Προς το περιεχόμενο

Ebay - Import charges


zoel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω αυτό το κινητό από Αμερική

http://www.ebay.com/itm/NEW-BOX-Motorola-Droid-RAZR-M-8GB-Black-Verizon-Android-Smartphone-/251316929378?pt=Cell_Phones&hash=item3a83a80362#shId

 

αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, όσο και αν διάβασα, τι ισχύει με τα import charges (Global shipping program). Αν πληρώσω τα 68$, τότε δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τον εκτελωνισμό εδώ στην Ελλάδα; ισχύει αυτό;

 

Αν πληρώσω δηλαδή αξια + shipping + import charges, τότε υπάρχει περίπτωση να πληρώσω κάτι εξτρά όταν το δέμα φτάσει στην Ελλάδα;

 

Σημείωση: Το δέμα θα έρθει μέσω της Pitney Bowes  που συνεργάζεται το ebay, όποτε δεν γνωρίζω πως θα φτάσει το δέμα στην Ελλάδα (courier, ταχυδρομείο).

 

Έχει κανείς εμπειρία από παρόμοια αγορά;;

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς στο συγκεκριμένο κινητό καλό θα ήταν να προσέξεις το Network Lock που έχει σε Verizon, όπως επίσης και τις μπάντες στις οποίες παίζει.

 

Για το νέο πρόγραμμα του ebay δεν είχα ως ώρας εμπειρία καλό θα ήταν επειδή είναι υψηλής αξίας αντικείμενο να το στείλεις μέσω UPS Express Mail International ή USPS Priority Mail International.

 

Τις courier για εκτός ΕΕ τις αποφεύγεις, ακόμα και να σου έστελνε κάτι κάποιος με FREE shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από τις ερωτήσεις που σε απασχολούν, υπάρχει ένα σημείο που δεν έδωσες την ανάλογη προσοχή.

Η συσκευή προορίζεται για τον πάροχο Verizon της Αμερικής και εδώ θα σου είναι άχρηστο.

 

 

ΥΓ

Έγραφα ταυτόχρονα με τον προγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://pages.ebay.co.uk/shipping/globalshipping/buyer-tnc.html

 

Εδώ αναλυτικά οι όροι του προγράμματος.

Προσωπικά τους θεωρώ ασαφείς και καταχρηστικούς, 1) γιατί πρέπει να υποχρεωθώ να επιλέξω αυτή την εταιρία θέλω δε θέλω (όπως το θέτουν), 2) γιατί η ίδια η εταιρία επιλέγει τρόπο αποστολής (αλήθεια? θα πληρώσω express και θα μου το στείλετε με απλό? για κοπιάστε!), 3) γιατί έχω περιορισμό σε διαστάσεις, βάρος, αξία.

 

Κοινώς στερούν κατά πολύ τα δικαιώματα του αγοραστή να επιλέξει!

Γενικά το ebay τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να είναι της πολιτικής "αποφασίζουμε και διατάζουμε" και το customer service του, παρά την ευγένειά του, έχει αρχίσει να επικαλείται παράλογους όρους για να διασφαλίσει την ασφάλεια των πωλητών κι αγοραστών (κοινώς κοιτάνε την τσέπη τους ως ebay-paypal) χωρίς να δίνουν το κριτήριο επιλογής στον οποιοδήποτε. Χάνεται η έννοια του ελεύθερου marketplace κοινώς για όλους.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά απο ότι διάβασα το κινητό είναι κλειδωμένο μόνο για τους GSM operators της Αμερικής, και παίζει κανονικά σε GSM παρόχους της Ευρώπης. Το κλείδωμα αφορά τους παρόχους της Αμερικής.

 

Έχω διαβασει τους όρους, αλλα θα ήθελα καποιον που έχει εμπειρία με παρόμοια αγορά.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις, ίσως στραφώ στην ευρωπαϊκή έκδοση του κινητού (rarz i) που βρίσκεται εύκολα στην Ευρώπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...