Προς το περιεχόμενο

Bλαπτικοτητα wireless


rus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τότε γιατί έχεις ανοιχτό το wifi στο router?

 

Exω pc κατεβαστηρι/htpc.

Φανταζομαι οτι δεν εχει διαφορα απ το λαπτοπ, αν αυτο εννοουσες με το "φορητο".

Το κινητο τι σχεση εχει?

 

οτι μειωσεις καλο ειναι.απλα να ηταν μονο το wifi το δικο σου.ειναι και τον γειτονων.κεραιες κινητης,αλλα τοσα που δεν τα βλεπουμε και αλλα τοσα που τρωμεεεε.

 

Μα τα wifi των γειτονων ειναι σε αποσταση πολλων μετρων και μεσολαβουν τοιχοι. Προφανως δεν ειναι το ιδιο με το δικο μου, που ειναι σε αποσταση 15 εκατοστων, διπλα απ το κεφαλι μου.

 

Η ακτινοβολία που παίρνεις από τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας έστω και αν δεν εxεις εσύ ο ίδιος κινητό η από τα κινητά τον συναδέλφων στην δουλειά η από τους γείτονες είναι πολύ περισσότερη από τον Router στο σπίτι.

 

Το θέμα έχει συζητηθεί εκατομμύρια φορες και κανεις δεν διαβάζεις τα προηγούμενα posts το WiFi είναι από τα πιο ασφαλή που υπάρχουν.

 

 

Τα κινητα των συναδελφων ειναι μονο  καποιες δεκαδες ωρες την εβδομαδα, το router σου ομως ειναι ολη την ωρα, μερα-νυχτα στο δωματιο σου. Αν μαλιστα δε βγαινεις απ το σπιτι, το λουζεσαι συνεχεια...

 

Αφου λοιπον λες οτι το wifi ειναι ασφαλεστατο, δεν θεωρεις οτι χρειαζεται να το κλεινω καθε βραδυ πριν κοιμηθω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Μα τα wifi των γειτονων ειναι σε αποσταση πολλων μετρων και μεσολαβουν τοιχοι. Προφανως δεν ειναι το ιδιο με το δικο μου, που ειναι σε αποσταση 15 εκατοστων, διπλα απ το κεφαλι μου.

Αφου λοιπον λες οτι το wifi ειναι ασφαλεστατο, δεν θεωρεις οτι χρειαζεται να το κλεινω καθε βραδυ πριν κοιμηθω?

 

ας υποθεσουμε οτι εχεις το wifi στο σαλονι εσυ και κοιμασε στο δωματιο που εχεις 3 γραμμες στις 5 σημα.μπορει καποιος γειτονας να ειναι ακριβως απεναντι σου με το ρουτερ στο παραθυρο και να πιανεις το δικτυο του πιο δυνατα απο το δικο σου .το τζαμι δεν ειναι εμποδιο.ποσες φορες τυγχενει να πιανεις πιο δυνατα το δικτυο ενος γειτονα παρα το δικο σου.επισης και ο γειτονας μπορει να εχει dect και τα dect Παιζουν κατι 300 μετρα ανετα.σιγουρα ειναι καλο οτι γλυτωνουμε απλα υπαρχουν απειρα διπλα μας.

 

Αφου σου λεω οτι το'χω σε ανοικτη ακροαση.Πως συμπεραινεις οτι το κολλαω στο αυτι;

 

 

 

ερωτηση αφου εχεις μετρητη.αραγε ειναι καλυτερο ανοιχτη ακροαση και το κινητο σε 30 εκατοστα μακρυα σου η bluetooth που υποτιθεται οτι ειναι ουτε 10 mw???εμενα ενταξει δεν με βολευει η ανοιχτη ακροαση και μιλαω με bluetooth απλα το εχω περιεργεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exω pc κατεβαστηρι/htpc.

Φανταζομαι οτι δεν εχει διαφορα απ το λαπτοπ, αν αυτο εννοουσες με το "φορητο".

Το κινητο τι σχεση εχει?

 

 

Μα τα wifi των γειτονων ειναι σε αποσταση πολλων μετρων και μεσολαβουν τοιχοι. Προφανως δεν ειναι το ιδιο με το δικο μου, που ειναι σε αποσταση 15 εκατοστων, διπλα απ το κεφαλι μου.

 

 

Τα κινητα των συναδελφων ειναι μονο  καποιες δεκαδες ωρες την εβδομαδα, το router σου ομως ειναι ολη την ωρα, μερα-νυχτα στο δωματιο σου. Αν μαλιστα δε βγαινεις απ το σπιτι, το λουζεσαι συνεχεια...

 

Αφου λοιπον λες οτι το wifi ειναι ασφαλεστατο, δεν θεωρεις οτι χρειαζεται να το κλεινω καθε βραδυ πριν κοιμηθω?

 

 

Exω pc κατεβαστηρι/htpc.

Φανταζομαι οτι δεν εχει διαφορα απ το λαπτοπ, αν αυτο εννοουσες με το "φορητο".

 

Tο κατεβαστηρι σου μπορείς να το βάλεις με ethernet η powerlines.

 

 

Μα τα wifi των γειτονων ειναι σε αποσταση πολλων μετρων και μεσολαβουν τοιχοι. Προφανως δεν ειναι το ιδιο με το δικο μου, που ειναι σε αποσταση 15 εκατοστων, διπλα απ το κεφαλι μου.

 

Τα wifi τον γειτόνων είναι όμως παρα πολλά + αυτά που δεν αντιλαμβάνεσαι ασύρματα τηλεφωνα, ασύρματες κάμερες etc etc. όλα αυτά μαζί είναι πολλαπλάσια ακτινοβολία από τον router σου.

 

 

Τα κινητα των συναδελφων ειναι μονο  καποιες δεκαδες ωρες την εβδομαδα, το router σου ομως ειναι ολη την ωρα, μερα-νυχτα στο δωματιο σου. Αν μαλιστα δε βγαινεις απ το σπιτι, το λουζεσαι συνεχεια...

 

Τα κινητά τον συναδέρφων σου όμως έχουν 5-10 φορες την ισχύ του router σου άρα η ακτινοβολία που παίρνεις είναι πάλι μεγαλύτερη.

 

 

Αφου λοιπον λες οτι το wifi ειναι ασφαλεστατο, δεν θεωρεις οτι χρειαζεται να το κλεινω καθε βραδυ πριν κοιμηθω?

 

Δεν χρειάζεται να το κλείνεις, εξάλλου όλα τα wifi όταν δεν χρησιμοποιούνται ρίχνουν την ισχύ.

 

 

 

 

Tο μονο που μπορείς να κανεις για να μην λούζεσαι την ακτινοβολία είναι αυτό που κάνουν πολλές εταιρίες για λόγους security όμως. Βάφουν το κτίριο με μπογιά που αντανακλά την αντινοβολία,  επενδυουν γυψοσανίδες με σιδερένια πλέγματα για να δημιουργησουν κλωβό faraday και βάζουν ειδική επίστρωση στα τζαμια που μπλοκάρει πάλι τις ακτινοβολίες.

 

Μονο αυτός ο τρόπος έχει αποτέλεσμα ότι άλλο και να κανεις δεν έχει κανένα αποτέλεσμα και το κανεις μονο και μονο σαν placebo για καθησυχάσεις ψυχολογικά τον εαυτό σου.

 

Eκτος άμα θες να κυκλοφορείς με full body suit σαν αστροναύτης.

 

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSgFolmzwsL7On5xyRHxC3s68t8saiGzF1LrTDvMAv4xEXnfQslQw

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ο φιλος πιο πανω ειπε το πιο σωστο.ολοι αγχωνομαστε για ολα αυτα για ακτινοβολιες κτλ αλλα το τι τρωμε το τι πινουμε το αν καπνιζουμε κτλ δεν το υπολογιζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E nαι γιατί άμα πάθω καρκίνο φταίει φυσικά η τεχνολογία και το router (κατά προτίμηση του γείτονα ) και όχι το κάπνισμα η τα μεταλλαγμένα φαγητά που σαβουριαζω σαν επιλογή μου.

Έτσι βολεύει να απενεχοποιήσουμε τον ευατό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E nαι γιατί άμα πάθω καρκίνο φταίει φυσικά η τεχνολογία και το router (κατά προτίμηση του γείτονα ) και όχι το κάπνισμα η τα μεταλλαγμένα φαγητά που σαβουριαζω σαν επιλογή μου.

 

Έτσι βολεύει να απενεχοποιήσουμε τον ευατό μας.

πολυ σωστα.και οχι οτι καθομαστε σε μια καρεκλα ολοι μερα κτλ.ενταξει καλο ειναι να μειωσουμε οτι μπορουμε αλλα καλυτερα να μειωσεις λιγο απο ολα παρα να προσπαθεις να μειωσεις μονο ενα και να το μειωσεις τελειως.παν μετρον αριστον που λενε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας υποθεσουμε οτι εχεις το wifi στο σαλονι εσυ και κοιμασε στο δωματιο που εχεις 3 γραμμες στις 5 σημα.μπορει καποιος γειτονας να ειναι ακριβως απεναντι σου με το ρουτερ στο παραθυρο και να πιανεις το δικτυο του πιο δυνατα απο το δικο σου .το τζαμι δεν ειναι εμποδιο.ποσες φορες τυγχενει να πιανεις πιο δυνατα το δικτυο ενος γειτονα παρα το δικο σου.επισης και ο γειτονας μπορει να εχει dect και τα dect Παιζουν κατι 300 μετρα ανετα.σιγουρα ειναι καλο οτι γλυτωνουμε απλα υπαρχουν απειρα διπλα μας.

 

To εχω στο δωματιο/κρεββατοκαμαρα μου. Δεν ειναι σε παραθυρο, σε τοιχο γωνια ειναι. Σχετικα με αυτο που ειπες ομως, ειτε συνδεθει ο γειτονας στο router μου ειτε οχι, ειναι ιδια η ακτινοβολια?

 

 

Exω pc κατεβαστηρι/htpc.

Φανταζομαι οτι δεν εχει διαφορα απ το λαπτοπ, αν αυτο εννοουσες με το "φορητο".

 

Tο κατεβαστηρι σου μπορείς να το βάλεις με ethernet η powerlines.

 

 

Μα τα wifi των γειτονων ειναι σε αποσταση πολλων μετρων και μεσολαβουν τοιχοι. Προφανως δεν ειναι το ιδιο με το δικο μου, που ειναι σε αποσταση 15 εκατοστων, διπλα απ το κεφαλι μου.

 

Τα wifi τον γειτόνων είναι όμως παρα πολλά + αυτά που δεν αντιλαμβάνεσαι ασύρματα τηλεφωνα, ασύρματες κάμερες etc etc. όλα αυτά μαζί είναι πολλαπλάσια ακτινοβολία από τον router σου.

 

 

Τα κινητα των συναδελφων ειναι μονο  καποιες δεκαδες ωρες την εβδομαδα, το router σου ομως ειναι ολη την ωρα, μερα-νυχτα στο δωματιο σου. Αν μαλιστα δε βγαινεις απ το σπιτι, το λουζεσαι συνεχεια...

 

Τα κινητά τον συναδέρφων σου όμως έχουν 5-10 φορες την ισχύ του router σου άρα η ακτινοβολία που παίρνεις είναι πάλι μεγαλύτερη.

 

 

Αφου λοιπον λες οτι το wifi ειναι ασφαλεστατο, δεν θεωρεις οτι χρειαζεται να το κλεινω καθε βραδυ πριν κοιμηθω?

 

Δεν χρειάζεται να το κλείνεις, εξάλλου όλα τα wifi όταν δεν χρησιμοποιούνται ρίχνουν την ισχύ.

 

 

 

 

Tο κατεβαστηρι σου μπορείς να το βάλεις με ethernet η powerlines.

 

Black humor φιλε μου? Δεν εξυπηρετει το erhernet, αν με εξυπηρετουσε δεν θα το συζητουσα τωρα.

 

Τα wifi των γειτόνων είναι όμως παρα πολλά + αυτά που δεν αντιλαμβάνεσαι ασύρματα τηλεφωνα, ασύρματες κάμερες etc etc. όλα αυτά μαζί είναι πολλαπλάσια ακτινοβολία από τον router σου.

 

Τα κινητά τον συναδέλφων σου όμως έχουν 5-10 φορες την ισχύ του router σου άρα η ακτινοβολία που παίρνεις είναι πάλι μεγαλύτερη.

 

Ειναι μεν παρα πολλα, αλλα δεν ειναι 10 ποντους διπλα μου. Η αποσταση παιζει ρολο, σωστα?

Δεν συζηταμε τωρα για ασυρματες καμερες, τηλεφωνα κλπ. Το θεμα ειναι το router που το'χεις κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι σου, ακομα και 24 ωρες το 24ωρο.

 

Δεν χρειάζεται να το κλείνεις, εξάλλου όλα τα wifi όταν δεν χρησιμοποιούνται ρίχνουν την ισχύ.

 

Αν ομως χρησιμοποιειται?

Το να συνδεθει ενας γειτονας τη νυχτα που κοιμασαι, αυτη ειναι η εννοια του οτι "χρησιμοποιειται"?

 

 

E nαι γιατί άμα πάθω καρκίνο φταίει φυσικά η τεχνολογία και το router (κατά προτίμηση του γείτονα ) και όχι το κάπνισμα η τα μεταλλαγμένα φαγητά που σαβουριαζω σαν επιλογή μου.

 

Έτσι βολεύει να απενεχοποιήσουμε τον ευατό μας.

 

Προσωπικα ουτε καπνιζω, ουτε μεταλλαγμενα σαβουριαζω και γενικα κανω υγιεινη ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To εχω στο δωματιο/κρεββατοκαμαρα μου. Δεν ειναι σε παραθυρο, σε τοιχο γωνια ειναι. Σχετικα με αυτο που ειπες ομως, ειτε συνδεθει ο γειτονας στο router μου ειτε οχι, ειναι ιδια η ακτινοβολια?

 

 

 

 

Tο κατεβαστηρι σου μπορείς να το βάλεις με ethernet η powerlines.

 

Black humor φιλε μου? Δεν εξυπηρετει το erhernet, αν με εξυπηρετουσε δεν θα το συζητουσα τωρα.

 

Τα wifi των γειτόνων είναι όμως παρα πολλά + αυτά που δεν αντιλαμβάνεσαι ασύρματα τηλεφωνα, ασύρματες κάμερες etc etc. όλα αυτά μαζί είναι πολλαπλάσια ακτινοβολία από τον router σου.

 

Τα κινητά τον συναδέλφων σου όμως έχουν 5-10 φορες την ισχύ του router σου άρα η ακτινοβολία που παίρνεις είναι πάλι μεγαλύτερη.

 

Ειναι μεν παρα πολλα, αλλα δεν ειναι 10 ποντους διπλα μου. Η αποσταση παιζει ρολο, σωστα?

Δεν συζηταμε τωρα για ασυρματες καμερες, τηλεφωνα κλπ. Το θεμα ειναι το router που το'χεις κυριολεκτικα πανω απ το κεφαλι σου, ακομα και 24 ωρες το 24ωρο.

 

Δεν χρειάζεται να το κλείνεις, εξάλλου όλα τα wifi όταν δεν χρησιμοποιούνται ρίχνουν την ισχύ.

 

Αν ομως χρησιμοποιειται?

Το να συνδεθει ενας γειτονας τη νυχτα που κοιμασαι, αυτη ειναι η εννοια του οτι "χρησιμοποιειται"?

Προσωπικα ουτε καπνιζω, ουτε μεταλλαγμενα σαβουριαζω και γενικα κανω υγιεινη ζωη.

o γειτονας αμα δεν ξερει τον κωδικο δεν μπορει να συνδεθει.το θεμα δεν ειναι παντα αμα ειναι 10 εκατοστα η 2 μετρα.εχει να κανει με το ποσο εκπεμπει κατι.οταν το κινητο ειναι 10 φορες το wifi τοτε δεν πρεπει να ειναι 10 εκατοστα αλλα πχ 1 μετρο.εχει να κανει με την ενταση αυτο σου λενε.το bluetooth πχ το κολλας στο αυτι αλλα ειναι 10mw.δηλαδη 1/10 οπως λενε του wifi.το κινητο ειναι 100 φορες το bluetooth και 10 φορες το wifi.και χωρις πλακα το ethernet μπορει να περαστει μεσα απο καναλι και να δειχνει ομορφο και οχι χυμα στο πατωμα.επισης το wifi οχι σε γωνιες.χανεις σημα χωρις λογο.λιγο πιο μακρια απο γωνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικα ουτε καπνιζω, ουτε μεταλλαγμενα σαβουριαζω και γενικα κανω υγιεινη ζωη.

δυστυχως απορω τι εχει μεινει πλεον υγιεινο εκτος αν τα φυτευεις εσυ.το τι τρωμε γενικοτερα ειναι μια πονεμενη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο rus προφανώς είναι bubble boy και ζει σε Clean room, αποστειρώνει τα πάντα με gamma rays (ο κλίβανος είναι passé), έχει ιδιωτικό γεωπόνο να του κάνει βιολογικά λαχανικά φρούτα. ιδιωτικό διατροφολόγο να του μετρα τις θερμίδες, γυμναστή etc etc

να τρώει τώρα radiation δεν λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Universal Soldier, εσυ μας ειπες

Ε ναι γιατί άμα πάθω καρκίνο φταίει φυσικά η τεχνολογία και το router (κατά προτίμηση του γείτονα ) και όχι το κάπνισμα η τα μεταλλαγμένα φαγητά που σαβουριαζω σαν επιλογή μου.

Έτσι βολεύει να απενεχοποιήσουμε τον ευατό μας.


κι εγω απλα σου εξηγησα πως ουτε καπνιζω ουτε μεταλλαγμενα τρωω.
Οι αρλουμπες που λες περι αποστειρωσης κλπ. που κολλανε? Μηπως στη προσπαθεια να απενεχοποιησεις τον εαυτο σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα πιστευω οτι εχει φτασει στο τελος του αφου συζητηθηκαν αυτα που ειχαν να συζητηθουν.οποτε ας το κλεισουμε εδω πριν γεμισουν 10 σελιδες.το conclusion ειναι.γλυτωνουμε οτι μπορουμε.το κινητο ειναι χειροτερο απο το wifi οπως και τα dect χειροτερα απο τα wifi αν και δεν εκπεμπουν συνεχεια.η αποσταση δεν ειναι το παν αφου εχει να κανει με το ποσο εκπεμπει η πηγη.αλλο 100mw στο 1 μετρο αλλο 2 watt στο ενα μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...