Προς το περιεχόμενο

Χτηπημα απο κάτω και ήχος...


evoracing

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα... Χτες όταν πηγα να παρκαρω βρήκα (κάπως δυνατά) κάτω και αφού έβαλα μπρος απο τότε ακούγεται σαν να μην εχει εξάτμιση (οχι πολυ δυνατά απλα για να καταλάβετε). Οπτικά δεν φαίνεται κάτι, με αυτο το λιγο που φαίνεται αφο το αμάξι (Kia Clarus 98') ειναι κάπως χαμηλό. Κάποιοι μου είπαν οτι ξεκολλήσει ο καταλητης και άλλοι οτι έσπασε ο σωλήνας (αφού και το αμάξι ειναι παλιό και δεν ειναι και η πρώτη φορά που βρίσκει κάτω).

 

Α! Ο ήχος ακούγεται στη πίσω δεξιά (δεξιά ειναι η εξάτμιση) σχεδόν πίσω απο την ρόδα. Το λέω αυτο γιατί απο όσο ξέρω ο καταλητης ειναι στην μέση.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτο που θέλω να μάθω. Άμα εχει ξεκολλήσει ο καταλητης μπορω να βάλω απο αλλο αμάξι με ίδια κυβικά; (με πατέντα βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτο που θέλω να μάθω. Άμα εχει ξεκολλήσει ο καταλητης μπορω να βάλω απο αλλο αμάξι με ίδια κυβικά; (με πατέντα βέβαια)

ο καταλύτης(το μπισκότο που λέμε) αν είναι κεραμικός με το κοπάνημα θα ξεκολλήσει σίγουρα(το τοποθετούν τα βελτιωμένα ποιό πολύ)

ΑΝ είναι συμβατικός καταλύτης δεν πιστεύω να ξεκόλλησε(εκτός και αν του έδωσες με τόση δύναμη και του άλλαξες τα φώτα)

το καλύτερο πηγαίνεις σε εξατμισά και το βλέπει και σου λεει τι έχει.

 

υ.γ

αναλόγως τι καταλύτης είναι

σίγουρα με κάποια πατέντα θα κουμπώσει,αρκεί να είναι απο ίδια κυβικά περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με τα λιγα που ξερω...ξερω οτι ο καταλυτης βρισκεται μπροστα...και οταν λεω μπροστα εννοω μετα το χταποδι και συνηθως στο υψος των μπροστινων καθισματων...σε καμμια περιπτωση πισω .

 

Και πως να ξεκολησει ο καταλυτης ?απο τη μια μερια εχει σωληνα που παει στο χταποδι (προς τα μπρος δηλ) απο την αλλη μερια σωληνα που παει στο μεσαιο καζανακι και μετα προς το τελικο κλπ...

Για να ξεκολησει πρεπει να χει σπασει ο σωληνας σε 2 σημεια τουλαχιστον.

 

Μηπως εσπασε κανα λαστιχακι που κραταει το τελικο , ξερεις εκεινα για να απορροφουν τους κραδασμους και κοπανιεται το τελικο πανω κατω?

Μου χει τυχει τουλαχιστον δυο φορες (διαβρωνονται τα λαστιχακια απο τα νερα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και πρό-καταλύτης μετά το χταπόδι και καταλύτης στο πάτωμα του αμαξώματος(στα ποιό πολλά)

πρέπει να το δεί μάστορας σίγουρα

μπορεί να ακουμπάει σε κάποια θερμοασπίδα π.χ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καταλύτης(το μπισκότο που λέμε) αν είναι κεραμικός με το κοπάνημα θα ξεκολλήσει σίγουρα(το τοποθετούν τα βελτιωμένα ποιό πολύ)

ΑΝ είναι συμβατικός καταλύτης δεν πιστεύω να ξεκόλλησε(εκτός και αν του έδωσες με τόση δύναμη και του άλλαξες τα φώτα)

το καλύτερο πηγαίνεις σε εξατμισά και το βλέπει και σου λεει τι έχει.

 

υ.γ

αναλόγως τι καταλύτης είναι

σίγουρα με κάποια πατέντα θα κουμπώσει,αρκεί να είναι απο ίδια κυβικά περίπου.

Συμβατικός είναι κάλε!... Δεν θα έλεγα και δυνατά απλά το έχω χτυπήσει αρκετές φορές, έ! δεν είναι και τέλειοι οι δρόμοι! 

 

Ρωτάω γιατί καταλύτη μπορώ να βρω για να μην με πετσοκόψει ο μάστορας και μου βάλει εταιρικό...

 

εγω με τα λιγα που ξερω...ξερω οτι ο καταλυτης βρισκεται μπροστα...και οταν λεω μπροστα εννοω μετα το χταποδι και συνηθως στο υψος των μπροστινων καθισματων...σε καμμια περιπτωση πισω .

 

Και πως να ξεκολησει ο καταλυτης ?απο τη μια μερια εχει σωληνα που παει στο χταποδι (προς τα μπρος δηλ) απο την αλλη μερια σωληνα που παει στο μεσαιο καζανακι και μετα προς το τελικο κλπ...

Για να ξεκολησει πρεπει να χει σπασει ο σωληνας σε 2 σημεια τουλαχιστον.

 

Μηπως εσπασε κανα λαστιχακι που κραταει το τελικο , ξερεις εκεινα για να απορροφουν τους κραδασμους και κοπανιεται το τελικο πανω κατω?

Μου χει τυχει τουλαχιστον δυο φορες (διαβρωνονται τα λαστιχακια απο τα νερα)...

Αν εννοείς να σούρνεται η εξάρτιση όχι είπαμε απλά ακούγετε σαν να έχω κάνει μετατροπή... (όχι ότι με ενοχλεί βέβαια :P αλλά ρουφάει κάπως παραπάνω :/)

 

υπάρχει και πρό-καταλύτης μετά το χταπόδι και καταλύτης στο πάτωμα του αμαξώματος(στα ποιό πολλά)

πρέπει να το δεί μάστορας σίγουρα

μπορεί να ακουμπάει σε κάποια θερμοασπίδα π.χ

Όχι όχι σίγουρα άνοιγμα στην εξάτμιση είναι (είτε αυτό είναι ξεκόλλημα καταλύτη είτε σπάσιμο σωλήνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα... Χτες όταν πηγα να παρκαρω βρήκα (κάπως δυνατά) κάτω και αφού έβαλα μπρος απο τότε ακούγεται σαν να μην εχει εξάτμιση (οχι πολυ δυνατά απλα για να καταλάβετε). Οπτικά δεν φαίνεται κάτι, με αυτο το λιγο που φαίνεται αφο το αμάξι (Kia Clarus 98') ειναι κάπως χαμηλό. Κάποιοι μου είπαν οτι ξεκολλήσει ο καταλητης και άλλοι οτι έσπασε ο σωλήνας (αφού και το αμάξι ειναι παλιό και δεν ειναι και η πρώτη φορά που βρίσκει κάτω).

 

Α! Ο ήχος ακούγεται στη πίσω δεξιά (δεξιά ειναι η εξάτμιση) σχεδόν πίσω απο την ρόδα. Το λέω αυτο γιατί απο όσο ξέρω ο καταλητης ειναι στην μέση.

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Απλά σου τρύπησε η εξάτμιση κάπου. Από ότι λες εικάζω ότι ξεκόλλησε ή έσπασε ο σωλήνας της εξάτμισης στο σημείο που ενώνεται με το τελευταίο καζανάκι. Ο μοναδικός τρόπος να το διαπιστώσεις είναι να ελεγχθεί η εξάτμιση πάνω σε ανυψωτικό. Κατά προτίμηση από εξατμισά.

 

Βασικά αυτο που θέλω να μάθω. Άμα εχει ξεκολλήσει ο καταλητης μπορω να βάλω απο αλλο αμάξι με ίδια κυβικά; (με πατέντα βέβαια)

Ανάλογα τι είναι το "άλλο αμάξι με ίδια κυβικά", μπορεί ναι μπορεί και όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...