Προς το περιεχόμενο

μπλε οθονη παροτι το εχω παει 6 φορες για service


georgeas31

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια . εδω και καιρο εχω προβλημα με το pc αφου μου βγαζει μπλε οθονη . το εχω παει 6 φορες στο πλαισιο και δεν εχει λυθει.εχω απελπιστει. αλλαξαν και τις 2 ram kai εβαλαν 2+2 , το εκαναν format,  επειτα σημερα εβαλα καινρουργια καρτα γραφικων ,,αφου μου ειπαν οτι αυτο μαλλον φταιει . μου ειπαν οτι το δοκιμασαν 3 μερες και επαιζε κανονικα το pc , μολις ομως το πηρα σπιτι τσουπ μπλε οθονη . υπαρχει περιπτωση να φταει καποιο καλωδιο ? το καλωδιο παντως που συνδεεται με την οθονη το δοκιμασα και παλι εκανε , αρα μηπως φταιει καποιο καλωδιο απο ρευματος , ποντικι ηχεια , πληκτρολογιο ?? δεν ξερω πραγματικα ! θα σας δωσω αυτο μου μου λεει το windows 

 

BCCode:    7f
  BCP1:    000000000000000A
  BCP2:    0000000080050031
  BCP3:    0000000000000004
  BCP4:    0000000066A8A1B8
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή σου είπαν έτσι στο Πλαίσιο; Αυτοί είναι ντουγάνια ρε, για να κοροϊδεύουν τον απλό κοσμάκι...

Για δες εδώ http://www.sevenforums.com/bsod-help-support/73145-bccode-7f.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε μονο επειδη εχω εγγυηση αληθεια τωρα που τελειωνει δεν ξαναπαταω.. αλλα εχω απελπιστει αν μπορει καποιος να με βοηθησει πραγματικα θα το εκτιμισω παρα πολυ , δεν ειμαι και καλος γνωστης του pc re πουστη μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δε λες τι PC έχεις. Επίσης το πρόβλημα κατα πάσα πιθανότητα θα ειναι hardware αλλα έβαλες το θέμα αυτό στα Windows :P

Τέλος πάντων. Κατι μου λέει ότι έχεις τροφοδοτικό Τούβλο-χ. Αν ναι τότε δε θα μου εκανε εντυπωση να οφειλεται σε αυτο.

 

Όπως και να χει πρεπει να κανεις καποιες δοκιμες για να αρχισεις να βρισκεις τι δεν φταιει. Παράδειγμα:

Βλέπεις θερμοκρασίες!!! (HWmonitor)

Τσεκάρεις τον σκληρό δίσκο με το HDSentinel να δεις την υγεία του (αν και δε νομιζω πως οφειλεται σε αυτο)

Τσεκαρεις τις μνήμες κάνοντας memtest για αρκετή ώρα.

Τρέχεις κάνα stress test στην κάρτα γραφικών.

 

Πότε πετάει μπλε οθόνη; Όταν κάνεις κάτι συγκεκριμένο; Μετά από κάμποσες ώρες;

 

Βασικά τι καθόμαστε και συζητάμε, αν και τις 6 φορές πήγε το μηχάνημα στο σέρβις για το ίδιο ακριβώς πρόβλημα και δεν έχει λυθεί ακόμα, να απαιτήσεις αλλαγή τα πάντα! Αφού ειναι άχρηστοι και δε μπορουν να βρουν τι φταιει, τοτε να τα αλλαξουν και οχι να περιμενουν να ληξει η εγγυηση για να πας να τους πληρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πες μας τι είναι λάπτοπ ή σταθερός... αν το δεύτερο από τι αποτελείται...

Μια λύση είναι να αποσυνδέσεις τα πάντα και να αφήσεις πάνω στη mobo μόνο επεξεργαστή και τη μια μνήμη (σε περίπτωση που έχεις παραπάνω από μία)...

Μετά δοκιμάζεις μια μια τις μνήμες στα dimmάκια και μετά όλες μαζί...

Και στη συνέχεια αρχίζεις σιγά σιγά να προσθέτεις εξαρτήματα για να δούμε αν θα χτυπήσει κάπου...

Χρονοβόρο το ξέρω αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον καταρχας οι τυποι ειναι ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΤΣΟ λοιπον ειναι σταθερος :

 

INTEL CELERON E3300 @ 2.50GHZ

RAM :2+2 =  4,00 GB RAM ( ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ  ΚΑΤΟΠΙΝ ΥΠΟΔΕΙΞΗΣ ΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟ)

AMD RADEON HD 6450

WINDOWS 7 64 BIT

οσον αφορα το bios επειδη διαβαζω κατι περιεργα οτι μπορει να φτεεει αυτο και δεν ξερω τπτ λεει : Award modular BIOS v6.00PG

 

λιγο καιρο μου ειπαν οτι ειχε προβλημα h ram και την αλλαξαμε και μετα με τραβανε για την μπλε οθονη . αποσυνδεσα οθονη , ποντικι τα παντα παλι εκανε , επισης δοκιμασα ενα αλλο καλωδιο ρευματος και παλι εκανε

 

εκανα το τεστ με το σκληρο που ειπατε , ολα οκ , το αλλο με τις θερμοκρασιες νομιζω οκ , αν και δεν καταλαβα πολλα

με προβληματιζει οτι αυτοι λενε οτι επαιζε μια χαρα ενω στο δικο μου οταν το βαζω παντα πεταει μπλε οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εννούσα να αποσυνδέσεις το hardware, τα εξαρτήματα μέσα στο κουτί...

Τώρα αν δεν ξέρεις πως έχουμε ένα θέμα... άσε τι σου λένε για τις ram

αν μπορείς να βρεις από καπου το memtest, το bootαρεις από cd ή usb στικάκι την ώρα πριν μπει στα windows, το αφήνεις για κάνα 6άωρο και αυτό θα μας πει 

αν έχουν θέμα οι ram ή όχι...

Τροφοδοτικό δε μας λες και έχω αρχίσει και ανησυχώ... πες μας, δε δαγκώνουμε ακόμα και αν είναι καρακινέζικο  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε mem test εκανα αλλα πηρε μονο 25 λεπτα και μου λεει complete press esc to exit ..να το αφησω περισοττερο ? ξερω ρε να αποσυνδεσω το hardware θα το κανω , κατσε να δω το τροφοδοτικο



λοιπον το τροφοδοτικο λεει πανω : PSU PREMIER 400W BUCK

                                                       MODEL: DR-8400 BTX

 ΕΠΙΣΗΣ ΕΒΓΑΛΑ ΤΗΝ ΜΙΑ RAM NA DΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπλε οθονη δεν ειναι παντα αμεσα συνδεδεμενη με hardware προβλημα,για μενα αν εχεις εγκατεστημενο στο PC καποιο antivirus καντο uninstall και ξαναδοκιμασε,βαση των error codes που εδωσες κατι τετοιο μου μυριζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπλε οθονη δεν ειναι παντα αμεσα συνδεδεμενη με hardware προβλημα,για μενα αν εχεις εγκατεστημενο στο PC καποιο antivirus καντο uninstall και ξαναδοκιμασε,βαση των error codes που εδωσες κατι τετοιο μου μυριζει...

Άσχετο αυτό, αφού είπε ότι έκανε φορμάτ κιόλας...

premier ε; ωχ ωχ... και εγώ τέτοιο τροφοδοτικό είχα και το πέταξα στη θάλασσα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε georgeas31, κανε μου (μας)  μια διευκρινηση. 

 

την μπλε οθονη στην πεταγε απο τις αρχες που αγορασες το μηχανημα ή απο καποιο σημειο και μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ακομα εγγύηση τους το ξανα πας πισω και απαιτείς αφου τοσες φορές δεν το εχουν φτιάξει να στο αλλάξουν η να σου κόψουν πιστωτικό , αφου το εχουν κοιτάξει τοσες φορές και δεν εχει λυθεί το πρόβλημα μπορεί να ειναι και motherboard σε καθε περίπτωση παντως μην δεχτείς ξανα να στο επισκευάσουν αφου εισαι σε εγγύηση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σου λέει ο @Spank πας εκει και με τα 6 χαρτια εισοδου - εξοδου απο το Servis και ζητάς πισω τα χρήματα που έδωσες μιας και ο υπολογιστής ποτέ δεν δούλεψε απρόσκοπτα. αν αρνηθούν ζητάς την απάντηση τους εγγράφως και καταθέτεις τα 6 χαρτιά μαζι με την έγγραφη άρνηση τους στην γ.γ καταναλωτή και στον συνήγορο καταναλωτή αν σου υποσχεθούν οτι αυτή την φορά θα στον κάνουν καινούριο και δεν θα εχεις πρόβλημα πες τους "τωρα αργήσατε" και επέμεινε στην αξίωση σου.. η επιστροφή χρημάτων η το πιστωτικό οτι επιλέξεις πρεπει να ειναι το ποσόν που έδωσες για να τον αγοράσεις..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε georgeas31, κανε μου (μας)  μια διευκρινηση. 

 

την μπλε οθονη στην πεταγε απο τις αρχες που αγορασες το μηχανημα ή απο καποιο σημειο και μετα?

απο καποιο σημειο και μετα , για 2 χρονια δεν ειχε κανενα προβλημα

 

Ότι σου λέει ο @Spank πας εκει και με τα 6 χαρτια εισοδου - εξοδου απο το Servis και ζητάς πισω τα χρήματα που έδωσες μιας και ο υπολογιστής ποτέ δεν δούλεψε απρόσκοπτα. αν αρνηθούν ζητάς την απάντηση τους εγγράφως και καταθέτεις τα 6 χαρτιά μαζι με την έγγραφη άρνηση τους στην γ.γ καταναλωτή και στον συνήγορο καταναλωτή αν σου υποσχεθούν οτι αυτή την φορά θα στον κάνουν καινούριο και δεν θα εχεις πρόβλημα πες τους "τωρα αργήσατε" και επέμεινε στην αξίωση σου.. η επιστροφή χρημάτων η το πιστωτικό οτι επιλέξεις πρεπει να ειναι το ποσόν που έδωσες για να τον αγοράσεις..

 

νομιζω φιλε οτι αυτη ειναι η μονη λυση , μαλλον αυτο θα κανω δεν γινεται να μεκοροιδευουν μες τη μαπα .. σας ευχαριστω παντως αν καποιος εχει καμια ιδεα για το προβλημα να μου πει την αποψη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως κατι μου λεει οτι ειναι απο antivirus,το οτι του τον εκαναν φορματ δεν σημαινει και αυτοματος οτι δεν του εκαναν εγκατασταση  καποιο...Κανε μας μια χαρη και απεγκατεστησε οτι Antivirus/Firewall ειναι εγκατεστημενο και ξαναποσταρε αν λυθηκε το προβλημα.Αν οχι κανε οτι σου ειπανε πιο πανω τα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...