Προς το περιεχόμενο

Το πεντάλεπτο ολικό blackout της Google φέρνει πτώση του παγκόσμιου net traffic κατά 40%


Ultron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αδύνατον να έρθει η παγκοσμιοποίηση εάν πρώτα δεν γίνει πράξη η παγκοσμιοποίηση του Internet.

to internet [ΟΛΟ], στο πάρα πολύ κοντινό μέλλον θα πέφτει με έναν διακόπτη μονάχα.

 

Δεν συμφωνω. Η αρχη λειτουργιας του διαδικτιου ειναι αποκεντρωμένη. Ας κάνει το λάθος η Google να ρίχνει τις υπηρεσίες της και θα δαγκώσει την ουρά της.

Πιστεύετε ότι το κενό που θα αφήσει δεν θα καλυφθεί από κάποιον άλλον. Όλο και κάποιος θα βρεθεί να βγάλει τα"κάστανα από την φωτιά."  Ο Βασιλιάς πέθανε! Ζήτω ο Βασιλιάς! ένα πράμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με τα Google Analytics το internet trafic έπεσε 100%

 

τυχαίο που έγινε μετά από 2-3 μέρες μετά το "σάλος" για αυτά που είπε σχετικά με το GMail?

 

χέσε μας Google, την ψώνισε μου φαίνεται ...

 

Προσωπικά δεν με πολυ-νοιάζει αν αύριο-μεθαύριο θα υπάρχει η Google, μην μας "απειλεί" λοιπόν η Google γιατί υπάρχουν και άλλες μηχανές.

 

Ξέρετε!!! οι χρήστες είναι αυτοί που κάνουν μια μηχανή αναζήτησης πετυχημένη, αν κλείσει η Google απλά θα βρούμε κάποια άλλη και μετά από λίγο καιρό θα είναι σαν την Google... όλα μια συνήθεια είναι.

 

όσο για το 40%-, δεν νομίζω...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνω. Η αρχη λειτουργιας του διαδικτιου ειναι αποκεντρωμένη. Ας κάνει το λάθος η Google να ρίχνει τις υπηρεσίες της και θα δαγκώσει την ουρά της.

Πιστεύετε ότι το κενό που θα αφήσει δεν θα καλυφθεί από κάποιον άλλον. Όλο και κάποιος θα βρεθεί να βγάλει τα"κάστανα από την φωτιά."  Ο Βασιλιάς πέθανε! Ζήτω ο Βασιλιάς! ένα πράμα...

+1

Έχει "αποδειχθεί" ότι στο διαδίκτυο πάντα υπάρχει κάτι που, επειδή ειναι καλύτερο, γίνεται πολύ εύκολα βασιλιάς στη θέση του πρώην βασιλιά. Αυτός ειναι και ο λόγος που η Google ανοίχτηκε τόσο πολύ με maps,youtube,G+,email,android,chrome etc.  ώστε αν φτιαχτεί μια καλύτερη μηχανή αναζήτησης να μην πεθάνει..

 

Το αστείο της υπόθεσης ειναι ότι χθες το βράδυ το youtube και το google μου πετούσε Error 502 (Server Error) και εγώ από συνήθεια το googlara να δω τι σημαίνει... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bing δεν παει πουθενα.

Mονο o Link.png Site: http://en.wikipedia.org/wiki/Chandler_Bing">Chandler Bing  ειχε πλακα.

 

 

Το bing καλο ειναι να το βλέπεις σε καμια αμερικάνικη σειρα που ανοίγουν το 17αρι macbook pro και ολως τυχαίος ο πρωταγωνιστης να κανει search στο bing και να βρίσκει τα πάντα...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@billomnia @semaphor

 

το θέμα δεν είναι η ονομασία (google/yahoo/ms etc), το θέμα είναι αυτός που τους κάνει κουμάντο.

πασοκ/νδ/ετσ, όποιος και να βγει θα γίνει αυτό που είναι να γίνει.

 

anyway μη γίνω λιακο ;p σταματάω εδώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο από όλα είναι ότι ο μέσος χρήστης απλά πίστευε ότι έπεσε το ίντερνετ.

Δεν ξέρει ότι υπάρχουν και άλλες υπηρεσίες για να κάνει την αναζήτησή του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα Google συνέχισε έτσι....μετα μην απορείς γιατί το Bing ανεβαίνει.

Ε ποια Bing ελεος τι να ανεβει το πουθενα , καλα να τα λεμε να τα πιστευουμε κιολας ειναι προβλημα...

 

Sent from my ipad4 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Duckduckgo και τα μυαλά στα κάγκελα.

 

Δηλαδή έπεσαν 40% τα page views επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν αναζήτηση μέσω της Google. Μάλιστα. Τόσο ζωάδια είμαστε οι άνθρωποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έπεσαν 40% τα page views επειδή δεν μπορούσαν να κάνουν αναζήτηση μέσω της Google. Μάλιστα. Τόσο ζωάδια είμαστε οι άνθρωποι.

-40% είναι τι στιγμή που έγινε το black out. Λίγο πριν επανέλθει ήταν περίπου -15% (μόλις 5 λεπτά μετά το black out δηλ.).

 

Ουδείς αναντικατάστατος. Ακόμα και για αυτούς που νομίζουν οτι η Google είναι η μοναδική μηχανή αναζήτησης. Απλα σε αυτούς θα πάρει περισσότερη ώρα - μέρες κάνοντας refresh.

 

Και μιλάμε πάντα για pageviews και όχι data traffic.

 

Πρώτη φορά πάντως ακούω κάποιον ότι στα πρώτα του βήματα στους Η/Υ νόμιζε οτι Google=Internet. Συνήθως γίνετε η σύγχυση Internet Explorer = Internet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Πρώτη φορά πάντως ακούω κάποιον ότι στα πρώτα του βήματα στους Η/Υ νόμιζε οτι Google=Internet. Συνήθως γίνετε η σύγχυση Internet Explorer = Internet.

 

Κι όμως είναι πραγματικότητα για πολλούς. Έχω γνωρίσει αρκετούς που για να πάνε σε μια ιστοσελίδα πρέπει πρώτα να την γράψουν στο γουγλη, πχ γράφουν contra για να κάνουν κλικ στο link contra.gr. H γραμμή διευθύνσεων είναι κάτι εξωγήινο για αυτούς

 

 

Για άλλους internet = facebook.

Αξέχαστο θα μου μείνει που γνωστός με παίρνει τηλ πανικόβλητος οτι δεν εχει Internet.

 

«Δεν παίζει τίποτα, δεν ανοιγει τίποτα».

 

Του λεω να δοκιμάσει www.google.gr και www.in.gr και μπαίνει απροβλημάτιστα. Και έρχεται η ατάκα που σκότωσε κάτι μύρια εγκεφαλικά μου κύταρρα...

 

«Εγώ λέω το άλλο internet, το φεςμπου» (έτσι το πρόφερε)

 

Το κινητό του μπήκε blacklist

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να έπαιρνε περισσότερο από μερικές ώρες (άντε μέρες) να πάει ο κόσμος σε άλλη μηχανή αναζήτησης, ακόμα και οι τελείως άσχετοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...