Προς το περιεχόμενο

Βαση λαπτοπ NAtec 4 usb,led, 11 ευρω.


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις εκανα την αλλαγη.Ξεβιδωσα τον ανεμιστηρα του,ξυλωσα ενα σαν κολαρο που εχει για βαση του ανεμιστηρα,εβγαλα το κυκλωμα τροφοδοσιας του προηγουμενου ανεμιστηρα.Πηγα και αγορασα ενα σετ αρσενικο-θυληκο βυσματα συμβατα με το λαπτοπ-φοριστη,το voltage regulator lm7812 (κανει τα 15-25βολτ σε 12βολτ),τον ανεμιστηρα,διατρητη πλακετα-καλωδια τα ειχα.Το lm7812-βυσματα βγηκαν γυρω στα ~3€.Οπως ηταν τωρα αδειο(ειχε μονο το hub),αρχισα να δημιουργω...

ΠΡΙΝ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΠΡΟΣΤΑ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΙΣΩ

Παιρνει ρευμα απο τον φορτιστη η βαση,το μετατρεπει σε 12βολτ(ανεμιστηρας) και ταυτοχρονα δινει στο λαπτοπ ρευμα απο αυτο που ερχεται απευθειας απο τον φοριστη μεσα απο μια καλωδιο.Εκανα τρυπες στην βαση για τις βιδες του νεου ανεμιστηρα για να γινεται ευκολα αλλαγη.

 

Τωρα βγαζει καλυτερη ψυξη,ειναι αθορυβο και ειναι απλα γαματο... B)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Μολις εκανα την αλλαγη...

 

Αν σε βολευει ετσι οκ. (βλεπω καποια θεματακια οτι πχ με λειτουργια σε μπαταρια δεν θα εχεις cooler, αλλα φανταζομαι για να διαλεξεις αυτη την λυση το δουλευεις μονιμα στην πριζα οποτε δεν σου ειναι προβλημα.)

 

Μια χαρα η κατασκευη σου! Μονο καλο θα ηταν να προσθεσεις 2 πυκνωτακια, απο ενα σε εισοδο και εξοδο του regulator προς την γη και οσο μπορεις πιο κοντα του. Ειναι απαραιτητα συμφωνα με τον κατασκευαστη για αποφυγη υψισυχνης ταλαντωσης. Κατι απο 100nF  και πανω ειναι ΟΚ.     ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Aλλά μήπως φυσάει ανάποδα ο ανεμιστήρας;

ο ανεμιστηρας φυσαει μπρος τα επανω

 

 

με λειτουργια σε μπαταρια δεν θα εχεις cooler,

ειχα σκεφτει να το βαλω με usb αλλα απο οτι ξερω οι περισσοτεροι ανεμιστηρες εχουν τα 7V ως χαμηλοτερη ταση που παιρνουν μπροστα αλλα και να επαιρνε εμπρος θα πηγαινε με 2 στροφες.Εμενα δεν μου δημιουργει προβλημα αυτο μιας και το λαπτοπ το συγκεκριμενο το εχω πιο πολυ για κατεβαστηρι(που μενει ανοιχτο για εβδομαδες) και για πειραματα με linux,server κλπ   επειδη ειναι καπως ανισχυρο(netbook με intel atom n450) και γιατι για φορητοτητα εχω ενα ipad.

 

 

Μονο καλο θα ηταν να προσθεσεις 2 πυκνωτακια....απο 100nF  και πανω ειναι ΟΚ.     ;)

thanks for the tip!

Θα βαλω επισης και μια μικρη ψυκτρα για 7812 γιατι ζεσταινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια φίλε apple32, πόσο σου βγήκε όλο το "project" ?

 

10,9(βαση) + 4.28(ο ανεμιστηρας απο eshop πριν εξαντληθει(τον ξαναφεραν)) + ~3(βυσματα-κυκλωμα) = ~18 Ευρω

 

Αλλα πιστευω ετσι οπως ειναι τωρα με coolermaster ανεμιστηρα στα 12βολτ και οχι με το 5v κινεζικο ειναι

πολυ καλυτερο απο αλλα ετοιμα κινεζικα σε αυτην την τιμη κατα την γνωμη μου.

 

Εχω επισης και την "ικανοποιηση" οτι στην ουσια το εφτιαξα εγω.... B)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ευκολη και φθηνη λυση ειναι βαση για λαπτοπ απο γνωστο καταστημα επιπλων (4 ευρω), τρυπανακι για να το κανουμε ευαερο και αν θελει κανεις βαζει οτι ανεμιστηρακι του κανει κεφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...