Προς το περιεχόμενο

εξαθρωση επιγονατιδας


giannhs13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες και χρόνια πολλα συγχωρεστε με δεν ξερω αν βρισκομαι στο σωστο θεμα..εδω και 2,5 μήνες περιπου χτυπησα στο μπασκετ και εχω παθει εξαθρωση επιγονατιδας..πηγα στο γιατρο και μου είπε θελει χρόνο και υπομονή και θα περάσει..εχει περάσει κανένας από εσας παρόμοιο περιστατικο,;;αυτο που με ανησυχει είναι ότι το λυγιζω δυσκολα μετά από πολυωρη άσκηση και μετά το γονατο μαγκωνει δηλαδή σαν να μην έχει μνημη το γονατο..ας με πει κάποιος αν έχει παρόμοια εμπειρια και πόσο καιρο έκανε να επανελθει..

Ευχαριστώ εκ τον προτερων..

Υγ..εννοειτε πως δεν θα ξαναπαίξω μπάσκετ σε όλη μου τη ζωη μέχρι να πεθανω μπασκετ δεν ξαναπαιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω περάσει άλλα πράματα στα γονατά μου. Η συμβουλή μου είναι να μην το αφήσεις και απλά "να περάσει", όπως πρότεινε ο γιατρός αλλά να επισκεφτείς και έναν φυσιοθεραπευτή ώστε να θεραπευτεί σωστά.

 

Η περίοδος αμέσως μετά τον τραυματισμό είναι πολύ κρίσιμη για θεραπεία. Αν θεραπευτεί "λάθος" μπορείς να αποκτήσεις χρόνια προβλήματα όπως εγω και να τρέχεις 10 χρόνια μετά. Οι φυσιοθεραπευτές δεν είναι φτηνοί (20+ ευρώ ανα επίσκεψη) αλλά με την υγεία δεν παίζουμε

 

Αυτοί οι ορθοπεδικοί μιλάμε το μόνο που ξέρουν να λένε είναι πάγο - αντιφλεγμονώδη - ξεκούραση - υπομονή σε τραυματισμούς απο αθλήματα. Δεν προκειται να ακούσεις άλλη συμβουλή ποτέ απο ορθοπεδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλος και ευχαριστω για τον χρόνο σου..φυσιοθεραπειες εχω κανει 20..και εχω πληρωσει 500 25 η καθε φυσιοθεραπεια...τώρα εχω σταματησει από φυσικοθεραπεια και κάνω μόνος μου ασκησεις στο σπίτι κυριολεκτικά έκλαιγα από τον πόνο στο φυσικοθεραπςυτη και ετσι σταμάτησα και κάνω μόνος μου ασκησεις στο σπίτι..ο γιατρος το μόνο που με είπε είναι να το παταω και να το ζωριζω ούτε χάπια με εδωσε..τον πάγο με τον συνεστησε ο φυσικοθεταπευτης αλλά το λυγιζω και μετά. Από κανα μισαωρο λυγιζει πολυ δυσκολα αυτό με προβληματίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To προβλημά σου μπορεί να είναι σοβαρό και δεν είναι σωστό να ψάχνεις παραπάνω συμβουλές εδω. Το οτι κάποιος μπορεί να πει α εμενα πέρασε, αστο δεν σημαίνει οτι θα γίνει το ίδιο και σε εσένα.

 

Προσπάθησε να βρεις άλλο γιατρό να πάρεις και 2η γνώμη. Αυτην τη φορά προτίμησε αθλίατρο όχι ορθοπεδικό. Ισως χρειαστεί και άλλο φυσιοθεραπευτή προφανώς ο τύπος δεν είχε ιδέα αν έκλεγες απο τον πόνο κατα την διαρκεια της φυσιοθεραπείας. Το αντίθετο πρέπει να γίνεται

 

καλή τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ φιλος ευχαριστώ για τις συμβουλες εγώ απλά ρώτησα να δω για τα συμπτώματα αν τα εχει κανείς άλλος....θα κάνω αυτο που με είπεσ και θα ξαναποσταρω..ευχαριστώ

 

Οκ φιλος ευχαριστώ για τις συμβουλες εγώ απλά ρώτησα να δω για τα συμπτώματα αν τα εχει κανείς άλλος....θα κάνω αυτο που με είπεσ και θα ξαναποσταρω..ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει γινει μαγνητικη και ο ακτινολογοσ με  ειπε εξαθρωση επιγονατιδας,,, την πηγα την μαγνητικη στο γιατρο μετα και με εκανε παρακεντηση για να φυγει το υγρο ειχε μαζεψει υγρο και με ειπε θα περασει με τον καιρο αλλα παιδευομαι 2,5 μηνεσ πατεριτσες τις εχω βγαλει αλλα κουτσαινω και με ποναει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και μια δευτερη γνωμη τοτε με την μαγνητικη. Ομως μην νομιζεις οτι και το νυστερι ειναι πανακια. Μπορει η συντηριτικη θεραπεια να ειναι χρονοβορα αλλα στο τελος να ειναι καλυτερα (αναλογα τη περιπτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως οπως ειπαν τα παιδια μην ψαχνεις σε forums απαντησεις.καλυτερα σε γιατρο οσο πιο συγκεκριμενο γινεται.και σε 2 γιατρους μερικες φορες αν χρειαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...