Προς το περιεχόμενο

Fujitsu Siemens UH572 και αλλαγή δίσκου


x_vagos_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω. Πριν περάσεις δηλαδή clean install win8, είχες φορμάρει πλήρως -και δεν είχε unallocated space- τον mSata και μετά όταν έκανες install win8 σου έφτιαξε το System Reserved κατευθείαν στον HDD?

 

Γιατί αυτό τ' αλλάζει όλα. ο.Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειχα παει και εσβησα ολα τα partitions και στον hdd και στον msata.Οποτε ειχα 2 δισκους (disk 0,disk ) που ηταν και οι 2 unallocated space.Πηγα και επελεξα να κανω install στον hdd χρησιμιποιωντας τον ολοκληρο και αφου τελειωνε την εγκατασταση στο πρωτο restart δεν εμπαινε γιατι πηγαινε και δημιουργουσε το system reserved στον msata.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α 'γειά σου.

 

Και μάλιστα το σκέφτηκα να "γεμίσω" τον mSata με partition ώστε να μην έχει χώρο να κάνει το System Reserved εκεί, αλλά και πάλι πέρασαν τα Windows στον HDD και απλά έλειπε το System Reserved. Άφαντο από κάθε δίσκο. Συνεπώς, δεν bootαρε και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν ο Georges έχει να μας πει κάτι άλλο :3

Οπως έγραψα και πριν http://www.insomnia.gr/topic/495702-fujitsu-siemens-uh572-και-αλλαγή-δίσκου/?p=52564739 δεν εκανα κατι ιδιαιτερο και πλεον δεν εχω σκοπο να πειραξω τιποτε, ο παλιος hdd που εκανα την εγκατασταση εγινε clone στον 500αρη του μηχανηματος και θα μεινει στη  ακρη για παν ενδεχομενο.  Το μονο που σκεφτομαι τωρα μηπως η διαφορα ειναι το dvd που χρησιμοποποιησα και ονομαζεται HRM_CCSA_X64_FRE-EN-US_DV5 και ειχα κατεβασει παλιοτερα (δεν χρησιμοποιηθηκε το dvd της fujitsu).  Κατι αλλο που μου κινησε την περιεργεια ειναι η βαθμολογια του επεξεργαστη στη εγκατασταση της fujitsu ηταν 6.6 ενω στις καθαρες που εκανα εγω 6.9 (τυχαιο; δεν εκανα επαληθευση ή αλλες δοκιμες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα στην Fujitsu για επέκταση εγγύησης +1 χρόνο και ειναι 70€!!! Αξίζει;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

+2 χρόνια πρεπει να είναι το 70 ευρό.. για τσεκαρετο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Edit: καθώς δεν έχει απαντηθεί και προέκυψαν νέα δεδομένα..

 

Παιδιά να σας κάνω μια ερώτηση σχετικά με το Fujitsu μήπως με βοηθήσετε να καταλάβω καθότι ελαφρώς άσχετος..

 

Μετα από διαγωνισμό που ζητουσαμε ultrabook με i7 και άνω των 240GB SSD, μας έδωσαν μοντέλο της οικογένειας των UH572 (σε τιμή προφανώς αρκετά πάνω από 1000ευρώ, όσο ήταν άλλωστε η τιμή του Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/2334940/Fujitsu-LifeBook-UH572-UltraBook-i7-3517U-8GB-256GB-SSD.html">μοντέλου πριν εκλείψει από την αγορά).

 

Το πρόβλημα είναι το εξής:

- Στο αυτοκόλλητο ασφαλείας της Fujitsu γράφει από έξω 500gb HDD και όχι SSD

- Στο device manager μου δείχνει δυο σκληρούς δίσκους, έναν Sun SSD και έναν Samsung 840 SSD

- Στο disk management βλέπω ότι:

 

ο Samsung έχει χωριστεί σε 5 partition (τα 2 φορμαρισμένα και ορατά στον explorer),

1ο: 1gb unallocated

2ο: 1gb unallocated

3o: 36gb που έχει τα windows 8 και έχει μόλις 5.6gb ελεύθερα

4ο: 179gb (όλο ελεύθερο)

5o: 15gb recovery

Ο Samsung είναι λογικά ο 250gb (βγαίνει 120 και 250) οπότε 179+36+1+1+15=232 άρα αγνοούνται 18gb

 

Ο Sun SSD έχει χωριστεί σε 2 partition που τα βλέπω μόνο στο disk management (όχι στον explorer)

1o: 8gb διαμέρισμα αδρανοποίησης

2o: 21.82gb πρωτεύων διαμέρισμα

 

 

Τα ερωτήματά μου προς όποιον έχει αντίστοιχο μηχάνημα είναι:

1) Τα 18gb που αγνοούνται στον Samsung των 250gb είναι λογικό νούμερο? (από όσο ξέρω πάντα η πραγματική χωρητικότητα είναι λίγο μικρότερη από την ονομαστική)

2) Τα 2 partitions του 1gb στον Samsung ξέρει κανείς τι είναι?

3) Τα 36gb του partition με τα windows 8, με μόλις 5.6gb ελεύθερα, δεν είναι λίγος χώρος? υποθέτω είναι σκόπιμο να μεγαλώσω το συγκεκριμένο partition καθώς μάλλον βολεύει και τα προγράμματα να τα εγκαθιστώ εκεί.

4) Προφανώς (λαμβάνοντας υπόψη και το αυτοκόλλητο ασφαλείας) ο υπολογιστής δεν ήταν η έκδοση με τον μεγάλο SSD από τη μάνα του, αλλά κάποιος άλλαξε τον HDD με τον SSD από κάποια υλοποίηση του UH572 αντίστοιχη με τη δική σας. Όταν επικοινώνησα με την εταιρεία που τον αγόρασα, μου είπαν πως η ίδια η Fujitsu με τεχνικό της πιθανόν έκανε την αντικατάσταση και ισχύει κανονικά η εγγύηση. Παρόλα αυτά τον έστειλε με λάθος αυτοκόλλητο. Να το πιστέψω αυτό? Με καλύπτει ή θα πρέπει να ζητήσω γραπτώς εγγύηση από τη Fujitsu για τα συγκεκριμένα hardware που μου παραδόθηκαν? Αν όντως αρχικά είχε HDD και η Fujitsu το έβγαλε και έβαλε SSD θα έχει κάποια άλλο μειονέκτημα? (λέω μήπως η υλοποίηση μόνο με SSD είχε εξ ορισμού κάποια ποιοτικότερα υλικά, καθώς διαπίστωσα σημαντικές διαφορές τιμών με το ίδιο laptop με HDD που δεν δικαιολογούνται από τη διαφορά τιμής του δίσκου)

 

Θα εκτιμούσα την άποψή σας, ειδικά στο (4) καθώς πρέπει άμεσα να αποφασίσω για την πληρότητα της προσφοράς.

Επεξ/σία από batatoudis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ναι, είναι λογική απώλεια. Παντού οι 250 φαίνονται 232 πραγματικά.

2) Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι.

3) Προσωπικά 64gb μου φτάνουν (χωρίς παιχνίδια και με εγκατεστημένα Adobe DreamWeaver, PhotoShop, Audition). Σίγουρα τα 36 είναι λίγα όμως.

4) Μίλα με Fujitsu απ' ευθείας και πάρε γραπτώς (ή ηλεκτρονικά) την άποψη της εταιρίας που το αγόρασες, ώστε να την παραθέσεις στην Fujitsu αν σου πουν μα-μου-σου-του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...