Προς το περιεχόμενο

ημερήσια πλήρης διατροφή. τι λείπει;


vasioula1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια Βασουλα. Βλεπω οτι πας να αλλαξεις το συστημα διατροφης σου λογω των ιδιαιτερων συνθηκων δουλειας κι αυτο ειναι καπου και παγιδα, γιατι κατι που θεωρουμε προσκαιρο μπορει να τραβηξει πολυ. Σε εμενα συνεβη στο παρελθον, ξεκινησε για μηνες και κρατησε χρονια. Καθως η διατροφη ειναι η βαση της υγειας μας, το καλυτερο ειναι να συνεχισεις τη διατροφη σου οπως πριν, αλλα να μαγειρευεις το βραδυ και να παιρνεις το φαγητο σε ταπερ. Αν παλι δεν εχεις χρονο ουτε για μαγειρεμα, προβλεψε πολλες ευκολες συνταγες κι οχι μια, για να εχεις πιο πληρη διατροφη και ποικιλια.

 

Δεν ξερω ποσο δυσκολες ειναι οι συνθηκες σου, αλλα εμενα ηταν αστα να πανε (πρωην γαλλικες αποικιες), οποτε ισως ειναι καλο να προβλεψεις κι ενα energy drink. Επειδη σε ημερησια βαση ειναι ενα κοστος (αλλα κι επειδη δεν εβρισκα παντου) το κατασκευαζα μονος μου (Βρασμενο τσαι, αναβραζοντα δισκια βιταμινες κι ενα σιροπι για τη γευση). Εχω δυο θερμος, ενα για φαγητα με τρια διαμερισματακια κι ενα για υγρα.

 

Τους επομενους 6 μηνες εχω μια δουλεια-εκπαιδευση και θα εφαρμοστει το ιδιο συστημα. Επισης ο αθλητισμος ειναι σημαντικο, αλλα θα περιοριστει στο περπατημα. Δηλαδη θα παρκαρω μακρια για να μπορω να περπαταω λιγο. Το ζητημα ειναι να βρουμε τον τροπο, με διαφορες προσαρμογες προφανως, να συνεχισουμε να ζουμε σαν ανθρωποι. Αν αρχισουμε και θυσιαζουμε πραγματα γινομαστε σκλαβοι και η ζωη χανει την ποιοτητα και την αξια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημερα βασουλα.να πω και εγω ενα δυο πραγματα που ισως βοηθησουν.καταρχην σε αναλογια υψους κιλων εισαι πολυ μια χαρα οποτε δεν εχεις θεμα με θερμιδες.απο εκει και περα οπως σου ειπαν τα παιδια μια σαλατα οσο γιγας και να ειναι δεν φτανει.επισης το να προσπαθεις να τα ενσωματωσεις ολα σε μια σαλατα επισης δεν ειναι ευκολο.αν η δουλεια που κανεις ειναι  καθιστικη ενταξει εκει εχεις λιγοτερες καυσεις οποτε θες και λιγοτερα πραγματα.

εγω γενικοτερα δουλευω ενα  8 ωρο και παλια οταν πεινουσα επερνα απεξω καμια τυροπιτα και διαφορα τετοια τα οποια ειναι βλακειες περα απο waste of time.πλεον οσο μπορω παιρνω διαφορα πραγματα μαζι μου.δηλαδη το πρωι ουτε εγω μπορω να φαω πρωινο μολις ξυπνησω.οποτε παιρνω σε ενα θερμος γαλα φρεσκο(μπορεις να βαλεις διαφορα μεσα αν δεν σου αρεσει το σκετο γαλα).θα φτιαξω ενα δυο απλα τοστακια ζαμπον τυρι κετσαπ για το δρομο που λεμε.μετα ειτε μπορει να παρω φαγητο σε ταπερακι οποτε αν βρω χρονο να φαω σαν ανθρωπος φαγητο η αν δεν παρω φαγητο προσπαθω να παρω διαφορα αλλα πραγματακια.απο μια σαλατα οπως ειπες αλλα και με τονο που με γεμιζει,.αυγα βραστα,καμια πιτα home made αμα φτιαχνει τιποτα η μαμα κτλ.και προσπαθω αυτα να τα τρωω σε ολη την διαρκεια μεχρι να σχολασω.επειδη τρεχω εξω συνεχεια τα καιω γρηγορα αλλα εσυ δουλευεις παραπανω ωρες.οποτε το μαγειρευτο φαγητο αν μπορεις ειναι μια καλη λυση σε αντιθεση απο την jumbo σαλατα.ναι θα γεμισεις διαφορα ταπερακια αλλα οκ σε μιια σακουλιτσα εισαι οκ.

επισης για πρωινο η για δεκατιανο αναλογος ποτε σε πιανει να φας πρωτινο μπορεις να πας ειτε σε korn fleiks ειτε σε κουακερ ειτε σε μουσλι.υπαρχουν επισης και corn fleiks δεν θυμαμαι ονομασια τα οποια τρωγονται και σκετα αν θες να παρεις σε ενα μικρο σακουλακι.επισης μερικοι ξηροι καρποι μπορουν να μειωσουν την πεινα.γιαουρτακια με γευσεις και διαφορα τετοια ειναι επισης ωραια σνακ.προβλημα κιλων δεν εχεις οποτε οκ.καλο θα ειναι να κανεις εναλλαγες σε αυτα που τρως διοτι το τροπαριο αμα κρατησει πολυ θα βαρεθεις τα ιδια και τα ιδια οποτε καλο ειναι να κανεις εναλλαγες.ειτε αλλαζεις υλικα στην σαλατα ειτε αλλαζεις ολα τα υπολοιπα.το λεω γιατι το βλεπω και σε εμενα.9,5 χρονια στην ιδια δουλεια και 9,5 χρονια ολη μερα εξω.οποτε θελει δημιουργικοτητα.

επισης μπορεις να φτιαξεις αν σου αρεσει το κουακερ μπορεις να φτιαξεις σαν τηγανιτες με κουακερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγαλε τα κασερια μιας που είναι περιττό ΛΊΠΟΣ και πρόσθεσε μερικούς ΞΗΡΟΎΣ ΚΑΡΠΟΎΣ είτε χώρια είτε στην σαλάτα.

 

το ρύζι το καστανό είναι πολύ καλό για να σε κρατήσει κ πολύ θρεπτικο αν κ δεν μπαίνει εύκολα σε σαλάτα ΌΠΩΣ πχ τα μακαρόνια που όμωσ δεν προσφέρουν τίποτα.

 

όσο για την γυμναστική όσο και να μην χώρα αφιέρωσε έστω 2 λεπτά από κάποια διαλείμματα για διατασείσ για να αποφύγεις τραυματισμούς τράβηγματα κτλ

 

αν δουλεύεις ΌΛΕΣ ΑΥΤΈΣ τισ ΏΡΕΣ σε υπολογιστή πρόσθεσε και μερικά βρασμένα καρότα στη σαλάτα η πάρε κάποιο συμπλήρωμα για τα μάτια η αν φοράς γυαλιά ζητά κ μια ειδική επίστρωση για υπολογιστή ξέρουν αυτοί.

 

πρόσεχε γενικά το σώμα σου μην τρέχεις μετά για φύσιοθεραπείες κτλ

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και πάλι!!!

πολύ "χορταστικά" τα όσα είπατε, από άποψη πληροφοριών αυτή τη φορά :)

 

τα δεδομένα μου είναι τα εξής:

 

1) για τους επόμενους μήνες, δεν έχω χρόνο για γυμναστική, οπότε φοβάμαι πολύ μήπως και παρόλο που ούτε εγώ θεωρώ ότι έχω πρόβλημα βάσει ύψους/βάρους (έλααααααααααααααα τα πιασιματάκια είναι γοητεία λέμε  :-D), το ότι δεν θα γυμνάζομαι καθόλου, θα με κάνει να μην καίω καθόλου θερμίδες, οπότε ότι τρώω να "μένει". Με το να είναι ελαφρώς "διαιτητική" η διατροφή μου, σκέφτηκα ότι θα αποφεύγω την συσσώρευση λίπους

Οπότε ναι, μάλλον πρέπει να ξεχάσω σίγουρα τυρί και γαλοπούλα μιας και θα είναι σε μορφή αλλαντικού μιας και δεν θα μου προσφέρουν τίποτα απ ότι κατάλαβα. αν και ήθελα να πιστεύω πως το φιλέτο γαλοπούλα κάτι θα πρόσφερε  :cry:

 

2) γυρίζω κομμάτια στο σπίτι αργά το βράδυ και δεν έχω την δύναμη να μαγειρέψω (όχι ότι είμαι καμιά σούπερ μαγείρισσα και όταν έχω χρόνο, αλλά λέμε τώρα  :-D

δηλαδή θα κάνω ένα ντουζ και θα πάρω αγκαλιά το λάπτοπ για μισή-μία ώρα μέχρι να με πάρει ο ύπνος. οπότε στο μυαλό μου είχα να αποφύγω ότι έχει να κάνει με μαγείρεμα, γιατί απλά δεν έχω κουράγιο και χρόνο να ασχοληθώ με την κουζίνα. ενώ η "ιδέα" της σαλάτας, με παίρνει 10-15 λεπτά το πρωί που θα ξυπνήσω μιας και αποφεύγω οτιδήποτε μαγειρευτό.

 

3) ήθελα να αποφύγω το θέμα με τα πολλά ταπεράκια κυρίως λόγω του ότι ντρέπομαι λιγουλάκι (μην κοροϊδεύετε ρεεεεεεε  :cry: ), οπότε ένα μεγάλο τάπερ θα ήταν μια κάποια λύση. ΟΚ θα μπορούσα υποθέτω να ξεπεράσω το κόμπλεξ μου γι αυτό

 

Ixde μου άρεσε η ιδέα με το θερμός για φαγητό. με πολλά διαμερισματάκια. αν έχεις να προτείνεις κανένα, θα το εκτιμήσω δεόντως

 

πάμε τώρα στο διαταύτα

 

πιστεύετε πως μια διατροφή όπως η παρακάτω είναι οκ;

 

για πρωινό (για το δικό μου πρωινό δηλαδή που ξεκινάει μετα τις 9-10) ένα τοστ (αλλά με τι μέσα αφού τυριά και αλλαντικά τα βγάλαμε οφφ; ίσως ντομάτα και λίγη φέτα; έλααααααααα μη μου στερείτε τη φέτα  :cry: )

 

το μεσημέρι ποικιλία λαχανικών (κάτι σαν την σαλάτα μου αλλά σε μικρότερο μέγεθος) με ξηρούς καρπούς, αυγά και 2 μέρες αντί για αυγό τόνο

 

λίγο πιο μετά ένα φρούτο

 

το βράδυ γιαούρτι (γιαούρτι πλήρες διάβασα κάπου πίσω. αυτά τα 2% δηλαδή δεν είναι καλή επιλογή; )

 

και νερό, πολύ νερό!

 

τίποτα διορθώσεις;

 

υ.γ: σήμερα μιας και είναι αργία πήγα στης μητέρας μου και πρώτη φορά απόλαυσα τόσο πολύ μαγειρευτό φαγητό. ίσως επειδή ξέρω ότι θα κάνω καιρό να ξαναφάω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν επιτρεπεται δουλευεις απο τις 7 το πρωι ως τις 10 το βραδυ? =S

 

Δεν μπορεις να ξεκλεψεις καμια ωριτσα να πας κολυμβητηριο? Οχι μονο απο αποψη καλης εμφανισης αλλα και για υγεια. Tοσο καθιστικη ζωη οτι και να φας αμα δεν γυμναζεσαι και λιγο ...

 

Aυτη τη μιση ωρα που χαζευεις στο Ιντερνετ και το ντουζακι που κανεις σπιτι επενδυσε τα στο κολυμβητηριο αν θες την γνωμη μου. Το ντουζακι θα το κανεις εκει και θα αλλαζεις και παραστασεις μεσα στην μερα θα σε ηρεμει περισσοτερο και στη δουλεια θα εισαι καλυτερα ενω ολο δουλεια ολο δουλεια σπιτι - δουλεια , δουλεια - σπιτι στο τελος θα στην βιδώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και πάλι!!!

πολύ "χορταστικά" τα όσα είπατε, από άποψη πληροφοριών αυτή τη φορά :)

 

τα δεδομένα μου είναι τα εξής:

 

1) για τους επόμενους μήνες, δεν έχω χρόνο για γυμναστική, οπότε φοβάμαι πολύ μήπως και παρόλο που ούτε εγώ θεωρώ ότι έχω πρόβλημα βάσει ύψους/βάρους (έλααααααααααααααα τα πιασιματάκια είναι γοητεία λέμε  :-D), το ότι δεν θα γυμνάζομαι καθόλου, θα με κάνει να μην καίω καθόλου θερμίδες, οπότε ότι τρώω να "μένει". Με το να είναι ελαφρώς "διαιτητική" η διατροφή μου, σκέφτηκα ότι θα αποφεύγω την συσσώρευση λίπους

Οπότε ναι, μάλλον πρέπει να ξεχάσω σίγουρα τυρί και γαλοπούλα μιας και θα είναι σε μορφή αλλαντικού μιας και δεν θα μου προσφέρουν τίποτα απ ότι κατάλαβα. αν και ήθελα να πιστεύω πως το φιλέτο γαλοπούλα κάτι θα πρόσφερε  :cry:

 

2) γυρίζω κομμάτια στο σπίτι αργά το βράδυ και δεν έχω την δύναμη να μαγειρέψω (όχι ότι είμαι καμιά σούπερ μαγείρισσα και όταν έχω χρόνο, αλλά λέμε τώρα  :-D

δηλαδή θα κάνω ένα ντουζ και θα πάρω αγκαλιά το λάπτοπ για μισή-μία ώρα μέχρι να με πάρει ο ύπνος. οπότε στο μυαλό μου είχα να αποφύγω ότι έχει να κάνει με μαγείρεμα, γιατί απλά δεν έχω κουράγιο και χρόνο να ασχοληθώ με την κουζίνα. ενώ η "ιδέα" της σαλάτας, με παίρνει 10-15 λεπτά το πρωί που θα ξυπνήσω μιας και αποφεύγω οτιδήποτε μαγειρευτό.

 

3) ήθελα να αποφύγω το θέμα με τα πολλά ταπεράκια κυρίως λόγω του ότι ντρέπομαι λιγουλάκι (μην κοροϊδεύετε ρεεεεεεε  :cry: ), οπότε ένα μεγάλο τάπερ θα ήταν μια κάποια λύση. ΟΚ θα μπορούσα υποθέτω να ξεπεράσω το κόμπλεξ μου γι αυτό

 

Ixde μου άρεσε η ιδέα με το θερμός για φαγητό. με πολλά διαμερισματάκια. αν έχεις να προτείνεις κανένα, θα το εκτιμήσω δεόντως

 

πάμε τώρα στο διαταύτα

 

πιστεύετε πως μια διατροφή όπως η παρακάτω είναι οκ;

 

για πρωινό (για το δικό μου πρωινό δηλαδή που ξεκινάει μετα τις 9-10) ένα τοστ (αλλά με τι μέσα αφού τυριά και αλλαντικά τα βγάλαμε οφφ; ίσως ντομάτα και λίγη φέτα; έλααααααααα μη μου στερείτε τη φέτα  :cry: )

 

το μεσημέρι ποικιλία λαχανικών (κάτι σαν την σαλάτα μου αλλά σε μικρότερο μέγεθος) με ξηρούς καρπούς, αυγά και 2 μέρες αντί για αυγό τόνο

 

λίγο πιο μετά ένα φρούτο

το βράδυ γιαούρτι (γιαούρτι πλήρες διάβασα κάπου πίσω. αυτά τα 2% δηλαδή δεν είναι καλή επιλογή; )

και νερό, πολύ νερό!

τίποτα διορθώσεις;

υ.γ: σήμερα μιας και είναι αργία πήγα στης μητέρας μου και πρώτη φορά απόλαυσα τόσο πολύ μαγειρευτό φαγητό. ίσως επειδή ξέρω ότι θα κάνω καιρό να ξαναφάω  :-D

για το θεμα gym μπορεις να κανεις και μερικες ασκησεις στο σπιτι με απλα πραγματα.φαντασια να εχεις.περα αποτο περπατημα.για το θεμα φαγητο δεν ξερω αν η μαμα ειναι κοντα για να σε βοηθησει με λιγα μαγειρευτα φαγητα τα οποια μπορεις να τα ριξεις καταψυξη για να διατηρουνται και μετα να τα ζεστανεις οταν ειναι να τα φας.αν δεν εχεις θεμα κιλων δεν εχεις θεμα να παρεις 2 τις 100.αλλιως ναι παιρνεις 2 τις εκατο.το ιδιο και για το γαλα.με βαση τις αναλογιες μαλον εισαι στην κατηγορια δεν εχω πιασιματα ακομα οποτε εισαι μια χαρα.β.δεν θα σου στερησει κανεις κατι.αν σου αρεσει η φετα φαε και φετα.δεν πας για body buliding Ουτε για διετα.και εγω προσπαθω να τρωω ωραια αλλα θα παρω μαζ μου και μια βλακεια παντα..ειτε κανα μπισκοτακι η καμια μικρη σοκολατα η κανα κεικ σοκολατας.οπως τυρι υπαρχει και Light και αμα δεν πινεις γαλα ειναι ενα υποκαταστατο κα αυτο.ψωμι γενικοτερα να προτιμας μαυρο ψωμι ολικης κτλ.για θερμος δενξερω περιοχη που εισαι αλλα υπαρχουν διαφορα καταστηματα οπως Polo,alpamayo,δημητριαδης action store που εχουν τετοια πραγματα.ειναι λιγο ακριβα αλλα τα αξιζουν.πχ ενα καλο θερμος του μισου λιτρου εχει 20+ ευρω.αλλα δεν τα μετανιωνεις.κανουν δουλεια.και μην ντρεπεσε με τα ταπερακια.δεν χρειαζεται να τα δει κανεις.και εγω κολλουσα πιο πολυ αλλα πλεον δεν με νιαζει.να στο πω και χυμα.τι προτιμας υγιεινα πραγματα και ναξοδευεις λιγα λεφτα και να εχεις 2 ταπερακια η να τρως απεξω τα ετοιμα και ολες τις βλακειες.αυτες τις μερες και εγω κανω το 8ωρο μου μεσα σε ενα συγκεκριμενο χωρο λογω δουλειας.και καθε πρωι την σακουλιτσα χυμα στο χερι με θερμος,ταπερακι με κανα τοστακι,μπουκαλακι νερο.μην κολλας.γενικως ειναι καλο το προγραμμα που λες αλλα λειπει το κανονικο φαγητο.αν τρως σαλατουλες κτλ βλεπω τα κιλα σου αργα η γρηγορα να κατεβαινουν.επισης οπως ειπαν τα παιδια ειναι μερικα φαγητα που φτιαχονται γρηγορα.απο ρυζι,μακαρονια μεχρι ετοιμα Noodles που τα βραζεις απλα.επισης μην ανησυχεις για την συσωρευση λιπους.δεν εχεις αναγκη στην παρουσα φαση.και να κοιμασαι οσο μπορεις.αν κοιμασε λιγο και δεν ξεκουραζεσαι ξεσπας στο φαγητο πολλες φορες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα κάθεσαι δε σημαίνει πως θα ζήσεις με 500 θερμίδες την ημέρα. Μπορεί να επιζήσεις μεν με μια ελλιπή διατροφή αλλά θα «ρίξεις» τη φυσική και κατά συνέπεια πνευματική σου απόδοση. Όταν χάσεις τις αποθεματικές σου δυνάμεις κι αρχίσεις να έχεις συμπτώματα κατάπτωσης, θα το καταλάβεις. Θα νομίζεις πως σε κουράζει η πολύωρη δουλειά και τελικά θα φταίει το ότι προσπαθείς να ζήσεις με ντοματοσαλάτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντικατάστησε αν μπορείς τη φέτα με γιαούρτι (πλήρες), από πρόβειο γάλα κατά προτίμηση.

 

Αν ένα πράγμα από αυτά που έβαλε την κρατήσει ζωντανή αυτό είναι η φέτα..  Πες μου ότι δεν εννοείς να βάλει το γιαούρτι μέσα στη σαλάτα με ντομάτα και ρίγανη...   :shock:

 

 

Ξηροκάρπια  FTW!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ixde μου άρεσε η ιδέα με το θερμός για φαγητό. με πολλά διαμερισματάκια. αν έχεις να προτείνεις κανένα, θα το εκτιμήσω δεόντως :-D

post-271185-0-50561200-1376574426_thumb.jpg

 

Θερμος για νερο και για φαγητο (με τα δυο διαμερισματακια του που μπαινουν το ενα μεσα στο αλλο). Εχω και ενα θερμος-παγοθηκη (σαν μικρο μπαουλακι με χερουλι) για μεγαλυτερο στοκαρισμα. Εχει και καλωδιο να παιρνει ρευμα απο το αυτοκινητο (απο υποδοχη αναμματος τσιγαρου). Δεν ξελιγωνει την μπαταρια και ειναι ο,τι πρεπει, αλλα βαριεμαι τωρα να κατεβω στο γκαραζ για να το φωτογραφισω.

 

Τωρα μη ρωτας ποτε και ποσο τα πηρα γιατι ειναι παλια και δεν θυμαμαι. Παντως Γαλλια (οπου και μενω) τα αγορασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικοτερα τα καλα θερμος κτλ ειναι λιγο ακριβα.βεβαια οτι πληρωνεις παιρνεις.υπαρχε για θερμος με γυαλι που ειναι για 2-3 ωρες και θερμος με κενο αερος γυρω γυρω για πανω απο 15-20 ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας παιδιά :)

 

Θα απαντήσω σε ότι μπορώ γιατί έχω να πάω και σε εορτάζοντες σήμερα :)

 

Star_light

ναι, δουλεύω (πλέον) κάτι τέτοια χαζά ωράρια για τους επόμενους μήνες και (ευτυχώς) όχι μόνιμα. Έγραψα και παραπάνω ότι δεν θέλω να πολυαναλύσω το θέμα της δουλειάς, γιατί φοβάμαι πως θα αποπροσανατολιστεί η κουβέντα. Ναι ξέρω πως είναι απάνθρωπο, ναι δεν μ' αρέσει, αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνει. Όταν επιστρέψω στους κανονικούς μου ρυθμούς, που ευτυχώς κάποια στιγμή θα επιστρέψω, η δουλειά μου είναι πολύ καλή και είμαι πολύ ευχαριστημένη από αυτήν

 

Η μισή ώρα που χαζεύω στο ίντερνετ είναι στο τέλος της ημέρας, στην επιστροφή μου δηλαδή στο σπίτι και μετά το ντουζ και πίστεψέ με δεν είμαι σε θέση να την αντικαταστήσω με γυμναστική/κολυμβητήριο. Έχω και ελλειπτικό στο σπίτι, αλλά είμαι τόσο κομμάτια που πραγματικά ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ λίγη χαλάρωση. Μπαίνω λίγο στο νετ ή βάζω καμιά ταινία να δω και με παίρνει μετά από λίγο ο ύπνος.

 

Ξέρω πως οι ρυθμοί μου αυτούς τους μήνες θα είναι τρελοί και η ρουτίνα μου αφύσικη και ανθυγιεινή, ήρθα σε κόντρα με δικά μου άτομα που θεωρούσαν απαράδεκτο όλο αυτό, αλλά είναι κάτι που πρέπει να γίνει. Δεν μ αρέσει ούτε εμένα αλλά είναι απαραίτητο.

Poulinos
λέω και εδώ πως όταν γυρίζω σπίτι δεν έχω κουράγιο για κανενός είδους γυμναστική. η μόνη γυμναστική που κάνω είναι το περπάτημα για να φτάσω από το πάρκινγκ στις εγκαταστάσεις μας.

κανένα 5λεπτο μη φανταστείς! αλλά αυτό είναι ότι πιο κοντινό σε γυμναστική και αυτό το χρονικό διάστημα, στο τέλος της μέρας δεν έχω κουράγιο για τίποτα άλλο. το σώμα μου δεν ανταποκρίνεται :ΡΡΡ

 

η μητέρα μου δυστυχώς είναι στο χωρίο και δεν έχει τρόπο να έρθει εκτός αν πάω εγώ να πάρω φαγητά, αλλά αυτό μπορώ να το κάνω μόνο τα σαβ/κα. χμμμμ ίσως να της λέω να μου μαγειρεύει 5-6 μερίδες και να τις διατηρώ στον καταψύκτη βγάζοντας κάθε βράδυ να ξεπαγώσει το φαγητό της επόμενης ημέρας; καλή σκέψη αν και δεν είμαι λάτρης του κατεψυγμένου :(

 

πιασιματάκια και όμως έχω. είμαι η κλασική μεσογειακή γυναίκα με σώμα ας πούμε "αχλάδι" :Ρ

δηλαδή το μπουτάκι δεν μου λείπει χεχεχε

και η πλάκα είναι πως όποτε χάνω κιλά, τα χάνω από παντού οπότε το μπουτάκι παραμένει (τώρα γελάω αλλά γενικά μου τη δίνει αν και άσχετο με το θέμα μας :Ρ)

το κόμπλεξ μου με τα ταπεράκια έχει να κάνει με το ότι στη συγκεκριμένη φάση της δουλειάς, είμαι σε έναν χώρο πολύ μικρό, με άλλα 3 άτομα και το ψυγειάκι (γιατί ψυγείο δεν το λες) είναι ακριβώς πίσω από τον "προϊστάμενο" οπότε με ένα τάπερ θα είχα ξεμπερδέψει. το βάζω με τη μία και το ξαναβγάζω. τώρα θα πρέπει να τα βγάλω από την σακούλα, να προσπαθήσω να τα ταξινομήσω στα ράφια και όλα αυτά ακριβώς από πίσω του. είναι κόμπλεξ και χαζομάρα που με ενοχλεί αυτό, αλλά τι να κάνω :Ρ

νομίζω θα το ξεπεράσω πάντως. οι άλλοι παραγγέλνουν από έξω πιτόγυρα κάθε μέρα. αν είχαμε έστω ένα μαγαζί με μαγειρευτό φαγητό εκεί κοντά κάτι θα γινόταν. θα βολευόμουν μια χαρά. τέλος πάντων

 

PCharon

πολύ χρήσιμη η παρατήρησή σου. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό και ούτε θέλω να μου συμβεί. Υπάρχει κάτι να μου προτείνεις ως λύση; Τι τροφές ενισχύουν τις αποθεματικές μας δυνάμεις;

Ixde
σ ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να βγάλεις φωτογραφία τα θερμός σου. εννοείται δεν θα σου ζητούσα να κατέβεις στο αμάξι να φωτογραφίσεις και το άλλο :)

 

Αύριο που έχω επίσης ρεπό θα πάω να ψάξω σε μαγαζιά στη θεσσαλονίκη από φίρμες που ανέφερε ο poulinos :)

 

Σας ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ για την γυμναστικη την αφηνουμε.
επισης επειδη δεν προλαβαινεις να μαγειρεψεις αν και μα ιμεριδα μακαρονια ειναι σχετικα γρηγορη θα ηταν μια λυση εφοσον η κατασταση δεν ειναι μονιμη να σου φτιαχνε η μαμα.ναι το καταλαβαινω αυτο με το καταψυγμενο αλλα οταν πεινας καλυτερα να φας κατι μαγειρευτο και κατεψυγμενο παρα junk food.τωρα
για τα πιασιματα ειναι αναλογα το σωματοτυπο αλλα ναι σε γενικες γραμμες οι γυναικες στα ποδια εχετε την ταση συσσωρευσης του λιπους αντιθετα με εμας που ειναι στην κοιλια.δεν νομιζω οτι ο προισταμενος θα σου πει κατι.συν οτι καποια πραγματα διατηρουνται και εκτος ψυγειου.και καποια αλλα πραγματα που ηταν στο ψυγειο μπορεις να τα αφησεις εκτος  ωστε να ζεσταθουν η να το πω καλυτερα να ερθουν σε θερμοκρασια περιβαλλοντος μεχρι να τα φας.το να παραγγελνεις πιτογυρο καθε μερα περα απο δαπανηρο που λες οκ δεν ειναι πολυ ακριβα ειναι πληρως ανθιυγεινο.οποτε σου αφηνουν και τοψυγειακι δικο σου.οπως λεω να εκτιμας οτι εχεις ενα ψυγειακι.εδω που τρεχω ολη μερα εξω δεν εχω ουτε ψυγειακι ουτε φουρνακι να ζεστανω κατι.οποτε ειναι ακομα πιο δυσκολο να διαλεξεις τι θα φας.
οι ξηροι καρποι παντως οχι σε μεγαλη ποσοτητα ειναι πολυ καλοι.στην σαλατα και ο τονος εχει την τιμητικη του.επισης ενας χυμος ειναι λιγο αμεση ενεργεια χωρις λιπος και διαφορα τετοια.οσο γινεται χυμοχωρις ζαχαρη.κοιτα και προς κορν φλεικς που τρωγονται ψιλο ωμα χωρις γαλα χωρις τιποτα αν και η λυση σακουλακι κορν φλεικς και γαλα σε ενα θερμος καιμετα τα ενωνεις ειναι κατι ευκολο.
για δοχεια μην τα σκεφτεις τα λεφτα.ειναι πραγματα που θα τα παρεις μια φορα και θα σου μεινουν χρονια.το θερμος που πηρα του μισου λιτρου το ειχα παρει οταν πηγα για το σχολειο της ορειβασιας.εκανε περιπου 25 ευρω που ακουγεται ακριβο αλλα κραταει ζεστο η κρυο κατι για πανω απο 15 ωρες.και ειναι κατι που θα μεινει για πολλα πολλα χρονια.ακομα και μεσα στο αμαξι που το αφηνω και το χτυπαει ο ηλιος δεν καταλαβαινει τιποτα.

επισης η σοκολατα κανει καλο αλλα σε μικρες ποσοτητες και σε ατομα που δενεχουν θεμα με κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγαλουμε τον παραγοντα "εχουν ωραια γευση" θα μου πει καποιος γιατι να φαει φρουτα?

 

Στο θεμα βιταμινες, τα λαχανικα ειναι κατα πολυ ανωτερα. Φυτικες ινες δεν εχουν στην πλειοψηφια τους σε ικανοποιητικο ποσοστο εκτος απο διαφορα μουρα.

 

 

 

 

 

Για να μην ακουγονται συνεχεια ανακριβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επισης δεν γινεται να τρως συνεχεια λαχανικα.θες να αλλαξεις και λιγο το προγραμμα σου.δεν ειναι αλογο να του δινεις για 10 χρονια σανο και να μην κανει παραπονο.ακομα και αν κατι δεν εχει μεγαλη θρεπτικη αξια παλι θες να φας ενα γλυκισμα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δοχεια μην τα σκεφτεις τα λεφτα.ειναι πραγματα που θα τα παρεις μια φορα και θα σου μεινουν χρονια.

Κανονικη επενδυση. Το χρημα που εχω εξοικονομησει σε σχεση με το αν επαιρνα φαγητο απεξω δεν λεγεται. Ομως παιζουν ρολο και οι συνθηκες πχ αν το περιβαλλον εργασιας ειναι αστα να πανε, υπαρχει κινδυνος κλεψιας, οποτε δεν θα ελεγα να παρει κατι ακριβο. Παντως αν κατι μπορει να το ασφαλισει πχ εχει τα κλειδια καποιου επιπλου, φοριαμου κλπ τοτε ΟΚ.

 

Αν παει καποιος με το αυτοκινητο του στη δουλεια, αποψη μου ειναι να επενδυσει σε θερμος-παγοθηκη που αφηνει στο πορτμπαγκαζ. Ειναι κατι που μπορεις να παρεις και στις διακοπες και να το ανεβαζεις και στο δωματιο του ξενοδοχειου. Τα καλοκαιρια μου ειναι απαραιτητο οπου κι αν παω κι επρεπε να ειχα επενδυσει σε κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...