Προς το περιεχόμενο

Ποιά μηχανή για ΜΕΓΑΛΑ ταξίδια


DrLo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια μηχανή θεωρείται ιδανική για ΜΕΓΑΛΑ ταξίδια.

 

Δε μιλάμε για Αθήνα-Θεσσαλονίκη, αλλά για Αθήνα-Βερολίνο στύλ ...

 

Ποιά κατηγορία γενικά και πιο μοντέλο ειδικότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yamaha FJR 1300 (η αγαπημένη μου)

BMW R1200RT

BMW R1200GS (όχι τόσο καλη για αυτό που τη θες)

Honda Goldwing (ίσως η καλύτερη για το σκοπό σου)

Γενικά η κατηγορία που κοιτάς είναι η touring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BMW K1600GT

Honda Goldwing

 

Αυτές οι δύο είναι οι μόνες στην κατηγορία τους.

 

H Goldwing καινουρια "βασικη" έκδοση στα 24κ $! Αν δεν το έχεις αρρώστια...!

Για Ελλάδα 35k €!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την θες για να ταξιδεύεις μόνος; Με δεύτερο άτομο; Με γυναίκα; (τετραπλασιάζονται οι αποσκευές :P)

Δίνεις έμφαση στην άνεση; Στην κατανάλωση; Στην τιμή;

 

 

 

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά εγώ βλέπω στον ύπνο μου αυτή.

 

 

 

2013-Ducati-Multistrada-1200-S-Granturis

 

 

 

 

 

 

Ίσως όχι η καταλληλότερη για αυτό που θες, αλλά διάολε, δεν σε αφήνει να την βαρεθείς ποτέ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την θες για να ταξιδεύεις μόνος; Με δεύτερο άτομο; Με γυναίκα; (τετραπλασιάζονται οι αποσκευές :P)

Δίνεις έμφαση στην άνεση; Στην κατανάλωση; Στην τιμή;

 

 

 

 

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά εγώ βλέπω στον ύπνο μου αυτή.

 

 

 

2013-Ducati-Multistrada-1200-S-Granturis

 

 

 

 

 

 

Ίσως όχι η καταλληλότερη για αυτό που θες, αλλά διάολε, δεν σε αφήνει να την βαρεθείς ποτέ.

 

Από εμφάνιση και χρώματα ΤΕΛΕΙΑ (παντα ήθελα μια μάυρη ματ μηχανή)

 

Ποιό μοντέλο είναι ?

 

Κυβικά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ DrLo οι παραπάνω φίλοι συμφορουμίστες, σου απάντησαν σωστά στην ερώτηση σου και σου έδωσαν όλες σχεδόν τις εναλλακτικές σε μοντέλα.

Επειδή όμως σε κόβω λίγο άπειρο στο θέμα “Ταξίδι με μοτοσυκλέτα” θα ήθελα να σου επισημάνω κάποια πράγματα:

 

Δεν γνωρίζω την οικονομική σου κατάσταση (μακάρι φίλε μου να σου τρέχουν από τα μπατζάκια) αλλά να ξέρεις ότι δεν χρειάζεται να ξοδέψεις 20 χιλιάρικα για να αποκτήσεις μια μοτοσυκλέτα που θα σε ταξιδέψει άνετα και με ασφάλεια στην κεντρική Ευρώπη. Μην νομίζεις ότι θα κινήσαι συνεχώς με 160-180 Km/h, αυτό ισχύει μόνο στις Άουτομπαν, οπουδήποτε αλλού θα τσιμπάς συνεχώς κλήσεις (που είναι και πολύ τσουχτερές!), άλλωστε στο ταξίδι με μοτοσυκλέτα το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να αποφύγεις τους αυτοκινητόδρομους και να ευχαριστηθείς τους ατελείωτους - φιδίσιους – με άψογο οδόστρωμα περιφεριακούς δρόμους της βόρειας Ιταλίας, των Άλπεων και βέβαια της Γερμανίας.

Άρα θες ένα μηχανάκι που να μπορεί δικάβαλο και τριβάλιτσο να κρατάει εύκολα μουαγέν γύρω στα 120 Km/h και να είναι εύχρηστο, φιλικό και πάνω απ'όλα αξιόπιστο (δεν θες να χάσεις πολύτιμες μέρες των διακοπών σου σε κάποιο συνεργείο της Φρανκφούρτης, περιμένωντας κάποιο ανταλλακτικό – το έχω πάθει και είναι μεγάλο ξενέρωμα  :fear: ).

Και με ένα μεταχειρισμένο Varadero που λέει ο λόγος, μπορείς να γυρίσεις την Ευρώπη με άνεση και ασφάλεια (και δεν θα τρέμει τόσο πολύ το φιλοκάρδι σου στην νότια Ιταλία μην στην βουτήξουν :mad: ).

 

Επίσης όσο σημαντικό είναι το μηχανάκι για ένα επιτυχές ταξίδι, άλλο τόσο είναι ο σωστός εξοπλισμός και η ένδυση των αναβατών (ειδικά αν έχεις συνεπιβάτη το έτερον ήμισι). Σε αυτόν τον τομέα θα σου έλεγα να ψαχτείς ακόμα περισσότερο και ίσως και να ξοδέψεις και κάτι παραπάνω για να γλυτώσεις γκρίνια και κόμπλες σε μελλοντικούς σχεδιασμούς μεγαλύτερων ταξιδιών :-D .

 

Όλα τα παραπάνω στα γράφω για να σε προτρέψω να το πάρεις απόφαση και να το τολμήσεις, το ταξίδι με μοτοσυκλετα είναι πόρωση, μην το ψιρίζεις πολύ – Just do it!!

Θα δείς ότι κάθε φορά θα είναι και πιο εύκολο, θα μάθεις το μηχανάκι σου, θα μάθεις να οδηγείς...

Δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις με το Βερολίνο, κάνε πρώτα δύο – τρία ταξίδια στην Ελλάδα, μετά μία Ιταλία και μετά βούρ για τα βόρεια...

 

Καλά χιλιόμετρα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοκάβαλος πάντως και με Vstrom βολεύεσαι άνετα

 

Καλοκαίρι 2002, Καππαδοκία από Κωνσταντινούπολη 13 ημέρες, είμαστε 5 μηχανάκια. 

Το ένα από αυτά ήταν Yamaha WR 400 (Για όσους δεν ξέρουν, ήταν καθαρόαιμο enduro μηχανάκι με μανιβέλα και σέλα - σερβιέτα). Μόνη μετατροπή το μακρύ γρανάζωμα και τα σαμάρια. Ο φίλος μου (Ήρωας!!  ;) ) που το οδηγούσε δεν παραπονέθηκε ποτέ!

Θέλω να καταλήξω πως η καλή παρέα και η θέληση, παρακάμπτουν τις αντιξοότητες και "χτίζουν" τον καλό "ταξιδευτή"!  :-D   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μηχανή θεωρείται ιδανική για ΜΕΓΑΛΑ ταξίδια.

 

Δε μιλάμε για Αθήνα-Θεσσαλονίκη, αλλά για Αθήνα-Βερολίνο στύλ ...

 

Ποιά κατηγορία γενικά και πιο μοντέλο ειδικότερα?

πειρα υπαρχει πανω στις μοτοσυκλετες;τι ποσο διαθετουμε;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαθέτεις φράγκα τρελά παίρνεις

 

BMW R1200GS

ή Ducati Multistrada.

 

αν θες κάτι πιο οικονομικό και εξίσου αξιόπιστο(αν όχι περιοσότερο)

 

varadero ή vstrom1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ,
 
Να δώσω μερικές περισσότερες πληροφορίες.
 
 

Την θες για να ταξιδεύεις μόνος;

 

ΝΑΙ ... απόλυτα.

 

Με δεύτερο άτομο; Με γυναίκα; (τετραπλασιάζονται οι αποσκευές :P)

 

Ένα άτομο αλλά θα ήθελα να έχω αρκετά πραγματάκια μαζί μου.

 

 

Δίνεις έμφαση στην άνεση;

 

Νο1

 

 

Στην κατανάλωση; 

 

Νο3 ή 4

 

Με Νο2 την αξιοπιστίαα για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω.

 

Στην τιμή;

 

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι δεν τρελένομαι να δώσω 20Κ+ για μηχανή αλλά δε θέλω να πάρω κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι φθηνό.

 

 

 

Το V-Strom (το 650) το ζαχαρώνω πολύ απλά δε ξέρω αν θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε τόσο μεγάλα ταξίδια.

 

 

ΥΓ:

 

Η μεγαλύτερη μηχανή που είχα ποτέ ήταν KLE400 



Όλα τα παραπάνω στα γράφω για να σε προτρέψω να το πάρεις απόφαση και να το τολμήσεις, το ταξίδι με μοτοσυκλετα είναι πόρωση, μην το ψιρίζεις πολύ – Just do it!!

Θα δείς ότι κάθε φορά θα είναι και πιο εύκολο, θα μάθεις το μηχανάκι σου, θα μάθεις να οδηγείς...

Δεν χρειάζεται να ξεκινήσεις με το Βερολίνο, κάνε πρώτα δύο – τρία ταξίδια στην Ελλάδα, μετά μία Ιταλία και μετά βούρ για τα βόρεια...

 

Καλά χιλιόμετρα... 

 

Δε χρειάζεται να με προτρέψεις.

 

Το "κυρίως ταξίδι" έχει αρχίσει να σχεδιάζεται εδώ και κάποιες μέρες ... αλλά θα αργήσει.

 

Βασικά έχει να κάνει λίγο με το πως θα εξελιχθούν κάποια πράγματα το αν/πως/πότε θα γίνει ... περισσότερα στο μέλλον.

 

 

Φυσικά και θα κάνω μικρότερα ταξίδια ώστε να δοκιμάσω τον εαυτό μου πρώτα, αν όχι απαραίτητα Ελλάδα καθώς ζω και εργάζομαι στο εξωτερικό.

 

 

 

 

PS :

 

Δε ξέρω αν και πόσο καλή/τέλεια θεωρείται η Goldwing αλλά νομίζω ότι αυτός που σχεδίασε αυτό το καναπέ με ρόδες και το ονόμασε "Μοτοσυκλέτα" πρέπει να δικαστεί και εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...