Προς το περιεχόμενο

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και οισοφαγίτιδα 2ου βαθμού


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού πάρεις τα φάρμακα (inexium) θα πρέπει μετά από κάποιο διάστημα να υποχωρήσει η οισοφαγίτιδα

Αν δεν περνά ή/και τα συμπτώματα συνεχίζουν θα πρέπει να εγχειριστείς εκτός και μπορείς να έχεις ένα επίπεδο άνεσης στην καθημερινή σου ζωή.

 

Η μέτρηση ph είναι για να σιγουρευτεί ο γιατρός ότι αυτό που νιώθεις είναι πράγματι γαστρικό οξύ και όχι κάτι άλλο.

Επίσης θα πρέπει να κάνεις μια μέτρηση της πίεσης που μπορεί να ασκήσει ο οισοφάγος κατά την κατάποση ώστε να μπορείς να καταπιείς μετά την εγχείριση.

 

Έχω κάνει τέτοια εγχείρηση αλλά μένω στο εξωτερικό και δεν ξέρω στην Ελλάδα ποιοι το αντιμετωπίζουν επιτυχώς.

 

Ο χειρουργός θα πρέπει να έχει κάνει πολλές φορές στο παρελθόν την επέμβαση αυτή και να την ξέρει καλά διαφορετικά μην την κάνεις. Κανονικά ένας χειρουργός που δεν την ξέρει πρέπει να σου πει ευθέως ότι δεν αισθάνεται ασφαλής να την κάνει και όχι να σου πει ότι δεν χρειάζεται εγχείρηση για να την αποφύγει.

Θα πρέπει να ρωτήσεις αυτούς που την έχουν κάνει και σε ποιον γιατρό πήγαν.

 

Ρώτησε αν υπάρχει με ρομποτική γιατί είναι δύσκολο να κάνει κόμπο και ράμματα με κοιλιοσκόπηση, δεν έχει χώρο, και θα πρέπει να υπολογίσει «με το μάτι» το σφίξιμο του κόμπου που θα καθορίζει το άνοιγμα.

 

Με ρομποτική ο χειρουργός είναι καθιστός με το χειριστήριο, διαρκεί περισσότερο αλλά θα σου κάνει τον κόμπο και με μεγαλύτερη ακρίβεια.

 

Σε περίπτωση που με το inexium έχεις μια υποφερτή καθημερινή ζωή, να προτιμήσεις να παίρνεις τα φάρμακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας , έχω ΓΟΠ και διαφραγματοκήλη . Με παρακολουθούν 2 γαστεντερολόγοι . Ο πρώτος αφου έκανα εξετάσεις και θεραπείες με φάρμακα καταλήξαμε ότι θα χρειαστώ χειρουργική επέμβαση . Ο δεύτερος αφου μου έκανε την τελευταία γαστροσκόπηση που έδειξε διαφραγματοκήλη (οι υπόλοιπες τρεις όχι ) κατέλεξε στο να κάνω χειρουργείο λόγο ότι φοβάται για οισοφάγο barret . Μετά πήγα σε τρεις χειρούργους οι οποίοι και οι τρεις καταλήξανε στο ίδιο συμπέρασμα . Χειρουργείο . Έχω όλα τα συμπτώματα . Άσθμα με έντονο βήχα , πόνος στο στήθος , τον κόμπο ότι πνίγομαι ,βραχνάδα , ναυτία. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο δεύτερος χειρούργος "δυσκολεύτηκε" λίγο να δώσει το οκ με το σκεπτικό ότι τα συμπτώματα στις γαστροσκοπήσεις είνα ποιό ήπια σε σχέση με αυτά που αναφέρω . Επίσης όταν του είπα ότι ο γαστερνερολόγος μου είπε ότι μπορώ να πάθω οισοφάγο barret μου είπε αποκλείεται γιατί δεν έχω οισοφαγίτιδα .Είναι δυνατόν να μην έχω οισοφαγίτιδα αλλά να έχω τα παραπάνω συμπτώματα ; Εάν έχετε και κάποιο χειρούργο που είστε ευχαριστημένοι μπορείτε να μου το πείτε με πμ .

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οισοφαγίτιδα είναι κάτι που φαίνεται στην ενδοσκόπηση. Τι σου είπαν οι γαστρεντερολόγοι?

Barrett δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω αν βοηθαει ή αν εχει σχεση με το παραπανω , ειχα παλινδρομηση και μου προτειναν να παρω Bianacid απο το φαρμακειο το οποιο βοηθαει στις καουρες.  Ενω 2 χρονια περιπου ειχα αρκετες ενοχλησεις , με 1 μπουκαλακι απο το παραπανω εδω και 1.5 χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να σας ρωτήσω όσοι παίρνετε pariette έχετε παρατηρήσει να παίρνετε πολλά κιλά γιατί συγγενικό μου πρόσωπο από τότε που τα άρχισε πήρε πάρα πολλά και της προκάλεσε πολλές παρενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδιά να σας ρωτήσω όσοι παίρνετε pariette έχετε παρατηρήσει να παίρνετε πολλά κιλά γιατί συγγενικό μου πρόσωπο από τότε που τα άρχισε πήρε πάρα πολλά και της προκάλεσε πολλές παρενέργειες.

 

Όχι τίποτα απολύτως. Μάλλον τα κιλά τα πήρε από άλλη αιτία. Γιατρό ρώτησε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι αποφεύγει να κανει εξετάσεις,ευχαριστώ θα της το προώθησω.

Παίρνει φάρμακα χωρίς να κάνει εξετάσεις? Ξέρεις πως αν υπάρχει κάποιο άλλο σοβαρότερο πρόβλημα στο στομάχι, τα παριετ θα το καλύπτουν απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν σου λένε οι γιατροί είναι ότι τα αντιόξινα μειώνουν την απορρόφηση του σιδήρου από το στομάχι. Το οξύ στο στομάχι υπάρχει για κάποιο λόγο. Κάνε εξετάσεις να δεις τον σίδηρο/αιματοκρίτη/φεριτινή/αιμοσφαιρίνη κλπ

 

Έχε υπ όψην σου ότι το γαστρεντερικό σύστημα έχει τα περισσότερα νεύυρα μετά τον εγκέφαλο, κάποιοι μιλάνε για τον εγκέφαλο νο 2 στο σώμα. Η ψυχική διάθεση σου έχει μεγάλο αντίκτυπο στο στομάχι-έντερο. Δεν είναι κακοί οι ψυχολόγοι, κλέφτες να γίνουνε οι άνθρωποι;

 

Απο κει και πέρα:

 

Ποτέ φαί μετά τις 8 το βράδυ. Δύσκολο πράγμα στην αρχή, μετά συνιθίζεις τον οργανισμό σου. Θυμάσαι στο στρατό που το δείπνο ήταν στις 7 με 7 μισι;

 

Κομμένα μετά το μεσημέρι: καφές, αναψυκτικά, καυτερά, τηγανητά και όσες τροφές ξέρεις ότι σε πειράζουν.

 

Μαξιλάρι μεγάλο και στάση σώματος στον ύπνο έτσι ώστε τα γαστρικά υγρά να μην σε πνίγουν στην αναρρόφηση

 

Αν είσαι παχύσαρκος/η, ΑΔΥΝΑΤΙΣΕ ΤΩΡΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οισοφαγίτιδα είναι κάτι που φαίνεται στην ενδοσκόπηση. Τι σου είπαν οι γαστρεντερολόγοι?

Barrett δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη

 

Δεν φάνηκε οισοφαγίτιδα μόνο στην τελευταία γαστροσκόπηση είχα διαφραγματοκήλη . Οι γαστρεντερολόγοι συμφωνούν για χειρουργείο .

 

 

δε ξερω αν βοηθαει ή αν εχει σχεση με το παραπανω , ειχα παλινδρομηση και μου προτειναν να παρω Bianacid απο το φαρμακειο το οποιο βοηθαει στις καουρες.  Ενω 2 χρονια περιπου ειχα αρκετες ενοχλησεις , με 1 μπουκαλακι απο το παραπανω εδω και 1.5 χρονο δεν ειχα κανενα προβλημα! 

 

Εμένα πάλι μου έκανε περισσότερες καούρες .

 

Όσοι έχετε κάνει το χειρουργείο είδατε βελτίωση ; Αντέχει στο χρόνο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Παιδιά να  ρωτήσω, κάνεις που να έχει διαφραγματοκηλη/ΓΟΠ/ Οισοφαγίτιδα  και  να έκανε πεχαμετρια, αν ξέρετε κανένα καλό γιατρό να προτείνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...