Προς το περιεχόμενο

'Εκδοση Prepaid Card


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θέλω να βγάλω μια Prepaid στο όνομά μου μιας και σε λίγες μέρες κλείνω τα 18 και θα την ήθελα για κάποιες αγορές που θέλω να κάνω τώρα που θα γίνω φοιτητής. Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς δικαιολογητικά χρειάζονται για να βγάλω μία; ΑΦΜ και ταυτότητα έχω. Τι άλλο χρειάζονται; Θα προτιμούσα να βγάλω από την eurobank γιατί όλοι οι οικογενιακοί λογαριασμοί είναι εκεί και βολεύει απίστευτα να γίνεται η φόρτιση απευθείας μέσω internet αλλά θα ήθελα να ακούσω και σε ποιες άλλες τρέπεζες συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που θέλω να προσέξεις είναι ότι η Eurobank χρεώνει και προμήθεια 2% στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα και αυτό είναι πολύ σοβαρό θέμα, αν πολλές από τις αγορές σου γίνονται από το εξωτερικό. Στο αντίστοιχο κεφάλαιο του οδηγού της υπογραφής μου αναφέρονται αναλυτικά στοιχεία για τις προμήθειες των τραπεζών στο θέμα των αγορών σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή έχω και χρησιμοποιώ μια prepaid της eurobank των γονιών μου εδώ και 2-3 χρόνια και δεν πρόσεξα τέτοια χρέωση. Αγοράζω από amazon.co.uk σε λίρες από ebay σε δολάρια κτλ. Όλες οι αγορές μου σχεδόν είναι από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πιστωτικές χρεώνει σίγουρα 2%, από τον 9/2012, και αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα να γράφω τον οδηγό της υπογραφής μου για τις Αγορές από το εξωτερικό.

 

Εκδίδει 3 προπληρωμένες και στην e-prepaid visa χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, όπως αναφέρεται στην αντίστοιχη ιστοσελίδα. Μπορείς να διαβάσεις τις ιστοσελίδες των άλλων δύο για να διαπιστώσεις αν χρεώνει προμήθεια και σ' αυτές αλλά πιστεύω ότι είναι γενική η πολιτική της στο θέμα αυτό.

 

Το ότι δεν το πρόσεξες μέχρι τώρα μπορεί να οφείλεται στο ότι, ενδεχομένως, ενσωματώνει την προμήθεια στην πράξη μετατροπής του συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις πιστωτικές χρεώνει σίγουρα 2%, από τον 9/2012, και αυτός ήταν ο λόγος που ξεκίνησα να γράφω τον οδηγό της υπογραφής μου για τις Αγορές από το εξωτερικό.

 

Εκδίδει 3 προπληρωμένες και στην e-prepaid visa χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, όπως αναφέρεται στην αντίστοιχη ιστοσελίδα. Μπορείς να διαβάσεις τις ιστοσελίδες των άλλων δύο για να διαπιστώσεις αν χρεώνει προμήθεια και σ' αυτές αλλά πιστεύω ότι είναι γενική η πολιτική της στο θέμα αυτό.

 

Το ότι δεν το πρόσεξες μέχρι τώρα μπορεί να οφείλεται στο ότι, ενδεχομένως, ενσωματώνει την προμήθεια στην πράξη μετατροπής του συναλλάγματος.

Αν χρέωνε κάτι, στον αναλυτικό λογαριασμό δεν θα το πρόσεχα; Τα ποσά που χρεώνονται στην κάρτα είναι ακριβώς ίδια με τα ποσά των αγορών που κάνω. Γι'αυτό λέω δεν το πρόσεξα.

Η κύρια ερώτησή μου όμως δεν αφορά την προμήθεια, αν και αυτή είναι σημαντική. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι τι δικαιολογητικά χρειάζομαι για να βγάλω μία σε οποιαδήποτε τράπεζα. Η επιλογή της τράπεζας μετά θα γίνει με βάση το πόσο εύκολα μπορώ να βάλω μέσα χρήματα, γιατί δεν θέλω να περιμένω πάντα στη ουρά της τράπεζας, το online banking για να γίνεται πιο εύκολη η φόρτιση αλλά και η προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Σου έδωσα στοιχεία της Eurobank, από τα οποία προκύπτει ότι χρεώνει προμήθεια στις προπληρωμενες κάρτες, για συναλλαγές σε συνάλλαγμα, από τον ΣΕΠ 2012. Από εκεί και μετά εσύ παίρνεις τις αποφάσεις σου. Προσωπικά, άλλαξα την πιστωτική της Eurobank που χρησιμοποιούσα σε Amazon. ebay κλπ και έβαλα της ΕΤΕ και δεν έχω καμία επιβάρυνση.

 

 

2. Όπως αναφέρεται στο κεφάλαιο 5 του οδηγού της υπογραφής μου, για την έκδοση προπληρωμένης κάρτας, θα χρειαστούμει:

 

α) την αστυνομική ταυτότητα
β) πρόσφατο εκκαθαριστικό της εφορίας
γ) βεβαίωση απόδοσης ΑΦΜ
 

Αναλυτικές πληροφορίες για όλα τα θέματα που αφορούν στις Προπληρωμένες κάρτες μπορεί να βρει κάθε ενδιαφερόμενος στο διαδίκτυο και στις ιστοσελίδες κάθε Τράπεζας και, ενδεικτικά, στις ακόλουθες ιστοσελίδες:

 

adslgr

spagoramenos

techteam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βγάλεις prepaid.Οι prepaid είναι για χρήστες άσχετους να στο πω έτσι άκομψα και χοντρικά.

 

Σε κάθε "φόρτωμα" που κάνεις χρεώνεσαι τσάμπα κ βερεσέ.Να πας να ανοίξεις ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου.

Θα πρότεινα τράπεζα Πειραιώς.Μόλις ανοίξει ο λογαριασμός,σου δίνουν και μια χρεωστική κάρτα την οποία τη χρησιμοποιείς όπως ακριβώς την prepaid ΧΩΡΙΣ όμως να χρεώνεσαι λεφτά σε κάθε φόρτωμα..

 

Πειραιώς και Κύπρου θα πρότεινα αλλά μετά τη συγχώνευση δαγκωτό Πειραιώς :)

 

 

 

Aπό αυτές τις δύο έχω εμπειρία κ ξέρω ότι τις χρησιμοποιείς απροβλημάτιστα σε online συναλλαγές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βγάλεις prepaid.Οι prepaid είναι για χρήστες άσχετους να στο πω έτσι άκομψα και χοντρικά.

 

Σε κάθε "φόρτωμα" που κάνεις χρεώνεσαι τσάμπα κ βερεσέ.Να πας να ανοίξεις ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου.

Θα πρότεινα τράπεζα Πειραιώς.Μόλις ανοίξει ο λογαριασμός,σου δίνουν και μια χρεωστική κάρτα την οποία τη χρησιμοποιείς όπως ακριβώς την prepaid ΧΩΡΙΣ όμως να χρεώνεσαι λεφτά σε κάθε φόρτωμα..

 

Πειραιώς και Κύπρου θα πρότεινα αλλά μετά τη συγχώνευση δαγκωτό Πειραιώς :)

 

 

 

Aπό αυτές τις δύο έχω εμπειρία κ ξέρω ότι τις χρησιμοποιείς απροβλημάτιστα σε online συναλλαγές.

Αυτό μπορώ να το κάνω και στη eurobank  και να ζητήσω να μου δώσουν μια τέτοια κάρτα για να τη χρησιμοποιώ σαν prepaid; Θέλω στη eurobank γιατί όλοι οι οικογενιακοί λογαριασμοί είναι και έτσι θα εμφανίζονται όλοι στο ebanking και θα μπορώ να κάνω μεταφορά απευθείας από κάποιο λογαριασμό στον λογαριασμό ταμιευτηρίου για χρήση με την κάρτα. Αν πάω σε άλλη τράπεζα δεν θα έχω αυτή τη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο site της eurobank φίλε και δες.Δεν γνωρίζω.

Πριν καμιά 10αριά χρόνια που είχα κάρτα από τη μισθοδοσία μου στη eurobank ΔΕΝ έκανε για online συναλλαγές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα σου ελεγα να ανοιξεις στην πειραιως γιατι καλυτερο e-banking δεν θα συναντησεις αλλου στην Ελλαδα..

Η καρτα που θα κανεις αγορες απο εξωτερικο και γενικα μεσω ιντερνετ την εχει digital μεσα στο ebank και λεγετε webuy..αυτο σημαινει οτι και σε λαθος χερια να πεσουν τα στοιχεια της καρτας,την πατας ενα ακυρο και δεν λειτουργει και βγαλεις καινουργια σε 1 λεπτο απο τον υπολογιστη σου...και ολο το ποσο που εχεις φορτωσει μεταφερεται στην καινουργια...Επισης η πειραιως εχει και καλο support,εχει τυχει να αγορασω κατι απο Αμερικη και επειδη δεν γνωριζανε το καταστημα με πηρανε κατευτειαν τηλεφωνο να με ρωτησουν αν πραγματοποιησα εγω την αγορα...

Το μονο αρνητικο ειναι οτι οταν την γεμιζεις σου κραταει 2 ευρω προμηθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα σου ελεγα να ανοιξεις στην πειραιως γιατι καλυτερο e-banking δεν θα συναντησεις αλλου στην Ελλαδα..

Η καρτα που θα κανεις αγορες απο εξωτερικο και γενικα μεσω ιντερνετ την εχει digital μεσα στο ebank και λεγετε webuy..αυτο σημαινει οτι και σε λαθος χερια να πεσουν τα στοιχεια της καρτας,την πατας ενα ακυρο και δεν λειτουργει και βγαλεις καινουργια σε 1 λεπτο απο τον υπολογιστη σου...και ολο το ποσο που εχεις φορτωσει μεταφερεται στην καινουργια...Επισης η πειραιως εχει και καλο support,εχει τυχει να αγορασω κατι απο Αμερικη και επειδη δεν γνωριζανε το καταστημα με πηρανε κατευτειαν τηλεφωνο να με ρωτησουν αν πραγματοποιησα εγω την αγορα...

Το μονο αρνητικο ειναι οτι οταν την γεμιζεις σου κραταει 2 ευρω προμηθεια..

Το ξέρω ότι η eurobank δεν είναι και η καλύτερη επιλογή απλά πλέον με βολεύει μόνο και μόνο γιατί όλοι οι λογαριασμοί της οικογένειας(μισθοδοσίας, καταθετικοί κτλ) είναι εκεί και κάνω άμεσα μεταφορές από τους λογαριασμούς στην κάρτα. Αν ανοίξω σε άλλη τράπεζα, δεν θα έχω κανένα λογαριασμό στην τράπεζα αυτή και δεν θα μπορώ να κάνω online μεταφορά. Θα πρέπει να μεταφέρω τους τραπεζικούς λογαριασμούς στην τράπεζα αυτή, πράγμα αδύνατο όμως.

 

Μπες στο site της eurobank φίλε και δες.Δεν γνωρίζω.

Πριν καμιά 10αριά χρόνια που είχα κάρτα από τη μισθοδοσία μου στη eurobank ΔΕΝ έκανε για online συναλλαγές..

Μπήκα τώρα και είδα και δίνει και η eurobank χρεωστική. Η χρεωστική γίνεται δεκτή παντού όπου γίνεται και η prepaid έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι prepaid δεν ειναι κακες σαν ιδεα, αλλα θα σου προτεινα να ανοιξεις ενα νεο λογαριασμο σε eurobank αφου σε βολοευει και με την καρτα ATM που θα ειναι mastercard θα μπορεις να κανεις αγορες και απο Internet και  κανονικα σε φυσικα μαγαζια. Δεν εχουν καποιο περιορισμο απο ο,τι γνωριζω (μιλαω παντα για eurobank) Αν δεν κανω λαθος δεν υπαρχει και η δυνατοτητα υπεραναληψης ωστε να κινδυνευσεις να βρεθεις χρεωμενος. (για καλο και για κακο ρωτα).  Μεγαλα ποσα φανταζομαι δε θα εχεις ποτε εκει για να εχεις φοβο μηπως γινει οποιαδηποτε στραβη. Ετσι θα αποφυγεις και την προμηθεια αλλα και το φορτωμα που θα χρειαζεται να κανεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...