Προς το περιεχόμενο

Γιατί Media Player;


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εξαρτάται τι θες τίποτα καλύτερο από το pc με xbmc δεν υπάρχει.

Από λεφτά δεν χρειάζονται k πολλά αφού το pc θα είναι μονο για ταινίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το ξερω , σε αλλους πεστο !

εχω αυτο στην φωτο εδω και 3-4 χρονια περιπου , ειναι μια σταλια , κουμπονει πανω στην τηλεορ ,

δε καιει τιποτα , ειναι εντελως αθορυβο που να κολλησεις το αυτι σου πανω και παιζει κυριολεκτικα τα παντα !

340 το ειχα παρει αν θυμαμαι καλα ! βεβαια μη το προτεινεις σε κανεναν εδω θα φας πεσιμο !

θα σου πουνε δεν αξιζει , μπορεις να φτιαξεις πιο δυνατο πισι με πιο λιγα λεφτα  κτλ κτλ  ...

εμενα παντως με εχει βολεψει απιστευτα ! συν οτι το μεταφερεις παντου (εξοχικο πχ) ειναι παναλαφρο !

παιζει ολα μα ολα τα αρχεια 1080 τελεια

εχει hdmi 6 x θύρες USB ,  4 σε 1 Card Reader , θύρα VGA ,  1 x eSATA, θύρα LAN, Υποδοχή ακουστικών, Υποδοχή μικροφώνου, 1 x υποδοχή DC win 7ρια    τα παντα ολα !!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

δες και το rasberry pi,πέρα απο media player κάνει και άλλα πολλά πράγματα,καθώς έχει και άπειρα mods/project αν φυσικά θες να ασχοληθείς.

αλλιώς πέρνεις κάτι που παίζει out of the box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στήσει σε Raspberry Pi το openElec(http://openelec.tv) και είναι μια χαρά, παιζει κομπλε και ταινιες 1080p.

Επίσης εχει και λειτουργιες για μετακινηση υποτίτλων αλλα και ήχου σε περίπτωση που ειναι out of sync. Το μονο πρόβλημα που είχα ειναι ότι δεν δουλευε το fast forward, αλλα αν εχεις μαζι και ενα μικρό ποντικάκι μπορεις να πας εκει που θες με αυτο.

Αν εχετε τηλεόραση με hdmi λογικα θα λειτουργεί με το τηλεκοντρόλ της το media player χωρις καμια δικη σας ρύθμιση.

Ενα ακόμη μικρό προβλημα στο raspberry Pi ειναι οτι δεν σηκώνει δίσκους που περνουν ρεύμα απο το usb(δεν το εχω δοκιμασει στο openElec, αλλα σε ενα αλλο linux κρέμαγε). Δουλευει μια χαρά με φλασάκια και δισκους με πρίζα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στήσει σε Raspberry Pi το openElec(http://openelec.tv) και είναι μια χαρά, παιζει κομπλε και ταινιες 1080p.

Επίσης εχει και λειτουργιες για μετακινηση υποτίτλων αλλα και ήχου σε περίπτωση που ειναι out of sync. Το μονο πρόβλημα που είχα ειναι ότι δεν δουλευε το fast forward, αλλα αν εχεις μαζι και ενα μικρό ποντικάκι μπορεις να πας εκει που θες με αυτο.

Αν εχετε τηλεόραση με hdmi λογικα θα λειτουργεί με το τηλεκοντρόλ της το media player χωρις καμια δικη σας ρύθμιση.

Ενα ακόμη μικρό προβλημα στο raspberry Pi ειναι οτι δεν σηκώνει δίσκους που περνουν ρεύμα απο το usb(δεν το εχω δοκιμασει στο openElec, αλλα σε ενα αλλο linux κρέμαγε). Δουλευει μια χαρά με φλασάκια και δισκους με πρίζα ομως.

θέλει hub με εξωτερική τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω και αγανακτώ με τον αποκωδικοποιητή. Τώρα τελευταία ξεκίνησε να κάνει νερά τους ορισμένους υπότιτλους, οι οποίοι ενώ είναι συγχρονισμένοι στο PC, τους αποσυγχρονίζει ο αποκωδικοποιητής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορώ να έχω λίγες πληροφορίες για το εργαλείο, εάν δε σου κάνει κόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TouchPanel PC με core2duo 2gb ram ssd και συνδέεται μέσο δικτύου σε freenas και μέσο dsub με TV.

Εχει 2 Εthernet - WiFi - 5ch audio - 2 usb και έχει μονο 1 μικρό fan δεν κάνει θόρυβο

To media center που έχω βάλει είναι το XBMC. Είναι σίγουρα υπεραρκετό για όλα τα multimedia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TouchPanel PC με core2duo 2gb ram ssd και συνδέεται μέσο δικτύου σε freenas και μέσο dsub με TV.

 

Εχει 2 Εthernet - WiFi - 5ch audio - 2 usb και έχει μονο 1 μικρό fan δεν κάνει θόρυβο

 

To media center που έχω βάλει είναι το XBMC. Είναι σίγουρα υπεραρκετό για όλα τα multimedia

 

Ευχαριστώ.

 

Μήπως έχεις πρόχειρο κάποιο link για πιθανή αγορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι κατά ένα μέρος custom δουλειά και τα components τα βρήκα από γερμανία και η τελική τιμή πριν κάτι χρονια που τα πήρα βγήκε κάπου στο χιλιάρικο τώρα υποθέτω θα βγαίνει πιο φτηνό.

Το pc αυτό μαζί με πολλά αλλα αδερφάκια του ήταν ένα μικρό μέρος ενός μεγάλου project σε μια κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...