Προς το περιεχόμενο

linux partitioning μετά απο εγκατάσταση wubi


pbp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

       θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να φτιάξω ένα partition και σε αυτό να βάλω τα ubuntu που ήδη έχω προεγκαταστήσει μέσω wubi.

αυτή τη στιγμή ο δίσκος μου είναι έτσι όπως στην εικόνα.

post-217696-0-16182500-1376484990_thumb.png

 

Θέλω στο unallocated space να βάλω τα ubuntu.
 

Προσοχή! δεν θέλω να τα βάλω απο την αρχή!

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θες να κανεις ΑΝ γινεται οπως το φανταζομαι θαναι αγγαρεια για μελλοθανατο..

 

απο την στιγμη που το εβαλες με wubi ειναι σαν να εγκατεστησες το ubuntu σαν προγραμμα στα windows.Δεν βλεπω πως μπορει να γινει ευκολα και απλα η μεταφορα του σαν "φυσικη" εγκατασταση στο unallocated space.

 

Το πιο ευκολο θαταν να απεγκαταστησεις την "εγκατασταση" του ubuntu/wubi και να το περασεις εκ νεου στο unallocated space.

 

EDIT : ριξε και μια ματια εδω περα http://askubuntu.com/questions/635/how-to-convert-wubi-install-into-regular-install

 

Απο οτι φαινεται εχουν φτιαξει σκριπτακι για τετοια περιπτωση... γιατι οπως προειπα..κατι τετοιο χειροκινητα θαταν μεγαλο μανικι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα πρεπει πρωτα να μπεις στο ubuntu και να κανεις την διαδικασια με το σκριπτακι μεσα απο κει...ωστε να κανει ο,τι πρεπει να κανει για να μεταφερει την εγκατασταση στο κενο κομματι του δισκου.

Απο οτι καταλαβαινω θελει λιγο προσοχη στα ονοματα των partitions (sda1,sda2 κλπ).Να δηλωσεις δηλ τα σωστα..και μην γινει καμμια μαλακια και παει και γραψει πανω στα windows ξερωγω...

 

Απο κει και περα αν η διαδικασια τελειωσει επιτυχως και μπορεις και boot-αρεις απο την "νεα" εγκατασταση...πας στην προσθαφαιρεση προγραμματων και αφαιρεις την εγκατασταση του wubi.

 

Αν θελεις απλα να πειραματιστεις με το ubuntu δεν υπαρχει λογος να μπλεκεις ετσι... σκεψου την λυση virtualbox/vmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει απο αυτή τη διαδικασία του virtual box εδω και ένα χρόνο :)
Δε μπορώ να πω, με βόλεψε αρκετά αλλά θα ήθελα να το προχωρήσω λιγο παραπάνω τώρα που εξικιώθηκα!



Μήπως έχει κάποιο tuttorial για τη μεταφορά της εγκατάστασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σε ενα φυσικό δίσκο μπορείς να έχεις μέχρι 3 primary partitions. 2  που έχει ήδη απο τα windows και 2 μινιμουν (/ και swap) για λινουξάκι = 4 = πάστα..

 

Ας κάνει το unallocated space extended partιtion και ας κοτσαρει 3 λογικά partitions για  /root /home και swap εκεί.

 

Αλλιώς βάλε ενα παλιο μικρουλη δισκο αν σου περισευει και ασε το μόνο του λινουξάκι εκει αν δεν μπορεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, και εγώ 16 γκιγκα μνημη έχω, και πάλι αφήνω 1 γκιγκα για σουάπ, είναι καλό να υπάρχει.

Νομίζω είναι υποχρεωτικό να έχεις σουάπ, αν και μπορει να κάνω λάθος γιατι σε κάθε εγκατασταση μηχανικά έβαζα σουάπ.

 

 

Τα λεει ωραία εδω αλλά μάλλον εχει win xp.

 

 

http://www.techspot.com/community/topics/step-by-step-beginners-guide-to-installing-ubuntu-11-10.172128/

 

 

 

 

Αυτος τα λεει καλύτερα, για windoze 7

 

 

 

http://www.dedoimedo.com/computers/dual-boot-windows-7-ubuntu.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχεις 6γιγα ραμ δεν θες swap...παει αυτο.

 

Δευτερον , αν δεν κανω λαθος , μπορεις να φτιαξεις μεχρι 4 PRIMARY partitions σε ενα δισκο.

 

Αυτο σημαινει οτι μπορεις να φτιαξεις τουλαχιστον ακομα 2 primary partitions , αν θεωρησουμε οτι εκεινο το παπαρακι το system reserved θεωρειται primary.

Και αναφερομαι στα primary partitions γιατι τετοιο θες για να εκκινησεις λειτουργικο , windows ή λινουξ.

 

Αρα ειτε φτιαχνεις ενα ακομα primary στο unallocated space και ριχνεις εκει το λινουξ ή φτιαχνεις ακομα δυο primary (ενα για το root και ενα για το /home).

 

Aλλη λυση ειναι να φτιαξεις ενα primary για το λειτουργικο και ενα extended (με οσα θες logical partitions) για να βαλεις ο,τι θες (/home , /usr , /var κλπ) .Κατι τετοιο ειναι αχρηστο για σενα στην παρουσα φαση.

 

 

Τελος αν θες να σουταρεις τελειως το wubi και να εγκαταστησεις εκ νεου το ubuntu με οποιον σχεδιασμο γουσταρεις , απλα το αφαιρεις απο την προσθαφαιρεση προγραμματων των windows , αλλιως ακολουθεις τις οδηγιες και το σκριπτ στο λινκ που παρεθεσα.



Καλά, και εγώ 16 γκιγκα μνημη έχω, και πάλι αφήνω 1 γκιγκα για σουάπ, είναι καλό να υπάρχει.

Νομίζω είναι υποχρεωτικό να έχεις σουάπ, αν και μπορει να κάνω λάθος γιατι σε κάθε εγκατασταση μηχανικά έβαζα σουάπ.

 

 

Τα λεει ωραία εδω αλλά μάλλον εχει win xp.

 

 

http://www.techspot.com/community/topics/step-by-step-beginners-guide-to-installing-ubuntu-11-10.172128/

 

 

οχι δεν ειναι υποχρεωτικο...στο λινουξ σε ενημερωνει οτι δεν εβαλες και σε ρωταει αν θες να συνεχισεις χωρις ή να γυρισεις πισω να βαλεις.Δεν στο απαγορευει.

 

Στα windows εξ'ορισμου οριζει απο μονο του και αν θες αλλαζεις το μεγεθος του ή το καταργεις τελειως....παλι δεν σου λεει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά!
αν ακολουθήσω το tuttorial είμαι σίγουρος ότι θα πετύχει?
Φοβάμαι γιατί το χα ξανακάνει παλιά και δεν μπουταρε τίποτα :/
και αντε παλι απο την αρχή :(



επίσης ήθελα να ρωτήσω,
όταν έχω dual boot μπορώ να ριθμίσω από τα windows ποιο λειτουργικό θα είναι προεπιλεγμένο κλπ?
Η αυτό γινεται απο τα windows μονο όταν έχεις ubuntu με wubi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο σου λεω..στειλε το wubi να χαιρετησει τα ραδικια..και ξεκινα εγκατασταση ubuntu στο κενο κομματι του δισκου.

 

Μεσα απο την εγκατασταση θα μπορεσεις να φτιαξεις και τα partitions που θες , οπως τα θες.

 

Αν στην ηδη εγκατασταση που χεις με το wubi θες να σωσεις τιποτα αρχεια ρυθμισεων απο το home dir σου...σωσε τα καπου σε κανα στικακι ξερωγω..και οταν τελειωσεις την νεα εγκατασταση τα περνας ξανα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα εκανα μια προσπαθεια αφου εκανα partitions να κανω και ενα rsync με το script του τριτωνα

μετα μπορει να ηθελε κανα grub μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...