Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να σου πω... μονο ενας νομικος μπορει να μας απαντησει. Αυτο που ηθελα να δειξω ειναι το πως ειναι η συμπεριφορα μας οταν μιλαμε για δημοσια περιουσια και πως για ιδιωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά για μένα. Θα πρέπει να υπάρξει μέριμνα (λέμε τώρα) από μεριάς πολιτείας για τις μετακινήσεις όσων δεν έχουν εισοδήματα.

 

Ο άνθρωπος δήλωσε άνεργος σε οικογένεια με μηδενικά εισοδήματα.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα της λαθρεπιβιβασης είναι τεράστιο, αλλά εξίσου μεγάλο είναι το πρόβλημα όσων δεν έχουν κυριολεκτικά στον ήλιο μοίρα. Αντί λοιπόν σε αυτούς η πολιτεία να δίδει χέρι βοήθειας τους καθιστά αναλώσιμα σκουπίδια.

 

Σώθηκε η Ελλάδα πάντως απο το χθεσινό περιστατικό. Μπορεί να χάθηκε η αξία του εισιτηρίου, θα πληρωθεί όμως ο ΦΠΑ της....κάσας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ξαναεγραψα ειμαι εναντιον των λαθρεπιβατων και παντα αν και το θεωρω υπερβολικο το ποσο, τις λιγες φορες που χρησιμοποιω ΜΜΜ εχω κανονικο εισητηριο,

 

Αν ομως μου συνεβαινε κατι τετοιο δεν θα εδινα κανενα δικαιωμα σε καθε ενα που το βλεπει "εξουσια" να μου κανει απολυτως τιποτα και αν τολμουσε αλοιμονο του ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά για μένα. Θα πρέπει να υπάρξει μέριμνα (λέμε τώρα) από μεριάς πολιτείας για τις μετακινήσεις όσων δεν έχουν εισοδήματα.

 

Ο άνθρωπος δήλωσε άνεργος σε οικογένεια με μηδενικά εισοδήματα.

 

Αντιλαμβάνομαι ότι το πρόβλημα της λαθρεπιβιβασης είναι τεράστιο, αλλά εξίσου μεγάλο είναι το πρόβλημα όσων δεν έχουν κυριολεκτικά στον ήλιο μοίρα. Αντί λοιπόν σε αυτούς η πολιτεία να δίδει χέρι βοήθειας τους καθιστά αναλώσιμα σκουπίδια.

 

Σώθηκε η Ελλάδα πάντως απο το χθεσινό περιστατικό. Μπορεί να χάθηκε η αξία του εισιτηρίου, θα πληρωθεί όμως ο ΦΠΑ της....κάσας.

Υπάρχουν άλλες προτεραιότητες πρώτα.

Για παράδειγμα όλα τα μέλη της Σοβιετίας πρέπει να έχουν οπωσδήποτε mercendes και πάνω αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ταξί π.χ.; Νομικά το ίδιο δεν είναι; Βασικά δεν ξέρω αν και υπό ποιές προϋποθέσεις ισχύει το λεγόμενο citizen's arrest στην Ελλάδα. Γιατί, αν δεν ισχύει, τότε θεωρητικά ακόμα και να κλειδώσεις τον ληστή στο σπίτι ή στο κατάστημα σου μέχρι να έρθει η αστυνομία θεωρείται παράνομο.

Κώδικας Ποινικής Δικονομίας
ΠΕΜΠΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΥ
«1. Προκειμένου για αυτόφωρα κακουργήματα και πλημμελήματα οι ανακριτικοί υπάλληλοι των άρθρων 33 και 34, καθώς και κάθε αστυνομικό όργανο, έχουν υποχρέωση, ενώ οποιοσδήποτε πολίτης το δικαίωμα, να συλλάβουν το δράστη, τηρώντας τις διατάξεις του Συντάγματος και του άρθρου 279 του Κώδικα για την άμεση προσαγωγή του στον εισαγγελέα.»
2. Στα εγκλήματα που διώκονται με έγκληση δεν επιτρέπεται η σύλληψη, εκτός αν προηγουμένως υποβληθεί η έγκληση, έστω και προφορικά σ' εκείνον που έχει το δικαίωμα να συλλάβει το δράστη (άρθρ. 42 και 46).
3. Στα αυτόφωρα κακουργήματα και πλημμελήματα ο αρμόδιος εισαγγελέας πλημμελειοδικών έχει το δικαίωμα να εκδίδει εναντίον του δράστη που διώκεται ένταλμα σύλληψής του σύμφωνα με όσα ορίζονται στα άρθρα 276 και 277.* Tο ένταλμα αυτό μπορεί ο εισαγγελέας να το ανακαλεί ή να το καταργεί.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις δικές του πράξεις, και όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες της π**** για να μεταβιβάζουμε τις ευθύνες στους άλλους. Κράτος, ελεκτές, αστυνομία.


Ο μλκς πήδηξε από το όχημα εν κινήσει. καλά να πάθει.

Να καθαρίζει και λιγάκη η gene pool από τους ηλίθιους που κανονικά σε άλλες εποχές θα τους είχε καθαρίσει η Φύση. Γιατί στο τέλος θα γυρίσουμε στους πιθήκους αντί να πάμε μπροστά.

Και θα κοιτάξω να τον προτείνω για Darwin Award για φέτος, αν δεν είναι κάποιος άλλος πιο ηλίθιος τριγύρο (πολύ πιθανό).
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άλλες προτεραιότητες πρώτα.

Για παράδειγμα όλα τα μέλη της Σοβιετίας πρέπει να έχουν οπωσδήποτε mercendes και πάνω αυτοκίνητο.

Γιατί σε κάθε thread πρέπει να διαβάζουμε τα άκυρα μηνύματα σου περί ΔΥ, σοβιετίας, mercedes και διακοποδανείων; Τα έχω πετύχει σε thread του Android, σε thread με ταινίες. Πέθανε ένα παιδί 18 χρονών, που μάντεψε, ούτε ΔΥ ήταν, ούτε mercedes είχε. Κάνε μια χάρη στην κοινωνία, κλεισε το pc και χτύπα το κεφάλι σου στον τοίχο μέχρι να σπάσει. Ο τοίχος.

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώδικας Ποινικής Δικονομίας

ΠΕΜΠΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ: ΣΥΛΛΗΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕΝΟΥ

«1. Προκειμένου για αυτόφωρα κακουργήματα και πλημμελήματα[...]

 

Ξέρεις αν ισχύει το ίδιο και στα πταίσματα (για να είμαστε on topic); Η μη πληρωμή εισιτηρίου θεωρείται πια πταίσμα με τροπολογία του '11.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μλκς πήδηξε από το όχημα εν κινήσει. καλά να πάθει.

 

Να καθαρίζει και λιγάκη η gene pool από τους ηλίθιους που κανονικά σε άλλες εποχές θα τους είχε καθαρίσει η Φύση. Γιατί στο τέλος θα γυρίσουμε στους πιθήκους αντί να πάμε μπροστά.

 

 

Κάνε την αρχή.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ξαναεγραψα ειμαι εναντιον των λαθρεπιβατων και παντα αν και το θεωρω υπερβολικο το ποσο, τις λιγες φορες που χρησιμοποιω ΜΜΜ εχω κανονικο εισητηριο,

 

Αν ομως μου συνεβαινε κατι τετοιο δεν θα εδινα κανενα δικαιωμα σε καθε ενα που το βλεπει "εξουσια" να μου κανει απολυτως τιποτα και αν τολμουσε αλοιμονο του ..

 

να καθόσουνα να φάς όμως την κλήση σαν κύριος όμως ε, αν δεν ειχες εισητήριο...και να μην ανοιγαν τοπικ μετα εφαγα κλήση στο μετρό/μεγραψε μπατσος έχει κανεις κανα μπατζανάκη να την γλυτώσω...(δε μιλαω προσωπικά ε). ο καθένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να καθόσουνα να φάς όμως την κλήση σαν κύριος όμως ε, αν δεν ειχες εισητήριο...και να μην ανοιγαν τοπικ μετα εφαγα κλήση στο μετρό/μεγραψε μπατσος έχει κανεις κανα μπατζανάκη να την γλυτώσω...(δε μιλαω προσωπικά ε). ο καθένας να αναλαμβάνει τις ευθύνες του. 

 

 

Ή θα δεχομουν το προστιμο ή αν εκεινη την στιγμη για καποιο λογο δεν το δεχομουν με τιποτα δεν θα αφηνα ενα κορακι να με κανει οτι θελει....Υπαρχει και η περιπτωση καποιος να εχει χασει το εισητηριο ή να μην το βρισκει εκεινη την στιγμη και απο οτι εχω ακουσει τα ...κορακια αρχιζουν αμμεσως τον εξαπλασμο...Μια φορα ειχα δυο εισητηρια στην τσεπη και μου εγινε ελεγχος και τα εδωσα και τα δευο στον ελεγκτη και του ειπα "κοιτα οποιο θελεις"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, προτίμησε να πηδήξει από το παράθυρο αντί να κάτσει να φάει το πρόστιμο, που δικαίως θα του ερχόταν, επειδή δεν πλήρωσε το αντίτιμο του εισιτηρίου..Πόσο τσιγκούνης και βλάκας πλέον, πόσο;

 

Και μαλακίες περί ανεργίας κλπ τα ακούω βερεσέ, δεν έχεις δεν χρησιμοποιείς συγκοινωνία, στην τελική, δανείσου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, προτίμησε να πηδήξει από το παράθυρο αντί να κάτσει να φάει το πρόστιμο, που δικαίως θα του ερχόταν, επειδή δεν πλήρωσε το αντίτιμο του εισιτηρίου..Πόσο τσιγκούνης και βλάκας πλέον, πόσο;

 

Και μαλακίες περί ανεργίας κλπ τα ακούω βερεσέ, δεν έχεις δεν χρησιμοποιείς συγκοινωνία, στην τελική, δανείσου.

http://el.thefreedictionary.com/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CE%B9

Η πιο λογική απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Και μερικές φορές η συγκοινωνία χρειάζεται, ακόμα και για λόγους ανάγκης όπως το να πας σε γιατρό. Και όντως, κάποιοι δεν έχουν να πληρώσουν το αντίτιμο για να το κάνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή θα δεχομουν το προστιμο ή αν εκεινη την στιγμη για καποιο λογο δεν το δεχομουν με τιποτα δεν θα αφηνα ενα κορακι να με κανει οτι θελει....Υπαρχει και η περιπτωση καποιος να εχει χασει το εισητηριο ή να μην το βρισκει εκεινη την στιγμη και απο οτι εχω ακουσει τα ...κορακια αρχιζουν αμμεσως τον εξαπλασμο...Μια φορα ειχα δυο εισητηρια στην τσεπη και μου εγινε ελεγχος και τα εδωσα και τα δευο στον ελεγκτη και του ειπα "κοιτα οποιο θελεις"...

 

καλα. τωρα τοχασα δε το βρίσκω είναι δικαιολογιες δημοτικου και όλοι ξερουμε τι παιζει με τα λεωφορεια στην αθηνα. 

 

το κορακι θα σου πατήσει προστιμο επειδη δεν ειχες εισητήριο. του λες οτι δεν εχει το δικαιωμα να σε κρατήσει μεσα...σε αφήνει να βγείς...θα πας μετα μονος σου την αλλη μέρα να πληρώσεις το προστιμο? οχι...άρα προφασίζεσαι το νόμο για να τη σκαπουλαρεις...κοινώς, σεβόμαστε το νόμο όποτε μας συμφέρει...

 

παλι δε μιλάω προσωπικα προφανως...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, προτίμησε να πηδήξει από το παράθυρο αντί να κάτσει να φάει το πρόστιμο, που δικαίως θα του ερχόταν, επειδή δεν πλήρωσε το αντίτιμο του εισιτηρίου..Πόσο τσιγκούνης και βλάκας πλέον, πόσο;

 

Και μαλακίες περί ανεργίας κλπ τα ακούω βερεσέ, δεν έχεις δεν χρησιμοποιείς συγκοινωνία, στην τελική, δανείσου.

 

 

Μια κουβεντα ειναι κι αυτο...Ξερεις πολλους να δανειζουν ?

 

καλα. τωρα τοχασα δε το βρίσκω είναι δικαιολογιες δημοτικου και όλοι ξερουμε τι παιζει με τα λεωφορεια στην αθηνα. 

 

το κορακι θα σου πατήσει προστιμο επειδη δεν ειχες εισητήριο. του λες οτι δεν εχει το δικαιωμα να σε κρατήσει μεσα...σε αφήνει να βγείς...θα πας μετα μονος σου την αλλη μέρα να πληρώσεις το προστιμο? οχι...άρα προφασίζεσαι το νόμο για να τη σκαπουλαρεις...κοινώς, σεβόμαστε το νόμο όποτε μας συμφέρει...

 

παλι δε μιλάω προσωπικα προφανως...

 

 

Ανοξα αυτο το θεμα οχι για το τι θα κανει καποιος μετα αλλα αν εχει δικαιωμα ο καθενας να φερεται ετσι σε τυχον παραβατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...