Προς το περιεχόμενο

Περιεργο μηνυμα των windows


anwnymh29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα φορουμ..Απο χτες το μεσημερι μου βγαινει ενα συγκεκριμενο μηνυμα στο λαπτοπ μου..Σας το παραθετω..

 

post-241162-0-08251300-1376131129_thumb.png

 

Γνωριζει κανεις τι ειναι αυτο?Εχω τα win8.Eυχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το βγάζει όταν υπάρχει πρόβλημα με την εικονική μνήμη,δες εδώ πως θα δεις πόσοι έχεις http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-vista/change-the-size-of-virtual-memory

Αν θες πες μας τι βγάζει εκεί αλλά και πόσοι πραγματική μνήμη έχεις για να σου βρούμε το ποιο κατάλληλο ποσό για να βάλεις.

 

Μπορείς και απλά να βάλεις να υπάρχει κάποιο ποσό(π.χ. 1gb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,άλλαξε το,αυτήν την στιγμή πιάνει 12gb!!!! πάτα στο αλλαγή και βάλε 1-2gb μόνο στο c και αν έχει και σε άλλους δίσκους σβήστο εντελώς να έχει μόνο στο c.

Μετά από επανεκκίνηση δοκίμασε ξανά με το skype. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είσαι, στα δυο πλαίσια εκεί που λέει προσαρμογή μεγέθους,και στα δύο βάλε 2000 και πάτα στο ορισμός. 

Πάτα ok μέχρι να βγεις από όλα τα παράθυρα και θα σου ζητήσει να κάνεις επανεκκίνηση,ακόμα και να μην το ζητήσει κάνε εσύ και δοκίμασε ξανά με το skype. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αυτόματο τα windows βάζουν επί 2 μέχρι επί 3 φορές την μνήμη που έχει το σύστημα,δηλαδή τα 4gb που έχεις επί 3 = 12gb,αυτό σαφώς και είναι υπερβολή, εκτός από κάποιες πολύ λίγες εξαιρέσεις, ότι και να κάνεις στον Η/Υ δεν θα χρειαστείς τόση εικονική μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως επανερχομαι παλι..Ενω εκανα τα παραπανω που ειπε ο ELF και για 3 μερες δεν μου ξαναεμφανιστηκε το μηνυμα που παρεθεσα,χτες το βραδυ εμφανιστηκε παλι!!Πηγα εκει στην εικονικη μνημη 2 γιγα ειναι οσο το ειχα ρυθμισει με τον φιλο παραπανω..Τι εγινε τωρα παλι?Καποια ιδεα βρε παιδια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριως ο chrome..Moυ τον βγαζει αρκετες φορες στα 32bit (εμενα ειναι στα 64bit τα windows,απλα το αναφερω) 200mb δειχνει,παρακατω λιγοτερα..Επισης ενα στοιχειο "Υποδοχη υπηρεσιας" καταναλωνει 60mb επειδη ειμαι ψιλοασχετη και φανταζομαι δεν θα καταλαβαινετε και πολλα απο οσα γραφω αν θελετε και αν εχετε διαθεση και χρονο μπορω να παραθεσω εικονες.



Ξεκιναω με την διαχειριση εργασιων οσα μου δειχνει..

 

1)post-241162-0-74924400-1376485405_thumb.png

 

2)post-241162-0-66474100-1376485442_thumb.png

 

3)post-241162-0-52246100-1376485472_thumb.png

 

4)post-241162-0-27897100-1376485499_thumb.png

 

5)post-241162-0-47552200-1376485526_thumb.png

 

6)post-241162-0-60342600-1376485551_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το περιεργο ειναι πως αθροιζοντας στα γρηγορα τη μνημη των διεργασιων και των 6 εικονων (ολοκληρου δηλαδη του task manager οπως τον παρουσιαζεις) δεν βγαινουν 3.2 GB. Τρεχεις τον task manager ως Administrator?
Κανε ενα κοπο και πηγαινε στο tab Details και κανε διευθετηση των διεργασιων κατα Memory (κανε δηλαδη κλικ στo Memory, οπως στη φωτογραφια που παραθετω).


2d0nyia.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω πληροφοριακα κατι για την virtual memory μιας και το εχω απορια.

Στο παραδειγμα του topic starter, εφόσον του ειχε βαλει 12gb vm δεν θα επρεπε να εχει το αντιθετο αποτελεσμα?
Δηλαδη να μην του λεει οτι εχει ανεπαρκη μνημη?
Σαφως η virtual μνημη δεν αντικαθιστα την ram αλλα και παλι.
Εαν στα 12gb του λεει οτι δεν εχει μνημη, τι νοημα εχει να το βαλει καποιος ακομα και στα 2gb?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...