Προς το περιεχόμενο

'Εκδοση Prepaid Card


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, για την e-prepaid είναι ξεκάθαρο το θέμα των χρεώσεων.

Είπα να εξετάσεις το θέμα των άλλων δύο επειδή δεν το ξεκαθαρίζουν στις αντίστοιχες ιστοσελίδες αλλά παραπέμπουν στο παραπάνω Τιμολόγιο της e-prepaid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη Δευτέρα που θα πάω θα το ξεκαθαρίσω πριν τη βγάλω, για να έχουμε όλοι μια σίγουρη εικόνα για το τι ισχύει σήμερα. Παλιότερα μπορεί να την είχε τη χρέωση αλλά τώρα να την έχει καταργήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στη Eurobank και έβγαλα την prepaid και τελικά δεν υπάρχει καμία άλλη χρέωση πέρα από αυτή της φόρτισης όταν βάζεις χρήματα. Ρώτησα συγκεκριμένα για συναλλαγές σε συνάλλαγμα και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Έκανα και ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου για να κάνω το κόλπο ώστε να γλυτώνω την προμήθεια κάθε φόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βγάλεις prepaid.Οι prepaid είναι για χρήστες άσχετους να στο πω έτσι άκομψα και χοντρικά.

 

Σε κάθε "φόρτωμα" που κάνεις χρεώνεσαι τσάμπα κ βερεσέ.Να πας να ανοίξεις ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου.

Θα πρότεινα τράπεζα Πειραιώς.Μόλις ανοίξει ο λογαριασμός,σου δίνουν και μια χρεωστική κάρτα την οποία τη χρησιμοποιείς όπως ακριβώς την prepaid ΧΩΡΙΣ όμως να χρεώνεσαι λεφτά σε κάθε φόρτωμα..

 

Πειραιώς και Κύπρου θα πρότεινα αλλά μετά τη συγχώνευση δαγκωτό Πειραιώς :)

 

 

 

Aπό αυτές τις δύο έχω εμπειρία κ ξέρω ότι τις χρησιμοποιείς απροβλημάτιστα σε online συναλλαγές.

Κι εγώ φίλε μου χρεωστική Πειραιώς χρησιμοποιώ από το 2004 για αγορές,πληρωμές,εισπράξεις (στοίχημα-πωλήσεις κτλ)

Η απόλυτη επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα........Καθυστερημένα αλλα θα σας απαντήσω σε ότι έμαθα....Θυμάστε πυ είχα το θέμα με την e-prepaid και τη κράτηση των 18 ευρώ....Λοιπόν επικοινώνησε η γνωστή μου με τον διευθυντή όπως σας είχα πει και της είπε οτι δεν μπορεί να κάνει κατι ο ίδιος και αυτό είναι θέμα της Κεντρικής τράπεζας....Βέβαια είαι λάθος της υπαλλήλου που δε με ενημέρωσε για τη κράτηση του συναλλάγματος αλλα τώρα δε μπορεί να γίνει κάτι....Είπε να περιμένω και να δώ..Ίσως μου τα επιστρέψουν ίσως και όχι.....Καλά ε και πολύ μ.......οι άνθρωποι...Λες και τα βρίσκω στο δρόμο τα χρήματα........Όσο για το παλικάρι επάνω που λέει ότι του ειπαν οτι δε κρατάνε χρέωση είναι μεγάλο ψέμα..........Σε κάθε συναλλαγή η τράπεζα είπε ο διευθυντής ειναι υποχρεωμένη να κρατήσει τη προμήθεια της(στη προκειμένη περιπτωση λόγω συναλλάγματος)Ασχέτως αν η αγορά έγινε ή όχι.......Όποτε να ξέρετε ότι πάντα θα κρατάει 1,25 περίπου όταν θέλετε να αγοράσετε σε νόμισμα εκτός του ευρώ.......Ελπίζω να σας βοήθησα και να μη τη πατήσετε όπως εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια στην e-prepaid είναι 1,25% στην αξία της αγοράς σε συνάλλαγμα καΙ όχι 1,25 ευρώ.

 

Πάντως, πιστεύω ότι με την αυτοπρόσωπη παρουσία σου στο διευθυντή θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Το να μιλήσει τηλεφωνικά κάποιος για λογαριασμό σου δεν είναι και η καλλίτερη λύση για το θέμα σου. Έχω ζητήσει αρκετές φορές αντιλογισμό, με προσωπική παρουσία στη Eurobank, για διάφορα θέματα και έχουν δώσει θετικές λύσεις στα προβλήματα αυτά. Σημαντικό ρόλο, βέβαια, παίζει και η γενική εικόνα του πελάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς σε παρακαλώ να βγάλεις μια φωτογραφία από την prepaid που έχεις να δούμε αν έχουμε την ίδια; Εννοείται χωρίς να φαίνεται ο αριθμός της κάρτας. Η δικιά μου κάρτα είναι prepaid σκέτο. Όχι e-prepaid. Πρέπει να έχουμε διαφορετική κάρτα. Όπως έχω ξαναπεί, 2+ χρόνια που τη χρησιμοποιώ και με πάρα πολλές συναλλαγές ως τώρα(όλες σε συνάλλαγμα) δεν παρατήρησα ποτέ κάποια επιπλέον χρέωση. Τουλάχιστον σε μεγάλες αγορές που έχω κάνει, επειδή η κράτηση θα ήταν γύρω στα 10 ευρώ, θα το είχα καταλάβει. Στο ebanking πάντως, συνέχεια έχει την παρακράτηση του ποσού κατά την κάθε φόρτιση και την αξία της αγοράς που κάνω. Πάντα το ποσό της αγοράς στο ebanking είναι ακριβώς αυτό της αξίας αυτού που αγοράζω. Ούτε λεπτό παραπάνω. Δεν το βρίσκω λογικό να μην φαίνονται πουθενά αυτές οι χρεώσεις. Μετά από πολλές αγορές, το ποσό που θα μαζεύονταν θα ήταν σημαντικό και θα μπορούσε ο καθένας να το καταλάβει ότι κάποια χρήματα έκαναν φτερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προμήθεια στην e-prepaid είναι 1,25% στην αξία της αγοράς σε συνάλλαγμα καΙ όχι 1,25 ευρώ.

 

Πάντως, πιστεύω ότι με την αυτοπρόσωπη παρουσία σου στο διευθυντή θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Το να μιλήσει τηλεφωνικά κάποιος για λογαριασμό σου δεν είναι και η καλλίτερη λύση για το θέμα σου. Έχω ζητήσει αρκετές φορές αντιλογισμό, με προσωπική παρουσία στη Eurobank, για διάφορα θέματα και έχουν δώσει θετικές λύσεις στα προβλήματα αυτά. Σημαντικό ρόλο, βέβαια, παίζει και η γενική εικόΝΑΙ

Ναι έχεις δίκιο.....Είναι κάπου στο 1,5 ευρώ....Δέν έχει σχέση αυτό.....Αντί να πάω απο κεί κοίταξε το λογαριασμό μου ο ίδιος....Με γλύτωσε και απο το δρόμο....Δτην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της τράπεζας πάντως μου είπαν να πω στον πωλητή να τους στείλει τα παραστατικά για τις 18 συναλλαγέ για να επεξεργαστούν και να γυρίσουν τα χρήματα στην κάρτα μου.Αλλιώς λέει μετα απο 30 μέρες θα μπουν αυτόματα απο μόνα τους....'Αλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος.........

Σόρυ για το e-prepaid κεκτημένη ταχύτητα.......Είναι σκέτο prepaid........Δε ξέρω πως εσένα δε σου κρατάει π'αντως μέχρι στιγμής εμένα και ο διευθυντής και η υπάλληλος το έχουν επιβεβαιώσει....Τι να πω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα μπήκα λίγο στο site της eurobank. 

Η κάρτα που έχω εγώ είναι η πρώτη που φαίνεται στο banner της eurobank εδώ: http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=339&mid=693&lang=gr

 

Η κάρτα που έχει ο χρήστης dirty mary είναι αυτή: http://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=1026&mid=693&lang=gr

 

Έχουμε διαφορετικές κάρτες άρα και διαφορετικές πολιτικές. Στην e prepaid στο λινκ που έδωσα λέει ξεκάθαρα κάτω κάτω ότι οι επιβαρύνσεις της κάρτας είναι στις φορτίσεις και στις αγορές στο συνάλλαγμα. Συγνώμη κιόλας, αλλά όταν βγάζεις μια κάρτα διαβάζεις το τι υπογράφεις ή του όρους χρήσης που έχει.

 

Στο λινκ της δικιάς μου κάρτας δεν λέει πουθενά τέτοια χρέωση. Άρα σωστά μου είπε και ο υπάλληλος στο κατάστημα. Εξάλλου τόσα χρόνια την έχω. Τι διάολο; Τυφλός είμαι και δεν βλέπω τις χρεώσεις;

 

Επομένως makfil το ποσοστό παρακράτησης σε αγορές με συνάλλαγα που έλεγες, λογικά αναφερόσουν στην e prepaid.

Επεξ/σία από zarzonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, αυτό το έχω αναφέρει στην πρώτη σελίδα (#4) στη συζήτηση που είχα μαζί σου. Συγκεκριμένα, έγραψα ότι "Εκδίδει 3 προπληρωμένες και στην e-prepaid visa χρεώνει προμήθεια στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα, όπως αναφέρεται στην αντίστοιχη ιστοσελίδα".

 

Όταν μπηκε στη συζήτη ο/η dirty mary, με το ερώτημά του, ανάρτησα στο post #46 το link του Τιμολογίου Βασικών Εργασιών της e-prepaid και αναφέρω ότι στο τέλος της σελίδας 9 γράφει για την προμήθεια 1,25% που χρεώνει στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

 

Σε αυτό το ποσοστό, σε συνδυασμό με την αξία της φανέλας, στήριξα το συλλογισμό μου για τη χρέωση του 1 ευρώ που ανέφερε ο/η dirty mary σε κάθε μη ολοκληρωμένη συναλλαγή του.

 

Όλη, λοιπόν, η κουβέντα που γίνεται για χρέωση προμήθειας 1,25% γίνεται για την e-prepaid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ τότε. Το link που είχες βάλει δεν μπορούσα να το δω ούτε τότε, ούτε τώρα γιατί μου βγάζει κάτι για προστασία. 

Οπότε εγώ είμαι εντάξει. Δεν έχω να φοβάμαι κάτι. Τώρα εφόσον ο χρήστης dirty mary λέει ότι δεν έχει την e-prepaid και πάλι του κράτησαν τα χρήματα, δεν ξέρω τι φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, συζητάμε το θέμα σου από τις 16/8 (#27) και στο post #69 μας λες ότι δεν έχεις την e-prepaid που έλεγες από την αρχή αλλά σκέτη prepaid;

Αυτό στα bold δεν ισχύει.Βασικά ο/η dirty mary από την πρώτη φορά που απάντησε ποιά κάρτα έχει ήταν στο ποστ #42 και έγραψε ότι έχει την prepaid

Η ΚΑΡΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ eyrobank-pre paid.......

 

Από αυτό εσύ makfil θεώρησες αυθαίρετα ότι έχει την e-prepaid και μάλιστα επιβεβαιώθηκες κιόλας όπως γράφεις στο ποστ #46

Λοιπόν, είχα φανταστεί ότι είχες αυτή αλλά ήθελα να το επιβεβαιώσεις.

Διάβασα, υπομονετικά, όλες τις χρεώσεις της κάρτας αυτής στο Τιμολόγιο Βασικών Εργασιών και στο τέλος της σελίδας 9 γράφει ότι χρεώνει 1,25% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Γενικότερα,εσύ ήσουν αυτός που εισήγαγε στο θέμα την e-prepaid.Κανένας άλλος δεν ανέφερε ποτέ ότι την κατέχει εκτός από τον/την dirty mary στο ποστ #66,από λάθος κιόλας,το οποίο διόρθωσε στο αμέσως επόμενο ποστ (#69).

 

Αυτά απλά προς αποκατάσταση της αλήθειας,γιατί μου φάνηκε άδικο το ύφος του ποστ σου.Μπορείς να κατηγορήσεις αν θες τον χρήστη dirty mary για ασάφεια στα γραφόμενά του και δυσανάγνωστα ποστ,θα συμφωνήσω απόλυτα.Αλλά δεν άλλαξε ποτέ αυτά που έγραφε από την αρχή,εσύ τα διάβασες όπως ήθελες.

 

Υ.Γ.Απότι γράφει στο site,η e-prepaid εκδίδεται μόνο online,ίσως έτσι να είναι πιο εύκολο να βρεθεί ποιά έχει τελικά ο/η dirty mary και να ξεμπερδευτεί λίγο το κουβάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...