Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για 2ο αποκλειστικο λάπτοπ για να γλυτωσω τον ''πόλεμο''?


UrbanRanger

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλό το Fujitsu για τα λεφτά του, είναι και σκυλιά αυτά τα λάπτοπ απλα πρόσεχε το κατάστημα αν το πάρεις να είναι εργοστασιακα σφραγισμένο αλλιώς μην το δεχτεις.

 

 

αυτό ισχύει γενικά και όχι μόνο για το συγκεκριμένο κατάστημα, πάντα θα πρέπει να ελέγχουμε τη παραλαμβάνουμε και αν είναι σφραγισμένο ή όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κοίτα καλό θα ήταν να έρθεις σε επικοινωνία με το κατάστημα και να τους ζητήσεις να γίνει εξωτερικός έλεγχος της συσκευασίας κατά την παράδοση ώστε να  βεβαιωθείς ότι είναι σφραγισμένο το κουτί του.

 

και εγώ που πρόσφατα παρέλαβα το cm storm trigger από electro έκανα τον αντίστοιχο έλεγχο, βέβαια ήρθε με την σακούλα του καταστήματος, οπότε δεν χρειαζόταν κάποια επικοινωνία κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως παντως το fujitsu και με χαμηλη τιμη, καλη ram και επεξεργαστης..... Στα γραφικα να μην μας τα χαλαγε....

 

Ξεκινα διαβασμα. http://www.notebookcheck.net/

 

Βασικα ειναι Nvidia 635m > Amd 7690m > Amd 7670m > Nvidia 630m > Nvidia 720m > Nvidia 710m ...χαος...Intel HD 4000

Εξειδικευμενο το site σε laptop θα το κοιταξω αναλυτικα.... Ωχ από ότι βλεπω την intel 4000 την εχεις τελευταια... οπότε μακρια λοιπον....

 

Eαν θελεις games,θα πρεπει να κανεις υπερβαση στην τιμη.Θελεις καλη cpu.Γενια i3,i5.Τα γραφικα εαν ειναι Intel4000 στην αναλυση που εχει ενα λαπτοπ 1366*768 ειναι μια χαρα.Εαν μιλουσαμε για FullHD τοτε δεν υπηρχε μετρο συγκρισης.

Εγω στην θεση σου ΤΑΒΑΝΙ τα 500 θα πηγαινα σε κατι τετοιο.Εχει και κατι αλλες λιγες επιλογες.

 

http://www.skroutz.gr/s/2830549/Dell-Inspiron-3521-i3-3227U-4GB-500GB-HD-7670M.html

 

Να εχει και λιγο μελλον το λαπτοπ.Αν ειναι αυστηρα στα 400 τοτε κινδυνευεις να πας σε celeron και pentium,που ακομη και με καρτα γραφικων ξεχωριστη δεν ξερω πως θα συνεργαζεται σε παρον,και μελλοντικα games.Το λεω αυτο,διοτι σιγουρα αυριο θα θελησεις να παιξεις κατι αλλο σε μια μεση αναλυση.Μην παιρνεις κατι με γνωμονα το σημερα.Δες,εστω και λιγο το αυριο.

Εαν πας σε γραφικα επεξεργαστη εγω θα πηγαινα σε i5 τουλαχιστον!Απλα.

Σκεψου το,εσυ ξερεις καλυτερα,

 

Λεω να μεινω αυστηρα στο budget των 400 ευρώ.  Συμφωνω παντως με τα Dell πολυ αξιόπιστα μηχανάκια. Εχω εμπειρια απο ενα αντιστοιχο desktop.... Επίσης εχεις δικιο στο τελευταιο που λες, εφόσον κανουμε μια αγορα-επενδυση καλα θα ειναι να την κοιταμε και μακροπρόθεσμα... Ομως την ''αρρωστια'' με τις ατελειωτες κυκλοφοριες νεων game την εχω περάσει (και βασικα λόγω έλλειψης χρόνου, να φανταστεις μπορώ να αφιερωσω κανα 2-3 ωρες τα Σαββ\Κυριακα για gaming  και αυτο για τα παραπάνω games που ανεφερα  τα οποια τα τιμαω και εγω και η παρέα δεοντως εδω και χρόνια.

 

Τα turbo x δεν είναι τόσο τραγικά.κατά τη γνώμη μου. Είχα αγοράσει πριν 4 χρόνια ένα Pentium dual core 2.3GHz με 4gb ram και τη nvidia g105m και βγήκε σκυλί, παίζει μέχρι σήμερα όλους τούς τίτλους σε medium γραφικά. Στην ουσία αυτή τα συνομολογούν. Όσο για την εξυπηρέτηση δεν είχα ποτέ πρόβλημα, σε όλα αψογει (τηλέφωνο , service στο κατάστημα). Από τη έχω καταλάβει στα δικα τους προϊόντα έχουν καλή εξυπηρέτηση.<br><br><br>

Αποστολή από το MT11i με τη χρήση Insomnia App

 

Αν δεν βρω καποια αλλη φιρμα τελικα θα σκεφτω και την λυση του Πλαισιου που ειναι αρκετα οικονομικα.

 

νομίζω ότι το μόνο που σε καλύπτει στο budget που λες είναι αυτό

με μία υπέρβαση του budget κατά 60 ευρώ μπορείς να πας εδώ .

καλή επιλογή είναι και το dell που προτάθηκε παραπάνω αλλά θα φτάσεις πολύ γρήγορα τα 500.

πρόταση μου είναι να πάρεις το hp να του βάλεις και έναν ssd και θα απογειωθούν οι επιδόσεις.

 

Ενδιαφέρον το συγκεκριμένο Hp. Λοιπόν αν κατάλαβα καλά από αυτά που έψαξα...

1. Ο επεξεργαστης A8-4555M ειναι ασντιστοιχης γενιας με της Intel Ι3?

2. Επίσης αν συγκριτικά, μεταξύ δυο επεξεργαστών π.χ. ενα Intel δυπύρηνο ας πούμε 2.0 Ghz και του Α8-4555Μ στα 1.7, ποιο ειναι προτιμότερο και θα τρεχει καλυτερα τα παλια games? Να υποθέσω ο Α8 που ειναι ποιο καινουργιας γενιας-τεχνολογίας? (Σαν παραδειγμα παιρνω ας πουμε ενα game που θελει 2.0 Ghz, θα το τρεχει και ο A8 που ειναι στα 1.7?)

Σε ξενα site τον αναφερουν ως 1.6.

 

Βεβαια διαβασα πριν απο λιγο στο http://www.notebookcheck.net/Intel-HD-Graphics-4000.69168.0.html

 οτι η συγκεκριμένη καρτα γραφικων υποστηρίζει DirectX11, άρα υποθετω οτι τα περισσότερα παιχνιδια που ζητάω τα οποία από όσο ξερω απαιτουν DirectX10 θα τα τρεχει ή δεν παιζει αυτο κανενα ρόλο? Συγκεκριμένα γραφουν ''Therefore, casual gamers that wont mind reducing the quality settings in high end games, may be happy with the performance of the HD Graphics 4000...''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο α8 4555μ θα σου κάνει την δουλεία που θέλεις. δες ένα συγκριτικό με έναν αντίστοιχο i3 m και ένα με i3 u.

επίσης σχετικά με τα Mhz που είπες ο a8 τρέχει και σε turbo mode αν απαιτηθεί και μπορεί να φτάσει συνολικά τα 2.4g.

νομίζω πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις με αυτόνομη γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Hp με τον 4555m + 8550m τον ξεχνας αμεσως.

Ο επεξεργαστης ειναι πολυ αργος ( http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html ) , ενω η καρτα πιο αργη κ απο την 4000!!!!

 

Οποτε delete.

 

Ο Fujitsu του Cosmodata πολυ καλη περιπτωση. Αν δεν εχεις θεμα που δεν εχει λειτουργικο χτυπα τον.

Προσοχη η 640LE ειναι ακριβως σαν την 635m σε ισχυ αλλα ο επεξεργαστης ειναι σαφως γρηγοροτερος απο τον 1000m λογω hyperthreading .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι θα τον καλύψει ο hd 4000.Θα παίζει δηλαδή αυτά τα παλιά παιχνίδια.Εσύ τι λες liakjim?

Η NVIDIA Geforce 9600 M GT πρέπει να είναι λίγο χειρότερη από την Intel HD 4000.

 

Όποιο και να πάρεις κοίτα για επέκταση εγγύησης να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ο 1 χρόνος είναι λίγος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θα τον καλυψει η 4000. Να φανταστεις ειναι χειροτερη απο την 9600GT. Κοιτα εδω

post-104835-0-91252000-1376128422_thumb.png

 

 

Η επαρκεια ισχυος βεβαια δεν εβλαψε ποτε κανεναν...Οποτε εξακολουθω κ προτεινω κατι με 640m/635m/7670m .

 

Η προσθηκε εγγυησης ειναι επισης must.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θα τον καλυψει η 4000. Να φανταστεις ειναι χειροτερη απο την 9600GT. Κοιτα εδω

attachicon.gifCapture.PNG

 

 

Η επαρκεια ισχυος βεβαια δεν εβλαψε ποτε κανεναν...Οποτε εξακολουθω κ προτεινω κατι με 640m/635m/7670m .

 

Η προσθηκε εγγυησης ειναι επισης must.

 

Το turbo-x (πέρα του ότι είναι turbo-x) δεν έχει καλό επεξεργαστή...

 

Καλύτερη λύση θα ήταν να ανεβάσεις λίγο το όριο....Στα 500 ευρώ το dell είναι πολύ καλό.

 

Edit:Με μια γρήγορη αναζήτηση εγώ διάβασα αυτά.

http://www.mmo-champion.com/threads/925407-Intel-HD-Graphics-3000-vs-NVIDIA-GeForce-9600M-GT

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1393799

Όπου άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ο επεξεργαστης ειναι οντως αργος (οχι τραγικα πιστευω παντως αλλα πιο αργος κ απο τον παππου δικο μου )

post-104835-0-95862000-1376140463_thumb.png

 

ας παρει τον Fujitsu κ να του βαλει εξτρα εγγυηση (την ελλειψη λειτουργικου την ξεπερνα ευκολα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι θα τον καλύψει ο hd 4000.Θα παίζει δηλαδή αυτά τα παλιά παιχνίδια.Εσύ τι λες liakjim?

Η NVIDIA Geforce 9600 M GT πρέπει να είναι λίγο χειρότερη από την Intel HD 4000.

 

Όποιο και να πάρεις κοίτα για επέκταση εγγύησης να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ο 1 χρόνος είναι λίγος!

Δεν νομιζω χειροτερη... αυτονομη καρτα που τρεχει σχεδον τα παντα μεχρι σημερα ειμαι φοβερα ευχαριστημενος. μακαρι να την ξαναεβρισκα σε αυτα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτονομη καρτα που τρεχει σχεδον τα παντα μεχρι σημερα

Κομματακι υπερβολικος...

Στα χρονια της καλουτσικη , τωρα προσπαθει να κοντραρει την ενσωματωμενη 4000...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης σκεφτομαι και αυτο πολυ σοβαρα: http://www.skroutz.gr/s/2947941/Samsung-350E5C-S04-B980-4GB-500GB.html

Τι λένε τα Samsung ξερει κανεις? Βρηκα και στοιχεια για την καρτα γραφικων του εδω νομιζω ειναι καλουτσικη: http://www.notebookcheck.net/AMD-Radeon-HD-7670M.69483.0.html



Κομματακι υπερβολικος...
Στα χρονια της καλουτσικη , τωρα προσπαθει να κοντραρει την ενσωματωμενη 4000...

Σοβαρα? μμμ για να το λετε κατι θα ξερετε παραπανω ως πιο ενημερωμενοι. Εγω εμεινα ευχαριστημενος παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών είναι μια χαρά!

Το πρόβλημα είναι λίγο ο επεξεργαστής.

Καλύτερα να πας σε i3 που είναι καινούργιας τεχνολογίας.

 

Τα samsung πρέπει να είναι καλά μηχανήματα, το πρόβλημα από ότι έχω διαβάσει είναι λίγο το service τους μάλλον...

 

Edit:Δες και αυτό εδώ.

http://www.insomnia.gr/topic/482222-βρήκα-κάτι-που-υποτίθεται-οτι-είναι-προσφορά-εί/?p=52547116

 

Πέρα από τα αρνητικά που γράφω, όπως είπα και σε άλλο θέμα που άνοιξε με την προσφορά και κλειδώθηκε, ότι δεν παίζει να βρεις i5 σε αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας συνεχίσω πάλι με μια απορία (ή κοτσάνα όπως το πάρει κανείς :-D ) οπου δυστηχως δεν το πολυ καταλαβε το φτωχο τεχνολογικα μυαλο μου πριν και να με συγχωρητε.

Παλαιότερα τουλάχιστον για κατι τυπους σαν και εμενα που ξεραμε τα βασικα για τα PC ο αριθμός των GHz  ενος επεξεργαστη ηταν αρκετος για να δεις πιο μηχανακι ηταν καλύτερο. Εβλεπες π.χ. 800 mhz κοιτουσες και τον δικο σου τον 500αρι και ηξερες οτι ηθελες καινουργιο pc.

Τωρα ειναι μπερδεμα, διπυρηνοι, 4πυρυνοι, I3,5,7..... Την ιεραρχία στους pentium τους εχω καταλάβει και περίπου μεσω καποιον review και για τους AMD. Τι γινεται ομως αν θελεις να συγκρινεις 2 επεξεργαστες, εναν παλαιας τεχνολογίας (π.χ. οπως του Samsung που ανεφερα πριν,http://www.skroutz.gr/s/2947941/Samsung-350E5C-S04-B980-4GB-500GB.html) Intel Pentium Dual Core B980 στα 2.4 Ghz, με έναν πιο καινουργιας τεχνολογίας αλλα με λιγότερα MHz (π.χ. AMD A8-4555m στα 1.6 Ghz, απο το HP που ανεφερθηκε πριν

http://www.skroutz.gr/s/3344783/HP-Pavilion-15-b151-sv-Sleekbook-A8-4555M-4GB-500GB.html ). Ο αριθμος των Mhz ειναι αρκετος για να απορίψεις τoν AMD?  Επισης το turbo mode τι ακριβως ειναι απαιτει ανωτερες ρυθμισεις απο τον χρήστη ή δουλευει μονο του και σε ποιες περιπτωσεις, θα τρεχει δηλαδη και ενα προγραμμα που απαιτει 2.4Ghz παραξενο μου φαινεται ??? (Υπαρχει περίπτωσει να δημιουργησει προβλημα π.χ. υπερθερμανση, ζημιες, κολλήματα κ.α.)

 

Επίσης για το παραπάνω HP οπως καταλάβατε για αυτο εχω ''λυσάξει'' :devil: (μιας και καλυπτει ακριβως το budget μου και την εμπιστευομαι σαν εταιρεια, βλεπετε εχω 5 χρόνια Hp χωρις ουτε ενα κουσουρι) ισχυει το 1.7 και η καρτα γραφικων αυτη, γιατη την πετυχαινω σε ξενα site στα 1.6 (σιγα την διαφορα να μου πεις) και με καρτα γραφικών αλλη και δυστυχως ενσωματωμένη....? (Νομιζω AMd 7600 αν δεν κανω λαθος)



Επίσης απέκλεισα τελειως turbox, και cosmodata (αν και η τελευταια εχει καλες τιμες και μηχανακια).



ο α8 4555μ θα σου κάνει την δουλεία που θέλεις. δες ένα συγκριτικό με έναν αντίστοιχο i3 m και ένα με i3 u.

επίσης σχετικά με τα Mhz που είπες ο a8 τρέχει και σε turbo mode αν απαιτηθεί και μπορεί να φτάσει συνολικά τα 2.4g.

νομίζω πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις με αυτόνομη γραφικών.

Ελπίζω φίλε spook να έχεις δικιο και εγω σε αυτο το laptop κλεινω, οικονομικο αλλα θα με καλύψει. θα δούμε μάλλον αυτο θα είναι το ''τυχερο''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...