Προς το περιεχόμενο

Bλαπτικοτητα wireless


rus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θεμα φανταζομαι θα εχει ξανασυζητηθει. Το να εχεις ενα wireless router πανω απ το κεφαλι σου μπορει να ειναι ανθυγιεινο?

Οταν εχεις σβηστα τα pc του οικιακου σου δικτυου, παλι εκπεμπονται ηλεκτρομαγνητικα κυματα απο το router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα έχουμε πει πολλές φορες το WiFi είναι αθώα αυτά που πρέπει να φοβάσαι είναι τα Κινητά τηλεφωνα , τις κεραίες τις κινητής, τις ασύρματες κάμερες και τηλεφωνα etc.

Για λεπτομέρειες:

 

http://www.insomnia.gr/topic/488551-wifi-health-facts-set-straight/?hl=%2Bwifi+%2Band+%2Bhealth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λινκ αυτο δε γινεται συζητηση, υπαρχει καποιο αλλο?

 

Ωστε η ακτινοβολια των ασυρματων routers ειναι διαφορετικη απο αυτη των κινητων?

Ακινδυνη?

Ουδεις υποστηριζει το αντιθετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

-...    Tο link αυτό υπάρχει για να το διαβάσεις και να κατανόησης τις διαφορες έννοιες.

..      Το κείμενο έχει αρκετή λεπτομέρεια, το διάβασες ? 

---               
--
.
-.-.
.-
-.
---
..
-..
Επεξ/σία από Universal Soldier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν πει κάποιος πως δεν είναι βλαβερό ή οτι είναι σημαίνει οτι είναι;Κατά τα άλλα αν μένεις Αθήνα θα έχεις σίγουρα καμιά 10αριά wifi γύρω σου.Εδώ στο χωριό μόνο εγώ έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπαρχουν πολλα εγκυκλοπαιδικα τετοια κειμενα στο web, εγω θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες των παιδιων.

 

-...    Aρα δεν το διάβασες...

..      Το κείμενο είναι γραμμένο από την αρχή και δεν είναι copy paste από κάπου, και ούτε εγκυκλοπαιδικό είναι. 

---     Eίναι μια "περίληψη" τον πηγών που χρησιμοποιήθηκαν   
--
.
-.-.
.-
-.
---
..
-..

 

Επεξ/σία από Universal Soldier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν πει κάποιος πως δεν είναι βλαβερό ή οτι είναι σημαίνει οτι είναι;Κατά τα άλλα αν μένεις Αθήνα θα έχεις σίγουρα καμιά 10αριά wifi γύρω σου.Εδώ στο χωριό μόνο εγώ έχω.

 

Θα πρεπει να το αιτιολογησει,.

 

Eσυ λοιπον που μενεις στο χωριο θεωρεις οτι κινδυνευεις λογοτερο? Ποια ειναι η εμβελεια?

Εχει σημασια το ποσο κοντα εισαι στη πηγη?

 

      Το κείμενο είναι γραμμένο από την αρχή και δεν είναι copy paste από κάπου, και ούτε εγκυκλοπαιδικό είναι. 

 

Η λεξη "εγκυκλοπαιδικο" δεν ειναι υποτιμητικη.

Ενα κειμενο που εχει σκοπο να πληροφορησει το κοσμο φυσιολογικα λεγεται εγκυκλοπαιδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες αποδείξεις ή αυθαίρετες προσωπικές γνώμες; Αφου διαβάσες κάποια άρθρα ποια είναι η δική σου γνώμη;

 

Η δική μου αυθαίρετη γνώμη είναι οτι πρέπει να ανησυχώ για άλλα πράγματα παρά για την ισχύ του πεδίου του wifi. Π.χ. το κινητό μου (και αυτών που είναι γύρω μου) έχουν πενταπλάσια (+) ισχύ εξόδου από την κλασσική wifi κεραία (100mW) και είναι «παρόμοιας μορφής» με το wifi. Άρα εξετάζοντας επιδημιολογικές μέλετες για το gsm μπορώ να βγάλω αυθαίρετα αποτελέσματα για το wifi. Το gsm υπάρχει κάπου 20 χρόνια (σχεδόν μια γενιά) αλλά παρόλο την εκθετική αύξηση χρηστών, δεν έχει παρατηρηθεί αύξηση στα στατιστικά εγκεφαλικών όγκων.

 

Κάτι ακόμα. Γύρω μας υπάρχουν εκατοντάδες μορφες ηλεκτρομαγνητικών πεδίων (καλώδια ρεύματος, συσκευές, μοτερ, σήμα τηλεόρασης, κλπ, κλπ).

 

Οξύμωρο παράδειγμα. Πήγα σε σπίτι φίλου με νεογέννητο μωρό. Μου λεει οτι έκλεισε το wifi για την προστασία του μωρού. Αυτός και η γυναίκα του είχαν τρια κινητά (δίπλα στο τραπεζάκι), τηλεοράσεις plasma και crt πολλών ιντσών και μένουν σε πολυκατοικία (σκέψου wifi). Προσπάθησα να τους εξήγησω οτι το κλείσιμο του wifi είναι σταγόνα στον ωκεανό και κάνουν δύσκολη τη ζωή τους χωρίς λόγο και αποτέλεσμα. Μιλουσα σε τοίχο! «Το κακο wifi» «το κακο ασύρματο» «μου το είπε μια φίλη μου που ξέρει». Στο τέλος τους είπα «έχετε δίκιο, καλά κάνετε» και άλλαξα θέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα φανταζομαι θα εχει ξανασυζητηθει. Το να εχεις ενα wireless router πανω απ το κεφαλι σου μπορει να ειναι ανθυγιεινο?

Οταν εχεις σβηστα τα pc του οικιακου σου δικτυου, παλι εκπεμπονται ηλεκτρομαγνητικα κυματα απο το router?

το αρθρο του φιλου πιο κατω ειναι αρκετα αναλυτικο.οπως και θα βρεις απειρα αρθρα.απο εκει και περα ο καθενας θα σου πει αυτα που εχει ακουσει αφου κανεις μας δεν μπορει να αποδειξει κατι παραπανω.απλα ναι με απλα λογια αλλο να εχεις ενα wi fi στα χ μετρα μακρυα απο σενα και στα 100mw και αλλο να εχεις ενα κινητο κολλημενο στο κεφαλι σου με 500-1000mw.και το pc να εχεις κλειστο παλι το wireless εκμπεμπει.μπορει να εκπεμπει πιο χαλαρα αλλα οχι δεν κλεινει διοτι δεν θα το εβρισκες.τα μονα που θεωρητικα κλεινουν τελειως ειναι κατι eco dect ασυρματα τηλεφωνα που οταν τα βαλεις στην βαση απενεργοποιουν το ασυρματο κομματι τους μεχρι να το παρεις απο την βαση.και εχουν βγει και κατι eco plus που δεν θυμαμαι την διαφορα.αλλα και αυτα παιζουν πιο δυνατα απο wifi και τα εχεις επισης κολλημενα στο κεφαλι σου. 

 

Στο λινκ αυτο δε γινεται συζητηση, υπαρχει καποιο αλλο?

 

Ωστε η ακτινοβολια των ασυρματων routers ειναι διαφορετικη απο αυτη των κινητων?

Ακινδυνη?

Ουδεις υποστηριζει το αντιθετο?

συζητηση δεν μπορει να υπαρξει αφου ολα αυτα που θα πει καποιος ειναι πραγματα που εχει διαβασει.τι να σου πει ο αλλος?οτι εχω wifi και εχω καρκινο τωρα?εγω οπως λεω σε ολους χαλαρωστε με τα wifi και παρτε κανα bluetooth για το κινητο για αρχη που οι μισοι λιωνουν στο κινητο.

 

Υπαρχουν πολλα εγκυκλοπαιδικα τετοια κειμενα στο web, εγω θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες των παιδιων.

 

...

Θα πρεπει να το αιτιολογησει,.

 

Eσυ λοιπον που μενεις στο χωριο θεωρεις οτι κινδυνευεις λογοτερο? Ποια ειναι η εμβελεια?

Εχει σημασια το ποσο κοντα εισαι στη πηγη?

 

 

Η λεξη "εγκυκλοπαιδικο" δεν ειναι υποτιμητικη.

Ενα κειμενο που εχει σκοπο να πληροφορησει το κοσμο φυσιολογικα λεγεται εγκυκλοπαιδικο.

ναι παιζει ρολο ποσο κοντα εισαι στην πηγη.θεωρητικα στα χωρια ναι δεν υπαρχουν 100.000 wifi δεν υπαρχουν αλλα τοσα που υπαρχουν εδω.οποτε ναι θεωρητικα εισαι καπως καλυτερα.

 

 

Η δική μου αυθαίρετη γνώμη είναι οτι πρέπει να ανησυχώ για άλλα πράγματα παρά για την ισχύ του πεδίου του wifi. Π.χ. το κινητό μου (και αυτών που είναι γύρω μου) έχουν πενταπλάσια (+) ισχύ εξόδου από την κλασσική wifi κεραία (100mW) και είναι «παρόμοιας μορφής» με το wifi. Άρα εξετάζοντας επιδημιολογικές μέλετες για το gsm μπορώ να βγάλω αυθαίρετα αποτελέσματα για το wifi. Το gsm υπάρχει κάπου 20 χρόνια (σχεδόν μια γενιά) αλλά παρόλο την εκθετική αύξηση χρηστών, δεν έχει παρατηρηθεί αύξηση στα στατιστικά εγκεφαλικών όγκων.

 

Κάτι ακόμα. Γύρω μας υπάρχουν εκατοντάδες μορφες ηλεκτρομαγνητικών πεδίων (καλώδια ρεύματος, συσκευές, μοτερ, σήμα τηλεόρασης, κλπ, κλπ).

 

Οξύμωρο παράδειγμα. Πήγα σε σπίτι φίλου με νεογέννητο μωρό. Μου λεει οτι έκλεισε το wifi για την προστασία του μωρού. Αυτός και η γυναίκα του είχαν τρια κινητά (δίπλα στο τραπεζάκι), τηλεοράσεις plasma και crt πολλών ιντσών και μένουν σε πολυκατοικία (σκέψου wifi). Προσπάθησα να τους εξήγησω οτι το κλείσιμο του wifi είναι σταγόνα στον ωκεανό και κάνουν δύσκολη τη ζωή τους χωρίς λόγο και αποτέλεσμα. Μιλουσα σε τοίχο! «Το κακο wifi» «το κακο ασύρματο» «μου το είπε μια φίλη μου που ξέρει». Στο τέλος τους είπα «έχετε δίκιο, καλά κάνετε» και άλλαξα θέμα.

ειδικα το τελευταιο που λες αστα να πανε.νευριαζω τρελλα.10 κινητα ουτε bluetooth ουτε τιποτα και φοβουνται το wifi επειδη βλεπουν την εξωτερικη κεραια.ελεοςςςςςςςςςς.αυτο που λενε η ημιμαθεια χειροτερη απο την αμαθεια.ο καθενας σου λεει μου το ειπε ενας φιλος.ο ενας ασχετος στον αλλον.και οπως ειπες 10 wifi δεξια αριστερα 5 κινητα μεσα στο σπιτι.ασυρματα walkie talkie διπλα στο μωρο για να το προσεχουν το βραδυ.βαλτε και το μωρο σε δωματιο απο μολυβδο να γλυτωσει την ακτινοβολια.καλα τους ειπες.αλλα που να ξυπνησει ο κοσμος

 

Τα κινητά να τα "φοβάστε" (να σέβεστε τον εαυτό σας κυρίως). Τις κεραίες κινητής όχι, μην τις φοβάστε.

εδω εχει γελιο το αλλο.οτι σου λεει ο αλλος εβαλαν κεραια κινητης κοντα μας και φοβαμαι.ενω πριν δεν ειχε κεραια κινητης κοντα του οποτε το κινητο του απλα επρεπε να εκπεμπει στο full για να στειλει το σημα.και εφτανε στα μεγιστα ορια εκπομπης.και το ειχε κολλημενο και στο κεφαλι του.και το δευτερο παραπονο.δεν θελουμε κεραιες κοντα μας αλλα μετα καταραμενη πχ vodafone δεν εχεις σημα στο σπιτι μου.τι παλιοεταιρεια αυτη.αποφασισε.δεν θες κεραια η θες?και τα 2 μαζι δεν γινονται ουτε το κινητο παιζει με σηματα mors ακομα.η θα εχεις κεραια κοντα σου η θα εχεις χαλια σημα.διαλεγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ασυρματα walkie talkie διπλα στο μωρο για να το προσεχουν το βραδυ.βαλτε και το μωρο σε δωματιο απο μολυβδο να γλυτωσει την ακτινοβολια.καλα τους ειπες....

Τα baby talkies έχουν μέση ισχύ εξόδου τα 100mW δηλαδή όσο ένα wifi και οι περισσότεροι το βάζουν πολύ κοντά στο μωρό (το wifi του router τους μάρανε). Βέβαια υπάρχουν κάποια που έχουν ισχύ 10 mw και πάρα πολλά που φτάνουν τα 500mW (ειδικά αυτά που στέλνουν και εικόνα -  νεα μόδα).

 

Για γονείς:

Τα baby talkies τουλαχιστον ενα μέτρο από το παιδί και προσεκτική μελέτη πριν την αγορά τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα baby talkies έχουν μέση ισχύ εξόδου τα 100mW δηλαδή όσο ένα wifi και οι περισσότεροι το βάζουν πολύ κοντά στο μωρό (το wifi του router τους μάρανε). Βέβαια υπάρχουν κάποια που έχουν ισχύ 10 mw και πάρα πολλά που φτάνουν τα 500mW (ειδικά αυτά που στέλνουν και εικόνα -  νεα μόδα).

 

Για γονείς:

Τα baby talkies τουλαχιστον ενα μέτρο από το παιδί και προσεκτική μελέτη πριν την αγορά τους.

δεν το ειχα ψαξει ποσο βγαζουν αλλα οπως ειπες.

α.οι γονεις τα κολλανε στο παιδι επανω(σχημα λογου το κολλανε) και β.υπαρχουν διαφορες μαρκες και σιγουρα πολλα θα ειναι μαρκα με καψες και απο την κινα και ποιος ξερει τι θα βγαζουν εκεινα.αν ειναι σαν τα wifi που πουλανε στην κινα παιζει να ψηνεις μπιφτεκι.

δεν το ηξερα οτι εχουν βγει και με εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δεν το ηξερα οτι εχουν βγει και με εικονα.

Τεχνολογία που πουλάει! Μερικά έχουν και IR για night vision. Άμα μεγαλώσει το παιδί βάζεις την κάμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας!

http://www.amazon.com/Motorola-MBP36-Wireless-3-5-Inch-Infrared/dp/B004VL2VRO/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τεχνολογία που πουλάει! Μερικά έχουν και IR για night vision. Άμα μεγαλώσει το παιδί βάζεις την κάμερα στην είσοδο της πολυκατοικίας!

http://www.amazon.com/Motorola-MBP36-Wireless-3-5-Inch-Infrared/dp/B004VL2VRO/

 

 

τουλαχιστον αυτο ειναι επωνυμη μαρκα.κατα τα αλλα ναι τεχνολογια που πουλαει γιατι οι γονεις θελουν να ελεγχουν τα παντα.οποτε απο το να ακους μονο το να μπορεις να δεις ειναι μεγαλο ατου για καποιους γονεις.και η τιμη βεβαια εννοειται τρελλη αφου ξερουν οτι ο κοσμος θα παει να το παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...