Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Fujitsu UH572(i5 - 3317u, 4gb, 500gb Hybrid Drive) 419€ @ kotsovolos, electroworld [εξαντληθηκε]


sportime

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά σόρρυ τώρα.

 

Πώς καταφέρατε και bootάρατε απ' οτιδήποτε άλλο πέραν του δίσκου. Δεν σας έβγαζε κάποιο error?!

 

O ένας πέρασε hackintosh και ο άλλος συζητάει για "περνάω το λειτουργικό στον mSata"... κάτι χάνω. :P

 

Εγώ ένα ταπεινό hdd switch θέλω να κάνω, τπτ τραγικό.

 

Ερώτηση: αν κάνω clone τον hdd στον ssd, θα τον δει κανονικά; Οέο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει 0,1% γκαντεμιας -αν δεν παρεις ακριβως την ιδια- να μη καθεται σωστα, ομως δεν ειναι επικινδυνο ποσοστο.
Επικινδυνο γινεται, αν πας σε εντελως noname/κινεζικες (!) μνημες.. [εκει μπορει να φτασει +10% => ρισκοεπιλογη :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη συζητηση για βooτ απo msata. Εγω μεχρι τωρα εχω την αισθηση oτι ως εχει (δηλαδη λειτoυργια ως cache) ειναι πoλυ γρηγoρoς συνδυασμoς και διατηρειται η δυνατoτητα επαναφoρας απo recovery parition για καπoιoν πoυ θελει να μεινει με τα 8αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο ερωτημα σου πριν, για το "πως γινεται", εχω απαντησει-βοηθησει :-)

 

Απο κει και περα, νομιζω οτι "ψιλοχανεται" η δυνατοτητα για 1 x ssd + 1 x δισκο,
με το να "χαραμιζεται", η msata θυρα, για την Intel Windows caching λειτουργια....
:whistle:    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά σόρρυ τώρα.

 

Πώς καταφέρατε και bootάρατε απ' οτιδήποτε άλλο πέραν του δίσκου. Δεν σας έβγαζε κάποιο error?!

 

O ένας πέρασε hackintosh και ο άλλος συζητάει για "περνάω το λειτουργικό στον mSata"... κάτι χάνω. :P

 

Εγώ ένα ταπεινό hdd switch θέλω να κάνω, τπτ τραγικό.

 

Ερώτηση: αν κάνω clone τον hdd στον ssd, θα τον δει κανονικά; Οέο;

Όταν θα βγεις απο αυτή την λογική θα βρεις κ την λύση... αυτό δεν γίνεται ξεχνατο..

Κανε βιος UpDate για να ξεκολλήσει και να κάνει boot τουλάχιστον απο usb.μετά βάζεις ότι θέλεις όπου θέλεις αλλά εγκαθιστάς chameleon η άλλον 3rd party bootloader στον main και μόνο μέσω αυτού boot-αρεις τον mSata.

 

Εγώ τελείωσα,έχω δυο ισοδύναμα παρτιτιον με mountain (mSata + SSD) και τώρα μπορώ να σβήσω το ένα και να βάλω και mavericks :P

post-227308-0-54538800-1376254482_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ευχαριστώ παιδιά.  ;)

 

Νόμιζα πριν το "ξεκοιλιάσω", ότι το hybrid hdd ήταν σαν τους desktop hybrid, που έχουν το cache ssd πάνω στο δίσκο, οπότε βγάζοντας τον εν λόγω δίσκο, έβγαζες και το cache ssd.

 

Απ' ότι κατάλαβα, είναι πολύπλοκη διαδικασία -σε σχέση με αυτή που περίμενα- και πρέπει να παίξω με τον bootloader, και να βρω αντίστοιχα workarounds στα locks του συγκεκριμένου BIOS.

 

Ευχαριστώ πολύ για τα links (devilmaycare) και τα... proof of concept (moviemakergr).  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, ευχαριστώ παιδιά.  ;)

 

Νόμιζα πριν το "ξεκοιλιάσω", ότι το hybrid hdd ήταν σαν τους desktop hybrid, που έχουν το cache ssd πάνω στο δίσκο, οπότε βγάζοντας τον εν λόγω δίσκο, έβγαζες και το cache ssd.

 

Απ' ότι κατάλαβα, είναι πολύπλοκη διαδικασία -σε σχέση με αυτή που περίμενα- και πρέπει να παίξω με τον bootloader, και να βρω αντίστοιχα workarounds στα locks του συγκεκριμένου BIOS.

 

Ευχαριστώ πολύ για τα links (devilmaycare) και τα... proof of concept (moviemakergr).  ^_^

Απ' οτι καταλαβαινω -και γραφουν/αναφερουν κι οι ιδιοι- (πρεπει να) εχει 2

https://lifebook.ts.fujitsu.com/blog/blog/category/general/analyzing-the-hard-disk-of-lifebook-uh572/s

 

http://www.myce.com/news/fujitsu-lenovo-ultrabooks-choose-sandisk-ssds-for-caching-61890/

...to feature a 32GB SanDisk iSSD...the SSD is used a cache for the much larger capacity HDD

 

Στην HP περιπτωση, δεν χρειαστηκα bootloader [ποτε & καθολου] χρειαστηκε ομως εγκατασταση Windows.

(βασικα ειναι γεγονος οτι, μπορεις να κολλησεις λιγο, στη "πως το κανουμε αυτο τωρα?" κατασταση μυαλου) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περασε μια βδομαδα απο το τελος της προσφορας, μπορειτε να ανοιξετε νεο θεμα στους φορητους για την συζητηση σχετικα με βελτιωσεις κλπ. Αν θελετε να βαλω και τον συνδεσμο του εδω για να συνεχισετε την κουβεντα, στειλτε μου pm με το link.

 

add:

 

http://www.insomnia.gr/topic/495702-fujitsu-siemens-uh572-και-αλλαγή-δίσκου/

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...