Προς το περιεχόμενο

Κλειδωμα Access Point ή Ρουτερ


cris41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. 

 

 
Ήρθα και είδα εδώ στο χωριό οτι ο ανιψιός μου εχει ξεκλειδωτο το Ίντερνετ και μπαίνουν αέρα μέσα. Τέλος πάντων. Πήγα να το κλείδωσε βάσει του κλασσικού 192.168 αλλα δεν υπήρχε επιλογή Wireless. Είδα οτι εχει ένα μη ασύρματο ρουτερ και το εχει συνδέσει με εθερνετ σε ένα Linksys που μεταδίδει το ασυρματο(και πολύ μακριά μάλιστα). Πως μπορώ να το κλείδωσω; Πρέπει να αγοράσω ένα δεύτερο εθερνετ να συνδέσω εκείνο στο λάπτοπ; Βοηθήστε λίγο! 
 
Να σημειώσω οτι αυτο που εχει το ασύρματο δέχεται ΜΟΝΟ εθερνετ. Άρα μάλλον είναι σαν access point. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κουμπώσεις τον υπολογιστή απευθείας στο linksys με καλώδιο ethernet και μπες στο getway του linksys (dew manual για διεύθυνση). Αν δεν το βλέπει ή έχεις προβλήματα στον υπολογιστή σου θα βάλεις καρφωτές ip/gateway σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του linksys (manual). Μιλώ για την κάρτα ethernet πάντα

 

Θα πας στο gateway (πιθανόν 192.168.1.1)

 

Θα βρεις wireless και θα το κλειδώσεις με wpa και κωδικό τουλάχιστον 12 χαρακτήρων. Για πλάκα μπορείς να ονομάσεις το ssid «free-internet» ή «dorean-internet»

 

Αν έχει θα απενεργοποιήσεις το wps (τρύπα ασφαλείας). Μην το αμελήσεις.

 

Συνδέεις το linksys με το router

 

Στον υπολογιστή σου κάνεις auto τις ρυθμίσεις ethernet.

 

Έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα σ ολα τα παιδια,εχω ενα access point TP-LINK TL-WA701ND.Μπηκα μεσα και εκανα αναβαθμιση λογισμικου αλλα δεν ηξερα οτι ετσι θα εχανα την διευθυνση και τον κωδικο του,και παρα τις προσπαθειες μου δεν καταφερα τιποτα.Δεν θελω να κανω reboot γιατι θα χασει τις ρυθμισεις τι κανω?δεν δεχετε ουτε τις εργοστασιακες ουτε αυτες που αλλαξε ο εγκαταστατης.υπαρχει τροπος?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σ ολα τα παιδια,εχω ενα access point TP-LINK TL-WA701ND.Μπηκα μεσα και εκανα αναβαθμιση λογισμικου αλλα δεν ηξερα οτι ετσι θα εχανα την διευθυνση και τον κωδικο του,και παρα τις προσπαθειες μου δεν καταφερα τιποτα.Δεν θελω να κανω reboot γιατι θα χασει τις ρυθμισεις τι κανω?δεν δεχετε ουτε τις εργοστασιακες ουτε αυτες που αλλαξε ο εγκαταστατης.υπαρχει τροπος?ευχαριστω

θα το βαλεις μονο του πανω στο pc σου και θα βαλεις καρφωτα τιις ip που εβαλε ο εγκαταστατης.και θα μπεις με ethernet.αν δεν παιξει ουτε ετσι το ξανασεταρες.δεν ειναι τιποτα δυσκολο.universal repeater το βαζεις και του δινεις μια ip στο ευρος που ειναι και το adsl router σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...