Προς το περιεχόμενο

Ταινίες online και δικαιώματα.


Mr.Etherium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν τι παίζει με αυτά τα blog ρε παιδιά?? Επειδή παρακολουθώ συχνά ταινίες και σειρές μέσω αυτών των blog. Πριν μερικούς μήνες, επειδή είχα αποθηκευμένα σε σελιδοδείκτες μερικά, ξαφνικά έκλεισαν όλα την ίδια περίοδο. Τελικά απέμειναν πολύ λίγα από αυτά, και το πιο περίεργο είναι ότι έμεινε ανοιχτό ένα απο τα πιο γνωστά και Ελληνικά στο είδος του(Ονόματα δεν λέμε). Πως κατάφερε να παραμείνει ενεργό ενώ όλων των άλλων έκλειναν απο την google? Και το πιο περίεργο που μου κάνει εντύπωση, είναι το γεγονός οτι τις ταινίες που "φιλοξενούν" στο blog τους φαίνεται ξεκάθαρα ότι της ανεβάζουν οι ίδιοι σε σελίδες streaming και τις διανέμουν. Σύμφωνα πχ με τους όρους του streamcloud λέει ξεκάθαρα οτι απαγορεύεται να ανεβάζεις και να διανέμεις περιεχόμενο που δεν σου ανήκει. Τι στο καλό παίζει με την πειρατεία στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή αλλα και γενικότερα? Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τι παίζει με αυτά τα blog ρε παιδιά?? Επειδή παρακολουθώ συχνά ταινίες και σειρές μέσω αυτών των blog. Πριν μερικούς μήνες, επειδή είχα αποθηκευμένα σε σελιδοδείκτες μερικά, ξαφνικά έκλεισαν όλα την ίδια περίοδο. Τελικά απέμειναν πολύ λίγα από αυτά, και το πιο περίεργο είναι ότι έμεινε ανοιχτό ένα απο τα πιο γνωστά και Ελληνικά στο είδος του(Ονόματα δεν λέμε). Πως κατάφερε να παραμείνει ενεργό ενώ όλων των άλλων έκλειναν απο την google? Και το πιο περίεργο που μου κάνει εντύπωση, είναι το γεγονός οτι τις ταινίες που "φιλοξενούν" στο blog τους φαίνεται ξεκάθαρα ότι της ανεβάζουν οι ίδιοι σε σελίδες streaming και τις διανέμουν. Σύμφωνα πχ με τους όρους του streamcloud λέει ξεκάθαρα οτι απαγορεύεται να ανεβάζεις και να διανέμεις περιεχόμενο που δεν σου ανήκει. Τι στο καλό παίζει με την πειρατεία στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή αλλα και γενικότερα? Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος?

απο την στιγμή που κάποιοι κοπιάζουν και μπορείς να βλέπεις οτι γουστάρεις τι σε κόπτει για τα δικαιώματα κλπ?

ααραξε :)

 

δεν στον λέω προσωπικά,γενικά μιλάω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cool.png Χάρη αν ήθελα να αράξω δεν θα έγραφα όλα αυτά.

Θα θελα να μάθω 5 πράγματα από κάποιον που γνωρίζει.

αμα θες να ανοίξεις παρόμοιο site να ξέρεις οτι θέλει πάρα πολύ δουλειά και επίσης θές καλή συνδεση(με μεγάλο upload) ώστε να αναιβάζεις νέες ταινίες.

δεν ξέρω δηλαδή αμα αξίζει τόσο κόπο αφού ήδη υπάρχουν τέτοια σιτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) Το τι απαιτήσεις έχει, το πόσο δουλειά ρίχνουν και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται,

αν γνωρίζεις λίγα πράγματα τα καταλαβαίνεις όλα. Αυτό που ρώτησα όμως είναι το σκοτεινό κομμάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα και μονο ενημερωτικά λεω οτι υπάρχουν ενα σωρο blogs με τέτοιο υλικό που το αντιγράφουν το ένα απο το άλλο και τα περισσότερα παίρνουν το νέο τους υλικό απο μια άλλη σελίδα.ΈΚλεισαν ένα διάστημα γιατι ψιλο-χέστηκαν οι ιδιοκτήτες τους...τα blogs αυτά φυσικά και είναι παράνομα και εαν σου γίνει μια μηνυση σε έχουν κλείσει μέσα σε κάποιες ώρες πέρα απο το οτι θα έρθουν σπιτι σου να σου κατάσχουν οτι βρουν(υπάρχουν αρκετά παραδείγματα blog που κατέληξαν έτσι) .Η πλειονότητα των ιδιοκτητών των σελίδων αυτών είναι άπειροι χρήστες με ελάχιστες βασικές γνώσεις(για αυτό είναι και σε blogspot άλλωστε) κατά συνέπεια δεν έχουν γνώση του κινδύνου που διατρέχουν.Για καλό τους στην Ελλάδα με τα προβλήματα που έχουμε δεν ασχολείται και κανείς μαζί τους....

 

οσον αφορά το κομμάτι του ποση δουλειά χρειάζεται μην φανταστείς πολλά.

Στήνεις την σελίδα σε ελάχιστο χρόνο μιας και τα περισσότερα είναι έτοιμα και το μονο που σου μένει ειναι να βρεις υλικό που οι περισσότεροι το αντιγράφουν απο τις μεγαλύτερες σελίδες...

πληροφοριακά αυτή τη στιγμή υπάρχει μονάχα μια σελίδα με σωστή δομή και οργάνωση που προσφέρει τέτοιο υλικό όλοι οι υπόλοιποι έχουν κάνει κάποιες προσπάθειες άλλες τσαπατσούλικες και άλλες για τον γκρεμό

 

ελπίζω να βοήθησα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκακια εγω δεν καταλαβαινω το εξής όμως. Γιατί να απαγορεύοντα αυτα τα sites, οπως και τα warez, αφού στην ουσία το ρόλο του σελιδοδείκτη παίζουν? Αφου το υλικό είναι σε σέρβερς του easybytez, flashx,tv κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκακια εγω δεν καταλαβαινω το εξής όμως. Γιατί να απαγορεύοντα αυτα τα sites, οπως και τα warez, αφού στην ουσία το ρόλο του σελιδοδείκτη παίζουν? Αφου το υλικό είναι σε σέρβερς του easybytez, flashx,tv κλπ

αν δεν τα αναιβάζουν τα λινκς οι admins θεωρητικά δεν είναι τελείως παράνομο,είναι στη γκριζα ζώνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to blogspot δεν προσφερει υποτειθεται ανωνυμια;

και σε χρηση με μια συνδεση vpn φανταζομαι ειναι δυσκολο να σε βρουν. φανταζομαι ετσι το πανε, και βγαζουν λεφτα απο τις διαφημισεις.δεν το κανουν για την ψυχη της μανας τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκακια εγω δεν καταλαβαινω το εξής όμως. Γιατί να απαγορεύοντα αυτα τα sites, οπως και τα warez, αφού στην ουσία το ρόλο του σελιδοδείκτη παίζουν? Αφου το υλικό είναι σε σέρβερς του easybytez, flashx,tv κλπ

Απαγορεύεται επειδή λαμβάνουν μέρος (και διευκολύνουν) στο διαμοιρασμό. Και αν κάποιος πουλάει ηρωίνη, η ηρωίνη μέσα στη σακούλα είναι, αυτός απλά τη μεταφέρει, δεν κάνει κάτι παράνομο :P

Συνήθως πάντως κλείνουν όλα μαζί είτε από reports είτε επειδή την ίδια περίοδο κλείνει κάποιο μεγάλο γνωστό warez site και προφανώς φοβούνται οι admins των blogs.

Όσον αφορά την ανωνυμία, στο διαδίκτυο κανείς δεν σκανάρει την ταυτότητά του να τη βάλει headline image στο site του. Αλλά αν διαπιστωθεί ότι παραβιάζει κάποιο νόμο, και κινηθεί κάποιος νομικά εναντίον του, η google θα δώσει την ip που βλέπει, ο VPN θα δώσει την ip που πήρε και άλλαξε, και ο isp θα δώσει το όνομα που είχε αυτή την ip την συγκεκριμένη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκακια εγω δεν καταλαβαινω το εξής όμως. Γιατί να απαγορεύοντα αυτα τα sites, οπως και τα warez, αφού στην ουσία το ρόλο του σελιδοδείκτη παίζουν? Αφου το υλικό είναι σε σέρβερς του easybytez, flashx,tv κλπ

Ειναι ομως σαν να ανοιξεις ενα γραφειο εξυπηρετησης, που θα ενημερωνεις τον κοσμο που θα βρουνε ναρκωτικα και οπλα. Δεν θα ειναι δικο σου το υλικο αλλα θα εισαι παρανομος. Απο κει και περα ομως νταξ, ειναι πολυ fail να συγκρινουμε το να δουμε μια ταινια stream, με την κλοπη. Σιγουρα η πειρατεια δεν ειναι καλη αλλα ενταξει ολοι το γλυφουμε το μελακι.

 

Υ.Γ. Υπαρχει υπηρεσια (με πληρωμη. Ειτε μηνιαια ειτε ανα κομματι) που να μπορουμε να δουμε ταινιες με υποτιτλους κλπ. Προσοχη ομως οχι υπηρεσιες συγκεκριμενων προυποθεσεων (Να εχω hol,ote κλπ ή να εχω συσκευη με ios κλπ). Αν υπαρχει κατι που απο τον browser σαν το youtube να μπορω να δω τι θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν τα αναιβάζουν τα λινκς οι admins θεωρητικά δεν είναι τελείως παράνομο,είναι στη γκριζα ζώνη

 

Κάποια από αυτά Χάρη δεν είναι καν στην Γκρίζα ζώνη. Ανεβάζουν και διανέμουν τις ταινίες εδώ και πολύ καιρό.

Κάποιοι μου φαίνεται κάνουν τα στραβά μάτια. Είτε απο αδιαφορία η δεν θέλουν να κάνουν κάτι.

 

Αλλά αν διαπιστωθεί ότι παραβιάζει κάποιο νόμο, και κινηθεί κάποιος νομικά εναντίον του, η google θα δώσει την ip που βλέπει, ο VPN θα δώσει την ip που πήρε και άλλαξε, και ο isp θα δώσει το όνομα που είχε αυτή την ip την συγκεκριμένη στιγμή.

 

Ποιος μπορεί να είναι αυτός ο κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μπορεί να είναι αυτός ο κάποιος?

Δεν ξέρω από νομικά. Λογικά υποχρεωτικά ή ο copyright holder (η εταιρία δηλαδή που πουλάει το cd/dvd/software κλπ) ή να κινηθεί εναντίον σου αυτεπάγγελτα κάποιος εισαγγελέας. Κάποιος τυχαίος δεν νομίζω ότι γίνεται. Γίνεται να σε "δώσει"/"καρφώσει" κάποιος τυχαίος βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος μπορεί να είναι αυτός ο κάποιος?

Αυτοι καταρχην http://www.aepi.gr/ με την καθοδηγηση της εταιριας που κατεχει το δικαιωμα.

 

Εγω ομως εχω ξαναρωτησει και σε αλλο νημα(νομιζω εδω στο ινσομνια), το εξης. Γινεται με καποιο τροπο ενα site να βγαλει τις ευθυνες του απο πανω και με καποιους ορους/τεχνασμα/παραθυρακι/τρικ να τους μεταθεσει στο εκαστοτε μελος? Οχι φυσικα να του τη φερει μουλωχτα του μελους, να τον εχει προειδοποιησει αρχικα οτι κοιτα μαστορα απο δω και περα οτι ανεβαζεις εισαι υπευθυνος.

 

Ενα απλο παραδειγμα, δεν θελω να το παω ομως σε εταιριες κολλοσους fb, youtube κλπ, εστω οτι εδω στο insomnia, που ειναι ισως η μεγαλυτερη κοινοτητα της Ελλαδας, παω εγω και γράψω ενα νημα που μπορει να φας μηνυση (εξυβριση δημοσιου προσωπου, απειλη, πειρατια, πορνογραφια κλπ) και σαν το διαολο μπει μεσα η ΔΗΕ χωρις να εχει προλαβει να το σβησει καποιος μοντ. Ποιος θα φαει, αν φαει, την καμπανα? Το insomnia ή εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...