Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την ειδα πατριώτης αδερφε. Ειμαι πατριώτης. :-)

 

Μην πετάτε κουβέντες χωρις να ξέρετε τι γινεται ορισμένοι και ορισμένες. Τωρα το τι γουστάρεις εσυ και αν ειρωνεύεσαι

με αφηνει αδιάφορο. Ούτως ή αλλως ξέρουμε παλι πως σε ενδεχομενη μπουκα οι μισοι θα πετάνε χαρταετο και θα παιζουνε πασιέτζα στον υπολογιστη και οι άλλοι μισοι θα πάρουν τα βουνα. Οποτε μην ειρωνεύεστε κιολας.

 

Και μετα θα βγουν ΟΛΟΙ να πουν η ΧΩΡΑ ΜΑΣ. Και ο πολιτισμος ΜΑΣ. Και η ιστορια ΜΑΣ.

 

 

Χαχαχα!!! Από την εμπειρία μου αυτό που έχω δεί ότι συνήθως αυτοί που ήταν σαν και σένα ένα πράγμα στα δύσκολα πέτουσαν χαρταετό .... γιαθτό το ότι λες ότι είσαι πατριώτης εμένα δεν μου λέει τπτ...

 

 

"Και μετα θα βγουν ΟΛΟΙ να πουν η ΧΩΡΑ ΜΑΣ. Και ο πολιτισμος ΜΑΣ."

 

 

μην χ..σώ την χώρα και αν ενvοείς τον πολιτισμό που υπήρχε πριν χιλίαδες χρόνια αυτός δεν υπάρχει , αυτην η χωματερή ..εεε.. χώρα.. έχει την νοοτροπία και πολιτισμό του οθωμανικού κράτους όσο και να μην θες να το παραδεχτείς..

 

..και πούσε τον χαρταετό μην ξεχάσεις να πάρεις....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ήμουν αρκετά σαφής μάλλον άλλο να σου πει κάτι ένας αστυνομικός η έστω διοικητής και άλλο να βγάλεις αυτο το συμπέρασμα από λεγόμενα πολλών αστυνομικών και αστυνομικών τμημάτων ώστε να αποφυγής τα προσωπικά κόμπλεξ τα του καθενός.

 

Συμφωνω σε αυτό που λες αλλα εγραψα και πριν ότι θα δεις και θα φιλτράρεις την γνωμη τους πχ αμα σου πει κάποιος ότι ολοι είναι σκατα και τα ιδια προφανως και θα καταλάβεις ότι είναι προκατειλημενος με τους ξένους καιτοι αστυνομικος. Αυτου την αποψη δεν θα την παρεις στα σοβαρα προφανως γιατι υπάρχουν και φυλές που δεν πειράζουν και είναι πιο πολιτισμένες από άλλες. Στο συνολο τους διοτι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο. Πχ μπορει να σου πω εγω ξέρεις οι Συριοι είναι πολιτισμένοι και 3-4 να κάνουν εγκληματα αυτό είναι μια εξαιρεση όμως όχι ο κανονας. Σε συγκριση πχ με άλλες φυλές στις οποιες θα είναι 3-4 καλοι και οι αλλοι γαμησετα.

 

Και επειδή υπάρχουν άτομα που δεν είναι σοβαροι συνομιλητες και ψάχνουν να αλλαξουν τα λεγομενα για να ριξουν λάσπη σε οσους δεν συμπαθουν εστω και σαν νικ εδώ μέσα να ξεκαθαρισω ότι και για τους κολοφαρες δεν προτεινα επιθετικη στάση αλλα επιφυλακτικη μέχρι να δεις πως θα κινηθουν.

 

Χαχαχα!!! Από την εμπειρία μου αυτό που έχω δεί ότι συνήθως αυτοί που ήταν σαν και σένα ένα πράγμα στα δύσκολα πέτουσαν χαρταετό .... γιαθτό το ότι λες ότι είσαι πατριώτης εμένα δεν μου λέει τπτ...

 

 

"Και μετα θα βγουν ΟΛΟΙ να πουν η ΧΩΡΑ ΜΑΣ. Και ο πολιτισμος ΜΑΣ."

 

 

μην χ..σώ την χώρα και αν ενvοείς τον πολιτισμό που υπήρχε πριν χιλίαδες χρόνια αυτός δεν υπάρχει , αυτην η χωματερή ..εεε.. χώρα.. έχει την νοοτροπία και πολιτισμό του οθωμανικού κράτους όσο και να μην θες να το παραδεχτείς..

 

..και πούσε τον χαρταετό μην ξεχάσεις να πάρεις....

 

Από την εμπειρια σου ναι.... ουτε καν με ξέρεις.

 

Αλλα επειδή έχεις χεσμένη την χώρα έχεις και τέτοιες αποψεις. Δεν μου κανει καμια εντυπωση σε καταλαβα πριν καν απαντησεις. Είναι πραγματικά λυπηρο να υπάρχουν άτομα σαν και εσενα που αποκαλουν την χωρα χωματερή και μετα να μας κουνάνε και το δάκτυλο. Ντροπη σου.

 

Τι περιμενει κανεις βεβαια όταν ατομα σαν κάποιους "καλλιτεχνες" που βγαινουν και βριζουν εθνικες εορτες και επετείους και τωρα τους βλέπεις και στην τηλεοραση αντι να είναι στην φυλακή για προσβολή εθνικών συμβολων. Μια ζωη ότι να ναι και ωχ αδερφιστες θα ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν έχω εκφράσει άποψη ακόμα. Περιμένω τα στοιχεία για να διαμορφώσω.

 

Είσαι ο μοναδικός που επιμένεις ότι είσαι απόλυτα σωστός, σε ρωτώ λοιπόν που στηρίζεις τη βεβαιότητα και υπεκφεύγεις να απαντήσεις και με παραπέμπεις να κάνω προσωπική έρευνα, με συνεντευξείς με biased υποσύνολο, απο το μηδέν αρνούμενος να μοιραστείς τις πληροφορίες που διατείνεσαι πως έχεις.

 

Μου είσαι αδιάφορος για να έχω προσωπική κόντρα μαζί σου, ενδιαφέρομαι να μοιραστείς τις πληροφορίες που έχεις, κάτι που δεν κάνεις.

 

Αν λοιπόν θες όντως να συμμετέχεις σε ένα χώρο ανταλλαγής απόψεων, πρέπει να είσαι έτοιμος να μοιραστείς την πληροφόρηση σου, τον τρόπο ανάλυσης της πληροφορίας, τα συμπεράσματα σου και να είσαι ψυχολογικά έτοιμος να τα συζητήσεις και να αναθεωρήσεις ίσως και τις απόψεις σου μέσα απο τη συζήτηση. Μέχρι στιγμής, αυτοπαρουσιάζεσαι με το άλαθητο του πάπα.

 

Στο δικό μου κόσμο, δε θα έπρεπε να μιλάς.

ΥΓ για το υστερόγραφο σου: δεν έχει καταδικαστεί ποτέ στη σύγχρονη ιστορία απο πολιτικό δικαστήριο για τη χώρα καταγωγής του ή βάση εντυπώσεων και αστήρικτες γενικεύσεων για πληθυσμιακές όμαδες.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρεις φιλε αλλα δεν δεχομαι να κάνω κουβέντα με κάποιον που με αποκάλεσε κουτοπονηρο και ημιμαθή γιατι άσχετα από τα παραμυθια που γράφεις εσυ ότι δεν εχεις προσωπικη κοντρα μαζι μου εγω πιστευω ότι εισαι προκατειλημενος. Εγω είμαι ντόμπρος. Μου έκανες προσωπικη επιθεση και εσυ και η άλλη και περιμενεις να μοιραστώ προσωπικά στοιχεια μαζι σας? η εμπειρια θα σε πεισει κάποια στιγμη και η πραγματικοτητα οχι εγω. Καληνύχτα και μεταφορικα και κυριολεκτικα και άλλη φορά να προσέχεις τις κουβέντες σου.

 

Δεν γινεται να περιμένεις στοιχεια από έναν ημιμαθή οποτε κάτσε και ψάξε μονος σου. Ημιμαθης είμαι. Τι ψάχνεις?! Καληνύχτα B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε αυτό που λες αλλα εγραψα και πριν ότι θα δεις και θα φιλτράρεις την γνωμη τους πχ αμα σου πει κάποιος ότι ολοι είναι σκατα και τα ιδια προφανως και θα καταλάβεις ότι είναι προκατειλημενος με τους ξένους καιτοι αστυνομικος. Αυτου την αποψη δεν θα την παρεις στα σοβαρα προφανως γιατι υπάρχουν και φυλές που δεν πειράζουν και είναι πιο πολιτισμένες από άλλες. Στο συνολο τους διοτι πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο. Πχ μπορει να σου πω εγω ξέρεις οι Συριοι είναι πολιτισμένοι και 3-4 να κάνουν εγκληματα αυτό είναι μια εξαιρεση όμως όχι ο κανονας. Σε συγκριση πχ με άλλες φυλές στις οποιες θα είναι 3-4 καλοι και οι αλλοι γαμησετα.

 

Και επειδή υπάρχουν άτομα που δεν είναι σοβαροι συνομιλητες και ψάχνουν να αλλαξουν τα λεγομενα για να ριξουν λάσπη σε οσους δεν συμπαθουν εστω και σαν νικ εδώ μέσα να ξεκαθαρισω ότι και για τους κολοφαρες δεν προτεινα επιθετικη στάση αλλα επιφυλακτικη μέχρι να δεις πως θα κινηθουν.

 

 

Από την εμπειρια σου ναι.... ουτε καν με ξέρεις.

 

Αλλα επειδή έχεις χεσμένη την χώρα έχεις και τέτοιες αποψεις. Δεν μου κανει καμια εντυπωση σε καταλαβα πριν καν απαντησεις. Είναι πραγματικά λυπηρο να υπάρχουν άτομα σαν και εσενα που αποκαλουν την χωρα χωματερή και μετα να μας κουνάνε και το δάκτυλο. Ντροπη σου.

 

Τι περιμενει κανεις βεβαια όταν ατομα σαν κάποιους "καλλιτεχνες" που βγαινουν και βριζουν εθνικες εορτες και επετείους και τωρα τους βλέπεις και στην τηλεοραση αντι να είναι στην φυλακή για προσβολή εθνικών συμβολων. Μια ζωη ότι να ναι και ωχ αδερφιστες θα ειμαστε.

 

Ναι από την εμπειρία μου έχω δει άτομα σαν εσένα...

 

Αυτό μόνο χώρα δεν είναι... πραγματικά λυπηρό είναι να υπάρχουν άτομα με απόψεις μίας άλλης εποχής που πρέπει να σου λείπει έ?

Στην κειδία του Γεωργαλά μην ξεχάσεις να πάς .....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι από την εμπειρία μου έχω δει άτομα σαν εσένα...

 

Αυτό μόνο χώρα δεν είναι... πραγματικά λυπηρό είναι να υπάρχουν άτομα με απόψεις μίας άλλης εποχής που πρέπει να σου λείπει έ?

Στην κειδία του Γεωργαλά μην ξεχάσεις να πάς .....

 

Aπο την εμπειρια σου ναι. Ατομα σαν και εμενα ναι. Μετα κάντε κυρηγματα περι ρατσισμου και τσουβαλιάσματος.

 

Δεν εχεις καμια ιδέα και καμια εμπειρια από άτομα σαν και εμενα γιατι αν ειχες θα ησουν και πιο προσεκτικος και μαζεμένος σε αυτά που γράφεις. Καληνύχτα και σε σενα κυριε ψυχολογε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επέλεξα τον άντρα μου κοίταξα την καρδιά του και τον χαρακτήρα του και δεν κοίταξα αν είναι έλληνας ή μουσουλμάνος ή κουτσός ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Είναι προσωπική μου επιλογή και η συμπεριφορά κάποιων εδώ μέσα με επιβεβαιώνει. Αν είχα βρει νωρίτερα έλληνα άντρα που να μου ταιριάζει και να είναι σοβαρός για γάμο, προφανώς θα είχα παντρευτεί έλληνα, αλλά δυστυχώς μια μεγάλη μερίδα κοιτάει τις ρωσίδες, βουλγάρες,ρουμάνες ή κοιτάει για γυναίκες που να μοιάζουν στις αγαπημένες του πορνοστάρ. Φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω τα 5 εκατομμύρια άντρες που υπάρχουν στην Ελλάδα, και φυσικά υπάρχουν πολλοί σωστοί και σοβαροί έλληνες, αλλά εγώ δεν γνώρισα κάποιον τέτοιο. Ναι ο άντρας μου είναι μαροκινός και μουσουλμάνος αλλά είναι σίγουρα πιο άνθρωπος από αυτούς που βγάζουν τη χολή τους εδώ μέσα. 
Φιλική συμβουλή: καλό είναι να είστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και να μη βάζετε όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι. Ενημερωθείτε, ταξιδέψτε, ανοίχτε τους ορίζοντές σας.  Το ότι είναι κάποιος μουσουλμάνος δε σημαίνει ότι βαράει τη γυναίκα του ή ότι είναι τρομοκράτης. To ότι κάποιος είναι μαροκινός δε σημαίνει ότι είναι εγκληματίας. Όπως και το ότι είναι κάποιος χριστιανός δε σημαίνει ότι είναι τέλειος. Και επαναλαμβάνω, δεν έχω ασπαστεί το Ισλάμ.
 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα οι μουσουλμάνοι έχουν ανοιχτούς ορίζοντες. Το έχω υποψη όταν διαβασα την θέση της γυναικας στο Ισλάμ.

 

Οι ελληνιδες κατηγορείτε τους άντρες τους Έλληνες αλλα δεν κοιτάτε πρωτα που οι 8 στις 10 ειστε μεσα στην ξυνιλα το υφάκι και την έπαρη οποτε και να θέλει ενας χριστιανος να κάνει πέσιμο και καμάκι το ξανασκέφτεται.

 

Μπορει να είναι εξαιρεση ο αντρας σου βεβαια. Αλλα αμα διαβάσει κάποιος για τη θέση της γυναικας στο Ισλαμ θα φριξει. Αλλα εντάξει ας ειμαστε πιο ανοιχτόμυαλοι μωρε μια οικογενεια ειμαστε ολοι. :cry:

 

 

Ξεκινώντας από τη θρησκεία, βλέπουμε πώς το ιερό βιβλίο των μουσουλμάνων, το Κοράνι, τονίζει ότι οι γυναίκες «οφείλουσι να εκπληρώσι τα εαυτών καθήκοντα ώς αρμόζει, οι δε άνδρες να προσφέρωνται προς αυτάς μετά δικαιοσύνης, αλλ’ έχουσι την εαυτών εξουσίαν» (Η Βούς, 2:228). Κατά τη μουσουλμανική θρησκευτική παράδοση, ο Μωάμεθ είπε χαρακτηριστικά για τη στάση της γυναίκας προς τον σύζυγο της: «Αν είχα εξουσία για το προσκύνημα, θα έδινα εντολή να προσκυνά η γυναίκα τον άνδρα της»2. Κάθε σύζυγος είναι υποχρεωμένη να έχει στάση προσοχής απέναντι στον σύζυγο της και να τον υπακούει, εκτός εάν αυτός θέλει κάτι το οποίο είναι θρησκευτικά απαγορευμένο.

 

και άλλα πολλά.

 

Αυτή διαμένει στην κατοικία του άνδρα της. Χωρίς την άδειά του, δεν μπορεί να κάνει επισκέψεις, ούτε και ελεύθερη επαγγελματική ζωή. Η απαγόρευση αυτή υπάρχει και σε νεώτερες νομοθεσίες, όπως, παραδείγματος χάριν, στην Αίγυπτο, στη Συρία, στο Ιράν και στο Ιράκ.

 

Δηλαδη αν η άλλη θέλει να ανελιχθεί επαγγελματικα θα πρεπει να ζητησει τη δικη μου άδεια? επειδή είναι γυναικα μου???? ελεοςςςςς ρε φιλε.

 

Οποιον  εβλεπα να κάνει τέτοια στη γυναικα του θα τον ξεκινουσα στις φάπες χωρις πολλα επιχειρηματα και διαφωνιες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επέλεξα τον άντρα μου κοίταξα την καρδιά του και τον χαρακτήρα του και δεν κοίταξα αν είναι έλληνας ή μουσουλμάνος ή κουτσός ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο. Είναι προσωπική μου επιλογή και η συμπεριφορά κάποιων εδώ μέσα με επιβεβαιώνει. Αν είχα βρει νωρίτερα έλληνα άντρα που να μου ταιριάζει και να είναι σοβαρός για γάμο, προφανώς θα είχα παντρευτεί έλληνα, αλλά δυστυχώς μια μεγάλη μερίδα κοιτάει τις ρωσίδες, βουλγάρες,ρουμάνες ή κοιτάει για γυναίκες που να μοιάζουν στις αγαπημένες του πορνοστάρ. Φυσικά δεν μπορώ να γνωρίζω τα 5 εκατομμύρια άντρες που υπάρχουν στην Ελλάδα, και φυσικά υπάρχουν πολλοί σωστοί και σοβαροί έλληνες, αλλά εγώ δεν γνώρισα κάποιον τέτοιο. Ναι ο άντρας μου είναι μαροκινός και μουσουλμάνος αλλά είναι σίγουρα πιο άνθρωπος από αυτούς που βγάζουν τη χολή τους εδώ μέσα.

Φιλική συμβουλή: καλό είναι να είστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και να μη βάζετε όλους τους ανθρώπους σε ένα τσουβάλι. Ενημερωθείτε, ταξιδέψτε, ανοίχτε τους ορίζοντές σας. Το ότι είναι κάποιος μουσουλμάνος δε σημαίνει ότι βαράει τη γυναίκα του ή ότι είναι τρομοκράτης. To ότι κάποιος είναι μαροκινός δε σημαίνει ότι είναι εγκληματίας. Όπως και το ότι είναι κάποιος χριστιανός δε σημαίνει ότι είναι τέλειος. Και επαναλαμβάνω, δεν έχω ασπαστεί το Ισλάμ.

 

Μην στεκεσαι σε 3-4 το πολυ ανθρωπους με μυαλο πιθηκου. Η πλειοψηφια τους εκραξε. Παντα θα βρεθουν καποια χαϊβάνια σε ενα κοινονικο συνολο, μην ασχολεισαι με αυτους.

Οσο για την συμβουλη σου, απλα χανεις τα λογια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μπορει να έχω μυαλο πιθηκου μωρε δεν βαριέσαι δεν μπορούμε να γεννηθούμε ολοι φωστήρες. Τη θέση της γυναικας στο Ισλάμ την έχει διαβασει κανεις? εσυ Ανδρομέδα την έχεις διαβασει?

 

Όταν κάποιος είναι μουσουλμάνος δεν αναγνωριζει και δεν πιστευει στο Κορανι? αρα πιστευει και σε αυτά που παρέθεσα. Οποτε για ποιους ανοιχτούς ορίζοντες μιλάμε ρε παιδια? Προφανως και καθενας όταν θα πάει σε μια τέτοια περιοχη θα προσέχει τι λεει - τις διαφωνιες του - τι κάνει κτλπ διοτι εκει δεν τον παιρνει να δειξει διαφπρετικοτητα όταν ολοι οι υπόλοιποι ασπάζονται έναν συγκεκριμενο τροπο ζωης γιατι μπορει πχ ένα βραδυ να τον αρπάξουν και μετα να μην ξαναμαθει κανεις για αυτόν καμια φορά οι άνθρωποι λειτουργουν περιεργα, αλλα αυτό δεν σημαινει ότι οι άλλοι είναι ανοιχτόμυαλοι ή ότι εγινε αυτος. Εμεις να ειμαστε ανοιχτόμυαλοι οι άλλοι που δεν παρεκλινουν από αυτά που πιστευουν γιατι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ξεκινώντας από τη θρησκεία, βλέπουμε πώς το ιερό βιβλίο των μουσουλμάνων, το Κοράνι, τονίζει ότι οι γυναίκες «οφείλουσι να εκπληρώσι τα εαυτών καθήκοντα ώς αρμόζει, οι δε άνδρες να προσφέρωνται προς αυτάς μετά δικαιοσύνης, αλλ’ έχουσι την εαυτών εξουσίαν» (Η Βούς, 2:228). Κατά τη μουσουλμανική θρησκευτική παράδοση, ο Μωάμεθ είπε χαρακτηριστικά για τη στάση της γυναίκας προς τον σύζυγο της: «Αν είχα εξουσία για το προσκύνημα, θα έδινα εντολή να προσκυνά η γυναίκα τον άνδρα της»2. Κάθε σύζυγος είναι υποχρεωμένη να έχει στάση προσοχής απέναντι στον σύζυγο της και να τον υπακούει, εκτός εάν αυτός θέλει κάτι το οποίο είναι θρησκευτικά απαγορευμένο.

 

και άλλα πολλά.

 

Αυτή διαμένει στην κατοικία του άνδρα της. Χωρίς την άδειά του, δεν μπορεί να κάνει επισκέψεις, ούτε και ελεύθερη επαγγελματική ζωή. Η απαγόρευση αυτή υπάρχει και σε νεώτερες νομοθεσίες, όπως, παραδείγματος χάριν, στην Αίγυπτο, στη Συρία, στο Ιράν και στο Ιράκ.

 

Δηλαδη αν η άλλη θέλει να ανελιχθεί επαγγελματικα θα πρεπει να ζητησει τη δικη μου άδεια? επειδή είναι γυναικα μου???? ελεοςςςςς ρε φιλε.

 

Οποιον  εβλεπα να κάνει τέτοια στη γυναικα του θα τον ξεκινουσα στις φάπες χωρις πολλα επιχειρηματα και διαφωνιες :-)

Αδερφε, πηγές να βαζεις οταν αντιγραφεις απο το διαδικτυο, δεν ειναι κακο.

 

Τα παραπανω αποσπασματα λοιπον προερχονται απο το σαιτ http://www.zoiforos.gr/~zoiforos/ που εμπεριεχει πολλα ενδιαφεροντα και αντικειμενικα αρθρα απο μοναχους, επισκοπους, ιερεις και θεολογους. Το λες και biased.

Θα προτεινα λοιπον μια πιο αντικειμενικη πηγη πληροφορησης, οπως λες και συ, ψαξτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος είναι μουσουλμάνος δεν αναγνωριζει και δεν πιστευει στο Κορανι? αρα πιστευει και σε αυτά που παρέθεσα. Οποτε για ποιους ανοιχτούς ορίζοντες μιλάμε ρε παιδια?

 

Δε μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι με την ίδια λογική όλοι οι χριστιανοί αναγνωρίζουν και πιστεύουν και μπλα μπλα μπλα και 10 εντολές και άρα δεν υπάρχει ούτε ένας κλέφτης, φονιάς, ή μοίχος έτσι;

 

Όταν είμασταν μικροί στο σχολείο μας μάθαιναν: κάνεις μια υπόθεση - φτάνεις σε ένα συμπέρασμα - το συμπέρασμα φανερά δεν ισχύει - άρα η υπόθεση είναι λανθασμένη.

 

Μάλλον δεν έμεινε σε όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δυστυχως δεν έχω το κοράνι να το βγάλω μια φωτογραφια να ανεβάζω το κεφάλαιο που λέει για τις γυναικες και τους άντρες. Φαντάζομαι δεν έχουν λογο να παραποιήσουν τις παραγράφους του ..... θα ειχε κατεβει η σελιδα ή θα ειχαν φάει μηνυσεις. Τοσο αφελείς τους έχεις? χαχα άλλη ιστορια τωρα και αυτή για αυτό δεν θελω να βαζω πηγες .... γιατι μετα "βαλε μια εγκυρη πηγη αδερφε.... αυτή που μας έβαλες δεν μ ας αρεσουν αυτά που λεει" :cry:  :cry:


Δε μπορεί να μην καταλαβαίνεις ότι με την ίδια λογική όλοι οι χριστιανοί αναγνωρίζουν και πιστεύουν και μπλα μπλα μπλα και 10 εντολές και άρα δεν υπάρχει ούτε ένας κλέφτης, φονιάς, ή μοίχος έτσι;

 

Όταν είμασταν μικροί στο σχολείο μας μάθαιναν: κάνεις μια υπόθεση - φτάνεις σε ένα συμπέρασμα - το συμπέρασμα φανερά δεν ισχύει - άρα η υπόθεση είναι λανθασμένη.

 

Μάλλον δεν έμεινε σε όλους.

 

Άλλο το πως εφαρμόζεται η θεωρια στην πράξη. Εμεις λέμε τι γράφει το Κοράνι το επισημο των Μουσουλμάνων δηλαδή. Σε αυτό η γυναικα θεωρείται κατωτερη. Οποτε τι να ερθει να μου πει ενας μουσουλμάνος? ότι είναι ανοιχτόμυαλος και εγω κλειστομυαλος? δεν θα το δεχτω αμα ξέρω ότι ασπάζεται το κοράνι και το εφαρμοζει.

 

Ακουγονται σκληρα ισως αυτά αλλα εγω δεν χαϊδευω αυτιά αυτή είναι η αληθεια όπως επισης θα περάσεις μαυρη ζωη με μια φεμινιστρια στις αποψεις και στην  ιδεολογια αμα κανεις το λάθος να την παντρευτείς ετσι και εγω δεν θα εμπιστευομουν έναν μουσουλμανο για συζυγο εγω προσωπικα προσωπικη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιχειρηματολογια σου μπαζει απο παντου.

Σε αφηνω τωρα, παω να διαβασω τα νεα του παναθηναικου στο redplanet. Μετα θα περασω μια βολτα απο το makeleio.gr να δω τι παιζει με τους προσφυγες τωρα που κανει κρυο στην Ελλαδα. Φανταζομαι δεν εχουν λογο να παραποιησουν την αληθεια, δεν ειναι τοσο αφελεις, θα επεφταν μηνυσεις αλλωστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...