Προς το περιεχόμενο

Νέο PC για Editing [Προτάσεις]


Phoenix7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το PC που θέλω να αγοράσω προορίζεται κυρίως μόνο για Video Editing (για απαιτητικό render με τα προγράμματα που θα έχω) και ελάχιστο έως καθόλου Gaming. Και όσο αφορά την μνήμη RAM θα ήθελα 8 GB και τέλος με το τωρινό PC(το παλιό) που έχω όταν βλέπω βιντεάκια σε HD720p ή 1080p στο YouTube κολλάει αρκετά η εικόνα, θα ήθελα να μην έχω αυτό το πρόβλημα στο νέο PC.

 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 650 ευρώ  max

Χρήση υπολογιστή: Video Editing,ταινίες

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Sony Vegas Pro 12, Adobe after effects

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι χρειάζομαι

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? όχι

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι από ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά από διαφορετικά καταστήματα? από ένα, προτιμώ το e-shop ή έστω αν υπάρχει κάποιο που να μην χρεώνει μεταφορικά και συναρμολόγηση.

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα: Να συναρμολογηθεί από το κατάστημα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο:  Όχι δεν επιθυμώ 

 

 

Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

AMD FX 8320

 

GIGABYTE 970A-UD3

 

GEIL 16GB DDR3 1600Mhz

 

W.D. 1TB CAVIAR BLACK SATA III

 

GIGABYTE 6570 2GB DDR3

 

THERMALTAKE 530WATT

 

COLLERMASTER ELITE 350

 

COOLERMASTER HYPER T4

--------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδανικα θα θελατε ενα 6πυρινο Intel LGA2011 αλλα σε αυτα τα λεφτα μονο σε 8πυρινο AMD FX-8350/FX-8320 μπορειτε να πατε.

Τελος του ετους βγαζει η AMD το Steamroller αν σας παιρνει να περιμενετε λιγο ακομα θα εχετε περισσοτερο value/money.

 

Εναλλακτικα απο μεταχειρισμενα αν βρειτε καποιο Sandy/Ivy Bridge i7-2700 ή i7-3770 και αντιστοιχη μητρικη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giokou χωρίς καθόλου κάρτα γραφικών θα έχω κάποιο πρόβλημα σε κάτι; ταινίες , βίντεο κλπ; ή είμαι καλυμμένος με τον επεξεργαστή;

 

@johny το χρειάζομαι για τέλος Αυγούστου :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>@giokou χωρίς καθόλου κάρτα γραφικών θα έχω κάποιο πρόβλημα σε κάτι; ταινίες , βίντεο κλπ; ή είμαι καλυμμένος με τον επεξεργαστή;</p>

<p> </p>

<p>@johny το χρειάζομαι για τέλος Αυγούστου :/</p>

 

Αυτός ο επεξεργαστής είναι apu, δηλαδή είναι επεξεργαστής και κάρτα γραφικών μαζί. Ο συγκεκριμένος είναι αρκετά δυνατός και παίζει και games σε καλές ρυθμίσεις

 

Αποστολή από το MT11i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α10-6800Κ που προτεινει ο giokou δεν κανει καθολου για video editing & rendering με βαρια προγραμματα.

Για αυτα θελεις CPU που να εχει απο 6 και πανω cores/threads ωστε να μπορει να αποδοσει σε μια βαρια multithreaded εφαρμογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από DIGITALMASTER με δωρεάν μεταφορικά !

 

bhgl.png

 

και κουτί από e-shop με 30 ! όποιο σου αρέσει !!!

 

Διαφορετικά δεν γίνεται κάτι καλό και δεν υπάρχει άλλη λύση !

 

Το σύστημα έχει τα απαραίτητα !

 

8-CORE CPU

 

16GB RAM

----------------------

Βασικά για αυτό που θες και αδιαπραγμάτευτα !

 

Ποιοτική μητρική με τα πάντα επάνω .

 

Τροφοδοτικό επαρκές για το σύστημα .

 

Μια ικανοποιητική κάρτα γραφικών για τα βασικά !
 

 

 

Αυτο το συστημα δεν κανει για τετοιες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βιάζομαι ντε και καλά αύριο, θέλω τις καλύτερες επιλογές. άπλα επειδή δεν ξέρω να στήνω PC προτιμώ την συναρμολόγηση από το κατάστημα για αυτό ανέφερα και το e-shop στην αρχή. 

 

Όπως είπα το PC προορίζεται για Video editing με Sony vegas pro 12 Και Adobe After Effects,οπότε θέλω κάτι καλό γιατί θα έχω απαιτητικά render κάθε φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από DIGITALMASTER με δωρεάν μεταφορικά !

 

bhgl.png

 

και κουτί από e-shop με 30 !

Συμφωνω αλλα βγαλε τo Aftermarket CPU Cooler και με την διαφορα των 32€ αναβαθμισε την HD6570 με μια HD7770 που θα βοηθησει καπως περισσοτερο το PC με το rendering.

+1 και για την επιλογη της RAM. Καλυτερα 16GB RAM παρα 8GB οταν προκειται για βαριες εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βιάζομαι ντε και καλά αύριο, θέλω τις καλύτερες επιλογές. άπλα επειδή δεν ξέρω να στήνω PC προτιμώ την συναρμολόγηση από το κατάστημα για αυτό ανέφερα και το e-shop στην αρχή. 

 

Όπως είπα το PC προορίζεται για Video editing με Sony vegas pro 12 Και Adobe After Effects,οπότε θέλω κάτι καλό γιατί θα έχω απαιτητικά render κάθε φορά

 

Απο ενα καταστημα ! Πιο κατω δεν παει .

 

3xhj.png

 

Θα κοιτάξω και από e-shop αλλά δεν νομίζω να μπορέσω να φτιάξω κάτι με χαμηλότερο κόστος !

 

Αν δίνεις τα +20€ που έχει πήγαινε εκεί !

 

Συμφωνω αλλα βγαλε τo Aftermarket CPU Cooler και με την διαφορα των 32€ αναβαθμισε την HD6570 με μια HD7770 που θα βοηθησει καπως περισσοτερο το PC με το rendering.

Καλυτερα 16GB RAM παρα 8GB οταν προκειτε για βαριες εφαρμογες. +1 κι εδω.

 

 

 

RENDERING με την στοκ ψύκτρα , δεν νομίζω να την παλέψει το παλικάρι ....  Για αυτό έβαλα aftermarket γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις επιβάλλεται !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RENDERING με την στοκ ψύκτρα , δεν νομίζω να την παλέψει το παλικάρι ....  Για αυτό έβαλα aftermarket γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις επιβάλλεται !!!

 

Αν λες για τον θορυβο που κανει εχεις δικιο αλλα η stock ψυκτρα του FX ειναι πολυ καλης ποιοτητας οσoν αφορα την αποδοση.

Μερικοι κανουν μικρης εκτασης (100-300Mhz) overclocking με την stock ψυκτρα.

Δεν ξερω αν την εχεις δει αλλα εχει χαλκινα heatpipes και μοιαζει με αλλη ακριβοτερης σχεδιασης.

Αν το PC Case που θα παρει κοψει λιγο τον θορυβο θα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@johny η 7770 που λες εσύ είναι αυτή; http://www.skroutz.gr/s/2009782/MSI-Radeon-HD7770-1GB.html

 

επίσης 16GB δεν είναι πολλά; ναι οκ χρησιμοποιώ βαριά προγράμματα,αλλά 16 δεν θα πάνε χαμένα; δεν σκοπεύω να έχω και 10 εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές...απλα μου φαίνονται πολλα τα 130 Ευρώ για 16GB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλο ένα από visionstudio.

 

8n5h.png



@johny η 7770 που λες εσύ είναι αυτή; http://www.skroutz.gr/s/2009782/MSI-Radeon-HD7770-1GB.html

 

 

Ναι αυτη ειναι !



Αν λες για τον θορυβο που κανει εχεις δικιο αλλα η stock ψυκτρα του FX ειναι πολυ καλης ποιοτητας οσoν αφορα την αποδοση.

Μερικοι κανουν μικρης εκτασης (100-300Mhz) overclocking με την stock ψυκτρα.

Δεν ξερω αν την εχεις δει αλλα εχει χαλκινα heatpipes και μοιαζει με αλλη ακριβοτερης σχεδιασης.

Αν το PC Case που θα παρει κοψει λιγο τον θορυβο θα ειναι οκ.

 

 

Για τον θορυβο λεω ! Σε rendering και με κουτί φτηνό .... δεν θα παλεύεται η κατάσταση ....

 

Εχω τον FX 8350 .... :-D  και έχουν περάσει AMD και AMD από εδώ ... FX και FX ... :-)



@johny η 7770 που λες εσύ είναι αυτή; http://www.skroutz.gr/s/2009782/MSI-Radeon-HD7770-1GB.html

 

επίσης 16GB δεν είναι πολλά; ναι οκ χρησιμοποιώ βαριά προγράμματα,αλλά 16 δεν θα πάνε χαμένα; δεν σκοπεύω να έχω και 10 εφαρμογές ταυτόχρονα ανοιχτές...απλα μου φαίνονται πολλα τα 130 Ευρώ για 16GB

 

 

Οχι η μνημη ειναι το Α και το Ω ... σε τετοιες εφαρμογες ... Κανονικα θα επρεπε να σου πω πως με 8GB απλά δεν πας πουθενά ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...