Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να καταλάβω πως συμπέρανες ότι δεν γνωρίζω για την Παλαιά και Καινή Διαθήκη...

 

χαχαχαχαχα α ρε basketballfan!!! Προδόθηκες.

 

Αμα οντως γνώριζες και για την Καινή θα ηξερες ότι υπάρχει μεγαλη στροφη εκει.

 

Η Παλαια οκ έχετε δικιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρουμε πολύ καλά ότι η βίβλος αποτελείται απο 2 βιβλία αυτό όμως δεν αλλάζει τα γεγονότα. Και ναι ειμαι σίγουρη ότι δεν έχεις διαβάσει κανένα απο τα 2 βιβλία. Ενημερωνεσαι μόνο απο επιστήμονες καθηγητές και θεολογικά αντικειμενικότατα σάιτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπονους: λιθοβολισμος

 

Δευτερονόμιο 22 (13, 20-21): "Eάν δέ τις λάβη γυναίκα ... και μη ευρεθή παρθένια ... εξάξουσι την νεάνιν επί τας θύρας του οίκου του πατρός αυτής, και λιθοβολήσουσιν αυτήν εν λίθοις, και αποθανείται."

 

Φίλε μου ο άντρας μου είναι πολιτισμενος και πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλες οι μουσουλμανικές χώρες το ίδιο. Αλλο η σαουδικη αραβία, άλλο το Μαρόκο, άλλο η Ινδονησία κτλ. Και επειδή έζησα πολλούς μήνες στο Μαρόκο, οι άνθρωποι είναι μια χαρά, οι άντρες δε βαράνε τις γυναίκες ούτε λιθοβολούνται. Παραθέτω μια φωτό του βασιλιά του Μαρόκου με τη γυναίκα του. Η γυναίκα του βασιλιά δεν φοράει καν μαντήλα. 

moroccan-royal-family.jpg

 

Όσο και να προσπαθείς σίγα μην καταλάβει.

Νομίζει ότι ανήκει σε ανώτερη κατηγορία επειδή είναι ¨ελληνας και Χριστιανός, όλοι οι άλλοι είναι κατώτεροι...

 

Άλλα μπορείς να αλάξει έναν κατηγορίας ape ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε πολύ καλά ότι η βίβλος αποτελείται απο 2 βιβλία αυτό όμως δεν αλλάζει τα γεγονότα. Και ναι ειμαι σίγουρη ότι δεν έχεις διαβάσει κανένα απο τα 2 βιβλία. Ενημερωνεσαι μόνο απο επιστήμονες καθηγητές και θεολογικά αντικειμενικότατα σάιτ

 

Εντάξει αμα εισαι σιγουρη εσυ για το τι κανω στον ελευθερο μου χρονο εμενα μου περισευει :cry:  :cry: ετσι όπως το παρουσιασες παντως έδωσες την εντυπωση εσυ ότι δεν έχεις διαβασει ποτέ την καινη διαθηκη που εκει έγινε στροφη 180 μοιρών ως προς την θέση της γυναικας στον χριστιανισμο.

 

πάντως να πουμε ότι ο Μωάμεθ ηταν μεγάλος δάσκαλος προφανως αλλα οι φανατικοι πηραν το Κοράνι και το έκαναν σαν τα μουτρα τους.

 

Λένε για θανατο στους εχθρούς , θανατο στους απιστους και υπόσχονται αιωνιο παράδεισο για οσους στκοώνουν άπιστους για αυτό πάνε και ανατινάζονται επειδή ονειρεύονται παράδεισους. Εγω δεν θα κατσω να διαβάσω ολοκληρα κατεβατά θα διαβασω μονο 3-4 ουσιώδη πράγματα που θα συγκρατήσω και θα με ενδιαφέρουν για να ερμηνεύσεω τα κινητρα ορισμένων. Πάντως η καινη διαθηκη έχει αναθεωρησει ως προς την θέση της γυναικας το Κοράνι έχει κάτι τετοιο? αν ναι τοτε να μας το παραθέσεις. B)

Όσο και να προσπαθείς σίγα μην καταλάβει.

Νομίζει ότι ανήκει σε ανώτερη κατηγορία επειδή είναι ¨ελληνας και Χριστιανός, όλοι οι άλλοι είναι κατώτεροι...

 

Άλλα μπορείς να αλάξει έναν κατηγορίας ape ...

 

Καλα ασε τωρα και εσυ το ποιος το παιζει ανωτερος ... πριν χωρις να με ξέρεις μου έγραφες ότι εισαι σιγουρος πως εγω θα κάτσω στα αυγα μου και θα πέταω αετό και ότι εσυ εχεις εμπειρια για συγκεκριμενη μεριδα ανθρωπων και ότι ειμαστε χωματερή ... αστο δεν πειθεις. Πας να κατηγορήσεις άλλους για αυτά που νιώθεις εσυ.

 

Με αυτά που βλέπω να γινονται στον κοσμο προφανως και αμφισβητω κατά ποσο οι μουσουλμάνοι (όχι ολοι) βεβαια είναι απειλή ή όχι για την ανθρωποτητα. Μας έχουν ταραξει στα τρομοκρατικα κτυπήματα οποτε είναι λογικος ενας σκεπτικισμος στο προσωπο τους. Εγω πχ αν ημουν Αμερικανος μπορει και να ψηφιζα να μην ξαναερθει κανεις από αυτους ακομα και αν σε μερικούς γινομουν άδικος. Τελος αμα είναι να το ρισκάρω και κάθε φορά να χάνονται ένα καρο άτομα που δεν φταινε σε τιποτα λυπάμαι αλλα δεν θα σε δεχτώ.

 

Παραδέχομαι πως θα γινομουν μαλακας σε κάποιους που δεν φταινε αλλα θα το έκανα για λογους προστασιας ολου του συνολου. Η τρέλα δεν είναι καλοδεχουμενη εδώ. Λυπάμαι για αυτά τα γεγονοτα που χλάθηκαν τοσοι άνθρωποι άδικα οποτε θα έπαιρνα και ακραια μέτρα το παραδέχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχαχα α ρε basketballfan!!! Προδόθηκες.

 

Αμα οντως γνώριζες και για την Καινή θα ηξερες ότι υπάρχει μεγαλη στροφη εκει.

 

Η Παλαια οκ έχετε δικιο.

Δεν ήξερα ότι η Εκκλησία έχει βγει και έχει καταργήσει την Παλαιά και ότι δεν την παίρνει πια υπόψιν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή επαναλαμβάνεις  και επιμένεις ότι η καινη διαθηκη έκανε στροφή 180 μοιρών να σε ενημερώσω ότι τα αποσπάσματα που έβαλα ειναι από την καινη διαθηκη. Καμία στροφή λοιπόν για τη θέση της γυναίκας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Devil νομίζω το γεγονός πως υπάρχει Παλαιά και Καινή διαθήκη είναι επτασφράγιστο μυστικό που εκτός απο σένα το γνωρίζουν το πολύ άλλα 10-20 άτομα στην Ελλάδα (συν όποιος έχει πάει σχολείο αλλά δεν τους μετράω γιατί είναι λίγοι). Έχεις κάνει πραγματικά το σπίτι σου υπερήφανο και τους αμαθείς να λυσσάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ ήξερα ότι έχει καταργηθεί η παλιά διαθήκη. Αν είναι έτσι, δεν ισχύει τίποτα από όσα γραφει,συμπεριλαμβανομένου της δημιουργίας του ανθρώπου από τον Θεό....  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η ανάγνωση και η ερμηνεία της βίβλους είναι δύο διαφορετικά πράγματα πού απαιτούν γνώση και μελέτη.

Όταν λέμε ότι είναι ισότιμη εννοούμε προφανώς στα πάντα έτσι?

 

Αν είναι στα πάντα γιατί δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιο Όρος και γιατί δεν έχουμε γυναίκες ιερείς?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε ότι είναι ισότιμη εννοούμε προφανώς στα πάντα έτσι?

 

Αν είναι στα πάντα γιατί δεν επιτρέπονται γυναίκες στο Άγιο Όρος και γιατί δεν έχουμε γυναίκες ιερείς?

Δεν ξέρω ποιοι αποφάσισαν για αυτά τα ζητήματα, το σίγουρο είναι ότι στην αγία γραφή δεν γράφει πουθενά ότι δεν επιτρέπονται οι γυναίκες στο Άγιο Όρος ή ότι οι γυναίκες δεν πρέπει να γίνονται ιερείς ή ότι δεν θα πρέπει να μπαίνεις στην εκκλησία αν φοράς σκουλαρίκια παντελόνια.κλπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γράφει ουκ ολίγα όμως που δεν προκύπτει ότι είναι ισότιμες. Γι' αυτό βασίστηκε σε αυτά η εκκλησία και έβαλε αυτούς τους κανόνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μπονους: λιθοβολισμος

 

Δευτερονόμιο 22 (13, 20-21): "Eάν δέ τις λάβη γυναίκα ... και μη ευρεθή παρθένια ... εξάξουσι την νεάνιν επί τας θύρας του οίκου του πατρός αυτής, και λιθοβολήσουσιν αυτήν εν λίθοις, και αποθανείται."

 

Φίλε μου ο άντρας μου είναι πολιτισμενος και πρέπει να ξέρεις ότι δεν είναι όλες οι μουσουλμανικές χώρες το ίδιο. Αλλο η σαουδικη αραβία, άλλο το Μαρόκο, άλλο η Ινδονησία κτλ. Και επειδή έζησα πολλούς μήνες στο Μαρόκο, οι άνθρωποι είναι μια χαρά, οι άντρες δε βαράνε τις γυναίκες ούτε λιθοβολούνται. Παραθέτω μια φωτό του βασιλιά του Μαρόκου με τη γυναίκα του. Η γυναίκα του βασιλιά δεν φοράει καν μαντήλα. 

 

αυτό το πράμα που ποσταρες είναι από την Παλαιά Διαθήκη που δεν έχει σχέση με τον χριστιανισμό (και ας μας το έχουν βάλει με το ζόρι τον τέταρτο αιώνα), αυτά τα φρικτά πράματα που λέι η Παλαιά Διαθήκη δεν έχουν καμιά σχέση με αυτά που λέι ο Ιησούς Χριστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...