Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με pc παγώνει η εικόνα!!


sintalkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά ,έχω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα με το pc μου ,ενώ μπορεί να περάσει και μια ολόκληρη μέρα χωρίς να το κάνει καθόλου,σε κάποιες στιγμές που είμαι στο internet ή ακούω μουσική ξαφνικά ή κλείνει η οθόνη και μένει μαύρη   με όλα όμως τα ανεμιστηράκια και τα περιφερειακά να είναι σε λειτουργία ή απλά παγώνει η οθόνη τελείως και μόνο με restart και κλείσιμο επανέρχεται.Δεν ξέρω τι να κάνω,έχω μεγάλο πρόβλημα,ελπίζω να με βοηθήσετε. 

 

Η κάρτα γραφικών είναι μια 2600 pro  και μιλάω για το PC1 της υπογραφής μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δες θερμοκρασίες της κάρτας γραφικών με το hwmonitor τοσο σε idle οσο και full load (οταν παίζεις καποιο παιχνίδι) , απο εκει και πέρα κανεις και εναν έλεγχο στις μνήμες σου με το memtest (http://www.memtest.org/) για περίπου 3 ώρες και οσο αφορά τον δίσκο κατέβασε το hdsentinel και δες την υγεία του δίσκου, αυτα για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω δοκιμάσει αλλά αναφέρομαι κυρίως στο πληκτρολόγιο και το ποντίκι που συνεχίζουν να λειτουργούν (είναι φωτιζόμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχουμε και λέμε

 

hdd

hd sentinel 100% health

h tune no bad sector (quick)

idle 35-37 c θερμοκρασία

game 38 c

 

vga ati 2600 pro

idle 39 c

game 48 c 1 λεπτό αφού βγήκα

 

cpu e7500

idle

core 1 39c

core 2 34c

game

core 1 49c

core 2 45c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

t

 

δηλαδή όταν εννοείς ότι τα περιφέρεια δουλεύουν πχ άμα ακούς μουσική η οθόνη μαυρίζει αλλα η μουσική συνεχίζει και παίζει?

τις περισότερες φορές όταν ακούω ένα mp3 από το bs player ,ξαφνικά κολά και μένει σαν παγωμένη η οθόνη.



τροφοδοτικό είναι αυτό τις υπογραφής σου;

τρέξε memtest όπως έχει αναφερθεί.

ναι αυτό της υπογραφής μου είναι



το memtest μπορώ να το τρέξω και από φλασάκι αν ναι με ποιον τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το memtest μπορώ να το τρέξω και από φλασάκι αν ναι με ποιον τρόπο?

 

Κατεβάζεις τον auto installer για το usb http://www.memtest.org/download/4.20/memtest86+-4.20.usb.installer.zip και μετα κανεις boot με αυτο και το αφήνεις για περίπου 2 με 3 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το memtest μπορώ να το τρέξω και από φλασάκι αν ναι με ποιον τρόπο?

κατεβάζεις απο εδώ το 'καίς' με imgburn, το bootareis απο hdd-usb  και το αφήνεις για 2 ώρες πρπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις τον auto installer για το usb http://www.memtest.org/download/4.20/memtest86+-4.20.usb.installer.zip και μετα κανεις boot με αυτο και το αφήνεις για περίπου 2 με 3 ώρες

 

Συνήθως αν όχι πάντα τα προβλήματα φαίνονται στα πρώτα 30' που γίνονται τα βασικά τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αν όχι πάντα τα προβλήματα φαίνονται στα πρώτα 30' που γίνονται τα βασικά τεστ.

 

Όχι πάντα για αυτο καλο ειναι να το αφήσουμε 2 ωρίτσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αφήσα 2 ώρες και 25 λεπτά και έκανε 3 pass και κανένα error .....

 

Ένα κουφό που συνέβη και εδώ,όταν το έβαλα την πρώτη φορά μόλις πήγε στο 7% πάγωσε η οθόνη και κολλήσε στο test 4 στο 7% και μετά από 10 λεπτά έκανα restart το pc καθώς δεν προχώραγε με τίποτα ,ούτε με esc έκανε reboot.Η πλάκα είναι πως αν και είχε κολλήσει το pc ,ο κόκκινος σταυρός συνέχιζε να ανβοσβήνει.

 

Την διαδικασία την έκαν με την 4.2 έκδοση σε bootable iso cd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...