Προς το περιεχόμενο

κατασκευη για κιοσκι σε ταρατσα οικοδομης


Cernic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχω μια 3οροφη οικοδομη στην οποια μενουμε μονο εμεις...θελουμε να κατασκευασουμε ενα κιοσκι με κεραμιδια στην ταρατσα...(ταρατσα 70 τετραγωνικα)χρειαζετε αδεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως χρειάζεται άδεια. Νομιμοποίηση δεν θα μπορείς να του κάνεις μιας και είναι μετά το 2011.

Κάποια λύση για να κάνεις στη ζούλα δεν μπορώ να σου δώσω, εκτός και αν θες να πάρεις μια ομπρέλα με μεγάλη διάμετρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχομενο "σιδηροκατασκευης"  με τεντα γυρω γυρω διαφανη ας πουμε και απο πανω κανονικο πανι που θα εχει αποτελεσμα "κλειστο χωρο" μπορει να σου δωσει λυση? Να φανταστω πως δεν χρειαζεται καποι αδεια.. φυσικα δε γνωριζω περισσοτερα απλα μια ιδεα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω μια 3οροφη οικοδομη στην οποια μενουμε μονο εμεις...θελουμε να κατασκευασουμε ενα κιοσκι με κεραμιδια στην ταρατσα...(ταρατσα 70 τετραγωνικα)χρειαζετε αδεια?

 

Κάθε κατασκευή χρειάζεται οικοδομική άδεια, πολύ περισσότερο αν αυτό που θέλεις να φτιάξεις επηρεάζει είτε τη μόνωση (εάν έχει) είτε τα φέροντα στοιχεία της οικοδομής.

 

Φυσικά, ο μηχανικός σου θα σε συμβουλέψει για το τι επιτρέπεται να κατασκευάσεις και με ποια υλικά.

 

Σε περίπτωση που δεν ακολουθήσεις αυτή την οδό, υπάρχει ενδεχόμενο να μπλέξεις από καταγγελία γείτονα ή οποιουδήποτε τρίτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να χέσουμε απαιτείται άδεια.

αφορμή να μας τα αρπάζουν σε κάθε μας κίνηση.

μη τυχόν κάνουμε κάτι και δεν πάρει λεφτά το μπουρδέλο.... ε κράτος ήθελα να πω, sorry.

 

ξέρω πολλούς πάντως σε παρόμοια φάση που έχουν χτίσει στη ζούλα. τώρα δε ξέρω και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

προσωπικά, όπως γίνανε τα πράγματα αν δεν είχα πρόβλημα με ρουφιανο-γείτονες θα το προχωρούσα χωρίς άδεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεται αδεια , η οποια μαλλον ειναι και αδυνατον να βγει γιατι μπορει να υπερβαινεις το μεγιστο υψος.

Αν το κατασκευασεις μονος σου χωρις αδεια αντιμετωπιζεις 2 κινδυνους

1) Να σε καρφωσει γειτονας και να φερει πολεοδομια

2)Να θελησετε να μεταβιβασετε τμημα ή ολοκληρη την οικοδομη και να μην μπορειτε λογω υπαρξης αυθαιρεσιας( αμα ειναι η μοναδικη)

 

Και στις 2 περιπτωσεις η ποιο οικονομικα συμφαιρουσα λυση ειναι το ξηλωμα οποτε οτι κατασκευη θελεις να κανεις καλο ειναι να προνοησεις να μπορει να ξηλωθει "σχετικα" ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν βγαίνει άδεια καν, εκτός αν έχεις δικαίωμα υψούν στη ταράτσα. Αν έχεις δικαίωμα υψούν, τότε θα το ξέρεις ήδη διότι θα το δηλώνεις στο Ε9.

 

Κι αυτό που πρότεινε συμφορουμίτης παραπάνω περί σιδηροκατασκευής και τέντας κτλ, κι αυτό απαγορεύεται. Νομίζω μόνο πέργκολα μπορείς να βάλεις χωρίς δικαίωμα υψούν και χωρίς άδεια (η πέρκολα είναι κάτι πολύ απλό όπου πχ μπορεί να στηριχθεί κανά αναριχώμενο φυτό ας πούμε, καμία σχέση με τέντες-κεραμίδια και ειδικές κατασκευές).

 

 

Επιπλέον, ό,τι κι αν κάνεις άσχετα με τη νομιμότητα, να έχεις υπόψη σου πως αν δε προσέξεις θα υπάρξει πρόβλημα με την υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν βγαίνει άδεια καν, εκτός αν έχεις δικαίωμα υψούν στη ταράτσα. Αν έχεις δικαίωμα υψούν, τότε θα το ξέρεις ήδη διότι θα το δηλώνεις στο Ε9.

 

Κι αυτό που πρότεινε συμφορουμίτης παραπάνω περί σιδηροκατασκευής και τέντας κτλ, κι αυτό απαγορεύεται. Νομίζω μόνο πέργκολα μπορείς να βάλεις χωρίς άδεια (η πέρκολα είναι κάτι πολύ απλό όπου πχ μπορεί να στηριχθεί κανά αναριχώμενο φυτό ας πούμε, καμία σχέση με τέντες-στέγαστρα και ειδικές κατασκευές).

Μιλάμε για 3όροφη οικοδομή κι εσύ έχεις 3333 μηνύματα.Τυχαίο;

Σηκωθείτε από καρέκλες, ντιβάνια, καναπέδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για 3όροφη οικοδομή κι εσύ έχεις 3333 μηνύματα.Τυχαίο;

Αν κι υπάρχει επιμονή στο 3, αξιοσημείωτο είναι πως τα τριάρια είναι τέσσερα. Μου μυρίζει δηλαδή σαν πως θα φτιάξει κάτι για 4ο, αλλά θα είναι παράνομο, στα χαρτιά θα βλέπουμε τριάρια. Οι αριθμοί λένε την αλήθεια κτλ κτλ... :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να χέσουμε απαιτείται άδεια.

αφορμή να μας τα αρπάζουν σε κάθε μας κίνηση.

μη τυχόν κάνουμε κάτι και δεν πάρει λεφτά το μπουρδέλο.... ε κράτος ήθελα να πω, sorry.

 

ξέρω πολλούς πάντως σε παρόμοια φάση που έχουν χτίσει στη ζούλα. τώρα δε ξέρω και τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.

προσωπικά, όπως γίνανε τα πράγματα αν δεν είχα πρόβλημα με ρουφιανο-γείτονες θα το προχωρούσα χωρίς άδεια.

 

Εάν η οικοδομή είναι στο όριο του να περάσει την κορυφογραμμή τότε είναι παράνομο, αλιώνει την θέα, αν η επέμβαση περνάει το, από τον νόμο, ορισθέν υψόμετρο της οικοδομής είναι παράνομο.

Και φυσικά θέλουν άδεια αυτά, ο μηχανικός είναι ο "δικηγόρος" σου σε αυτές τις περιπτώσεις, αυτός θα τραβιέται σε δικαστήρια αν πέσει και τον πλακώσει τον πελάτη του η πέργκολα που του έκοψε να φτιάξει χωρίς να τον ρωτήσει..

 

 

Άλλοι πάνε και ρίχνουν κολώνες για να "Ανοίξει" δωμάτιο και τελικά καταλήγει με καλοκαιρινό σπίτι...

Δεν είναι όλα ένα πορτοφόλι φίλτατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια μεγάλη ομπρέλα. Ειλικρινά η πιο εύκολη λύση για να αράζεις. Βάλε 2-3, μια ψησταριά και μερικές καρεκλες και ένα τραπέζι όσο σε παίρνε. Δε θέλει τίποτα, τι να σου κάνουν μήνυση για κινητά στοιχεία. Το κιόσκι δε πρόκειτε να βγει εύκολα ή μάλλον καθόλου , είτε νόμιμα ή παράνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...