Προς το περιεχόμενο

Αρμοδιοτητες ελεγτων στα ΜΜΜ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή εγώ μαλάκας είμαι που κόβω εισιτήριο, εγώ άνεργος δεν είμαι έτσι; Το ότι είναι φτωχός δεν προκύπτει απ αυτό αλλά από συμπεράσματα χωρίς απόδειξη ή τουλάχιστον κατά δήλωση.

Παίρνεις τον χαρακτηρισμό "άνεργος" και τον γενικεύεις σαν χαρακτηριστικό. Αν κάποιος άνεργος μπορεί να διαθέσει το x ποσό, τότε μπορούν όλοι οι άνεργοι, αφού ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 820
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Epic συλλογισμος

 

Τον δικό σου ακολουθώ και τον εφαρμόζω στα καθημερινά δεδομένα.;ρ

 

Παίρνεις τον χαρακτηρισμό "άνεργος" και τον γενικεύεις σαν χαρακτηριστικό. Αν κάποιος άνεργος μπορεί να διαθέσει το x ποσό, τότε μπορούν όλοι οι άνεργοι, αφού ανήκουν στην ίδια κατηγορία.

 

Σεις, κύριοι, είπατε άνεργος και τον εντάξατε ΜΟΝΟΙ σας σε μια κατηγορία, όχι εγώ.

 

Είπατε, δεν είχε για αυτό πανικοβλήθηκε για αυτό πήδηξε.

 

Φυσικά τίποτα προσωπικό έτσι :**

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ελάχιστες χώρες του κόσμου πληρώνεις το ίδιο αντίτιμο εισιτήριου είτε για 2 είτε για 22 στάσεις.

Σε ελάχιστες χώρες του κόσμου πληρώνεις τόσο υψηλό πρόστιμο.

Σε ελάχιστες χώρες του κόσμου θα διαβάσεις τέτοια άθλια σχόλια, όπως εδώ, για ένα νεκρό 18χρονο.

 

Μπράβο στον «Γιάννης Platano», για τον αξιοπρεπή και αντικειμενικό τρόπο που χειρίζεται το θέμα.

 

προς ''Apoll'',  #21

Ποινικός Κώδικας - Εγκλήματα κατά της Τιμής

Άρθρο 365. Προσβολή της μνήμης νεκρού. Όποιος προσβάλλει τη μνήμη νεκρού με βάναυση ή κακόβουλη εξύβριση ή με συκοφαντική δυσφήμηση (άρθρ. 363) τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα το λεωφορειο ηταν πιτσαρια , μετα εγινε απληρωτη πουτανα και στο τελος εγινε περιπτερο

Οποτε το εισιτηριο αντιστοιχα ισουται με ενα κομματι πιτσα , σεξ και τσιγαρα 

 

Αρα στο δικο σου το μυαλο αυτες ειναι και οι αναγκες σου που τις εξισωνεις με τις αναγκες καποιου αλλου με ενα εισιτηριο

 

Got it

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθώ μόνο στο ότι είναι κάπως υπερβολικό να αναγκάζεσαι να πληρώνεις 1,20/40 για να πας 2 στάσεις. Αν είσαι νέος η αλήθεια είναι πως για 2 στάσεις μπορείς να πας και με τα πόδια (είναι και συντομότερο πολλές φορές!), υπάρχουν και γέροι και παιδιά και άρρωστοι όμως. Όπως επίσης είναι ανόητο να τρως πρόστιμο επειδή σου παράπεσε κάπου το γαμημένο χαρτάκι ή επειδή δεν είχε μελάνι το κολομηχάνημα και δε το επικύρωσε καλά και δε το πρόσεξες ή επειδή είσαι πρεσβύωπας και κατά λάθος χτύπησες το χτυπημένο που είχες στη τσέπη σου κι όχι το καινούριο.

 

 

Συμφωνώ στο ότι έπρεπε να υπήρχε ηλεκτρονικό pass, είτε αντίστοιχο με τη κάρτα διαρκείας, είτε (προτιμότερο για μένα) σε στυλ προπληρωμένου ποσού που εξαντλείται ύστερα από κάποιο τρόπο υπολογισμού των διαδρομών με ένα αλγόριθμο. Παράλληλα η εφαρμογή e-pass ΔΕ θα πρέπει να σημαίνει τον εξαναγκασμό κάποιου να πληρώνει. Συγκοινωνίες είναι, δεν είναι εισιτήριο να δεις Ισπανό τενόρο στο Ηρώδειο, δεν είναι πολυτέλεια, είναι αναγκαιότητα. Πολυτέλεια είναι να έχεις δικό σου μέσο μεταφοράς ή να πάρεις ταξί, όχι το να χρησιμοποιήσεις ΜΜΜ. Πρέπει να υπάρχει δικαίωμα στη μετακίνηση του ανθρώπου, ακόμα και του φτωχού, κάποια απαλλαγή ή σοβαρή έκπτωση για ομάδες συνανθρώπων μας που εμπριστατωμένα περνάνε δύσκολα.

 

 

* Και τώρα που γράφω αυτό, θυμάμαι πως κάπου έχω διαβάσει πως το ψάχνουν το θέμα να το υλοποιήσουν το e-pass και παίζει να το δούμε αυτό κάποια στιγμή. Δε θυμάμαι πού το είχα διαβάσει και δε κάνω το κόπο να ψάξω τώρα, αλλά νομίζω είναι στα σκαριά. Εκτός αν το μετάνιωσαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα το λεωφορειο ηταν πιτσαρια , μετα εγινε απληρωτη πουτανα και στο τελος εγινε περιπτερο

Οποτε το εισιτηριο αντιστοιχα ισουται με ενα κομματι πιτσα , σεξ και τσιγαρα 

 

Αρα στο δικο σου το μυαλο αυτες ειναι και οι αναγκες σου που τις εξισωνεις με τις αναγκες καποιου αλλου με ενα εισιτηριο

 

Got it

 

Το πηδάς το τρόλει εν κινήσει βλέπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακληση....

 

Σταθειτε στο θεμα που ανοιξα....κατα ποσο εχει δικαιωμα ο καθε ...ελεγκτης που αμφιβαλλω αν εχει και πανω του υπηρεσιακη ταυτοτητα να κανει οτι κανει.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακληση....

 

Σταθειτε στο θεμα που ανοιξα....κατα ποσο εχει δικαιωμα ο καθε ...ελεγκτης που αμφιβαλλω αν εχει και πανω του υπηρεσιακη ταυτοτητα να κανει οτι κανει.

 

Ευχαριστω.

Συμφωνα με το #20 ο καθενας εχει το δικαιωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακληση....

 

Σταθειτε στο θεμα που ανοιξα....κατα ποσο εχει δικαιωμα ο καθε ...ελεγκτης που αμφιβαλλω αν εχει και πανω του υπηρεσιακη ταυτοτητα να κανει οτι κανει.

 

Ευχαριστω.

 

Αν ομως δεν εχει αυτο το δικαιωμα, ποιο το νοημα τελικα της υπαρξης του;

Μπαινει ο ελεγκτης μεσα σε ενα ΜΜΜ, βλεπει οτι δεν εχω εισητηριο, με ρωταει τα στοιχεια μου, τον γραφω στα @@ μου, δεν εχει δικαιωμα να μου κανει κατι, και στη σταση μου κατεβαινω κυριος... ποιος ο λογος που μπηκε, και τι αποτελεσμα εφερε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με το #20 ο καθενας εχει το δικαιωμα.

 

Η παράθεση στο #20 δεν αναφέρεται σε πταίσματα, μόνο σε πλημμελήματα και κακουργήματα, γιαυτό ρώτησα μετά συγκεκριμένα τον nvel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελεγκτής έχει το δικαίωμα να σου κόψει πρόστιμο αν δεν έχεις νόμιμα επικυρωμένο εισιτήριο, αν πληρώσεις εκείνη την στιγμή το πρόστιμο έχεις το δικαίωμα να μην δώσεις τα στοιχεία σου έτσι αναγράφει αγνώστου στοιχείων στο μπλοκ του, σε άλλη περίπτωση αν δεν θελεις η δεν εχεις χρήματα πάνω σου να πληρωσεις εκεινη την στιγμη βλεπει τα προσωπικά σου στοιχεία απο την ταυτότητα και σου γραφει το προστιμο να το παρεις μαζι σου. Αν αρνηθείς για οποιοδήποτε λόγο ή δεν έχεις κάποιο χαρτί που να εξακριβώνει το ποιος είσαι μπορεί να συνοδεύσει μέχρι την αστυνομία για εξακρίβωση στοιχείων.

Παρόλα αυτά το σημερινό συμβάν ήταν απαράδεκτο, η συμπεριφορά του ελεγκτή είναι καταδικαστέα και προφανώς ο εισαγγελέας κάτι ξέρει παραπάνω από όλους που τον κατηγορεί για ανθρωποκτονία εξ αμέλειας...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πρεπει να βαλουμε εναν αστυνομικο παντου για να μπορει να συλλαμβανει τον καθε παραβατη; Ρε παιδια ελεος. Αν κανεις παραβαση πρεπει να εισαι ετοιμος να πληρωσεις. Ολα τα αλλα εναι θεωριες. Απλα στη σγκεκριμενη περιπτωση ο παραβατης ενηργησε απερισκεπτα με αποτελεσμα να τραυματιστει θανασιμα. Ουτε κανεις τον πεταξε απο το λεωφορειο ουτε τιποτα. Κριμα και RIP.

 

Οσο για τον εισαγγελεα το οτι τον κατηγορησε κτλ δεν λεει τιποτα. Συνηθως ετσι γινεται για να καλυψουν την θεση τους. Ας περιμενουμε να γινει το δικαστηριο και τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...