Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η επιχειρηματολογια σου μπαζει απο παντου.

Σε αφηνω τωρα, παω να διαβασω τα νεα του παναθηναικου στο redplanet. Μετα θα περασω μια βολτα απο το makeleio.gr να δω τι παιζει με τους προσφυγες τωρα που κανει κρυο στην Ελλαδα. Φανταζομαι δεν εχουν λογο να παραποιησουν την αληθεια, δεν ειναι τοσο αφελεις, θα επεφταν μηνυσεις αλλωστε.

 

Εγω σου ποστάρω τι γράφει το Κοράνι και εσυ μου λες ότι η επιχειρηματολογια μου μπάζει από παντου.....

 

Είναι τελειως διαφορετικο παράδειγμα οι ειδήσεις που λες με το Κοράνι ... στο Κοράνι αμα μετάφερεις παραποιημένα τα άρθρα θα βγουν οι μουσουλμάνοι και θα επαναστατησουν. Τωρα στις ειδήσεις που λες ..... ποιος θα βγει να διαμαρτυρηθεί.

Μάλλον δεν την έχεις διαβάσει και πολύ καλά.

 

Τι λες μωρε ... τι λες. ελεος. Εχω κάνει συζητήσεις με θεολογους καθηγητές πανεπιστημιου πανω στο θεμα θα μου πεις δεν έχω διαβασει καλα την βιβλο. Η θεση της γυναικας είναι ισοτιμη με τον άντρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

DDevil, όταν λες ότι η θέση της γυναίκας είναι ισότιμη με αυτή του άντρα στον Χριστιανισμό, εννοείς εξαρχής ή τα τελευταία χρόνια?

 

Γιατί πχ η εκκλησία αναγνώρισε ότι η γυναίκα είχε ψυχή το 1545. Πιο πριν δεν...

 

Ακόμα κι η όλη φάση του Αδάμ και της Εύας κάνει μπαμ ότι θεωρούσε τον άντρα ανώτερο, γι' αυτό φτιάχτηκε πρώτος κι όχι ταυτόχρονα...

 

 

Τώρα αν τα τελευταία χρόνια έχουν πέσει κωλοτούμπες και politically correct ερμηνείες/διορθώσεις, που δεν είναι πλέον "κυριολεκτικές" (αλλά για 1500+ χρόνια ήταν), δεν σημαίνει ότι είμαστε εντάξει και περασμένα ξεχασμένα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με προλάβατε, ήθελα και εγώ να μιλήσω για τη βιβλο....

 

Θα μπορούσες λοιπόν φίλε μου να ανοίξεις τους ορίζοντές σου ξεκινώντας να διαβάζεις τη βίβλο που σίγουρα δεν την έχεις διαβάσει ποτέ και θα δεις σε πόσο "υψηλή" θέση βάζει τη γυναίκα ο χριστιανισμός. Εκτός από το γνωστό "η γυνή να φοβείται να τον άντρα", ορίστε μερικά παραθέματα που βρήκα βιαστικά:

 

Οι γυναίκες, υποτάσσεστε στους άνδρες σας, όπως στον Κύριο· επειδή, ο άνδρας είναι η κεφαλή τής γυναίκας, όπως και ο Χριστός είναι η κεφαλή τής εκκλησίας, κι αυτός είναι ο σωτήρας τού σώματος.

(Προς Εφεσίους, 5: 22-23)

Η γυναίκα ας μαθαίνει μέσα σε ησυχία με κάθε υποταγή· σε γυναίκα, όμως, δεν επιτρέπω να διδάσκει ούτε να αυθεντεύει επάνω στον άνδρα, αλλά να ησυχάζει. Επειδή, ο Αδάμ πλάστηκε πρώτος, έπειτα η Εύα. Και ο Αδάμ δεν απατήθηκε· αλλά, η γυναίκα, αφού εξαπατήθηκε, διέπραξε παράβαση.

(Προς Τιμόθεον Α', 2: 11-14)

Οι γυναίκες σας ας σιωπούν μέσα στις εκκλησίες· επειδή, δεν είναι επιτρεπτό σ' αυτές να μιλάνε, αλλά να υποτάσσονται, όπως λέει και ο νόμος.

(Προς Κορινθίους Α', 14: 34)

Η θέση της γυναίκας μόνο ισότιμη δεν είναι. Η γυναίκα είναι κατώτερη από τον άντρα. Και ναι φίλε μου, εγώ έχω διαβάσει τη θέση της γυναίκας στο κοράνι. 'Εχω διαβάσει και  πολλά αποσπάσματα για το πόσο σημαντική είναι η θέση της γυναίκας, τα οποία όμως δε συμφέρει να δημοσιευτούν στο ίντερνετ γιατί θα μας χαλάσουν την κακή εικόνα που έχουμε για τους μουσουλμάνους.
Δεν υποστηρίζω το Ισλάμ, αλλά δε μου αρέσει να κατηγορούμε τυφλά άλλες θρησκείες πιστεύοντας ότι η δική μας θρησκεία είναι τόσο τέλεια και τόσο ειρηνική. Γι'αυτό είπα ότι καλό είναι να ψαχνόμαστε και να ενημερωνόμαστε και να μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε τον τον άνθρωπο, έχει μιλήσει με καθηγητές λέμε. Τι να διαβάσει και βλακείες;

 

Απλά επειδή για το Κοράνι δε βρήκε καθηγητές, εκεί διάβασε. Γιατί το κάνουμε τόσο θέμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καθηγητές θεολόγοι απορώ πώς κατάφεραν να γίνουν και καθηγητές αφού δε γνωρίζουν καν ποια ειναι η θέση της γυναίκας στη βίβλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DDevil, όταν λες ότι η θέση της γυναίκας είναι ισότιμη με αυτή του άντρα στον Χριστιανισμό, εννοείς εξαρχής ή τα τελευταία χρόνια?

 

Γιατί πχ η εκκλησία αναγνώρισε ότι η γυναίκα είχε ψυχή το 1545. Πιο πριν δεν...

 

Ακόμα κι η όλη φάση του Αδάμ και της Εύας κάνει μπαμ ότι θεωρούσε τον άντρα ανώτερο, γι' αυτό φτιάχτηκε πρώτος κι όχι ταυτόχρονα...

 

Βασικα ο Αποστολος Παύλος ειχε πει «ούκ ένι άρσεν ή θήλυ» τον 1ο αι'ωνα μ.Χ  

(Γαλ., γ', 28) το γαλ είναι η επιστολή προς Γαλατες.

 

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE_%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%93%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%84%CE%B5%CF%82

 

οποτε δεν ξέρω τι εννοεις με το παλιά ή το νεοτερα.

Οι καθηγητές θεολόγοι απορώ πώς κατάφεραν να γίνουν και καθηγητές αφού δε γνωρίζουν καν ποια ειναι η θέση της γυναίκας στη βίβλο

 

Κατσε μη βιάζεσαι να κρινεις επιστήμονες ανθρώπους. Θα τα βρούμε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάς ότι τον χριστό τον έφερε γυναικα στον κοσμο η Παναγία οποτε δεν γινεται να είναι η θέση της γυναικας υποδεέστερη στις γραφές του χριστιανισμου αυτά που παρέθεσες ισχυουν μεν αλλα είναι παλαιότερα. Διάβασε 1ο αι μ.Χ με Αποστολο παύλο.


Σου γραφει κατι ξεκαθαρο. Δεν εχει ασπαστει το Ισλαμ. Οτι και να ισχυει δεν μετραει πανω της. Αλλα ειπαμε,...μην τα ξαναλεω.

 

Μακαρι ο αντρας της να είναι πολιτισμένος αυτή το ξέρει. Με αυτά που βλέπουμε όμως ανα τον κοσμο και κυριως στις χώρες του Ισλάμ που είναι ολοι μουσουλμάνοι καμια φορά αμφιβάλλω. Καταρχήν ολες είναι με μαντηλες. Γιατι να είναι ετσι? εγω θελω να βλέπω μαλλιά ελευθερα κάτω ή κοτσο. Γιατι μαντηλι? αρα σημαινει πως είναι παραδοσιακοι στο Ισλαμ. Τεσπα. Πρεπει να πάω γυμναστηριο θα τα πουμε μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο την εμπειρια σου ναι. Ατομα σαν και εμενα ναι. Μετα κάντε κυρηγματα περι ρατσισμου και τσουβαλιάσματος.

 

Δεν εχεις καμια ιδέα και καμια εμπειρια από άτομα σαν και εμενα γιατι αν ειχες θα ησουν και πιο προσεκτικος και μαζεμένος σε αυτά που γράφεις. Καληνύχτα και σε σενα κυριε ψυχολογε.

 

Σιγά μην σε φοβηθούμε κιόλας...

Τράβα να δείς αν έρχομαι.....

 

Χαχαχαχα!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε συ basketballfan δεν ξέρεις ότι η βιβλος αποτελείται από 2 βιβλια? και ρωτας εμένα αμα την έχω διαβασει? :cry:


Αφήστε τον τον άνθρωπο, έχει μιλήσει με καθηγητές λέμε. Τι να διαβάσει και βλακείες;

 

Απλά επειδή για το Κοράνι δε βρήκε καθηγητές, εκεί διάβασε. Γιατί το κάνουμε τόσο θέμα;

 

Από ποια βιβλια αποτελείται η βιβλος και ποια η βασικη τους διαφορα ως προς τη γυναικα?  γνωρίζεις φιλε μου?

 

κοροϊδεύετε στα τυφλα μου φαινεται.

 

ελα γρηγορα χωρις βικιπαιδεια !


 

Με προλάβατε, ήθελα και εγώ να μιλήσω για τη βιβλο....

 

Θα μπορούσες λοιπόν φίλε μου να ανοίξεις τους ορίζοντές σου ξεκινώντας να διαβάζεις τη βίβλο που σίγουρα δεν την έχεις διαβάσει ποτέ και θα δεις σε πόσο "υψηλή" θέση βάζει τη γυναίκα ο χριστιανισμός. Εκτός από το γνωστό "η γυνή να φοβείται να τον άντρα", ορίστε μερικά παραθέματα που βρήκα βιαστικά:

 

Οι γυναίκες, υποτάσσεστε στους άνδρες σας, όπως στον Κύριο· επειδή, ο άνδρας είναι η κεφαλή τής γυναίκας, όπως και ο Χριστός είναι η κεφαλή τής εκκλησίας, κι αυτός είναι ο σωτήρας τού σώματος.

(Προς Εφεσίους, 5: 22-23)

Η γυναίκα ας μαθαίνει μέσα σε ησυχία με κάθε υποταγή· σε γυναίκα, όμως, δεν επιτρέπω να διδάσκει ούτε να αυθεντεύει επάνω στον άνδρα, αλλά να ησυχάζει. Επειδή, ο Αδάμ πλάστηκε πρώτος, έπειτα η Εύα. Και ο Αδάμ δεν απατήθηκε· αλλά, η γυναίκα, αφού εξαπατήθηκε, διέπραξε παράβαση.

(Προς Τιμόθεον Α', 2: 11-14)

Οι γυναίκες σας ας σιωπούν μέσα στις εκκλησίες· επειδή, δεν είναι επιτρεπτό σ' αυτές να μιλάνε, αλλά να υποτάσσονται, όπως λέει και ο νόμος.

(Προς Κορινθίους Α', 14: 34)

Η θέση της γυναίκας μόνο ισότιμη δεν είναι. Η γυναίκα είναι κατώτερη από τον άντρα. Και ναι φίλε μου, εγώ έχω διαβάσει τη θέση της γυναίκας στο κοράνι. 'Εχω διαβάσει και  πολλά αποσπάσματα για το πόσο σημαντική είναι η θέση της γυναίκας, τα οποία όμως δε συμφέρει να δημοσιευτούν στο ίντερνετ γιατί θα μας χαλάσουν την κακή εικόνα που έχουμε για τους μουσουλμάνους.
Δεν υποστηρίζω το Ισλάμ, αλλά δε μου αρέσει να κατηγορούμε τυφλά άλλες θρησκείες πιστεύοντας ότι η δική μας θρησκεία είναι τόσο τέλεια και τόσο ειρηνική. Γι'αυτό είπα ότι καλό είναι να ψαχνόμαστε και να ενημερωνόμαστε και να μην τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι.

 

 

Εγω δεν εχω διαβασει τη βιβλο ποτέ? εισαι σιγουρη? ή μηπως εσυ έκανες μια προχειρη αναζητηση και μου πετάς αποσπάσματα? ελεοςςςςς πας να με δουλεψεις κιολας!

 

Η βιβλος αποτελείται από δυο βιβλια στα οποια γινεται στροφη 180 μοιρων ως προς την θέση της γυναικας. Τα γράφω σας κάνω σεμινάρια για να με λετε ημιμαθή μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπονους: λιθοβολισμος

 

Δευτερονόμιο 22 (13, 20-21): "Eάν δέ τις λάβη γυναίκα ... και μη ευρεθή παρθένια ... εξάξουσι την νεάνιν επί τας θύρας του οίκου του πατρός αυτής, και λιθοβολήσουσιν αυτήν εν λίθοις, και αποθανείται."

 

Φίλε μου ο άντρας μου είναι πολιτισμενος και πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλες οι μουσουλμανικές χώρες το ίδιο. Αλλο η σαουδικη αραβία, άλλο το Μαρόκο, άλλο η Ινδονησία κτλ. Και επειδή έζησα πολλούς μήνες στο Μαρόκο, οι άνθρωποι είναι μια χαρά, οι άντρες δε βαράνε τις γυναίκες ούτε λιθοβολούνται. Παραθέτω μια φωτό του βασιλιά του Μαρόκου με τη γυναίκα του. Η γυναίκα του βασιλιά δεν φοράει καν μαντήλα. 

moroccan-royal-family.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βασικα ο Αποστολος Παύλος ειχε πει

Έχει πει κι αυτό "Οι γυναίκες σας ας σιωπούν μέσα στις εκκλησίες· επειδή, δεν είναι επιτρεπτό σ' αυτές να μιλάνε, αλλά να υποτάσσονται, όπως λέει και ο νόμος." Προς Κορινθιους

 

Κι όπως είπα η εκκλησία αναγνώρισε ότι η γυναίκα έχει ψυχή το 1545.

 

 

 

Επίσης δεν επιτρέπονται ακόμα γυναίκες στο Αγιο Όρος ή να γίνουν ιερείς γενικότερα. Το βλέπεις εσύ αυτό ισότιμο? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...