs Zombies: Garden Warfare, Grand Theft Auto 5 and Xbox 360 and PS3 versions of Minecraft.

The top 20 in full:

1. (-) The Sims 4 (Electronic Arts)
2. (9) Watch Dogs (Ubisoft)
3. (1) Metro Redux (Deep Silver)
4. (3) The Last of Us Remastered (Sony)
5. (2) Diablo 3: Ultimate Evil Edition (Blizzard)
6. (5) Call of Duty: Ghosts (Activision)
7. (8) Minecraft: Xbox 360 Edition (Microsoft)
8. (4) Plants vs Zombies: Garden Warfare (EA Games)
9. (11) Minecraft: PlayStation 3 Edition (Sony)
10. (7) Grand Theft Auto V (Rockstar)
11. (6) Madden NFL 15 (EA Sports)
12. (12) The LEGO Movie Videogame (Warner Bros Interactive)
13. (10) Titanfall (EA Games)
14. (-) Wolfenstein: The New Order (Bethesda)
15. (14) Tomodachi Life (Nintendo)
16. (20) LEGO Marvel Super Heroes (Warner Bros Interactive)
17. (16) Terraria (505 Games)
18. (19) Assassin's Creed IV: Black Flag (Ubisoft)
19. (15) Sniper Elite 3 (505 Games)
20. (17) Battlefield 4 (EA Games)

 

http://www.digitalspy.co.uk/gaming/news/a595181/the-sims-4-becomes-first-pc-game-to-top-all-format-chart-in-two-years.html#~oPiaPGE4iirUZR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είμαστε τόσο ζώα και μετά από τόσο σφάξιμο features πάμε και το αγοράζουμε...Μετά από μερικά online reviews όπως του lazy game reviewer και ειδικά βλέποντας το νέο neighborhood view που μοιάζει με social game του fb αποφάσισα πως δε θα το πάρω. Θα περιμένω καμία δεκάδα expansion και μετά από τον θείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να θες ΔΕΝ μπορεις να στηριξεις αυτο το project.Το παιχνιδι τωρα το εχουνε ψαλιδισει απο παντου.

Ημαρτον πια!!!Αυτο το seasons και το pets βαλτε το απο το base game και στα expansions βαλτε αν θελετε τις εκαστοτε δραστηριοτητες.
Δεν γινεται να πληρωνεις seasons για σιμς2 και ξανα για sims3 και ξανα για το 4....ρε φιλε πληρωσα ηδη!!!Βαλτο επιτελους στο base game και βρες αλλες ιδεες για expansions αν οντως χρειαζεται expansions το σιμς.
Με αυτη τη λογικη στο τελος θα αφαιρεσουνε και το day/night cycle και θα πουνε αγοραστε το.

Ωραιο παιχνιδακι και το σιμς 3 το επαιζα αλλα ακομα και να θελω δεν γινεται να το αγορασω.Για να παρω το base game και τα expansions που εχουνε σημαντικα features του παιχνιδιου θα μου φυγουνε καμια 200αρια ευρω.Τα οποια θεωρητικα τα εχω πληρωσει ηδη στο σιμς 3 και 2.

 

Θα πει καποιος μην παρεις τα expansions αμα δεν θες.
Οχι...αυτο ειναι το θεμα με την EA.Τα expansions που βγαζουνε εχουνε σημαντικα features του παιχνιδιου και δεν γινεται να λειπουνε.

Δεν θα σκασω 50-60ευρω για αδειο παιχνιδι.

 

Ενα παραδειγμα με το battlefield...
Δεν θελω να σκασω 100 ευρω για premium αλλα το base game ειναι ολοκληρωμενο.Εχει 10 maps και οπλα να παιξεις σαν ανθρωπος και τα expansions του προσθετουν καποια οπλα και νεες πιστες αμα βαρεθηκες τις παλιες πιστες.

Με την λογικη του σιμς το battlefield θα ειχε στο base game 3 maps και θα σου ελεγε αν θες και οπλα παρε expansions :-D αλλιως παιξε με το μαχαιρακι μονο.

 

Σορρυ για το μακρυ ποστ.Απλα ηθελα να τα βγαλω απο μεσα μου :X

Με λιγα λογια...και να θες να στηριξεις την δουλεια τους δεν μπορεις οικονομικα.Αλλα και να μπορουσες ,με αυτα που κανουνε που ειναι ξεκαθαρες κινησεις για να σου φανε τα λεφτα....να στα στραγγιξουν οσο γινεται, τους παιρνεις χαμπαρι και ξενερωνεις.Βασιζονται στα fangirls,που απλα τωρα ειναι hyped.Και επειδη το μεγαλυτερο ποσοστο αγοραστων του σιμς ειναι κοπελιες που ΔΕΝ ειναι gamers,δεν ξερουνε τι κανουνε οι αλλες εταιριες γιατι παιζουνε μονο σιμς και θεωρουνε οτι αυτο που συμβαινει με τα expansions ειναι λογικο.Γι'αυτο εχει και πολλες πωλησεις το franchise.

 

(Διαβαζα κατι comments στο youtube απο κοπελιες,που σε ερωτηση αν το παιχνιδι αξιζει τα λεφτα του λεγανε...
"Ναι αγορασε το....δεν καταλαβαινω γιατι κραζουνε ολοι.Νταξει λειπουνε καποια πραγματα σημαντικα οπως τα νηπια.Αλλα σιγουρα θα βγουνε πολλα expansions και το παιχνιδι θα γινει καλυτερο απο το σιμς3"

Θεωρησε η κοπελια οτι η αφαιρεση ενος βασικου σταδιου ζωης απο το base game (που υπαρχει απο το σιμς 1) για χαρη των κερδων ειναι κομπλε και θα στηριξουμε αυτη την απατη. :ph34r:  Γνωμη μου...ασε τα νηπια μεσα στο base game και απλα να μην κανουνε τιποτα...και οταν βγει expansion βαλτους της παναγιας τα ματια :-D  )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον Ζήση σε όλα. Το Sims 2 το έχω αγοράσει μαζί με όλα τα expansions & stuff packs γιατί το λάτρεψα. Στο Sims 3 πήρα τα μισά γιατί τα άλλα απλά δεν με ικανοποιούσαν για να τα αγοράσω. Κατά τη γνώμη μου στο base game πρέπει να είναι υποχρεωτικά Seasons, Pets, Business  και το Nightlife. Εκτός αν αποφάσιζε η εταιρία ως εκ θαύματος να βάλει τιμή 5-10 ευρώ στα expansions, stuff packs. Απο το 2000-2014 έχουν κυκλοφορήσει 3 σειρές Sims με τα ίδια expansions και τώρα πάμε για 4ο γύρο...Οχι δεν τους κάνω τη χάρη όσο και να μου αρέσει το συγκεκριμένο gaming. Ευτυχώς είμαι gamer σε πολλά είδη και δεν περιορίζομαι σε Simulation, κι ας είμαι γυναίκα. H EA σαν εταιρεία έχει χάσει το κύρος και την αξιοπιστία της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου πόσο άμυαλοι είναι αυτοί που το αγοράζουν και το πήγαν και νο1.

 

Edit: Σήμερα θα έρθει ο θείος να μιλήσουμε. Και θα σας πω την γνώμη μου.


Θα συμφωνήσω με τον Ζήση σε όλα. Το Sims 2 το έχω αγοράσει μαζί με όλα τα expansions & stuff packs γιατί το λάτρεψα. Στο Sims 3 πήρα τα μισά γιατί τα άλλα απλά δεν με ικανοποιούσαν για να τα αγοράσω. Κατά τη γνώμη μου στο base game πρέπει να είναι υποχρεωτικά Seasons, Pets, Business  και το Nightlife. Εκτός αν αποφάσιζε η εταιρία ως εκ θαύματος να βάλει τιμή 5-10 ευρώ στα expansions, stuff packs. Απο το 2000-2014 έχουν κυκλοφορήσει 3 σειρές Sims με τα ίδια expansions και τώρα πάμε για 4ο γύρο...Οχι δεν τους κάνω τη χάρη όσο και να μου αρέσει το συγκεκριμένο gaming. Ευτυχώς είμαι gamer σε πολλά είδη και δεν περιορίζομαι σε Simulation, κι ας είμαι γυναίκα. H EA σαν εταιρεία έχει χάσει το κύρος και την αξιοπιστία της.

Ποτέ δεν είχε κύρος και αξιοπιστία η ΕΑ μετά το 2000. Πλέον ό,τι σειρές αναλαμβάνει καίγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι νομιζει κανεις οτι οι περισσοτεροι απο αυτους που αγορασαν το παιχνιδι και το ανεβασαν στο Νο 1 των πωλησεων,ασχοληθηκαν να διαβασουν reviews και τι εχει αφαιρεθει σε σχεση με τα προηγουμενα sims;Oχι!

 

Απλα ηθελαν να παιξουν το καινουργιο sims 4.

 

Μην ξεχναμε σε τι κοινο απευθυνεται το παιχνιδι,η βαση του εχει κυριως casual gamers εξ'ου και τα χαμηλα system requirements.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ πάντως αγόρασα την limited edition από το kinguin.gr στα 31. κάτι ευρώ βλέποντας χρήστες που παρακολουθώ συχνά στο youtube (π.χ quill18) να αναφέρονται με θετικά σχόλια στο παιχνίδι και παρακολουθώντας το walkthrought τους μπορώ να πω ότι μου άρεσε σαν παιχνίδι και το τίμησα έστω και από το kinguin.gr.Εδώ πρέπει να πω ότι δεν έχω ιδέα από άλλα sims οπότε δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης αλλά απλώς αυτό που είδα στο youtube μου άρεσε.Δεν το έχω παίξει ακόμα καθώς δύο μέρες με την "εκπληκτική σύνδεση" των 2mbps που έχω το origin μου έκανε κόλπα στο download αλλά τώρα βλέπω ότι εδώ και τρεις ώρες κατεβάζει με την ταχύτητα που συνήθως έχω οπότε λογικά αύριο θα έχει κατέβει και θα πω περισσότερες εντυπώσεις.Πάντως γενικά συμβουλεύομαι άτομα που στο youtube έχουν απήχηση π.χ Marbozir στο civ5 (μετά τα θετικά του σχόλια αγόρασα το tropico 5) κ.α όπως και i.g.n αν δεν έχω προσωπική εμπειρία από προηγούμενες εκδόσεις ενός παιχνιδιού.Θα φανεί εκ του αποτελέσματος αν έπραξα σωστά που το τίμησα με τα ευρώ μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Διαβαζα κατι comments στο youtube απο κοπελιες,που σε ερωτηση αν το παιχνιδι αξιζει τα λεφτα του λεγανε...
"Ναι αγορασε το....δεν καταλαβαινω γιατι κραζουνε ολοι.Νταξει λειπουνε καποια πραγματα σημαντικα οπως τα νηπια.Αλλα

σιγουρα θα βγουνε πολλα expansions και το παιχνιδι θα γινει καλυτερο απο το σιμς3"

 

 

 

 

 

Αν αναφέρεσαι στην δημιουργία οικογένειας με μωρά στο sims 4 υπάρχει ήδη το είδα στα επεισόδια που κυκλοφορούν στο youtube.Αν εννοείς κάτι άλλο που το αγνοώ sorry για την παράθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιξτε το κι άλλοι να μας πείτε τη γνώμη σας!

Εγώ σαν longtime Sims player δεν συμφωνώ με την κατεύθυνση που έχει πάρει το παιχνίδι, μπορεί να κάνω και λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Διαβαζα κατι comments στο youtube απο κοπελιες,που σε ερωτηση αν το παιχνιδι αξιζει τα λεφτα του λεγανε...

"Ναι αγορασε το....δεν καταλαβαινω γιατι κραζουνε ολοι.Νταξει λειπουνε καποια πραγματα σημαντικα οπως τα νηπια.Αλλα

σιγουρα θα βγουνε πολλα expansions και το παιχνιδι θα γινει καλυτερο απο το σιμς3"

 

 

 

 

 

Αν αναφέρεσαι στην δημιουργία οικογένειας με μωρά στο sims 4 υπάρχει ήδη το είδα στα επεισόδια που κυκλοφορούν στο youtube.Αν εννοείς κάτι άλλο που το αγνοώ sorry για την παράθεση.

 

Παντα στο σιμς,απο παλια υπηρχανε αυτα τα σταδια ζωης:

->Baby-Μωρο=Ενα μωρο μονο κλαιει, αλλαζεις πανες ,το γαργαλας ,το ταιζεις, το βαζεις για υπνο.

 

->Toddler-Νηπιο=Το μωρο λιγο πιο μεγαλο.Του διαβαζεις παραμυθια, πλεον μπουσουλαει,του μαθαινεις να περπαταει,να μιλαει και να κατουραει μονο του σε γιογιο.Ακομα μπορει να παιζει με τουβλακια και μουσικα παιχνιδακια της πλακας.

 

->Child-Παιδι=Παιδι κανονικο παει δημοτικο κανει εργασιες.Και κανει οτι κανει ο καθε σιμ.

 

->Teenager-Εφηβος=Γυμνασιο λυκειο.Εργασιες, φλερτ,σκανταλιες,κοπανες.Οτι κανει ο καθε εφηβος.

 

->Young Adult-Νεαρος ενηλικας=Η κανονικη ηλικια ενος σιμ.Το πιο ωριμο της ηλικιας του.(Αυτο προστεθηκε στο σιμς 3 και το θεωρω μη απαραιτητο)

 

->Adult-Ενηλικας=Το ιδιο με το αποπανω.Γιαυτο λεω οτι δεν το θεωρω απαραιτητο.Απλα το επομενο σταδιο σημαινει γηρατια.

 

->Elder-Γερος=Τελειωνεις σιγα σιγα σαν σιμ.Παιρνεις συνταξη.Το ριχνεις στον καναπε και περιμενεις να ψωφισεις :whistle:  Εκτος και αν εισαι τρελογερος και φλερταρεις με νεαρες κοπελιες B) .

 

 

Στο σιμς 4 λοιπον.Αποφασισανε να κανουνε release το base game χωρις το νηπιο.Απο ενα αχρηστο μωρο που μονο κλαιει και ουτε καν μπουσουλαει,θα γινει παιδι δημοτικου πληρος αναπτηγμενο.Ολο αυτο ειναι τελειο ξενερα.Και μετα τα υπολοιπα σταδια ειναι σχεδον ολοιδια μεταξυ τους.Σιγουρα θα μπει σε εξπανσιον το νηπιο.Αλλα ειναι απαραδεκτο να το αφαιρεσανε τελειως απο το base game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...