Προς το περιεχόμενο

γάμος με αλλοδαπό


andromeda85

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ καταλαβα.

Overcorrecting λογω παιδικης ηλικιας.

χαχαχαχα Nope 

 

Βασικά γενικά δεν έχει νόημα αυτό που λες γιατι όλοι μας διαμορφωνόμαστε βάσει της παιδικής μας ηλικίας.. άρα όλοι όσοι αισθάνονται Έλληνες και πονούν για αυτόν τον τόπο (όχι μόνο οι μετανάστες σαν εμένα δηλαδή αλλά και αυτοι που ποτέ δεν έφυγαν απο εδώ και αυτοί που ποτέ δεν γεννήθηκαν ούτε έζησαν σε αυτόν) είναι έτσι λόγω παιδικών βιωμάτων....

 

λίγο δύσκολο το βλέπω κάποιος να αισθανόταν πχ Τούρκος έως τα 30 του και να διάβασε για την μεγάλη ιδέα και ξαφνικά να είπε μέσα του "ωπ είμαι Έλληνας" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά βαριέμαι να ψάξω στο google δεν ειναι θεωρία συνωμοσιολογίας... ψάξε μόνη σου είμαι σίγουρος πως θα βρεις αρκετές πηγές. εγώ αυτό δεν το ξέρω απο site απλά πάτησα y chromosome transfers from father to son και έβαλα την πρώτη πηγή η γνώση αυτή έρχεται απο ενα βιβλίο βιολογίας.

Δεν διάβασα καν το άρθρο και το θέμα του λόγω πηγής. Τα βασικά της κληρονομικότητας τα γνωρίζω. Πάλι όμως δεν αφορούν το θέμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείς ότι μπορείς να κρίνεις κάτι τέτοιο με την φιλοσοφία σου περί ζωής εννοώ για οικογένεια, παιδιά κοκ; (όχι ότι έχει κάτι μεμπτό η φιλοσοφία σου, ότι θες κάνεις στη ζωή σου).

 

Κάποια στιγμη θα νοικοκυρευτούμε και εμεις. B)

 

Φυσικά και έχει μεμπτο. Επειδή είναι φιλοσοφια ΜΟΥ ή ΣΟΥ σημαινει ότι είναι και σωστη? @@

 

το φυσιολογικο δεν είναι να μεινεις μαγκούφης μια ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασα καν το άρθρο και το θέμα του λόγω πηγής. Τα βασικά της κληρονομικότητας τα γνωρίζω. Πάλι όμως δεν αφορούν το θέμα μας.

Το ξέρω καλή μου συμφορουμίστρια μην λέμε τα ιδια ξανά και ξανά έκανα like στην σχετική απάντηση που έδωσες στο "madebygreeks" και ξεχωριστή απάντηση που λέω πως συμφωνώ...

 

Απλά αναφέρθηκε η συγκεκριμένη λεπτομέρεια για αυτό τον λόγο:

 

 

Δεν δέχεσαι πως το Y χρωμόσωμα μεταφέρεται πιστά από πατέρα σε γιό στο βάθος όλης της γενιάς δηλαδή;  

 

ή λες πως αυτό δεν ειναι ο κύριος παράγοντας ; 

 

Αν λες το δεύτερο συμφωνώ απλά το ανέφερα για να εξακριβώσω πως δεν επηρεάζει αρνητικά* την σύσταση του πληθυσμού περισσότερο το "Ξένος + Ελληνίδα" απο το "Έλληνας + ξένη"  ενώ παράλληλα έθεσα αυτό το υπαρκτό επιχείρημα ως ελαφρυντικό (για το Έλληνας + ξένη) που όμως δεν φτάνει γιατι πάρα αυτά δεν βεβαιώνει πως το παδί θα γίνει Έλληνας πολίτης με ελληνική συνείδηση (το ζητούμενο δηλαδή) 

 

 

*αρνητικό υπό το πλαίσιο της όλης κουβέντας το ότι ακριβώς λόγω του μικρού πληθυσμού μας συναρτήσει των αρνητικών γεννήσεων, αν δεν "παράγουμε" Έλληνες θα σβήσει η χώρα από τον χάρτη. 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχαχα Nope 

 

Βασικά γενικά δεν έχει νόημα αυτό που λες γιατι όλοι μας διαμορφωνόμαστε βάσει της παιδικής μας ηλικίας

Ακριβως

Σκεψου ενα μικρο παιδακι που τον φωναχουν ολοι Γερμανο. Και ξερουμε ολοι μας πολυ καλα ποσο μαλακισμενα μπορουν να γινουν τα μικρα παιδια οταν αποφασισουν να κοροιδεψουν καποιον.

Για να αποκτησει την συμπαθεια του κοινωνικου του περιγυρου

αρχιζει να λεει τον εθνικο υμνο πιο δυνατα και πιο σωστα

να μαθαινει τελεια το μαθημα της ιστοριας

και γενικοτερα να προσπαθει να αποδειξει με καθε τροπο το ποσο πιο ελληνας ειναι απο τα υπολοιπα παιδια

Αυτο εννοουσα με το overcorrect

 

Παιδικα βιωματα που εμειναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμη θα νοικοκυρευτούμε και εμεις. B)

 

Φυσικά και έχει μεμπτο. Επειδή είναι φιλοσοφια ΜΟΥ ή ΣΟΥ σημαινει ότι είναι και σωστη? @@

 

το φυσιολογικο δεν είναι να μεινεις μαγκούφης μια ζωη.

Δεν υπάρχει σωστή και λάθος φιλοσοφία. Ο καθένας υιοθετεί την φιλοσοφία που του ταιριάζει. Αν δεν πειράζει τους γύρω του, δεν βλέπω την ύπαρξη κάποιου προβλήματος.

 

Το φυσιολογικό είναι να μην θεωρείς μη φυσιολογικό το να μείνεις μόνος εσαεί. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στη ζωή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνας ειναι οποιος τρωει παντοφλα απο την γυναικα του.

Να σημειώσω εδώ ότι η παντόφλα πρέπει να είναι ελληνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως

Σκεψου ενα μικρο παιδακι που τον φωναχουν ολοι Γερμανο. Και ξερουμε ολοι μας πολυ καλα ποσο μαλακισμενα μπορουν να γινουν τα μικρα παιδια οταν αποφασισουν να κοροιδεψουν καποιον.

Για να αποκτησει την συμπαθεια του κοινωνικου του περιγυρου

αρχιζει να λεει τον εθνικο υμνο πιο δυνατα και πιο σωστα

να μαθαινει τελεια το μαθημα της ιστοριας

και γενικοτερα να προσπαθει να αποδειξει με καθε τροπο το ποσο πιο ελληνας ειναι απο τα υπολοιπα παιδια

Αυτο εννοουσα με το overcorrect

 

Παιδικα βιωματα που εμειναν.

Με τους Γερμανούς δεν είχα πρόβλημα με τους Έλληνες όταν γύρισα στην Ελλάδα είχα ας το πούμε πρόβλημα :P

 

Την εθνική συνείδηση την απέκτησα απο τον μεγάλο μου αδερφό και τους γονείς μου πρώτα εμπέδωσα/αισθάνθηκα την έννοια της ενότητας και της εμπιστοσύνης στην οικογένεια και μετά αυτή στην μεγάλη οικογένεια την πατρίδα  καθώς μαθαίνοντας και πράματα  για την οικογένεια μου π.χ για τον προπάππου μου τον μακεδονομάχο καπετάν πέρδικα ας πούμε :) και διάφορες άλλες λεπτομέρειες για αυτή. 

 

Δεν ειναι προϊόν αντίδρασης σε παιδικά τραύματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σωστή και λάθος φιλοσοφία. Ο καθένας υιοθετεί την φιλοσοφία που του ταιριάζει. Αν δεν πειράζει τους γύρω του, δεν βλέπω την ύπαρξη κάποιου προβλήματος.

 

Το φυσιολογικό είναι να μην θεωρείς μη φυσιολογικό το να μείνεις μόνος εσαεί. Ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στη ζωή του.

 

Ετσι λές εσυ. ότι δεν υπάρχει σωστη και λάθος φιλοσοφια γιατι μάλλον δεν θέλεις να νιώσεις ότι έκανες λάθη στη ζωη σου. Δεν θελεις ισως να βελτιωθείς και εισαι πολύ ανεξάρτητη σαν άτομο. Δικαιωμα σου μεν αλλα εγω νομιζω πως η επιλογή να μεινεις μονος - μαγκούφης σε ολη τη ζωη είναι λάθος.

 

Βασικα δεν νομιζω. Δεν θα παιξουμε με τις λέξεις τωρα. Ειμαι σιγουρος. -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι λές εσυ. ότι δεν υπάρχει σωστη και λάθος φιλοσοφια γιατι μάλλον δεν θέλεις να νιώσεις ότι έκανες λάθη στη ζωη σου. Δεν θελεις ισως να βελτιωθείς και εισαι πολύ ανεξάρτητη σαν άτομο. Δικαιωμα σου μεν αλλα εγω νομιζω πως η επιλογή να μεινεις μονος - μαγκούφης σε ολη τη ζωη είναι λάθος.

 

Βασικα δεν νομιζω. Δεν θα παιξουμε με τις λέξεις τωρα. Ειμαι σιγουρος. -.-

Δεν είπα ότι το να μείνω μόνη είναι η επιλογή μου, την ανέφερα γενικά ως επιλογή. Έχω στο περιβάλλον άτομα μου που μείνανε μόνα τους. Μια χαρά είναι η ζωή τους. Και αφού είναι μια χαρά η επιλογή τους γι' αυτούς με βάση τη δικιά τους φιλοσοφία ήταν και σωστή.

 

Το ότι είναι λάθος και το τι είναι σωστό είναι άκρως υποκειμενικό. Γι' αυτό και αποφεύγω να πω ότι κάποιος έχει λάθος ή σωστή φιλοσοφία με βάση τη δική μου. Απλώς έχει λιγότερο ταιριαστή ή δεν μου αρέσει ή εγώ δεν θα την ακολουθούσα ποτέ. Αλλά το να πεις ότι είναι λάθος είναι ΤΕΡΆΣΤΙΑ κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι το να μείνω μόνη είναι η επιλογή μου, την ανέφερα γενικά ως επιλογή. Έχω στο περιβάλλον άτομα μου που μείνανε μόνα τους. Μια χαρά είναι η ζωή τους. Και αφού είναι μια χαρά η επιλογή τους γι' αυτούς με βάση τη δικιά τους φιλοσοφία ήταν και σωστή.

 

Το ότι είναι λάθος και το τι είναι σωστό είναι άκρως υποκειμενικό. Γι' αυτό και αποφεύγω να πω ότι κάποιος έχει λάθος ή σωστή φιλοσοφία με βάση τη δική μου. Απλώς έχει λιγότερο ταιριαστή ή δεν μου αρέσει ή εγώ δεν θα την ακολουθούσα ποτέ. Αλλά το να πεις ότι είναι λάθος είναι ΤΕΡΆΣΤΙΑ κουβέντα.

 

B)  B) :cool:  

 

μπορει όμως να βλέπεις ότι είναι μια χαρά οσο ειστε μαζι και μολις μένουν μονοι τους το βράδυ σπιτι να κλαινε σε εμβρυακη στάση στο άδειο τους κρεβάτι. hohoh :-D

 

εγω παντως τον έναν τον κολλητο μου(γιατι δεν τους εχω ολους ετσι χεχε) που δεν την πέφτει ποτέ σε κάποια επειδή δεν θελει λεει να φάει χυλοπιτα τον έχω ταράξει στο κράξιμο!!! Στο τέλος θα με βαρεθεί και θα το κάνει -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρωμόσωμα του ανθρώπου διαφέρει περίπου 30% απο αυτό του χιμπαντζή, σε κάποιες περιπτώσεις άνθρωπων, δυστυχώς για τους χιμπαντζήδες, αυτό το ποσοστό τείνει στο 0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...