Προς το περιεχόμενο

Πρωτη αγορά ssd


kosmasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Το συστημα μου ειναι μια asus p5e με εναν intel e8500 , 4gb ram και κρατάει καλά ακόμη. <br>

Η μητρική εχει τα παρακατω specs :<br>

StorageSouthbridge 1 xUltraDMA 6 xSATA 3 Gb/s ports Support RAID 0,1,5,10 JMicron® PATA and SATA controller 1 xUltraDMA 133/100/66 up to 2 PATA devices <br><br><br>

 

Βλέπω οτι με 3gb/s είμαι sata 2. Θα χρειαστώ και κάποιον controller για sata 3 ?

 

Οποτε θα παρακαλούσα μια οικονομική συνάμα και καλη επιλογή ssd που να δουλεύει καλά και γρηγορα με την μητρική. Δεν ειπα να δωσω 80 ευρω αλλα ουτε και 300. <br><br>

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις θεμα , οι sata 3 μπαινους και πανω σε sata2 θυρες.... απλα θα είναι πιο αργός , χωρις αυτο να σημαινει ότι θα έχεις τρομακτικες διαφορες στην εμπειρια χρήσης....

 

 

Δες τον samsung 840 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει οκ ολοι για τον samsung μιλανε ειτε τον εχουν ειτε οχι .. ειναι ευκολο να τον προτεινεις !

η ουσια ειναι ομως πως την διαφορα την κανει ο pro ο οποιος οντως ειναι σουπερ ειναι ομως και σχετικα ακριβως !

ο απλος ο sumsung δεν ειναι με τιποτα καλυτερος απο αλλους στα ιδια λεφτα η ακομη και απο πιο φθηνους ..

πχ

http://www.skroutz.gr/s/2436545/Sandisk-128GB-SSD.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα read speed που έχει ο 840, ειδικά σε random (που συνήθως random read θα κάνει ο σκληρός και όχι μεγάλα sequential αρχεία, αν χρησιμοποιείται για λειτουργικό) ούτε το ονειρεύονται οι δίσκοι της κατηγορίας, ακόμα και οι αρκετά ακριβότεροι.

π.χ. 4k random read:
Samsung 840 120GB : 240 MB/s
Kingston V300 120GB: 62.5 MB/s

Εκεί που υστερεί ο 840 σε σχέση με τους υπόλοιπους είναι το write speed, αλλά συνήθως τον SSD τον έχεις για read.
Οπότε όταν η τιμή είναι παραπλήσια, κι εγώ προτείνω τον 840 ασυζητητί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Τα read speed που έχει ο 840, ειδικά σε random (που συνήθως random read θα κάνει ο σκληρός και όχι μεγάλα sequential αρχεία, αν χρησιμοποιείται για λειτουργικό) ούτε το ονειρεύονται οι δίσκοι της κατηγορίας, ακόμα και οι αρκετά ακριβότεροι.<br><br>

π.χ. 4k random read:<br>

Samsung 840 120GB : 240 MB/s<br>

Kingston V300 120GB: 62.5 MB/s<br><br>

Εκεί που υστερεί ο 840 σε σχέση με τους υπόλοιπους είναι το write speed, αλλά συνήθως τον SSD τον έχεις για read.<br>

Οπότε όταν η τιμή είναι παραπλήσια, κι εγώ προτείνω τον 840 ασυζητητί.</p>

 

Το οτι ειμαι sata 2 λογω μητρικής δε πειράζει ετσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SanDisk 128GB SSD Drive SATA III  Xωρητικότητα 128GB

 

 

 

Read Sequential: up to 490 MB/s
Write Sequential: up to 350 MB/s

 

 

 

 

 

Samsung Μοντέλο 120GB SSD  120GB Form factor 2.5" -

 

 

 

 

Read Sequential: up to 530 MB/s
Write Sequential: up to 130 MB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα read speed που έχει ο 840, ειδικά σε random (που συνήθως random read θα κάνει ο σκληρός και όχι μεγάλα sequential αρχεία, αν χρησιμοποιείται για λειτουργικό) ούτε το ονειρεύονται οι δίσκοι της κατηγορίας, ακόμα και οι αρκετά ακριβότεροι.

 

π.χ. 4k random read:

Samsung 840 120GB : 240 MB/s

Kingston V300 120GB: 62.5 MB/s

 

Εκεί που υστερεί ο 840 σε σχέση με τους υπόλοιπους είναι το write speed, αλλά συνήθως τον SSD τον έχεις για read.

Οπότε όταν η τιμή είναι παραπλήσια, κι εγώ προτείνω τον 840 ασυζητητί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο samsung λοιπον σε απλα ελληνικα υστερει στο γραψιμο σχεδον κατα 3 φορες  απο ενα δισκο πιο φθηνο χωρις μαλιστα αυτο να διορθωνεται με καποιο firmware update ..

σε συγκεκριμενα μαλιστα τεστ  πολυ γνωστου περιοδικου πριν 1.5 χρονο ο samsung ο απλος ηταν στην 7η θεση αναμεσα στους 10 πιο δημοφιλης ssd  της κατηγοριας του τοτε  ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά. Λαμβάνοντας υπόψιν τη μελλοντική αναβάθμιση του υπολογιστή θα κινηθω για τον samsung 840 pro series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...