Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop 500-600


Bluezy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους μιας και είμαι καινούργιος στο forum

αν και το παρακολουθώ αρκετό καιρό.

 

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με την αγορά ενός καινούργιου laptop για ένα συγγενικό μου πρόσωπο.

 

Η χρήση του laptop προορίζεται αρχικά για την τυπική απλή καθημερινή που κάνουν οι περισσότεροι (εικόνες,μουσική,ταινίες,Internet κλπ...) αλλά να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν βάση ΑΝ χρειαστεί αργότερα για κάποιες πιο απαιτητικές εφαρμογές χωρίς πρόβλημα (πχ προγραμματισμός ή κάποιο photo-video editing κλπ...)

 

Θα προτιμούσα κάτι αρκετά γρήγορο σε απόκριση αλλά και σταθερό-αξιόπιστο από πλευράς υλικού με σκοπό να κρατήσει όσο το δυνατόν περισσότερο, εννοείται πάντα με normal χρήση...

 

Να ξεκαθαρίσω πως δεν κοιτάζω καθόλου προς Turbo-X λόγω κακών προσωπικών εμπειριών...

Έχω στο μυαλό μου 2-3 μοντέλα αλλά θα ήθελα και τις δικές σας προτάσεις...

 

Το budget είναι περίπου στα 500 ευρώ με MAX τα 600.

 

Ελπίζω να έδωσα αρκετές πληροφορίες...

 

Ευχαριστώ!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό και το Toshiba αλλά και το Levono από πλευράς specs...

 

Τώρα για Acer δεν έχω καθόλου προσωπική εμπειρία αλλά απ' ότι βλέπω δεν τα συμπαθούν και πολλοί εδώ μέσα...

 

Επίσης καλό θα ήταν να συνοδεύεται με εγκατεστημένο ήδη το λειτουργικό (Win 7 ή 8). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν μετά από λίγο ψάξιμο έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω...

 

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904835

 

Από τι βλέπω τα specs είναι αρκετά καλά.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει εμπειρία από το συγκεκριμένο ώστε να προχωρήσω άφοβα στην αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε liakjim αξίζει τόσο πολύ να έχω i3 επεξεργαστή ο οποίος είναι 2-πύρηνος σε σχέση με τον AMD που είναι 4-πύρηνος?

 

Είναι πιο αξιόπιστοι Intel από AMD σε θέμα laptop...?

 

Στον Desktop μου με τον AMD Phenom II x4 965 που έχω δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα πρόβλημα, ίσως λιγάκι η θερμοκρασία είναι λιγάκι τσιμπημένη αλλά παίζει ρόλο και το stock coolερακι...

 

Να επικεντρωθώ δηλαδή περισσότερο προς την αγορά ενός ι3-ι5 αντί για AMD?

 

Btw ευχαριστώ για τις απαντήσεις μέχρι στιγμής...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεξεργαστης http://www.notebookcheck.net/AMD-A-Series-A6-5200-Notebook-Processor.92895.0.html

 

Performance

Depending on the application, the performance of the A6-5200 is somewhere between a Pentium 977 and Core i3-3227U. The 4 CPU cores provide good results in multi-threaded applications, but the performance per core is quite low. Nonetheless, the APU should be sufficient for all daily workloads like Office, Internet browsing and multimedia.

Εγω θα τον απεφευγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...