Προς το περιεχόμενο

Προοδευτισμός, ανεκτικότητα, πολιτισμός.


Lucifer

Δεχρειαζομαστετιτλο  

137 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Στις εθνικές εκλογές, θα ψηφίζατε κάποιον που είναι:

    • Εβραίος
      42
    • Άθεος
      90
    • Μουσουλμάνος
      39
    • Βουδιστής
      54
    • Χριστιανός
      70
    • Γυναίκα
      73
    • Gay
      63
    • Ιερέας
      25
    • Πάσχων από σύνδρομο Down
      29
    • Κανέναν από τους παραπάνω.
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

και ποιος θα ψήφιζε αυτόν τον gay

http://www.youtube.com/watch?v=7GrJ0S1VVcc

Ο Χατζηστεφάνου δεν έχει καμία σχέση με αυτό που πρόβαλλε στα media. Μια βόλτα απ' το προφίλ του στο FB και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τη γνώμη μου άλλαξε το ερώτημα σε κάποιο παρόμοιο με αυτό που έβαλα πριν, θα είναι πιο ουσιαστικό.

 

Πχ ποιος δεν θα ψήφιζε αυτόν τον ιερέα

 

και ποιος θα ψήφιζε αυτόν τον gay

http://www.youtube.com/watch?v=7GrJ0S1VVcc

 

Aπλα φοβερος.

Καποιοι,δεν λενε να καταλαβουν,οτι σημασια σε αυτον τον κοσμο,εχει η πραγματικη αγαπη,και οχι το χρημα και η ξεφτιλα!

 

Απλα οι περισσοτεροι,κολλανε σε τιτλους και αξιωματα.Οτι ψηφιζει ενας λαος,αυτα του αξιζουν!!!Τοσο απλο.

Ασε που τεινω με σιγουρια να πω,οτι πλεον ο σημερινος ανθρωπος κατηντησε απο τον πολυ υλισμο και την ανοησια,χειροτερος και απο το χειροτερο(οτι θελει ας βαλει με το μυαλο του ο καθενας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια σοβαρή απάντηση !

 

Εβραίος

Έχουμε Έλληνες Εβραίους με βαθιές ρίζες, δεν βλέπω να υπάρχει θέμα.

Άθεος

Δεν θα εμπιστευόμουν για κάτι τόσο σοβαρό κάποιον που καθορίζει τον εαυτό του από κάτι που δεν είναι. Όταν ακούω κάποιον να διατυμπανίζει πως είναι άθεος, αυτό που εγώ ακούω είναι "η μαμά με έστελνε κάθε Κυριακή στο κατηχητικό όπου με έδερναν τα άλλα παιδιά". Πολλά issues που θέλουν δουλειά.

Μουσουλμάνος

Δεν έχουμε καλό ιστορικό με Μουσουλμάνους βουλευτές να λειτουργούν σαν το μακρύ χέρι της τούρκικης διπλωματίας.

Βουδιστής

Με μία Τουρκία απέναντι με Casus Belli και διεκδικήσεις δεν θα ήθελα κάποιον zen (δηλαδή σαν τον ανιψιό Καραμανλή)

Χριστιανός

Οι περισσότεροι Έλληνες είναι τυπικά Χριστιανοί στο θρήσκευμα λόγο παράδοσης και εθνικής συνοχής.

Γυναίκα

Η Thatcher έκανε δουλειά.

Gay

Αν για κάποιον οι σεξουαλικές του προτιμήσεις είναι τόσο σημαντικές που δεν μπορεί να ορίσει το άτομο του χωρίς αυτές τότε δεν κάνει για μία τόσο κεντρική θέση. Εγώ δεν συστήνομαι "Είμαι ο Αλέξανδρος και μου αρέσουν οι 40άρες με μεγάλα βυζιά", οπότε αν έρθει κάποιος και μου πει "Είμαι ο τάδε και μου αρέσουν οι ψωλές" θα καταλάβω πως έχει άλλες προτεραιότητες. Για να είμαι πιο κατανοητός, όχι ομοφοβικός και άλλες πίπες αλλά ρεαλιστής, αν θέλεις να διεκδικήσεις δημόσιο αξίωμα, στην ντουλάπα.

Ιερέας

Ή παπάς παπάς ή ζευγάς....

Πάσχων από σύνδρομο Down

Σύνδρομο UP.

 

Ότι σου είπε ο παππούς Soulis. Και επιπλέον

Δεν έχεις πρόβλημα με τους Εβραίους, αλλά με τους άθεους, τους Μουσουλμάνους και τους Βουδιστές, λόγω " εθνικών " θεμάτων.

Δεν συστήνονται όλοι οι gay με τον απλοϊκό τρόπο που γράφεις. Όπως λες ότι η Θάτσερ έκανε δουλειά ( θα είσαι θαυμαστής υποθέτω αφού αυτή βρήκες απ' όλες τις γυναίκες), άλλο τόσο είναι πιθανό ένας gay να είναι τίμιος, ικανός να προσφέρει στην κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ DrLO εψαξες να δεις τι είναι το σύνδρομο down?

 

Όχι περίμενω να ανοίξει thread στο insomnia.

 

 

Άθεος

Δεν θα εμπιστευόμουν για κάτι τόσο σοβαρό κάποιον που καθορίζει τον εαυτό του από κάτι που δεν είναι. Όταν ακούω κάποιον να διατυμπανίζει πως είναι άθεος, αυτό που εγώ ακούω είναι "η μαμά με έστελνε κάθε Κυριακή στο κατηχητικό όπου με έδερναν τα άλλα παιδιά". Πολλά issues που θέλουν δουλειά.

 

 

Αυτό είνια όντως ένα είδος άθεου που μας την σπάει σε πολλούς ... δεν είναι το μόνο όμως.

 

Υπάρχει πχ και αυτός που απλά αποφάσισε να πιστέψει ότι δεν υπάρχει θεός όταν το ίδιο αυθαίρετα κάποιοι αποφάσισαν οτι υπάρχει. Σημειώσατε Χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κάποιος άθεος σέβεται την θρησκεία που εγώ πιστεύω, τον σέβομαι και εγώ καθώς και την επιλογή του να είναι άθεος. 

 

Τζαμί στην Αθήνα, ή στην γειτονία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζαμή στην Αθήνα, ή στην γειτονία σου.

Μίλησα για άθεους, όχι για μουσουλμάνους. Αυτοί είναι άλλη κατηγορία και έχω πει τις απόψεις μου για αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ ποιος δεν θα ψήφιζε αυτόν τον ιερέα

 

 

Εγώ.

 

Και θα εξηγηθώ.

 

Δεν είναι ότι δεν μπορεί να είναι ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ με την έννοια ότι αξίζει κάθε σεβασμό, αναγνώριση βοήθειας κλπ κλπ.

 

Μπορεί και να συμμετεείχα στην προσπάθειά του, να τον βοηθούσα στο έργο του.

 

Άντε , βαριά να τον ψήφιζα για δημοτικό σύμβουλο.

 

ΑΛΛΑ

 

η πολιτική είναι κάτι άλλο.

 

Δεν ψηφίζεις τον ΑΓΙΟ, τον καλό αυτό που αρέσει σε εσένα και μόνο, πρέπει να λάβεις υπόψη σου πχ το πως βλέπουν τον ηγέτη και οι άλλοι.

 

Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, ας πάρουμε το παράδειγμα του Μακάριου στη Κύπρο (να διευκρινήσω ότι δεν είμαι ο ειδικότερος στην ιστορία της Κύπρου). Μπορεί να ήταν μια λύση που να βοηθούσε την ιστορική στιγμή αλλά νομίζω ότι είναι προφανές ότι είναι λίγο "κάπως" να είσαι τουρκοκύπριος να να έχεις προθυπουργό τον Μακάριο. Αργά η γρήγορα θα υπήρχε θέμα (άσχετα με το τι έγινε στην πράξη στην ιστορία της Κύπρου),

 

Αν μου δώσεις ένα παράδειγμα ενός κράτους που θρησκευτικοί ηγέτες είναι πχ προθυπουργοί / πρόεδροι και αυτό έχει βοηθήσει το κράτος αυτό μπορεί να το ξανασκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για άθεους, όχι για μουσουλμάνους. Αυτοί είναι άλλη κατηγορία και έχω πει τις απόψεις μου για αυτούς.

 

 

Α, 2 μέτρα και 2 σταθμά; Ή όλοι ή κανένας..γνώμη μου..μπορείς να πιστεύεις ότι θες σε κανένα υπόγειο στην πλατεία αμερικής και εσύ λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι έχεις παρεξηγήσει, είναι γνωστό πως ο Καποδίστριας είχε σύνδρομο Down.

 

Δε ξέρω τι είχε ο καπιδίστριας αλλά γιατί να εμπιστεφθώ μια δουλειά που απαιτεί υψηλή διανοητική λειτουργία (άσε που έχει καταντήσει) σε κάποιον που ξέρω ότι δεν την έχει.

 

Επίσης μη κρίνεις από το αποτέλεσμα (κοινό λάθος) ... ακόμα κι αν κάποιος με σύνδρομο Down τα έχει καταφέρει σε (ας πούμε ο Καποδίστριας και ας πούμε ότι ο καποδίστριας τα κατάφερε) γιατί πρέπει αυτό να επηρεάσει την μελλοντική μου απόφαση όταν το προσδόκιμο αποτέλεσμα δεν συνηγορεί σε αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κάποιος άθεος σέβεται την θρησκεία που εγώ πιστεύω, τον σέβομαι και εγώ καθώς και την επιλογή του να είναι άθεος. 

 

 

Μίλησα για άθεους, όχι για μουσουλμάνους. Αυτοί είναι άλλη κατηγορία και έχω πει τις απόψεις μου για αυτούς.

Όταν λες "σέβεται την θρησκεία που εγώ πιστεύω" εννοείς με μεγάλη γραμματοσειρά το "εγώ" να υποθέσω; Γιατί αν κάποιος άθεος πρωθυπουργός σεβόταν τη θρησκεία που ο κάθε πολίτης του πιστεύει, όπως φτιάχνει εκκλησίες για τους χριστιανούς θα έπρεπε να φτιάχνει και τζαμιά για τους μουσουλμάνους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "σέβεται την θρησκεία που εγώ πιστεύω" εννοείς με μεγάλη γραμματοσειρά το "εγώ" να υποθέσω; Γιατί αν κάποιος άθεος πρωθυπουργός σεβόταν τη θρησκεία που ο κάθε πολίτης του πιστεύει, όπως φτιάχνει εκκλησίες για τους χριστιανούς θα έπρεπε να φτιάχνει και τζαμιά για τους μουσουλμάνους.

Υπό άλλες συνθήκες ναι. Όταν όμως οι μουσουλμάνοι επικαλούμενοι την θρησκεία τους καταπατούν τα ανθρώπινα δικαιώματα τα οποία έχει υπογράψει και έχει ενστερνιστεί η Ελλάδα, τότε αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπό άλλες συνθήκες ναι. Όταν όμως οι μουσουλμάνοι επικαλούμενοι την θρησκεία τους καταπατούν τα ανθρώπινα δικαιώματα τα οποία έχει υπογράψει και έχει ενστερνιστεί η Ελλάδα, τότε αλλάζει το πράγμα.

Τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν τα καταπατούν στους χώρους λατρείας τους, ούτε απαραίτητα λόγω των χώρων λατρείας τους. Οπότε δεν πρέπει να επηρεάζει την απόφαση κάποιου για να φτιάξει τζαμί.

 

 

PS: Για τον Χατζηστεφάνου, μιας που αναφέρθηκε ένα βίντεο, αλλά και η προτροπή να δούμε το προφιλ του στο facebook, έχοντας δει αρκετά μηνυματα του εκεί εδώ και καιρό, χαλαρά θα τον ψήφιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...