Προς το περιεχόμενο

Sony: Εξωτερικός φακός κάμερας για το android smartphone σας και όχι μόνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλακείες της Sony...γιατί να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για ένα στην ουσία εξάρτημα, το οποίο δεν μπορεί να λειτουργήσει από μόνο του, και να μην αγοράσει κατευθείαν μία πολύ καλή φωτογραφική μηχανή ή αλλιώς ένα Nokia lumia 1020 και άλλα σχετικά smartphones? ήθελα να ξερα ποιος δίνει το okay για τέτοια project.

 

δεν τιθεται θεμα για το αν ενας τετοιος φακος ειναι απειρως καλυτερος απο ενος lumia 1020.

απο εκει και περα οντως ειναι ανουσιο να δωσει καποιος τοσα λεφτα οταν με 300 παιρνει μια κορυφαια compact, 

(αν η εικονα ειναι ενδεικτικη μοιαζει οντως να τον εχει παρει απο τις κορυφαιες της compact)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα. Το πλεονέκτημα του smartphone σαν φωτογραφική είναι οτι το έχεις πάντα πρόχειρο.

Αυτό πρέπει να το κουβαλάς μαζί και να το βάζεις πάνω όταν θέλεις να βγάλεις φωτογραφία (γιατί δε νομίζω να το αφήνεις πάνω τόσο μεγάλο που είναι). Αν είναι λοιπόν να κουβαλάς κάτι ειδικά για φωτογραφίες, γιατί να μην κουβαλάς μια μηχανή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα. Το πλεονέκτημα του smartphone σαν φωτογραφική είναι οτι το έχεις πάντα πρόχειρο.

Αυτό πρέπει να το κουβαλάς μαζί και να το βάζεις πάνω όταν θέλεις να βγάλεις φωτογραφία (γιατί δε νομίζω να το αφήνεις πάνω τόσο μεγάλο που είναι). Αν είναι λοιπόν να κουβαλάς κάτι ειδικά για φωτογραφίες, γιατί να μην κουβαλάς μια μηχανή;

Γιατι θεωρητικα θα ειναι πιο μικρο και πιο ελαφρύ απο μια digital φωτογραφικη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν ιδέα καλό, αλλά... μόνο σαν ιδέα.
Να κουβαλάς πορτοφόλι, κλειδιά, (για όσους καπνίζουν) τσιγάρα & τώρα ΚΑΙ φακό για το κινητό?
Κι ας μη βάλω + φορτιστή, διότι τα smartphones (κακά τα ψέματα) δεν έχουν τη καλύτερη αντοχή μπαταρίας & ανά πάσα στιγμή μένεις από μπαταρία. Ίσως να'ναι χρήσιμο για όσους έχουν αρρώστια με τη φωτογραφία (ως hobby και όχι μόνο), αλλά μου φαίνεται ότι ακόμη και σ'αυτή τη περίπτωση κάποιος θα έχει προμηθευτεί ήδη μια φωτογραφική μηχανή που κοστίζει τα μισά λεφτά από το συγκεκριμένο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε τιμη γυρω στα 100Ε θα επιανε αρκετα, ακομα κ σε ατομα ασχετα με την φωτογραφια (πχ κοριτσοπουλα).
Με τιμη στα 200-600Ε απλα θα παει απατο. Αντε να το παρει κανα πλουσιοπαιδο geek για μοστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση αλλά ακούγεσαι fan boy της sony και φαίνεται να θες να δώσεις τα φράγκα για κάτι τέτοιο. Αντί αυτού θα προτιμήσω να πληρώσω το ρεύμα μου για να φορτιζω το κινητό αρά να πάρω κάτι τσυνδεσιμότητα.υ είναι χρήσιμο. και πριν ρωτήσεις όχι δεν έχω smartphone... 

 Ναι... τα παίρνω χοντρά από τη Sony και τώρα από τη Χαβάη που είμαι με τα μωράκια παραλία μπήκα να συνεχίσω τη δουλειά.  Ως  υπάλληλος της Sony λοιπόν και γράφοντας από το galaxy SII  μου  αναφέρω:

 

Πρώτον  το συγκεκριμένο concept δεν έχει καμία σχέση με το Lumia 1020 ή το galaxy zoom. Εκείνα, το καθένα με το δικό του τρόπο προσπαθούν να βελτιώσουν την κάμερα του smartphone.  Εδώ όμως δεν μιλάμε για καλύτερες φωτογραφίες από το smartphone. Συνεχίζει δηλαδή να απευθύνεται σε  όσους παίρνουν μαζί τους την κάμερα  και είναι κάτι πρόσθετο που το αγοράζεις χώρια και το κουβαλάς όπως την κάμερα.  Όμως τώρα δε κουβαλάς τα ίδια πράγματα δυο φορές.  Από τη στιγμή που   έχεις μαζί σου μια πολύ  καλή οθόνη  γιατί να έχεις

ξεχωριστή για την κάμερα; Κουβαλάς μόνο το φακό. Ακόμη πιο ενδιαφέρων  θα ήταν αν χρησιμοποιούσε και άλλα στοιχεία του smartphone όπως μνήμη και επεξεργαστή εικόνας ώστε να μειωθεί κι άλλο το κόστος του. Φαντάζομαι όμως υπαρχει θέμα με τη συνδεσιμοτηατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το συγκεκριμένο εγχείρημα. Την οθόνη την έχεις πάντα στην τσέπη σου και είναι και καλύτερης ποιότητας από μιας φωτογραφικής μηχανής. Από 'κει και πέρα αν αντί να κουβαλάς ολόκληρη φωτογραφική μηχανή μπορείς να έχεις μόνο το φακό μαζί σου, που φυσικά έχει πάνω δικό του αισθητήρα, επεξεργαστή, μνήμη γιατί να μην το προτιμήσεις;

 

Εδώ δεν υπάρχουν οι περιορισμοί ενός smartphone. Κινείται στη λογική ότι δε χρειάζεται να κουβαλάς τα ίδια πράγματα δυο φορές, άρα κερδίζεις σε φορητότητα.

 

Κοίτα! υπάρχουν 2 είδη φωτογραφικών μηχανών

1. Οι μεγάλες επαγγελματικές μηχανές που είναι και οι καλύτερες

2. Και οι κλασικές φωτογραφικές μηχανές όπως αυτές http://static.myworld.gr/assets/media/Top/life%20style/76294.jpg

 

 

Λοιπόν, πιστεύω οι μηχανές της δεύτερης κατηγορίας είναι πολύ λεπτές και βολικές και πάνω απ' όλα προσφέρουν κορυφαία ποιότητα σε σχέση με οποιοδήποτε κινητό.

 

Άσε που χωράει και στην τσέπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα Μου Άρεσε Αρκετά Μπορώ Να Πω.. Έχω Βάλει Στόχο Να Αγοράσω Το Smart Watch 2 Αλλά Τώρα Το Σκέφτομαι Και Για Ετούτο.. Αγαπώ Την Φωτογραφική Και Τα Gadgets, Με Λίγα Λόγια Είναι Ότι Πρέπει Για Μένα.. Εάν Η Τιμή Πέφτει Στα 200-250 Ευρό Θα Είναι Σούπερ! Δεν Είναι Φυσικά Για Όλα Τα Γούστα Συμφωνώ.

Περιμένω Να Δω Κάνα Review Και Όταν Το Πάρω Θα Σας Κάνω Ένα Δικό Μου;)

 

Η Sony Με Εκπλήσσει Πολύ Τώρα Τελευταία

Σκεφτόμουν Να Δώσω Το XZ Μου Για Να Πάρω Το Honami i1 Αλλά Θα Πάω Για Lens

 

Via XZ, Swipe Keyboard, Chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...