Προς το περιεχόμενο

Εσεις ποιον ενοικιαστη θα επιλεγατε?


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακινητο 92 τμ στην Αθηνα δίπλα σε σχολείο (δημοτικο)

 

1) Μισθωτής ιδ. υπαλληλος χωρισμένος με τρια παιδια (δημοτικού), αποδεδειγμένα οτι ειναι κύριος με τις οικονομικές του υποχρεώσεις. (max που μπορεί να δίνει ειναι τα 300 ευρώ/μηνα)

 

2) Δύο αγόρια αδέλφια ιδ. υπάλληλοι ηλικίας 35 ετών και η συνταξιούχα μητέρα τους. ( 330 ευρώ μπορούν να καταβάλουν)

 

 

Η πρώτη περίπτωση φαίνεται να έχει διαρκεια στο χρόνο, λόγω δημοτικού σχολείου δίπλα και των 3 παιδιών που πηγαίνουν σχολείο όπως και φερεγγυότητας καταβολής μισθίου.

 

Η δευτερη λόγω των 3 μισθών ίσως να φαίνεται σίγουρη, αλλά από την αλλη ειναι πιθανη η αποχώρηση καποιου μελους, λόγω γαμου κτλ..

 

Εσεις τι λέτε? 1 ή 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ναι, φτασαν 35 και μενουν μαζί με τη μάνα και θα παντρευτούν τώρα στα κοντά ! :P

 

εγώ θα το έδινα στον τυπο με τα παιδιά αν αυτά μπορούσαν να πάνε σχολείο στο συγκεκριμένο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 2 , γιατί λέω αν έχει κάποια στιγμή πρόβλημα με την δουλειά του με 3 παιδιά σίγουρα δεν θα τα βγάλει πέρα.

Εν αντιθέσει με την 2 , όπου υπάρχουν 3 εισοδήματα και το να φύγουν ταυτόχρονα και οι δύο είναι λίγο απίθανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screening στους ενοικιαστές;

 

Πω πω μου το έχουν κάνει, και βάζω το πόδι μου στο ευαγγέλιο και το χέρι μου στο κοράνι (σαν twister) ότι θα σε βάραγα αν μου το έκανες :P Στο πρώτο θα το έδινα και εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'αποδεδειγμένα οτι ειναι κύριος με τις οικονομικές του υποχρεώσεις' θα με έκανε να διαλέξω τυφλά τον πρώτο. Τα 30 διαφορά δε θα με απασχολούσαν καθόλου.

 

Βέβαια αυτό που λέει ο half-evil είναι μεγάλος κίνδυνος, αλλά και πάλι καλύτερα να ξέρεις ότι δε σε πληρώνει λόγω προβλήματος παρά να μην σε πληρώνουν και να μην έχεις ιδέα τι παίζει. Έχω δει περίπτωση που ενοικιαστές αφού δυσκολεύτηκαν για κανά δυο ενοικία, ξαφνικά τράβηξαν πιστολιά και δεν ξαναπλήρωσαν για χρόνια.

 

Τώρα, η δεύτερη περίπτωση είναι λίγο fishy. Δύο ιδ. υπάλληλοι 35άρηδες με τη μάνα τους! Αν έκρινα μόνο από αυτό θα έλεγα ότι

κάνουν δουλειές του ποδαριού και όπως και να έχει η κατάσταση είναι πολύ ευμετάβλητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη κατασταση του σπιτιου νοιαζεσαι, ή οχι?

Περα απο καθε πλακα: 3 παιδια, διχως μανα*,
θα σου κανουνε, χαλαρα, το σπιτι *ουτανα :devil: 

[ * και διχως καθημερινη φροντιδα σπιτιου....]

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτησα να διαβάζω. Ο νοών νοείτω.

 

Μακάρι να ήταν τοσο απλά :) διότι

 

α) Το μίσθωμα που θα καταβάλει ειναι 10% μικρότερο απο του 2

 

β) Κανείς δεν είπε οτι τα αδερφια της περ.2 ειναι αφερεγγυα, απλά εμπνέουν εμπιστοσύνη.

 

Δύσκολη απόφαση, γιαυτο άλλωστε και υπάρχει μια σχετική διχογνωμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η περίπτωση δαγκωτό!

 

Και μόνο με τη σύνταξη να μείνουν εσένα θα σε πληρώνουν συν οτι είναι και μεγαλύτερο το ενοίκιο.

Άσε που για να μένουν όλοι μαζί στα 35 τους θα είναι φλώροι οπότε το σπίτι σου δεν κινδυνεύει ούτε απο λεηλασίες,ούτε παράπονα ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην τελικη αν κοιτας "την παρτη" σου δωστο στα 2 μαμοθρεφτα! (σταζω καλοσύνη, ε;;)

 

αν θες να πεις οτι βοηθησες καπως εναν ανθρωπο δωστο στον οικογενειάρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψηφιζω 2.το ότι έχει παιδιά δεν σημαίνει ότι θα μείνει μια ζωή άσε που μπορει να ρίξει κλάψα δεν έχω να ταισω τα παιδιά δεν πληρώνω άσε που με τρια παιδιά αντε γεια το σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακινητο 92 τμ στην Αθηνα δίπλα σε σχολείο (δημοτικο)

 

1) Μισθωτής ιδ. υπαλληλος χωρισμένος με τρια παιδια (δημοτικού), αποδεδειγμένα οτι ειναι κύριος με τις οικονομικές του υποχρεώσεις. (max που μπορεί να δίνει ειναι τα 300 ευρώ/μηνα)

 

2) Δύο αγόρια αδέλφια ιδ. υπάλληλοι ηλικίας 35 ετών και η συνταξιούχα μητέρα τους. ( 330 ευρώ μπορούν να καταβάλουν)

 

 

Η πρώτη περίπτωση φαίνεται να έχει διαρκεια στο χρόνο, λόγω δημοτικού σχολείου δίπλα και των 3 παιδιών που πηγαίνουν σχολείο όπως και φερεγγυότητας καταβολής μισθίου.

 

Η δευτερη λόγω των 3 μισθών ίσως να φαίνεται σίγουρη, αλλά από την αλλη ειναι πιθανη η αποχώρηση καποιου μελους, λόγω γαμου κτλ..

 

Εσεις τι λέτε? 1 ή 2?

 

Και ο χωρισμενος χασει την δουλεια του η ξαναπαντρευτει και αυξηθουν οι υποχρεωσεις ? Και η νεα γυναικα του τον πιεσει να κανουν και δικα τους παιδια ? :-D

Καλα τωρα σοβαρα ? Εδω πλεον δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει επαγγελματικα και φορολογικα, κανετε και αναλυση (αισθηματικων και οικονομικων )κινδυνων για τους ενοικιαστες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο χωρισμενος χασει την δουλεια του η ξαναπαντρευτει και αυξηθουν οι υποχρεωσεις ? Και η νεα γυναικα του τον πιεσει να κανουν και δικα τους παιδια ? :-D

Καλα τωρα σοβαρα ? Εδω πλεον δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει επαγγελματικα και φορολογικα, κανετε και αναλυση (αισθηματικων και οικονομικων )κινδυνων για τους ενοικιαστες ? 

 

Αυτό έλειπε να μην κάναμε και αναλυση...Ένας λόγος παραπάνω με την γενικότερη αστάθεια, να κάνεις τις σωστές επιλογές. sry κιολας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...