Προς το περιεχόμενο

sata II και SSD


imblish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αμα ξέρεις ποιος δίσκος ειναι ποιος δεν χρειάζεται, τώρα αν δεν εισαι σίγουρος και πας να τα βάλεις σε λάθος δίσκο ε αποσύνδεσε τους βάλε τα windows στον ssd και μετα βαλε τους παλι επάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγγνώμη από τον TS που πατάω πάνω στο θέμα του, αλλά μου προέκυψε μια απορία μέσα από όσα ειπώθηκαν, και είναι κρίμα νομίζω να ανοίγω καινούριο θέμα.

 

Στην προηγούμενη σελίδα ο SPANK προτείνει στον TS να κατεβάσει τους drivers της μητρικής για το AHCI, αν κατάλαβα καλά. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν, χρειάζεται να το κάνουμε όλοι αυτό;

 

Στο σύστημα της υπογραφής μου, δεν έχω κατεβάσει κάτι τέτοιο. Ωστόσο δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην απόδοση του δίσκου. Το μόνο παράπονο που ίσως έχω, είναι κάποια αρκετά σπάνια παγώματα που παρατηρώ στο σύστημα μου, ας πούμε όταν ανοίγω τον Chrome, τα οποία είναι διάρκειας το πολύ 1sec. Δεν με ενοχλεί, μάλιστα το είχα ρίξει στο ότι έχω παλιά μητρική, οπότε ο controller ίσως δεν την παλεύει και πολύ, μαζί με το sata II και sata III, οπότε λέω ok, κάτι τέτοιο θα παίζει.

 

Μήπως έχω κάνει κάποια πατάτα και έπρεπε να περάσω κάτι ανάλογο κι εγώ κατά την εγκατάσταση των Windows; Μπήκα στο site της μητρικής και βρήκα το εξής, όμως ξαναλέω εγώ δεν έχω βάλει τίποτα τέτοιο.

 

post-202862-0-76578600-1377677215_thumb.png

 

Και αν πρέπει να περάσω κάτι από αυτά, με ποια σειρά πρέπει να τα κάνω; Σκάλωσα λίγο με το πως περνάς drivers πριν το format  :mrgreen:

 

Ορίστε και μερικές photos που αφορούν τον δίσκο μου.

 

post-202862-0-45954600-1377677311_thumb.png

 

post-202862-0-00645800-1377677330_thumb.png

 

Να σημειώσω πως η μητρική μου έχει πάνω το τελευταίο bios.

 

Ευχαριστώ πολύ, και πάλι συγγνώμη που πατάω πάνω σε θέμα κάποιου άλλου  :-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως το ειχες πάρει έτοιμο το σύστημα και στο ειχαν περάσει εξ αρχής , γιατι αν πχ κανω format εγω τώρα και παω να μπω με AHCI θα μου πετάξει blue screen και δεν θα μπει οποτε μπαίνω με IDE mode περνάω τους drivers του controller για AHCI και δουλεύει κανονικά μετά , για τα 8 δεν ξέρω μηπως εχουν drivers για AHCI και δουλεύει κανονικά αλλα σε καθε περίπτωση καλο ειναι να περνάμε του κατασκευαστή αφου τα windows σου βάζουν drivers για βασικές συσκευές για να δουλεύει το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pc το είχα πάρει πριν 4,5 χρόνια περίπου, δυστυχώς έτοιμο. Με περασμένα windows vista. Από τότε το μόνο που έχει μείνει από εκείνο το pc, είναι η μητρική και ο επεξεργαστής.

 

Όταν έβαλα τον ssd, δεν κατέβασα τίποτα. Απλά γύρισα σε AHCI mode, έκανα εγκατάσταση και όλα δούλεψαν κανονικά.

 

Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ Windows 7 x64.

 

Χρειάζεται λοιπόν να κατεβάσω κάτι από το site της μητρικής μου ή από το link που παρέθεσε ο WalkerSW;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου λειτουργούν κανονικά δεν χρειάζεται να κατεβάσεις κατι αλλο , δεν ξέρω για το intel rst αλλα αφου λεει ο φίλος οτι κανει δουλειά κατέβασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου περνάει τους drivers του controller για AHCI...

 

Έκανα κανονικά την διαδικασία για να τους περάσω(από το device manager των windows) αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι δεν είναι συμβατοί.

 

Καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Επειδή η περίπτωση είναι παρόμοια για να μην ανοίγω θέμα, παράγγειλα τον sumsung 840 EVO 120gb,

είναι κάποιοι άλλοι drivers που πρέπει να περάσω γιατί μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα hdd και δεν έχω ηδέα από ssd.

ga g41 m-combo Rev. 2.0 η mobo. (sata II)

 

P.S: Έχει διαφορά εάν το καλώδιο θα είναι sata 2 h 3 αφού η mobo είναι 2 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο ενα ειναι δεν υπάρχει sata 2 ή 3 το μονο που αλλάζεις ειναι αν υποστηρίζει η motherboard sata 2 ή 3 , δες τον οδηγό αν εχεις ενεργοποιήσει το ahci και πως να το κανεις Ενεργοποίηση του AHCI σε Windows 7 / Vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλώδιο ενα ειναι δεν υπάρχει sata 2 ή 3 το μονο που αλλάζεις ειναι αν υποστηρίζει η motherboard sata 2 ή 3 , δες τον οδηγό αν εχεις ενεργοποιήσει το ahci και πως να το κανεις Ενεργοποίηση του AHCI σε Windows 7 / Vista

 

Κάτι μου λέει ότι δεν υποστηρίζει SSD,

Μπορείς να το τσεκάρεις;

Και μια φώτο από τις συσκευές μου.

GA G41M-COMBO Rev. 2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...