Προς το περιεχόμενο

Sony: Εξωτερικός φακός κάμερας για το android smartphone σας και όχι μόνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά είναι το συγκεκριμένο εγχείρημα. Την οθόνη την έχεις πάντα στην τσέπη σου και είναι και καλύτερης ποιότητας από μιας φωτογραφικής μηχανής. Από 'κει και πέρα αν αντί να κουβαλάς ολόκληρη φωτογραφική μηχανή μπορείς να έχεις μόνο το φακό μαζί σου, που φυσικά έχει πάνω δικό του αισθητήρα, επεξεργαστή, μνήμη γιατί να μην το προτιμήσεις;

 

Εδώ δεν υπάρχουν οι περιορισμοί ενός smartphone. Κινείται στη λογική ότι δε χρειάζεται να κουβαλάς τα ίδια πράγματα δυο φορές, άρα κερδίζεις σε φορητότητα.

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ακούγεσαι fan boy της sony και φαίνεται να θες να δώσεις τα φράγκα για κάτι τέτοιο. Αντί αυτού θα προτιμήσω να πληρώσω το ρεύμα μου για να φορτίζω το κινητό μου παρά να πάρω κάτι το οποίο δεν μου είναι χρήσιμο. και πριν ρωτήσεις όχι δεν έχω smartphone... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μενα ανουσιο μου φαινεται καταργεi την εννοια της φορητοτητας που θα ειχε νοημα, αφου χρεiαζεται να εχεις και τον φακο που στην ουσια ειναι μια αυτονομη συσκευη και το smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί το πήραν όλοι με τόσο κακό μάτι.

Αν ήταν απάντηση στο lumia κλπ κλπ θα έκανε τον φακό να υποστηρίζεται μόνο από τα xperia.

Είναι απλά μια ενναλακτική λύση στις φωτογραφικές μηχανές για όσους θέλουν να γλυτώσουν λίγο χώρο.

 

Καλό είναι να είμαστε ανοιχτοί σε νέα πράγματα, βλέπω σιγά σιγά να γίνονται transformers τα smartphones, άλλη φάση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόλεμος των μεγαπίξελς, smartphones με απίστευτα ακριβές και άχρηστες (από ένα σημείο και μετά πάντα) δυνατότητες και φυσικά προσπάθεια από κάθε εταιρεία να τραβήξει από τα μαλλιά τον μέσο χρήστη του οποίου τα μυαλά έγιναν βραστό κουνουπίδι από την ρεκλάμα και τον πόλεμο του "τι κινητό πρεπει να έχεις για να είσαι πετυχημένος". :-D   Έτσι και αυτό, βλέπεις κάτι να έρχεται, βγάζεις γρήγορα το κινητό, βγάζεις γρήγορα το φακο από την άλλη τσέπη, το κουμπώνεις, το συνδέεις και τραβάς σε απιστευτη ποιότητα αυτό που ήδη έφυγε! :-D  Εκτός αν έχεις όλο αυτό το πράμα μόνιμα συνδεδεμένο οπότε μετά περνάμε σε άλλη πονεμένη ιστορία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω που ειδατε την τιμη και κραζετε. Ειπε οτι τετοιοι φακοι χρησιμοποιουνται σε φωτ μηχανες των 400-600. Μπορει αυτο να κανει και 300.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σκεφτομαι πως αν δωσει προσβαση η σονυ σε api αυτου του σενσορα, καποιος dev θα το εκμεταλλευθει για να τραβαμε 3d photos/videos χρησιμοποιωντας ταυτοχρονα τις 2 καμερες (της συσκευης και αυτην την εξτρα της σονυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ακούγεσαι fan boy της sony και φαίνεται να θες να δώσεις τα φράγκα για κάτι τέτοιο. Αντί αυτού θα προτιμήσω να πληρώσω το ρεύμα μου για να φορτίζω το κινητό μου παρά να πάρω κάτι το οποίο δεν μου είναι χρήσιμο. και πριν ρωτήσεις όχι δεν έχω smartphone... 

Συγγνώμη, αλλά εσύ (που δεν έχεις smartphone) γιατί έχεις άποψη ότι δεν είναι χρήσιμο, ενώ ο άλλος που έχει άλλη άποψη είναι fan boy;

Δεν έχει καν ανακοινωθεί και ήδη το βγάλανε κάποιοι ανούσιο και ακριβό. Ας βγει να το δούμε και μετά θα κρίνουμε. Σίγουρα πάντως είναι κάτι καινούριο. Τουλάχιστον η Sony αυτό μπορούσε να δείξει και το έκανε. Τώρα αν είναι καλύτερο το 1020 ή το S4 Zoom ως υλοποίηση θα το δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ναι, ας περιμένουμε να δούμε τις τιμές και τις λεπτομέρειες. Κάτω από τα 200 ευρώ η πρόταση είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Από την άλλη όντως υπάρχουν κάποιες ομοιότητες του concept με την παρακάτω φωτογραφία (που είναι σε πρωτόγονο επίπεδο) 

 

Η κύρια διαφορά (εκτός της αισθητικής) είναι ότι μπορείς να μοιραστείς μέσω του κινητού σου τις φωτογραφίες στιγμιαία. 

 

fun.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...