Προς το περιεχόμενο

Mετατροπη usb stick σε ntfs


walkerr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε Win 7-64.

Θελω να το κανω ntfs για να μεταφερω και μεγαλα αρχεια.

Εριξα μια ματια στο google χωρις να βρω κατι αξιοπιστο.

Τα φωτα σας? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε Win 7-64.

Θελω να το κανω ntfs για να μεταφερω και μεγαλα αρχεια.

Εριξα μια ματια στο google χωρις να βρω κατι αξιοπιστο.

Τα φωτα σας? :)

Δεξι κλικ επανω του-->Format-->File System-->NTFS

Εκτος εαν εννοεις κατι αλλο και δεν σε πιανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι αυτο και μονο αρκει? Γιατι στο internet βρηκα κατεβατα με οδηγιες.

 

Τσεκαρω τη "Γρηγορη διαμορφωση"?

Μπορω στην "Ετικετα τομου" να βαλω την ονομασια της αρεσκειας μου?

 

Αληθεια, το συστημα fat σε τι χρησιμευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εισαι σιγουρος οτι αυτο και μονο αρκει? Γιατι στο internet βρηκα κατεβατα με οδηγιες.

 

Τσεκαρω τη "Γρηγορη διαμορφωση"?

Μπορω στην "Ετικετα τομου" να βαλω την ονομασια της αρεσκειας μου?

Ναι σε ολα

Αληθεια, το συστημα fat σε τι χρησιμευει?

Ενα παραδειγμα ειναι η read/write compatibility με αλλα λειτουργικα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου τα είπε ο Gi0. Αφού έχεις Win7 τα πράματα είναι εύκολα. Στα XP είναι μπέρδεμα. Ένα "μειονέκτημα" που θα μπορούσαμε να καταλογήσουμε στο NTFS είναι πως μέχρι πρότεινος δε το διάβαζαν όλοι οι αποκοδικωποιητές MPEG4 όπως και κάποιοι Media Players, ενώ με το FAT και FAT32 δεν είχαν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπε ο Gi0.

Αλλωστε,αν θελεις να αποθηκευσεις μεγαλα αρχεια σε εξωτερικο δισκο,οπως ταινιες κλπ,το ntfs ειναι μονοδρομος.Εγω ολα τα περισσοτερα φλασακια,σε ntfs τα εχω.Σε fat32 εχω,μονο ενα φλασακι,για να κανω αναβαθμιση τα firmwares των συσκευων,Tv,BD player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις γραμμή εντολών και δείνεις:

convert Χ: /fs:ntfs

όπου Χ είναι το γράμμα του usb.

Αυτό είναι για να μην χρειαστεί να σβήσεις τίποτα από το usb. Στο μετατρέπει σε ntfs χωρίς διαμόρφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι ψιλοάσχετο σε ntfs είναι πιο γρήγορο το φλασάκι από ότι σε fat32;

 

Oχι.Το fat32 ειναι πιο γρηγορο.Aυτο γιατι σε γενικες γραμμες η "δομη" του fat,fat32 ειναι πιο απλοποιημενη απο το ntfs.

Αλλωστε οπως αναφερθηκε,δεν μπορεις να μεταφερεις μεγαλα αρχεια π.χ πανω απο 2-4(αν θυμαμαι καλα)γιγα σε fat32.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι.Το fat32 ειναι πιο γρηγορο.Aυτο γιατι σε γενικες γραμμες η "δομη" του fat,fat32 ειναι πιο απλοποιημενη απο το ntfs.

 

Δηλαδη αν εχεις στικακι USB 3.0 και το κανεις ntfs, παει το πλεονεκτημα της μεγαλης ταχυητητας??...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν εχεις στικακι USB 3.0 και το κανεις ntfs, παει το πλεονεκτημα της μεγαλης ταχυητητας??...

 

Πρωτα θα πρεπει να καταλαβεις τι ρωτησες,και μετα να ξαναδεις τι με ρωτας.

Ειπα.Το fat32 ειναι πιο γρηγορο,οσο ειναι,δεν καθομαι να κανω και Benchs σε φλασακια,απο το ntfs.Σωστα;

Αρα,τι σχεση εχει αυτο που ρωτας με το usb 3.0;μιλας για αλλο φλασακι σε αλλες ταχυτητες,αλλα συνεχιζει και παραμενει ενα αποθηκευτικο μεσο,που ισχυουν οι κανονες του fat32 και ntfs.

Δεν ειπα,οτι το Ntfs ειναι αργο σε usb 3.0.Τωρα το καταλαβες;

Δηλαδη να σε ρωτησω εγω με την σειρα μου.Αν εχεις ενα usb 3.0 και το φορμαρεις σε fat32 θα μπορεις να μεταφερεις μεγαλα αρχεια; :huh:

Για σκεψου καλυτερα τι ρωτας.

 

Και για να σου το κανω πιο λιανα.

Εχεις μια καρτα γραφικων Α(fat32),και μια καρτα γραφικων Β(ntfs),επανω σε pci 2.0(usb 2.0).H A ειναι πιο γρηγορη απο την Β.

Tις παιρνεις τωρα,και τις βαζεις σε pci 3.0.

Θα παψει δηλαδη η Α να ειναι πιο γρηγορη απο την Β;

Το usb 3.0 ειναι ενα πρωτοκολο μεταφορας δεδομενων με μεγαλυτερες ταχυτητες.Δηλαδη ας πουμε μεγαλυτερο διαυλο.Αυτο το πρωτοκολο,δεν κανει διαχωρισμο σε fat32 και ntfs.Απλα σου δινει την δυνατοτητα να περνανε περισσοτερα δεδομενα στην μοναδα χρονου.Γι'αυτο και εχεις μεγαλυτερες ταχυτηττες.Οτι ισχυε μεταξυ των 2 συνεχιζει και τωρα.

Εκτος κι αν βγει στο μελλον ενα "εξυπνο" usb πρωτοκολο,που μολις θα βλεπει,λεμε τωρα,fat32 θα του βγαζει κοκκινη καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε απλα ρωταω, τι να σκεφτω? την απαντηση? Εσυ εφοσον γνωριζεις απαντας.

Εξηγησε μου τι σε χαλασε στην ερωτηση.

Δε μιλαω για αλλο φλασακι, για το ιδιο μιλαω. Ειναι το δικο μου, ειναι usb3.0 και προσφατα το εκανα απο fat σε ntfs.

Αυτο μαλλον που ειναι θολο για μενα ειναι το τι ακριβως οριζεται ως 'ταχυτητα'.

Πως οριζεται η ταχυτητα του fat/ntfs και πως αυτη του διαυλου usb. Ποια η σχεση μεταξυ τους, αν υπαρχει.

(το αν τα αρχεια ειναι μεγαλα ή μικροτερα προφανως δεν παιζει ρολο στο θεμα) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία σχέση δεν έχει το φορμάτ (fat32/ntfs) με τον τύπο της θύρας (usb 1-2-3)

To φορμάτ είναι ο τρόπος με τον οποίο γράφονται τα αρχεία στο αποθηκευτικό μέσο, ενώ το πρωτόκολλο usb είναι ο τρόπος με τον οποίο μεταφέρονται τα δεδομένα ανάμεσα στον υπολογιστή και στο αποθηκευτικό μέσο.

Με απλά λόγιο, το φορμάτ είναι μια γραμμένη σελίδα χαρτί (π.χ. ένα γράμμα) ενώ το πρωτόκολλο είναι το ταχυδρομείο. Οπότε η ταχύτητα μεταφοράς-παράδωσης εξαρτάται αποκλειστικά από το ταχυδρομείο ενώ η ταχύτητα που θα γραφτεί το γράμμα εξαρτάτε από τον συντάκτη.

Οι διαφορές σε ταχύτητες δεν είναι κάτι που αξίζει να ασχοληθούμε γιατί τα δύο φορμάτ έχουν τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα τους. Δες ένα άρθρο σχετικά (http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc938440.aspx).

Σε καμία όμως περίπτωση το να μετατρέψεις ένα στικάκι από fat32 σε ntfs δεν του καταστρέφει την ταχύτητα που ορίζεται από το usb 3.0 πρωτόκολλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοειται οτι αλλο το φορματ αλλο ο τυπος της θυρας.

Η μαγικη λεξη  που χρησιμοποιησες ηταν "ταχυτητα".

Τη ταχυτητα του διαυλου usb3 την αντιλαμβανομαι. Μεταφερεις αρχεια απο/προς σκληρο σε στικακι με μια Α ταχυτητα.

Η ταχυτητα του λειτουργικου που ανεφερες, πως οριζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα του λειτουργικού έγκειται στον τρόπο και την ταχύτητα πρόσβασης των αρχείων. Διάβασε το άρθρο, είναι κατατοπιστικό.

Αναφέρει τις διαφορές των δύο φορμάτ όπως π.χ. για την πρόσβαση των φακέλων και αρχείων καθώς και για τα κατακερματισμένα αρχεία και τα δικαιώματα πρόσβασης στο ntfs.

 

Ποιο αναλυτικά και σωστά από την microsoft δεν μπορώ να το πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...