Προς το περιεχόμενο

Περιεργο μηνυμα των windows


anwnymh29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνωμη,αλλα απο μια ματια που εριξα το προβλημα τελικα στο δημιουργει ο Chrome.Σωστα;δεν εισαι η μονη και δημιουργει πολλα προβληματα σε πολυ κοσμο(δημιοργει πολλα memory leaks)!Ειδικα με τα flash games.Στην θεση σου δεν θα τον χρησιμοποιουσα καθολου,και θα ειχα μονο τον Firefox.

Παρα πολλα χρονια "μαζι του",και δεν συναντησα ποτε προβλημα σε κανενα λειτουργικο μου.

Τα win8 ειναι πανεμορφα.Πολυ πιο σταθερα,πολυ πιο ελαφρια.

 

Τωρα καπου διαβαζω οτι η εικονικη μνημη πρεπει να ειναι τριπλασια της φυσικης..Ισχυει?

 

Μην αγχωνεσαι με την εικονικη μνημη.Οπως σου ειπε και το ξωτικο αρχικα,μια τιμη 1000-2000 ειναι μια χαρα.

Η εικονικη μνημη,αν λαβω υποψιν οτι εχεις 4 giga φυσικη μνημη δεν θα πρεπει να σε απασχολει.Απαχολουσε παλια πολλους σε μικρη μνημη φυσικη και πολλα προγραμματα.Εσυ δεν εχεις θεμα.

Το προβλημα σου ειναι αλλου,και οπως διαβαζω,ηταν ο chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι εχεις δικιο Hawk7 επιμενω με την εικονικη μνημη για να καταλαβω τι συμβαινει..Αν δω οτι το ξανακανει θα τον καταργησω τον chrome αν και τον εχω συνηθισει αλλα δεν με ενδιαφερει αυτο..

 

Αλλη μια ανω τελεια,ελπιζω να μην το ξανακανει και σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για την πολυτιμη βοηθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια Παντελακη μου και με τον firefox..επειδη το ελεγχω συνεχως,παντα η μνημη ειναι πολυ υψηλα..Τι την τρωει βρε παιδια?Να επικοινωνησω με την εταιρεια?Τοσα σκρινσοτ εβαλα,δεν εχετε δει κατι περιεργο..Αρα τι παιζει?Χτες εκανα και ενα σκαν με το Avira..Kαθαρο..Τι αλλο να κανω?

 

Τα παραθυρα που ειχα ανοιχτα ειναι,το facebook,το insomnia και το zoo..Που τρωει 4 γιγα μνημη??

 

Το ξερω σας εχω ζαλισει αλλα... :(



post-241162-0-17862500-1376928415_thumb.png

 

post-241162-0-84705700-1376928435_thumb.png

 

post-241162-0-49794800-1376928452_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aπεγκατεστησα το openoffice και το Avira και ηρθα στα ισια μου...Αυτα τα νεοτερα!

Και ετοιμαζομουν να σου γραψω εναν οδηγο για να παρεις ενα trace file της αποδοσης των Windows, για να δουμε τι παιζει εκ των εσω. Αφου δειχνει να εστρωσε καλως. Για την ιστορια, δεν χρειαζεται να βαλεις καποιο αλλο antivirus, τα Windows 8 εχουν ηδη ενσωματωμενη αντιστοιχη λειτουργια. Ενα firewall ισως να σου ηταν πιο χρησιμο.

Το ερωτημα τωρα ειναι εαν ειναι το avira το προβλημα, μια και δεν φαινοταν κατι τετοιο τουλαχιστον απο τα screenshots. Οπως και να χει, well done.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως για του λογου το αληθες οριστε..Με 6 καρτελες ανοιχτες,τραγουδια,παιχνιδια,φορουμ..

 

post-241162-0-26007500-1376937741_thumb.png

 

post-241162-0-99990800-1376937758_thumb.png

 

Κατεβασα το Avast ειναι για 30 μερουλες.τον firefox τον συμπαθησα θα τον κρατησω..Ελπιζω μονο να μην επανελθω!!Σε ευχαριστω Gio..Aληθεια δεν χρειαζεται αντιβαιρους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχουν ενσωματωμενο τα Windows 8 (Microsoft Security Essentials), οποτε δεν σου ειναι απαραιτητο. Εαν αισθανεσαι πιο ανετα με καποιο 3rd party και παλι δεν εχεις προβλημα, απλα δεν ειναι τοσο χρησιμο οσο σε ολα τα προηγουμενα Windows.

Aποψη μου παντως, εχε εγκατεστημενο κατι που θα παρακολουθει τις συνδεσεις των προγραμματων σου στο internet (firewall δηλαδη), με το οποιο θα μπορεις να τις κοβεις/επιτρεπεις κατα βουληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλεπω οτι λυθηκε πραγματικα..Μνημες φυσιολογικες!Τελικα το Avira και το open office ηταν "ζημιαρικα"..Gio και υπολοιποι σας ευχαριστω παρα πολυ που ασχοληθηκατε..

 

Οσο για το αντιβαιρους ειναι για 30 μερουλες,οποτε καποια στιγμη θα κοιταξω αυτο που μου ειπες Gio.

 

Eυχαριστω παρα πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bλεπω οτι λυθηκε πραγματικα..Μνημες φυσιολογικες!Τελικα το Avira και το open office ηταν "ζημιαρικα"..Gio και υπολοιποι σας ευχαριστω παρα πολυ που ασχοληθηκατε..

 

Οσο για το αντιβαιρους ειναι για 30 μερουλες,οποτε καποια στιγμη θα κοιταξω αυτο που μου ειπες Gio.

 

Eυχαριστω παρα πολυ.

 

Αν έχεις λίγο χρόνο και διάθεση για πειράματα πέρασε πάλι το open office (μόνο αυτό, όχι το avira) και δες αν η μνήμη παραμένει σε φυσιολογικά επίπεδα. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι το open office δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να το κανω ναι οκ..Αλλα το οτι ηρθε στα συγκαλα του διαγραφοντας αυτα τα δυο δεν σου λεει κατι?Και εμενα μου κανει εντυπωση γιατι τα δουλευα και με το παλιο λαπτοπ που ηταν ενα γιγα..Ενταξει δεν λεω μεγαλες κουβεντες,3 φορες ειπα οτι εφτιαξαν και παλι εδω ειμαι..Τωρα ομως εχω πολλες καρτελες ανοιχτες (επιτηδες) δεν μου βγαζει σφαλματα και η μνημη ειναι στο 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι να το κανω ναι οκ..Αλλα το οτι ηρθε στα συγκαλα του διαγραφοντας αυτα τα δυο δεν σου λεει κατι?Και εμενα μου κανει εντυπωση γιατι τα δουλευα και με το παλιο λαπτοπ που ηταν ενα γιγα..Ενταξει δεν λεω μεγαλες κουβεντες,3 φορες ειπα οτι εφτιαξαν και παλι εδω ειμαι..Τωρα ομως εχω πολλες καρτελες ανοιχτες (επιτηδες) δεν μου βγαζει σφαλματα και η μνημη ειναι στο 30%

 

Σου προτείνω να ξαναπεράσεις το open office γιατι θεωρώ ότι το πιο πιθανό είναι το avira να σου δημιουργούσε το πρόβλημα λόγω της φύσης του προγράμματος (resident). Το open office λογικά δεν έχει σχέση με browser σε αντίθεση με το antivirus που χώνει τη μύτη του παντού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως, και άσχετα με το θέμα του pagefile το οποίο ελπίζω να λύθηκε, καλό θα ήταν να απενεργοποιήσεις και το "conexant audio message service" το οποίο φαίνεται να σου τρώει κι εσένα γύρω στο 30% της cpu και αν το κάνει σε μόνιμη βάση είναι κρίμα...Δες εδώ:

http://forums.lenovo.com/t5/T400-T500-and-newer-T-series/T420s-Conexant-Audio-Message-Service-consumes-a-lot-of-CPU-time/td-p/948621

και ακολούθησε τις οδηγίες, δηλαδή:

 

"1) At the Windows 8 Start screen, type "Services"

2) Click "Services" (its icon looks like two silver-blue gears)

3) Scroll down to "Conexant Audio Message Service" and double-click it

4) Change the Startup Type to "Disabled"

5) Click the "Stop" button, then click OK and close the Services window"

 

Αν δεις ότι μετά την απενεργοποίηση σου κάνει κάποιο θέμα με τον ήχο (που απ' ό,τι λένε δε θα σου κάνει) κ θες να το ξαναενεργοποιήσεις, απλά ακολουθείς τα ίδια βήματα, με τη διαφορά ότι στο βήμα "4" επιλέγεις Startup Type "Automatic" και στο βήμα "5" πατάς Start

Να'μαι παλι..Παρακολουθω αυτο που μου ειπες εδω και κατι μερες και οντως χρησιμοποιει πολυ cpu μπορεις μηπως να μου εξηγησεις τα βηματα πιο λιανα?? :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...