Προς το περιεχόμενο

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και οισοφαγίτιδα 2ου βαθμού


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, έχω χρόνιο πρόβλημα, καθημερινά παίρνω χάπι(οτιδήποτε σε λανσοπραζόλη) για να μπορώ να φάω.Το πρόβλημα δημιουργείται για 2 λόγους:

1) Λόγω παλινδρόμησης

2)Λόγω χαλάρωσης της διαφραγματοκήλης.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάποιος/α έχει αντιμετωπίσει το συγκεκριμένο πρόβλημα με άλλον τρόπο(χωρίς χαπάκια εννοώ) ή έχει κάνει εγχείριση(ξέρω πως 25% είναι το ποσοστό μόνιμης ίασης).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως ο γιατρός σου, σου έχει ήδη πει ποιες τροφές να αποφεύγεις.

 

Πριν πας για νυστέρι, δοκίμασε να πας σε εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή. Μπορεί να σε βοηθήσει πολύ και πιθανόν να νιώσεις ανακούφιση από την πρώτη επίσκεψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εγχείρηση διαφραγματοκοιλης ρωτάς; Πλέγμα και ιστορίες;

Ναι.Ο τρόπος είναι θέμα γιατρού.Σίγουρα γίνεται λαπαροσκοπικά και νομίζω υπάρχουν 2 τρόποι, ανάλογα που θα γίνουν οι τρύπες.

 

Υποθέτω πως ο γιατρός σου, σου έχει ήδη πει ποιες τροφές να αποφεύγεις.

 

Πριν πας για νυστέρι, δοκίμασε να πας σε εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή. Μπορεί να σε βοηθήσει πολύ και πιθανόν να νιώσεις ανακούφιση από την πρώτη επίσκεψη.

 

Ναι, 11 χρόνια πάνε που έχω το πρόβλημα.Για εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή δεν έχω ξανακούσει.Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες;

Επίσης σκοπός μου δεν είναι η εγχείριση.Για αυτό αναζητώ άλλους τρόπους.Σε όσους γιατρούς έχω πάει τα ίδια μου λένε.Χάπια, χάπια, χάπια.Για εγχείριση ή άλλο τρόπο ούτε κουβέντα.Σε 4 διαφορετικούς έχω πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες,τηρεις βασικους κανονες διατροφες;και'γω εχω οισοφαγικη παλινδρομηση,και απο την αρχη απεφυγα τα χαπια,διοτι χειροτερα κανανε πολλους γνωστους μου,και χτυπησανε αλλου.

 

Γενικα,αποφευγεις,αναψυκτικα,καφε,τσιγαρο,σοκολατες,κιτρινα τυρια,λιπαρα,τσιπς κλπ;δυστυχως αυτα επιβαρυνουν παρα πολυ.Εαν φαω τετοια,απευθειας εχω συμπτωματα δυσφοριας.Επειδη τρελενεται ο οισοφαγος.

Οταν πας σε γιατρο,εχουν φυλλαδια με οτι τροφες χειροτερευουν την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω οταν ειχα τετοια συμπτωματα και εγινε η διαγνωση οτι εχω γοπ ακολουθησα μια θεραπεια με χαπια για 3 μηνες συν διατροφη και ανακουφιστηκα.μετα μονο οταν με επιανε επινα ενα χαπακι.εδω και 2 χρονια δεν εχω παρει χαπι και δεν προσεχω καθολου διατροφη.τρωω λιπαρα,πινω μπυρες και αναψυκτικα(καπνισμα εννοειτε μονο για 3 μηνες στην αρχη το ειχα κοψει) αλλα παρολα αυτα δεν εχω καμια ενοχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα τοποθέτησαν πλέγμα προ 10ετιας.....βεβαια τα είχαν κανει πουτανα πριν και στο τσακ γλιτώσα τα ραδικια(είχα σπασμένη διαφραγματοκοιλη εκ γεννετης).

 

Πρόβλημα δεν εχω πια τρώω τα παντα ωστοσο τα τελευταια χρονια (δες παρακατω γιατι)σε ελάχιστες δόσεις "πράσινα" και προσέχω καφέδες, ποτά, τσιγάρα (σκέψου ότι για κοντά ενα χρόνο όλο το γαστρεντερικο μου δεν λειτουργούσε, ενδοφλεβια διατροφή και σταγόνα υγρού στο στόμα......)

 

Το μόνο side effect του πλέγματος είναι ότι μια 10ετια μετά μου έχει προκαλέσει συμφυσεις γεγονός που συνεπάγεται ότι θα φάω νυστερι εκ νέου (οπότε αποφασίσει το εσωτερικό μου να μου βγάλει την πίστη μιας και ο γιατρός μου εμμένει ότι είναι ορθοτερο να με ανοίξει όντας σε κρίση=που εχω βιώσει 2 φορές το 11 αλλα από τότε τίποτα, οπότε δεν μπορω να την προγραμμάτισω). Φουσκωματα δεν εχω εκτός και αν φάω ποσότητες γεγονός που θα συνέβαινε στον καθένα χωρίς πρόβλημα.

 

Πίνω duphalac ΚΑΘΕ βράδυ για να μην εχω θέμα με την τουαλέτα και το σωτήριο duspatalin αν αισθανθω δυσφορία (προληπτικά κυρίως για να μην φτάσω στο νυστερι.....εχω πάρει ενα μόλις φέτος να σου δώσω να καταλάβεις αλλα παντα εχω μαζι μου, μιας και η δική μου περιπτωση είναι ιδιάζουσα και άκρως επικίνδυνη.......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να κανεις εγχείρηση. Και 50% να εχεις βελτιωση μετά τα χάπια θα κανουν τη δουλειά τους.

Πήγαινε σε κάποιο νοσοκομειο που την κανουν με ρομποτ. Νομιζω ενα ειναι στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, 11 χρόνια πάνε που έχω το πρόβλημα.Για εξειδικευμένο φυσικοθεραπευτή δεν έχω ξανακούσει.Μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες;

Επίσης σκοπός μου δεν είναι η εγχείριση.Για αυτό αναζητώ άλλους τρόπους.Σε όσους γιατρούς έχω πάει τα ίδια μου λένε.Χάπια, χάπια, χάπια.Για εγχείριση ή άλλο τρόπο ούτε κουβέντα.Σε 4 διαφορετικούς έχω πάει.

Δοκίμασε να μιλήσεις με οστεοπαθητικό που να μπορεί να δουλέψει στα σπλάχνα σου (στομάχι, έντερα κτλ). Δυστυχώς δεν είναι πολύ διαδεδομένη η οστεοπαθητική στην Ελλάδα (είμαστε και λαός των φαρμάκων) αλλά μπορεί να σε βοηθήσει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 17 μου παραλίγο να την πουλέψω από βίαια κρίση γαστροοισοφαγικής παλινδόμησης.Σώθηκα διότι ξύπνησα αντανακλαστικά.Για πάνω από 1 λεπτό αδυνατούσα να αναπνεύσω.Όσοι ήταν στο σπίτι εκείνη τη στιγμή έζησαν την πανικάρα να με βλέπουν στη προσπάθεια μου να πάρω αναπνοή.Ημουν λίγα δεύτερα από το να χάσω τις αισθήσεις μου.

 

 

Η κρίση ήταν τυχαία χωρίς παθολογικό αίτιο είπε ο ντοκ.Είχαμε γυρίσει από θάλασσα κ είχα να φάω 1μιση μέρα,νηστικός εντελώς λέμε.Οπότε ξεκολιάστικα με γλυκά κ σχεδόν 2 λίτρα παγωτό σοκολάτα στη καθησιά μου μέσα σε 30 λεπτά κ στα καπάκια την έπεσα για ύπνο.Χαλαρά από τις πιο φρικαλέες στιγμές στη ζωή μου.Ίσως από τους πιο βίαιους,τρομακτικούς κ κουλούς τρόπους να πεθάνεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 17 μου παραλίγο να την πουλέψω από βίαια κρίση γαστροοισοφαγικής παλινδόμησης.Σώθηκα διότι ξύπνησα αντανακλαστικά.Για πάνω από 1 λεπτό αδυνατούσα να αναπνεύσω.Όσοι ήταν στο σπίτι εκείνη τη στιγμή έζησαν την πανικάρα να με βλέπουν στη προσπάθεια μου να πάρω αναπνοή.Ημουν λίγα δεύτερα από το να χάσω τις αισθήσεις μου.

 

 

Παρα πολλες φορες το εζησα αυτο.μεχρι να μαθω τι ειχα.Μην τα συζητας.Τα βλεπεις ολα εκεινη την στιγμη μπροστα σου.Εγω εχω κοψει τα βραδυνα γευματα,με την εννοια,αν ειναι να κοιμηθω 12-2,θα εχω φαει μεχρι της 7-8 το πολυ.Γευμα βραδυνο τουλαχιστον 5-6 ωρες πριν τον υπνο.Μπολικο νερο,κι σιγα σιγα για την χωνεψη και ειμαι μια χαρα.Αν βγω με καμια παρεα εξω,και φαω τιποτε αργα,μετα...καλο πρωι!Δεν προκειται να κοιμηθω,αφου τα παντα ανεβαινουν στον εγκεφαλο!

 

Τα 3 τελευταια χρονια,παθαινα κριση πανικου,με βραδυνες εφιδρωσεις,γινομουν κιτρινος σαν το λεμονι,και εντονο πονο στο στηθος,λες και θα παθω καρδιακο.Αδυναμια,και το χαος που λεμε.Μεχρι να βρω,εκεινη την φορα που το παθανε τι εφταιγε,μαρτυρησα!

Ενα θα σας πω,σε περιπτωση που το εχει κανεις αλλος(αν δεν το καταλαβε).Ο συνδυασμος ΚΑΦΕ-COCA COLA,καφες-τσαι κλπ...

Δηλαδη,ειμαι μια χαρα αν πιω ενα μικρο καφεδακι,αλλα αν βαλω στον οργανισμο extra καφεινη,τελειωσα που λεμε! :P

Παγωτα,γαλακτομικα κλπ,ειναι θανατος πριν τον υπνο.Νομιζεις οτι βραζει το στομαχι σου,και ολα ερχονται επανω.Προκαλουνε δυσανεξια.

Δυστυχως πολυς κοσμος εχει χαλασει το στομαχι του,οπως εγω,με τον σημερινο τροπο διατροφης,και ακαταλληλων ωρων γευματων,καθως και του ογκου καταναλωσης.Πλεον τσιμπαω συχνα γευματα,σαν τα σπουργιτια,και γυμναζομαι.Εχω παρει την ζωη μου πισω,σε συγκριση με οτι παιρνουσα.

Παιδια,οτι και χαπια να σας δωσουν,καποια στιγμη θα χτυπησουν αλλου.Θα πρεπει να ακολουθησετε βασικους τροπους διατροφης,να γυμναζεστε και να ειστε καλα ψυχολογικα.Η ψυχολογια μετραει παρα πολυ,καθως το αγχος περνα απο το στομαχι!

Μονοι σας θα βρειτε τι σας πειραζει και τι οχι,σε ποιο βαθμο,και πως θα το αντιμετωπισετε.Θελει υπομονη,και προσοχη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, να σας ευχαριστήσω όλους!

 

Τροφές και λοιπά αναγκαστικά έχω μάθει να αποφεύγω.Σχεδόν 11 χρόνια είναι αυτά.Έχω πάει σε 4 διαφορετικούς γαστρεντερολόγους.Είμαι σίγουρος πως τα παίρνουν από τις φαρμακοβιομηχανίες.Όλοι τους να δώσουν φάρμακα.Για πεχαμετρία π.χ ούτε λόγος!Και οι 4!

 

Εδώ να φανταστείτε όταν ξεκίνησα τη θεραπεία(καααααποτε) έπαιρνα τα parriet.Τα καλύτερα, καινούργια και δε συμμαζεύεται (η γιατρός όλα αυτά).Μετά τον μήνα είχα ξινίλες και ψιλοκαούρες.Της το λέω και αυτή ξεκίνησε με την εξής κουβέντα:"Αποκλείεται, είναι τα καλύτερα, τα δίνω σε όλους τους ασθενείς μου!".Με τα πολλά αντιλήφθηκε πως κάποιο πρόβλημα έχω με την ομεπραζόλη(losec, nexium, parriet), εξ ου και η λανσοπραζόλη(laprasol).

 

Θα δούμε.....

 

ΥΓ:Όπως είπε και ένας γιατρός.50% είναι δικό σου, 50% της ιατρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα φίλε, τελικά  έκανες εγχείρηση για τη διαφραγματοκήλη σου;,  ρωτάω γιατί και εγω μια απτα ιδια είμαι,  στη τελευταία γαστροσκόπηση μου εδειξε  και οισοφαγίτιδα 2ου βαθμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχω το συγκεριμένο προβλημα από μικρος και οσο μεγαλωνα γινοταν ολο και πιο εντονο. Ειμαι σιγουρος οτι το επιδεινωσα και εγω με το τσιγαρο και το αγχος μεχρι που εφτασε μια εποχη που για 24 ωρες το 24ωρο ειχα καψιμο και μου ρχονταν ολα πανω οταν ξαπλωνα. Πηγα γιατρο εκανα και γαστροσκοπηση. Μου βρηκε και οισοφαγιτιδα και μου ειπε οτι ειτε παρω τη θεραπεια με το χαπι ειτε εγχειρηση ειναι το ιδιο πραγμα και καλυτερα να αποφυγω την εγχειρηση. Μου εδωσε το parriet και εδω και 2 χρονια παιρνω απο ενα καθημερινα γιατι διαφορετικα καιγονται τα σωθικα μου. Προσπαθησα να το ελλατωσω να το παιρνω ανα 2 μερες αλλα αρχισα να νιωθω παλι μια μικρη δυσφορια. Δεν εχω επισκεφτει αλλο γιατρο και μου ειπε οτι αναγκαστικα θα ζησω με αυτο απο εδω και περα. Μακαρι να μπορουσα να σταματησω τα χαπια. Σκεφτομαι να παω και σε αλλο γιατρο αν και πιστευω το ιδιο θα μου πει. Αν καποιος εκανε κατι διαφορετικο με καποια θεραπεια και τα εκοψε να μας πει. Προφανως και καποιες τροφες ξερω οτι δε προκειται να τις ξανα αγγιξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Καλησπέρα, είχα κάνει γραστροσκόπηση σε συμβεβλυμένο(με τον ΕΟΠΠΥ) γαστρεντερολόγο. Πρέπει να είχα πληρώσει γυρω στα 100 ευρω και δεν είχα παράπονο (βέβαια δεν έχω θέμα με οποιαδήποτε ιατρική επέμβαση φόβους κτλπ). 

 

Τα ευρήματα ήταν:

  • Οισοφαγίτιδα τύπου Β 
  • (Χρόνια? αν βγάζω καλά τα γράμματα) ΓΟΣ(ευμεγέθης διαφραγματοκήλη)
  • Γαστρίτιδα του άντρου
  • Βολβίτις
  • Η βιοψία ήταν καθαρή
Μου έδωσαν και κάποιες φωτογραφίες από την βιοψία εκτυπωμένες(χωρίς φοβερή ανάλυση) σε ένα Α4 χαρτί μαζί με τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι λόγω αρκετής κίνησης στο ιατρίο η γιατρός δεν είχε και πολύ χρόνο να ασχοληθεί με τον κάθε ασθενή.

Η ιατρός μου είχε προτείνει 3μηνη θεραπεία με nexium και ibutin. Στον τρίτο μήνα νομίζω άλλαξε το nexium με zurcazol. Μπορεί και να τα μπερδεύω με τα διαστήματα λίγο αλλά whatever.

Μετά από ένα εξάμηνο παρακολούθησης/θεραπείας σταμάτησα και δεν ασχολήθηκα γιατί μου έφυγε και αρκετό άγχος οπότε είχα και λιγότερα συμπτώματα.

Σκέφτομαι να ξαναπάω αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι οι περισσότεροι προτείνουν μόνο χάπια κτλπ. Έχει κάνει κανείς μέτρηση pH στον οισοφάγο; Πως και που μπορώ να κάνω την εξέταση;

 

By the way, έχω βάλει κλίση στο κρεβάτι 15-20 cm εδώ και ένα χρόνο περίπου και μπορώ να πω ότι βοηθάει αλλά είναι λίγο σπαστικό στην αρχή γιατί γλιστράς στον ύπνο σου. Γενικά δεν νιώθω έντονες καούρες για κάποιο λόγο όπως κάποιοι άλλοι. Πιο πολύ δυσπεψία θα έλεγα ότι έχω(γι αυτό και ρωτάω για το pH test). Άμα φάω και ξαπλώσω, μου γυρνάει το φαγητό. Σε κιλά είμαι χαμηλά εξαιτίας της νόσου αλλά και της αναποφασιστικότητας μου να φτιάξω σωστό πλάνο διατροφής. Γενικά δεν τρώω μαλ@κίες αλλά έχω κόψει πολλές τροφές που με πείραζαν. Το μόνο σίγουρο είναι ότι το άγχος πολλαπλασιάζει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...