Προς το περιεχόμενο

Προοδευτισμός, ανεκτικότητα, πολιτισμός.


Lucifer

Δεχρειαζομαστετιτλο  

137 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Στις εθνικές εκλογές, θα ψηφίζατε κάποιον που είναι:

    • Εβραίος
      42
    • Άθεος
      90
    • Μουσουλμάνος
      39
    • Βουδιστής
      54
    • Χριστιανός
      70
    • Γυναίκα
      73
    • Gay
      63
    • Ιερέας
      25
    • Πάσχων από σύνδρομο Down
      29
    • Κανέναν από τους παραπάνω.
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια σοβαρή απάντηση !

 

Εβραίος

Έχουμε Έλληνες Εβραίους με βαθιές ρίζες, δεν βλέπω να υπάρχει θέμα.

Άθεος

Δεν θα εμπιστευόμουν για κάτι τόσο σοβαρό κάποιον που καθορίζει τον εαυτό του από κάτι που δεν είναι. Όταν ακούω κάποιον να διατυμπανίζει πως είναι άθεος, αυτό που εγώ ακούω είναι "η μαμά με έστελνε κάθε Κυριακή στο κατηχητικό όπου με έδερναν τα άλλα παιδιά". Πολλά issues που θέλουν δουλειά.

Μουσουλμάνος

Δεν έχουμε καλό ιστορικό με Μουσουλμάνους βουλευτές να λειτουργούν σαν το μακρύ χέρι της τούρκικης διπλωματίας.

Βουδιστής

Με μία Τουρκία απέναντι με Casus Belli και διεκδικήσεις δεν θα ήθελα κάποιον zen (δηλαδή σαν τον ανιψιό Καραμανλή)

Χριστιανός

Οι περισσότεροι Έλληνες είναι τυπικά Χριστιανοί στο θρήσκευμα λόγο παράδοσης και εθνικής συνοχής.

Γυναίκα

Η Thatcher έκανε δουλειά.

Gay

Αν για κάποιον οι σεξουαλικές του προτιμήσεις είναι τόσο σημαντικές που δεν μπορεί να ορίσει το άτομο του χωρίς αυτές τότε δεν κάνει για μία τόσο κεντρική θέση. Εγώ δεν συστήνομαι "Είμαι ο Αλέξανδρος και μου αρέσουν οι 40άρες με μεγάλα βυζιά", οπότε αν έρθει κάποιος και μου πει "Είμαι ο τάδε και μου αρέσουν οι ψωλές" θα καταλάβω πως έχει άλλες προτεραιότητες. Για να είμαι πιο κατανοητός, όχι ομοφοβικός και άλλες πίπες αλλά ρεαλιστής, αν θέλεις να διεκδικήσεις δημόσιο αξίωμα, στην ντουλάπα.

Ιερέας

Ή παπάς παπάς ή ζευγάς....

Πάσχων από σύνδρομο Down

Σύνδρομο UP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά θα ψήφιζες αυτό που διατυμπανίζει πως είναι χριστιανός μόνο και μόνο επειδή του έψηναν το κεφάλι από παιδί. Ενδιαφέρον. Επίσης πολύ χαλαρός ο βουδιστής. Επίσης όποιος είναι gay το καταλαβαίνεις μόνο αν σου πει του αρέσουν οι ψωλές. Αν κρατιόταν με το σύντροφό του χέρι χέρι , δε θα μέτραγε πχ. Μου αρέσει ο χριστιανισμός και η εθνική συνοχή. Πχ. οι εβραίοι έλληνες δεν εχουν συνοχή. Γιατί τους ψήφίζεις? Ή ο έλληνας δωδεκαθειστής. Μπορεί και να είναι κάποιος έλληνας και Μουσουλμάνος.Να ασπάστηκε μια άλλη θρησκεία και να είναι και πιο πολεμοχαρής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ μουσουλμάνο ποτέ μου δεν θα ψήφιζα. Ούτε για πλάκα. Όχι ότι έχω κάποιο θέμα με την εν λόγω θρησκεία, απλά λόγω του ιστορικού που έχουμε με τους υποστηρικτές της εν λόγω θρησκείας, δεν θα ήθελα κανέναν τέτοιον να αναλάβει την διοίκηση της Ελλάδας για προφανείς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η διατύπωση είναι λάθος, ίσως πιο σωστό θα ήταν κάτι του στυλ

" Έχεις επιλέξει ποιον θα ψηφήσεις στις εκλογές και μαθαίνεις ότι είναι ένα απτα παρακάτω, σε ποια περίπτωση θα αλλάξεις την αποφασή σου"

 

Το σύνδρομο down δεν νομίζω να έχει θέση εδώ, το αν είναι γυναίκα επίσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άθεος

Δεν θα εμπιστευόμουν για κάτι τόσο σοβαρό κάποιον που καθορίζει τον εαυτό του από κάτι που δεν είναι. Όταν ακούω κάποιον να διατυμπανίζει πως είναι άθεος, αυτό που εγώ ακούω είναι "η μαμά με έστελνε κάθε Κυριακή στο κατηχητικό όπου με έδερναν τα άλλα παιδιά". Πολλά issues που θέλουν δουλειά.

 

...

 

Gay

Αν για κάποιον οι σεξουαλικές του προτιμήσεις είναι τόσο σημαντικές που δεν μπορεί να ορίσει το άτομο του χωρίς αυτές τότε δεν κάνει για μία τόσο κεντρική θέση. Εγώ δεν συστήνομαι "Είμαι ο Αλέξανδρος και μου αρέσουν οι 40άρες με μεγάλα βυζιά", οπότε αν έρθει κάποιος και μου πει "Είμαι ο τάδε και μου αρέσουν οι ψωλές" θα καταλάβω πως έχει άλλες προτεραιότητες. Για να είμαι πιο κατανοητός, όχι ομοφοβικός και άλλες πίπες αλλά ρεαλιστής, αν θέλεις να διεκδικήσεις δημόσιο αξίωμα, στην ντουλάπα.

Το poll λέει "θα ψηφίζατε κάποιον που είναι..", όχι "θα ψηφίζατε κάποιον που διατυμπανίζει πως είναι..".

Υπάρχει διαφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν έχει θέση?

 

Γιατί δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ένα άτομο με σύνδρομο down στα καθήκοντα του βουλευτή.

Και μην ακούσω κοινότοπα για την αξία των βουλευτών που έχουμε τώρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι προφανές πως για να φτάσει σήμερα κάποιος γκέι σε τόσο υψηλό αξίωμα πχ βλέπε πρωθυπουργάρα κ πάνω,οφείλει να είναι out.Αυτή η ενδεδειγμένη καλά προσαρμοστική στρατηγική ,εκτός αν μιλάμε για κουλοομοφοβικές κενωνίες από ψωροκώσταινα κ κάτω οπότε το ζυγίζεις κ αλλιώς.Ακόμα κ στη περίπτωση του μπανανιστάν όμως κ στην απίθανη περίπτωση που λέμε τώρα ένας γκέι καταφέρει κ φτάσει τόσο ψηλά τότε θα έπρεπε να είναι out,δεδομένου οτι οκ 2013 είναι,κάτι ψιλά έχει προχωρήσει το θέμα.

 

 

Ένας closeted gay πρωθυπουργός θα ήταν έρμαιο εκβιασμών ,σκανδάλων κ σενσεσιοναλιστικών υστεριών που θα μπορούσαν να κάνουν σοβαρά compromise το έργο του ακόμα κ προς το detriment των πολιτών/πολιτείας. Όσο για το διατυμπάνισμα, pls bitches, όταν ειλικρινά οι κοινωνίες θα έχουν φτάσει στο σημείο που το να είσαι γκέι πραγματικά δε τρέχει κάστανο τα ξαναλέμε.Μέχρι τότε ''διατυμπάνισμα'' ώσπου να χτυπάει δόξα πατρί κ να κλαίτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας closeted gay πρωθυπουργός θα ήταν έρμαιο εκβιασμών ,σκανδάλων κ σενσιοναλιστικών υστεριών που θα μπορούσαν να κάνουν σοβαρά compromise το έργο του ακόμα κ προς το detriment των πολιτών/πολιτείας.

Και γι' αυτό η Ελλάδα έχει την φθηνότερη διαφθορά στον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη γυναίκα ρωτάω ρε μαν.

Τα κριτήρια ήταν τελείως τυχαία , ξέχασα να βάλω μαύρος.

 

Δεν θεωρώ πως ταιριάζει με τα υπόλοιπα και ανέκαθεν δεν μου άρεσε ο διαχωρισμός άντρα/γυναίκα απτα ΜΜΕ.

 

Ποιος ο σκοπός της δημοσκόπησης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τη γνώμη μου άλλαξε το ερώτημα σε κάποιο παρόμοιο με αυτό που έβαλα πριν, θα είναι πιο ουσιαστικό.

 

Πχ ποιος δεν θα ψήφιζε αυτόν τον ιερέα

 

και ποιος θα ψήφιζε αυτόν τον gay

http://www.youtube.com/watch?v=7GrJ0S1VVcc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...