Προς το περιεχόμενο

ημερήσια πλήρης διατροφή. τι λείπει;


vasioula1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από εδώ και πέρα και για αρκετόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο καιρό, θα πρέπει να είμαι στον εργασιακό μου χώρο από το πρωί ως το βράδυ. χωρις να μπορώ να αποχωρώ (ντοντ ασκ)

 

δεν υπάρχει δυνατότητα ντελίβερι εκεί που βρίσκομαι

 

οπότε αποφάσισα να ετοιμάζω κάθε πρωί πριν πάω στη δουλειά μια "σουπερ" σαλατα σε μεγάλο μέγεθος την οποία θα καταναλώνω κατά την διάρκεια της μέρας σε 4-5 μικρά γεύματα

 

το δοκίμασα σήμερα το εγχείρημα και μ αρεσε, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας

 

να πω πως αποτελείται από:

ντομάτα

αγγουράκι

παξιμάδι κρητικό ολικής αλέσεως

καλαμπόκι

μια φετούλα τυρί κίτρινο light

μια φετούλα γαλοπούλα φιλέτο

μισή φέτα τυρί φέτα  :wacko:

λίγο λαδάκι

ρίγανη

 

σκέφτομαι επίσης να κόβω και καμιά πιπεριά που και που

 

η ερώτησή μου λοιπόν είναι. τι λείπει για να είναι πλήρης η διατροφή μου (έστω και κάτω από αυτές τις συνθήκες);

 

πχ διαβάζω για υδατάνθρακες, πρωτείνες κλπ και δεν ξέρω αν με αυτά που τρώω καλύπτω όλες τις διατροφικές μου ανάγκες ή πχ χρειάζεται να προσθέσω κάποιο άλλο είδος κρέατος; ή να βάλω τόνο;

 

λείπει κάτι πολύ τρανταχτό;

 

ευχαριστώ  :-D

 

υ.γ: σε περίπτωση που δεν επρεπε να ανοιξω ξεχωριστό θέμα απολογούμαι και παρακαλώ να μεταφερθεί στο κατάλληλο νήμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ντομάτα

αγγουράκι

παξιμάδι κρητικό ολικής αλέσεως

καλαμπόκι

μια φετούλα τυρί κίτρινο light

μια φετούλα γαλοπούλα φιλέτο

μισή φέτα τυρί φέτα

λίγο λαδάκι

ρίγανη

Αυτά είναι ποσοτικά η «σούπερ σαλάτα» και σου βγάζουν και 5 γεύματα; Πλάκα κάνεις.

 

Αυτά που έβαλες είναι για να χάσεις βάρος, όχι για να αντέξεις πρωί-βράδι δουλεύοντας. Άμα συνεχίσεις με αυτά, μη σου κάνει εντύπωση άμα λιποθυμήσεις καμιά μέρα ή αν ύστερα από λίγο καιρό έχεις γενικά μειωμένες επιδόσεις κι αίσθημα κούρασης (βασικά και να νομίζεις πως δεν έχεις, θα έχεις σίγουρα, στο εγγυώμαι εκ πείρας).

 

 

Πρέπει να αυξήσεις λίγο τις ποσότητες στη στερά τροφή, πχ διπλασιάζεις τη γαλοπούλα (*φετούλα υποθέτω φιλέτο, όχι φετούλα σε στυλ 1-2 χιλιοστά για τοστ, γιατί θα πηδηχτώ από κανά παράθυρο βραδιάτικα και μένω 5ο, κρίμα είναι). Το τυρί που περιγράφεις είναι σωστή ημερήσια μερίδα, αλλά συνολικά είναι αστεία διατροφή και σε παίρνει να το διπλασιάσεις. Ντομάτες-αγγούρια με λίγο λάδι και ρίγανη ΟΚ, κάνουν μία σαλάτα για μία φορά την ημέρα, αλλά νεράκι είναι, δε μπορείς να χορτάσεις και να ζήσεις με αυτό. Το καλαμπόκι είναι για τις κότες και τα γουρούνια, πολύ φυτική ίνα, δε νομίζω να λέει κάτι.

Να βάλεις κι ένα μεγάλο πορτοκάλι που θα το ξεφλουδίζεις και θα το κόβεις φέτες. Θα έχει και γαμάτα σταφύλια σε λίγο καιρό και μήλα. Γενικά, έχεις ξεχάσει τα φρούτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εδώ και πέρα και για αρκετόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο καιρό, θα πρέπει να είμαι στον εργασιακό μου χώρο από το πρωί ως το βράδυ. χωρις να μπορώ να αποχωρώ (ντοντ ασκ)

 

δεν υπάρχει δυνατότητα ντελίβερι εκεί που βρίσκομαι

 

οπότε αποφάσισα να ετοιμάζω κάθε πρωί πριν πάω στη δουλειά μια "σουπερ" σαλατα σε μεγάλο μέγεθος την οποία θα καταναλώνω κατά την διάρκεια της μέρας σε 4-5 μικρά γεύματα

 

το δοκίμασα σήμερα το εγχείρημα και μ αρεσε, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας

 

να πω πως αποτελείται από:

ντομάτα

αγγουράκι

παξιμάδι κρητικό ολικής αλέσεως

καλαμπόκι

μια φετούλα τυρί κίτρινο light

μια φετούλα γαλοπούλα φιλέτο

μισή φέτα τυρί φέτα  :wacko:

λίγο λαδάκι

ρίγανη

 

σκέφτομαι επίσης να κόβω και καμιά πιπεριά που και που

 

η ερώτησή μου λοιπόν είναι. τι λείπει για να είναι πλήρης η διατροφή μου (έστω και κάτω από αυτές τις συνθήκες);

 

πχ διαβάζω για υδατάνθρακες, πρωτείνες κλπ και δεν ξέρω αν με αυτά που τρώω καλύπτω όλες τις διατροφικές μου ανάγκες ή πχ χρειάζεται να προσθέσω κάποιο άλλο είδος κρέατος; ή να βάλω τόνο;

 

λείπει κάτι πολύ τρανταχτό;

 

ευχαριστώ  :-D

 

υ.γ: σε περίπτωση που δεν επρεπε να ανοιξω ξεχωριστό θέμα απολογούμαι και παρακαλώ να μεταφερθεί στο κατάλληλο νήμα

 

Μην μου πεις οτι εισαι απο αυτους που γυμναζονται και αμα φανε εστω και ενα παγωτο το καλοκαιρι μετα νιωθουν λες και εγινε η συντελεια.Μην σου γινει ψυχωση γιατι μετα θα παμε αλλου...

 

Δεν ειναι κανονικο φαγητο αυτο που παιρνεις. Παρε φρουτα για πρωινο με κανα γιαουρτακι και για μεσημερι παρε σε ενα μπολ κανονικο φαγητο ρυζι , μακαρονια , κρεας αναλογα.

 

Επισης ρωτα καποιον διατροφολογο που ξερει. Αλλα το κανονικο φαγητο δεν ειναι σαλατουλα με μια φετα τυρι light. Και που εισαι για μενα 1-2 φορες την εβδομαδα και σουβλακι και γλυκο αμα δεν εχεις μεταβολισμο της πλάκας δεν θα παρεις ουτε κοιλιτσα ουτε λιπος ευκολα. Τον μεταβολισμο βεβαια θα στον φτιαξει η διατροφολογος αμα φτιαχνεται

 

Ξεκινα τρεξιμο ή κολυμβηση αν θες να γυμναστεις οποτε εχεις ελευθερο χρονο και τρωγε κανονικα αλλα οχι σαβουρες συνεχεια. Μια και ειπα κολυμβηση για μενα αυτη η κοπελα έχει τέλεια γυμνασμενο και αρμονικο σώμα.

 

http://www.youtube.com/watch?v=T3ra4JL8Jfk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι η σαλάτα.. το φαγητό πιο θα είναι;

φρούτο; η έστω γλυκό;

 

Α και δουλειά είναι ένα 8ώρο-άντε 10ώρο κ όχι απο το πρωί ως το βράδι..αυτό που περιγράφεις κ όπως το περιγράφεις είναι δουλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι η σαλάτα.. το φαγητό πιο θα είναι;

φρούτο; η έστω γλυκό;

 

Α και δουλειά είναι ένα 8ώρο-άντε 10ώρο κ όχι απο το πρωί ως το βράδι..αυτό που περιγράφεις κ όπως το περιγράφεις είναι δουλεία

 

Eυχαριστημενη να ειναι που βρηκε και αυτο. Τουλαχιστον τα εξοδα της θα τα πληρωνει μονη της.

 

Btw συμφωνω μαζι σου στο οτι δεν υπαρχει ΦΑΓΗΤΟ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλουμε τον παραγοντα "εχουν ωραια γευση" θα μου πει καποιος γιατι να φαει φρουτα?

 

Στο θεμα βιταμινες, τα λαχανικα ειναι κατα πολυ ανωτερα. Φυτικες ινες δεν εχουν στην πλειοψηφια τους σε ικανοποιητικο ποσοστο εκτος απο διαφορα μουρα.

 

 

 

Στο θεμα μας τωρα, OP, τι θες να εχεις απο το φαγητο σου? Θες να χασεις κιλα? Θες να τρως κατι ισορροπημενο? Τι ακριβως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, μάλλον γυναίκα είναι, οπότε χρειάζεται λιγότερες θερμίδες.

Δεν ξέρω βέβαια τί είδους δουλειά είναι, αλλά από τη σαλάτα λείπει η ενέργεια, δηλαδή οι υδατάνθρακες. Πατάτες, μακαρόνια, ρύζι και ψωμί είναι καλή πηγή.

Καλύτερα πάντως να ρωτήσεις διατροφολόγο (ή να περιμένεις να εμφανιστεί τέτοιος εδω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω βέβαια τί είδους δουλειά είναι, αλλά από τη σαλάτα λείπει η ενέργεια, δηλαδή οι υδατάνθρακες. Πατάτες, μακαρόνια, ρύζι και ψωμί είναι καλή πηγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστημενη να ειναι που βρηκε και αυτο. Τουλαχιστον τα εξοδα της θα τα πληρωνει μονη της.

 

Btw συμφωνω μαζι σου στο οτι δεν υπαρχει

ΦΑΓΗΤΟ :D

Ουγκάντα θα γίνουμε αδερφέ..Ουγκάντα..

Θα υποσιτίζομαστε κ θα λέμε κ ευχαριστώ στο τέλος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και ψωμί μαζί.Να βράσεις κάνα ρύζι να το παίρνεις μαζί σου, καμιά βραστή πατάτα ( οι τηγανιτές θα γίνουν σκατά μέχρι να τις φας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις και ψωμί μαζί.Να βράσεις κάνα ρύζι να το παίρνεις μαζί σου, καμιά βραστή πατάτα ( οι τηγανιτές θα γίνουν σκατά μέχρι να τις φας).

 

Bραστο αυγουλακι με φετουλα και λαδακι και ψωμακι τσακιζω στην καθισια για πλακα μισο κιλο φετα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα :)

 

Πολλοί απαντήσατε και ευχαριστώ πολύ γι αυτό :) :) :)

 

Ας απαντήσω όμως σε όσα ειπώθηκαν

 

Πρώτον ναι, προφανώς και είμαι γυναίκα (Vasioula  B) )

 

Δεύτερον ναι μπορεί να φαίνεται "δουλεία", αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Οι συνθήκες (το ωράριο δηλαδή κυρίως) είναι μεν εξαντλητικό, όμως πληρώνομαι καλά. Δεν λέω πως μ' αρέσει το ότι αναγκάζομαι να δουλεύω έτσι, όμως οι καιροί είναι δύσκολοι και είμαι ευγνώμων που έχω δουλειά. Μου δίνει κουράγιο το ότι δεν θα είναι κάτι μόνιμο ως κατάσταση. Δεν θέλω να το αναλύσω περαιτέρω για να μην ξεφύγουμε από το θέμα μας

 

Μιλάμε για καθιστική δουλειά πάντως, με διάλειμμα κάθε 2 ώρες για ένα τέταρτο (εγώ το αποφασίζω, αλλά δεν με παίρνει για παραπάνω αν θέλω να προλάβω τις προθεσμίες). Χρόνος (ελεύθερος) για άθληση όσο είμαι απασχολημένη με αυτό (για τους επόμενους 4-5 μήνες δηλαδή) δυστυχώς δεν υπάρχει για προφανείς λόγους. Οπότε άθληση δεν παίζει. Όταν γυρίζω σπίτι αργά το βράδυ, θέλω μόνο να χαζέψω λίγο στο νετ και να κοιμηθώ. Οπότε απαντώντας στην ερώτηση του τι θέλω από τη διατροφή μου και αν θέλω να χάσω κιλά, η απάντηση είναι όχι δεν θέλω να κάνω δίαιτα, αλλά το ότι είναι καθιστική εργασία με κάνει να μην θέλω κάτι που θα παχαίνει ιδιαίτερα καθώς δεν θα έχω τον τρόπο να τα χάσω μετά

Οπότε δεν θέλω να χάσω, αλλά δεν θέλω και να βάλω λόγω της απουσίας άσκησης  :-D 

 

Λοιπόν η σαλάτα-γίγας μου για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα και να γίνω πιο κατανοητή, αποτελείται από:

 

4 ντομάτες

1 αγγουράκι

3-4 μεγάλα παξιμάδια ολικής κρητικού τύπου

καλαμπόκι αυτό το προψημένο σε κονσέρβα (περίπου μισή κονσέρβα) που δεν ξέρω αν προσφέρει τίποτα διατροφικά αλλά μ' αρέσει και το έβαλα για γεύση, χωρίς να με χαλάσει αν το αφαιρέσω

μισή φέτα τυρί "φέτα" (πφφφ μα δεν μου ταιριάζει εκφραστικά)

μια φετούλα τυρί κίτρινο light (πιο πολύ για γεύση)
μια φετούλα γαλοπούλα φιλέτο (ομοίως για γεύση)

2-3 κουταλιές της σούπας λάδι

ρίγανη (για γεύση)

 

δηλαδή στην ουσία αγγούρι, ντομάτα, φέτα, παξιμάδι και λάδι είναι η σαλάτα μου (με διάφορες άλλες πινελιές για γεύση), μόνο που είναι μεγαλύτερες δόσεις από το κανονικό

 

Είμαι 174, 62 κιλά αν αυτό παίζει κανένα ρόλο!

 

Δεν νομίζω ότι είναι κάτι που σε αφήνει νηστική. Εγώ τουλάχιστον χόρτασα χθες που το δοκίμασα

 

Προτίμησα να είναι "σαλάτα", δηλαδή να έχει ως βάση κάποια λαχανικά, γιατί καλοκαίρι είναι και το σκέφτηκα σαν κάτι δροσιστικό. 

 

Το να κουβαλάω 3-4 ταπεράκια και σακούλες μαζί μου δεν γίνεται, οπότε ακόμα και ρύζι ή κάτι τέτοιο να μου προτείνετε, θα το ενσωματώσω στην "σαλάτα". Θα προτιμούσα δηλαδή αντί για ρύζι που ειπώθηκε και δεν πολυταιριάζει γευστικά σε σαλάτα (γνώμη μου), να βρίσκαμε κάτι άλλο, αντίστοιχο διατροφικά.

 

Οι υδατάνθρακες που ειπώθηκε ότι λείπουν, καλύπτονται αν αυξήσω τη δόση του παξιμαδιού;

 

Συγνώμη αν σας ζαλίζω  :unsure: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν η σαλάτα-γίγας μου για να μιλήσω πιο συγκεκριμένα και να γίνω πιο κατανοητή, αποτελείται από:

 

4 ντομάτες

1 αγγουράκι

3-4 μεγάλα παξιμάδια ολικής κρητικού τύπου

καλαμπόκι αυτό το προψημένο σε κονσέρβα (περίπου μισή κονσέρβα) που δεν ξέρω αν προσφέρει τίποτα διατροφικά αλλά μ' αρέσει και το έβαλα για γεύση, χωρίς να με χαλάσει αν το αφαιρέσω

μισή φέτα τυρί "φέτα" (πφφφ μα δεν μου ταιριάζει εκφραστικά)

μια φετούλα τυρί κίτρινο light (πιο πολύ για γεύση)

μια φετούλα γαλοπούλα φιλέτο (ομοίως για γεύση)

2-3 κουταλιές της σούπας λάδι

ρίγανη (για γεύση)

 

Βγάλε το καλαμπόκι και το κίτρινο τυρί, λίγα προσφέρουν.

 

Αντικατάστησε αν μπορείς τη φέτα με γιαούρτι (πλήρες), από πρόβειο γάλα κατά προτίμηση.

 

Βάλε κι άλλα λαχανικά, πιπεριά ή μαρούλι.

 

Επίσης, προφανώς η γαλοπούλα φιλέτο θα είναι η έτοιμη, τίγκα στα νιτρώδη. Καλύτερα να αγοράσεις από το κρεοπωλείο και να την ψήσεις εσύ, πιο φτηνά και υγιεινά θα σου έρθει.

 

Εγώ βλέπω αρκετούς υδατάνθρακες, ειδικά αν πάρεις κι άλλα παξιμάδια, πρωτεϊνες πολλές δε βλέπω. Θα πεινάς συνέχεια.

Αντί να προσθέσω παξιμάδια (=δημητριακά), θα έβαζα όσπρια, φακές ή φασόλια, για να καλύψω και την πρωτεϊνη. Αρκεί να μουλιάζονται καλά, και να τρώγονται χώρια από τα γαλακτοκομικά.

 

Τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα πρέπει να βάζεις στη σαλάτα ψάρι, αναγκαστικά τόνο ή σολομό έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωί όταν ξυπνάς γιατί δεν τρως ένα πολύ καλό πρωινό; Αυτό μαζί με τη σαλάτα θα σε κρατήσει πιο άνετα για όλη τη μέρα.

 

 

Μπορείς επίσης να προσθέσεις στη σαλάτα, βραστά αυγά ή τόνο για περισσότερες πρωτεΐνες και να αφήσεις εκτός τα αλλαντικά (που είναι γεμάτα συντηρητικά).  Μπορείς ακόμη να βάλεις και ορισμένα φρούτα στη διατροφή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συνηθίσει να τρώω πρωινό το πρωί. Τώρα ειδικά που πρέπει να σηκώνομαι στις 5 για να είμαι εκεί στις 7, μου φαίνεται δύσκολο να βάλω κάτι στο στόμα μου. Έναν καφέ πίνω στα πεταχτά. Με πιάνει η πείνα γύρω στις 10

ΟΚ βγάζω τα αλλαντικά (κλαψ νομιζα η γαλοπουλα εστω και σε αλλαντικό κάτι άξιζε και έχει και ωραία γεύση  :-( ), βάζω πιπεριά και μαρούλι.
Αν αλλάξω τη φέτα για γιαούρτι δεν θα μπορώ να το φάω. Σαλατούλα χωρίς φέτα;  :cry:

Μιας και αναφέρθηκαν τα φασόλια, σκεφτόμουν φασόλια μαυρομάτικα σε κονσέρβα. Σαν αυτά που βάζουν σε σαλάτες. Γιατί να κάτσω να μαγειρέψω δεν έχω χρόνο  :-( 

Και τόνο μπορώ να βάζω μια στο τόσο, εννοείται σε κονσέρβα :-D 

Οπότε κάτι σαν 

Ντομάτες

Αγγούρι

Την αρχική ποσότητα παξιμαδιών
Πιπεριά ή μαρούλι (πιπεριά ολέ  :-D )

Φέτα (όχιιιιιιιιιιιιιι, δεν θέλω γιαούρτιιιιιιιιιιιιιιιι)
Λάδι

Ρίγανη

Φασόλια σε κονσέρβα (αν κάνει) που όμως λίγο δύσκολο να μην τα μπερδέψω με τα γαλακτομικά (φέτα)

2-3 φορές τόνο σε κονσέρβα (να υποθέσω αυτόν που είναι σε νερό και όχι αυτόν σε λάδι) και τις υπόλοιπες αυγό για πρωτείνη

 

Είπαμε αντίο σε

καλαμπόκι

κίτρινο τυρί

γαλοπούλα σε φέτες (τίγκα στα νιτρώδη; δεν ξέρω καν τι είναι ούτε τι προκαλούν  :shock: ), μιας και να μαγειρέψω κάτι που θα πάρω από κρεοπωλείο δεν παίζει, ας την αντικαταστήσουμε με τα αυγά ή τον τόνο παραπάνω

 

Ξεχνάω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...